“Srážka” Íránu se Saúdskou Arábií o “Sýrii” na “tajné” schůzce za zavřenými dveřmi v Davosu

151202151313-iran-vs-saudi-arabia-780x439Pro případ, že by vám to ušlo, tak se Saúdská Arábie s Íránem potácí na pokraji otevřené války. Tyto dvě regionální mocnosti byly už roky zapojeny do nejméně tří zástupných válek po celém Středním východě. V Sýrii bojují Quds a IRGC jako posily prořídlých sil Bashara al-Assada už nejméně od roku 2012, zatímco Saúdové a další monarchie ze Zálivu poskytovali pomoc všemožným sunnitským skupinám bojujícím za destabilizaci vlády v Damašku.

V Jemenu Íránem podporované milice Houthiů loni vyhnaly presidenta Abd Rabbuh Mansur Hadiho ze země, čímž vyvolaly intervenci Rijádu, aby Teheránu zabránil ve zřízení čehosi, co by odpovídalo íránské kolonii na jižní hranici tohoto království.

V Iráku je sektářský rozkol stejně rozvracející jako vždy s tím, že politici na straně Íránu v Bagdádu dominují a šiítské milice ajatolláhů vnáší děs do srdcí sunnitské menšiny i přesto, že jejich bojovníci fungují jako ta nejúčinnější síla v bitvách s ISIS.

Přes to všechno se ještě Rijád s Teheránem přímo nestřetly. Je tomu tak, že kde má Saúdská Arábie vojáky a letadla, bojuje Írán přes zástupce, a kde má Írán pozemní vojska, bojují Saúdové přes své vlastní zástupce.

Ovšem krok Saúdské Arábie s popravou prominentního šíitského duchovního Nimr al-Nimra má potenciál to všechno změnit.

Tento šejk byl vůdčím hlasem mezi disidentskou saúdskoarabskou menšinou šiítů a jeho smrt vyvolala hněv s pouličními protesty celé šiítské komunity. Rijád s Teheránem přerušil diplomatické styky poté, co byla v Íránu zapálena saúdská ambasáda, a další sunnitské monarchie se rychle přidaly.

Teď je připravená scéna na potenciálně katastrofický sektářský konflikt, který by mohl předurčit průběh následujících desetiletí. Do jak sporné se situace vyvinula, podtrhuje i údajný „střet“ mezi íránským ministrem zahraničí Javad Zarifem a saúdským princem Turki al-Faisalem, který údajně proběhl ve středu při schůzce za zavřenými dveřmi na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

„Jedovatá disputace mezi saúdským princem Turki al-Faisalem a íránským ministrem zahraničí Javad Zarifem na uvítací schůzce ve středu podtrhuje to nepřátelství mezi oběma rivaly ze Zálivu, kteří vedou zástupné války v Sýrii, Jemenu a Iráku,“ hlásí Reuters, než tu rozmíšku ohodnotí. „Byl to dialog hluchých,“ vzpomíná svědek. Zde je více:

Kolem stolu s nimi byl i speciální vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan, bývalý generální tajemník Arabské ligy Amr Moussa z Egypta, ministři zahraničí Itálie a Rakouska a činitelé z Turecka a dalších několika Západních zemí.

Schůzku zahájil De Mistura prohlášením, že nazrál čas na ženevské mírové rozhovory, protože všechny vnější mocnosti chtějí politické řešení této pětileté občanské války v Sýrii, uvedli účastníci.

Avšak několik mluvčích zpochybňovalo ruské motivy k intervenci do tohoto konfliktu od září trvajícími nálety na podporu presidenta Bashar al-Assada. Vrhali pochybnosti na to, zda Moskva s Teheránem chtějí nějakou dohodu, která by obsahovala nakonec odchod Assada.

Zarif řekl, že Írán podporoval politické řešení, a když byl nakonec loni přizván ke společné mezinárodní diplomacii o Sýrii, tak předložil čtyřbodový mírový plán. Z diplomacie byl na žádost US a Saúdů celé roky vyloučen.

Aniž by jmenoval jakoukoliv zemi, činil zastřené narážky na Rijád, když odsuzoval ty, o nichž říkal, že rozdmýchávají sektářské rozkoly mezi sunnitskými a šíitskými muslimy v celém regionu a kořistí z nich.

Zarif na své tiskové konferenci obvinil Saúdskou Arábii, že utratila miliony dolarů na lobbování u US Kongresu proti mezinárodní dohodě o íránském jaderném programu. Dohoda s Íránem tento týden vedla ke zrušení sankcí OSN na tuto zemi.

Řekl, že Rijád po útoku na ambasádu propadl panice a je třeba, aby se Saúdové probrali a byli zase „při smyslech“.

Princ Turki na tomto zasedání za zavřenými dveřmi vracel úder odsuzováním íránské role v syrském konfliktu, řekl účastník. Podle citací řečeného v arabštině Zarifovi řekl:

„Opravdu se mi líbí, co říkáte, ale když se podívám, co děláte, tak nevycházím z údivu.“

Nejmladší syn zesnulého krále Faisala 70 letý princ Turki Írán obvinil, že má v Sýrii 10 000 bojovníků v poli na podporu Assada, říkali účastníci. Tohoto syrského vůdce popisoval jako „teroristu zabíjejícího své vlastní lidi,“ kterého Teherán přímo drží u moci, sdělili účastníci.

Jeden z účastníků řekl, že princovy poznámky byly ostřejší, než se očekávalo, a některé účastníky schůzky šokovaly.

Už vznikly pochybnosti, zda se Johnu Kerrymu a Sergeji Lavrovovi podaří příští týden v Ženevě dostat k jednacímu stolu „umírněnou“ syrskou opozici, a slovní klání mezi Zarifem a princem Turkim naznačuje, že diplomacie nemusí být vzhledem k nepřátelství mezi Rijádem a Teheránem možná.

Mezi tím šéf Pentagonu Ash Carter prostě nemůže pochopit, proč nejsou sunnitské mocnosti s bojem proti ISIS více nápomocné. „To je divné, že ta extremistická skupina sunnitů řádící v Iráku a Sýrii zatím přilákala tak málo sunnitských Arabů, aby k ní působili jako protiváha,“ řekl v pátek Bloomberg TV Carter.

Ne, pane Carter, to není „divné“, ani to není náhoda.

„Žádná protiváha sunnitských Arabů“ není, protože Saúdská Arábie prosazuje podobný typ ultra puritánského islámu, s jakým se ztotožňuje ISIS. Zase jednou, pokud US opravdu chtějí pomoci s porážkou Islamistického státu, tak by se mohl Ash Carter chtít porozhlédnout po zemích, které mají opravdu z podstaty zájem přivodit zkázu této skupiny, konkrétně po Íránu a po Rusku. Potud, pokud bude Washington trvat na dalším udržování té frašky, při níž všichni předstírají, že jsou mystifikovaní a nechápou, proč monarchie ze Zálivu a Turecko nevypadají, že by měly až takový zájem na zničení ISIS, tak bude to vytírání očí pokračovat, a jak tvrdí Javad Zarif, tak jsou to ve skutečnosti Saúdové, kdo rozdmýchává sektářskou nesnášenlivost, a to bude nadále doléhat k hluchým uším.

Pro ty, kterým to uniklo, toto je teď nejdůležitější mapa v geopolitice:

Submitted by Tyler Durden on 01/23/2016 09:26 -0500

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2016-01-23/iran-saudi-arabia-clash-over-syria-secret-closed-door-meeting-davos
36 Komentářů k “Srážka” Íránu se Saúdskou Arábií o “Sýrii” na “tajné” schůzce za zavřenými dveřmi v Davosu

 1. Ikema Monika napsal:

  Ropným šejkům již zvoní hrana!! City Bank je na prvním místě co se sesype o Saudí mají plno dluhů!! Navíc moc svého vojska také nemá pouze žoldáky placené ale peníze dochází o letadla a lodě také ve velkém množství přišla s boji s Jemenem který bez souhlasu OSN napadla a nadále bombarduje hlavně ale civilistů a nemocnice ! Přeji Jemenu aby tyto ignoranti zahnal až do jejich paláců nebo všechny do jednoho pobil !!!

 2. Bogus Sobotka - expert na ruske pohadky napsal:

  Ikema

  „s boji s Jemenem který bez souhlasu OSN napadla a nadále bombarduje hlavně ale civilistů a nemocnice “

  A meli siitsti Houthiove od OSN mandat svrhnout legalni vladu v Jemenu? Nemeli ze jo? A to nema ani Iran, ktere tyhle shiitske „milice“ podporuji.

  65% populace v Jemenu jsou sunnite.
  Opavdu si nekdo mysli,ze 35% obyvatel (shiite) by melo ovladat 65% obyvatel?

  Jemen je soused Saudske Arabie a jen naivka si mysli,ze si nechaji vnutit siitsky/Iransky vliv :D

  • Jonas napsal:

   Bogus Sobotka – expert na ruske pohadky,

   Bogušu, a USA měly mandát OSN na svržení státní moci v Afghánistánu, Iráku, Libyi, na Ukrajině a v Sýrii? Jak nám vysvětlíš ten odpor vůči saudské „ISILovské demokracii“ v Sýrii a Jemenu, když v obou zemích mají v obyvatelstvu většinu sunnité?

   • Bogus Sobotka - rusky analytik napsal:

    Jonas

    svrzeni statni moci na Ukrajine zlou USA? :D

    No to jsou mi pohadky jako primo z Petrohradskeho troll centra :D

    Jeste me napis, ze Boeing nad Donbasem sestrelili ukrajinske SU a opravdu se rozplacu smichy hahaha

    • Tartar napsal:

     nejak kokceš, ale to nič že si neodpovedal, veď pravda bolí že?

    • Jonas napsal:

     Co dělala na Majdanu Nulandová?Co dělal v Kyjevu šéf CIA Bremer? Na co vydaly USA 4 mld dolarů? Co dělal v Kyjevu hodný dědeček Mc Cain, který se jak na potvoru vždycky objeví tam, kde pak proběhnou americké převraty? Co dělaly na Ukrajině dlouhodobě Sorosovy „neziskovky“ specializované na politickou propagandu a podvracení jiných států?

    • Art napsal:

     Bogusu, ale s tím Majdanem má Jonas pravdu USA tuhle lumpárnu aktivně podporovali.

    • martin napsal:

     no jestli jsi ustrnul na tom,že za svrhnutí legitimní vlády Ukrajiny může Rusko a né USA a paní Nulandová a neziskovky se spoustou natisknutých peněz..tak to jsi opravdu expert..plakej nad sebou člověče…raději budu věřit ruským lžím než americkým pravdám…neboj se i o tom letadle jednou budeš vědět pravdu jen co ukrajinci a USA dodají to co mají zatím světu skryté

   • kolkobudeszit napsal:

    Je logické, že Hutiové povstali proti saudskej genocíde. Čo im mali odovzdať všetky deti pre ich pedofílne a obetnícke chtíče? Takisto jako Rusi povstali proti Chazárii. Prečo neignorujete B.Sobotku? Nič k věci neprináša? Nestrácajte čas! Váš čas je vzácny tých,ktorí hľadajú pravdu – jako napísala Mária o B. Sobotkovi „že bol v Anglicku, chcel sa priženiť… je feťák… Zapamatajte si pravdu, že ľudia, ktorí sú deštruovaní chcú deštruovať iných. Islamisti budú znásilňovat..talmudisti vraždiť, ale vy si spomeňte na svojich predkov, súčasníkov vyspelých civilizácií. Poďakujme Harameinovia iným, že nám vracia naše poznanie, ktoré nám rovnakí obětníci zničili a nás degradovali i na úroveň podobných ľudí. Poďakujme A.Horákovi „O Slovanech úplne jinak“, ktorý dokázal veľkosť našich predkov. PODSTATA je, že všetky tieto vojny, divadlo, miešenie národov skutočne chce len tieto pravdy znovu ubiť a zastaviť pokrok v rozvoji gravitačných technológií, pre všetkých,nielen pre MOCných.

    • Jan Jinsky napsal:

     Rusové nepovstali proti Chazarské říši. Oni ji dobyli. To je rozdíl. A názor, že islamisté znásilňují, talmudisté vraždí a Slované jsou povahy holubičí je opět házení všech do jednoho pytle.

    • Marie napsal:

     Schizofrenici vyrabeji schizofreniky, a o to jde.

     Zdegenerovat ostatni na jejich uroven, aby se priradili a jako prirazeni se pak uz nechaji snadno vlacet cimkoliv.

     Nemusite se mnou souhlasit, ale ja to povazuji za stezejni vec, aby se clovek vubec nikam neradil a drzel se logiky jako svec kopyta.

     Lide, kteri se priradi napr. k vire v boha a jeho spravedlnost, drzi se niti a pak klidne prijmou I takovou kravinu jako je svata valka, sireni krestanstvi ci alahovo uceni, je to jedno, stavate se vlecnak bez usudku, proto take krestane nic neudelali proti te megazlodejine cirkvi, ti meli rvat jako prvni a nejen rvat, jednat..

     Totez plati o vsech stranach,napr. jsem pravicak, tak budu schvalovat kazdou zlodejinu strany a kdo na ni poukaze, tak je komunista, coz je samozrejme blbost, jenze pres to stranictvi si se uz nedostanete, nebot vas okolni soukmenovci usmerni..
     Zachovate-li si neprirazenost, muzete si podrzet vnitrni svobodu rikat pravdu komukoliv a bez umelych ohledu…

  • Hum napsal:

   Ziadnu vladu, dosadenu USA v ktoromkolvek state nepovazujem za legalnu

   • Marie napsal:

    Samozrejme a spravne. Takova vlada totiz nepracuje pro lidi doma v zemi, ale podle prikazu z venku. Je to od sameho pocatku prvek vlastizrady.

  • Jamail Yareshi napsal:

   US-troll v akci …Bogusku, Chocholousek uz ceka !

 3. Tartar napsal:

  Mapa je mapa ktorú niekto vytvoril za nejakým účelom, otázka je do akej miery zodpovedá realite?

  • Bogus Sobotka - rusky analytik napsal:

   Tartare, to zrejme nepochopis, pro tebe je realita spanelsky vidiek :)

   • Jan Nowak operátor přes disnyteátr napsal:

    BS – jako zkušený anal-ytik si prosím tě vyměň ten zastaralý scénář, černoušek bubu zase změnil nóty..

 4. hovorka11 napsal:

  Bogus Sobotka:
  Nevím o co Vám jde, ale určitě ne o pravdu:

  Masakry v Kyjevě nastaly po prohlášení Baraka Husseina Obamy,
  že za všechny násilné akce bude zodpovědný prezident Janukovič.
  To byl poslední povel k beztrestnému vraždění pomocí tzv. „demokratické opozice“ kterou mj. podpořil jako prvotní John McCain a pak ho na povel následovali ministři zahraničí EU včetně našeho tehdy ministra Karla Schwarzenberga s Michalem Kocábem.
  Náměstkyně ministra zahraničí USA Victorie Nulandová dokonce „protestujícím“ upekla koláčky aby věděli, jak USA za nimi věrně stojí.
  Organizační role USA v převratu na Ukrajině byla zcela klíčová !

 5. Jan Nowak operátor přes disnyteátr napsal:

  V první řadě bych poznamenal, že OSN je omezený prehistorický moloch bez jakékoliv možnosti ovlivnit současné dění viz Jugoslávie, Ukrajina, Sýrie, Jemen, Irák, Afganistán, Libye. Jak je vidět, všem zločincům mandát OSN není pro vojenské vměšování (teror) nutný (ani legitimní vláda pokud jim nejde na ruku).

  Navíc Rus, Číňan se řídí v souladu se západní morálkou – pokud nechceš být sežrán, musíš sám kousat“.

  Jemen je pouze odezva na teror proti Sýrii od saudů a turků za podpory USA, Německa, UK aj, kteří se prohlašují za „osvoboditele“.

  Možná, že jsem naivní, ale určitě si Irán nenechá foukat do sféry svého vlivu v Iráku, Sýrii atd. Zvlášť, když rus a čínan budou nápomocni. Čína se potřebuje zbavít petrolejové závislosti na saudech, potažmo na USA a jejich petrodolarů, prostřednictvím kterého s nimi USA cvičí. Rus nápodobně.
  Málo kdo si uvědomuje, že levná ropa je problém nejen pro rusa, ale i pro petrodolar – čím levnější ropa, tím je potřeba méně $ na nákup stejného množství ropy, a už je tu velká díra v kapse, nebo to tak není (pouze selský rozum).

  Z celého toho dění vycházejí nejhůře saudi, kteří postupně přijdou o odbytiště v Číně, Indii a okolí (Rusko a Irán už brzy Čínu zabezpečí)a Evropa je pořád nedostupná. Z toho jsou pořádně nervózní. A je tu na stole praktická otázka: „Co soudruzi šejkové udělali a dělají špatně?“

  • Paul Durham napsal:

   „levná ropa“ je umělý problém resp. problém promptních dodávek, jinak kontrakty jsou dlouhodobé, ale jistě je přetlak ropy a tlak na cenu dolů obrovský problém pro země a firmy , které prodávají, úplně pro v š e c h n y tyto země , je to kdo z koho

  • weissbach napsal:

   „V první řadě bych poznamenal, že OSN je omezený prehistorický moloch bez jakékoliv možnosti ovlivnit současné dění viz Jugoslávie, Ukrajina, Sýrie, Jemen, Irák, Afganistán, Libye. Jak je vidět, všem zločincům mandát OSN není pro vojenské vměšování (teror) nutný (ani legitimní vláda pokud jim nejde na ruku).“

   Přesně! Ještě bych dal k připomenutí rwandský masakr a tutlání jeho rozsahu úředníky této globalistické organizace /velmi pravděpodobně na příkaz shora/. Fráze, impotence, házení klacků pod nohy jakékoli snaze o efektivní a slušné řešení čehokoli.
   Saudská Arábie v čele komise pro lidská práva je přímo ukázkový příklad oč velení této nadnárodní loby jde a jakou agendu ve skutečnosti podporují.

 6. Ikema Monika napsal:

  Mile pánové a ženy chtěla bych vám oznámit že pan Bogus Sobotka vystupuje na jiných webech jako Ivo Had jeho inteligence je také stejna houpacího koníčka a mají ho i na Sputniku za šaška stejně jako zde viď ty můj kohoutku !!!!

  • Art napsal:

   Že mají Bohuše za šaška? To se tedy vůbec nedivím je to taková US onuce.

  • Jozef napsal:

   :-D dobré

  • Marie napsal:

   Jo, jo… a menit jmena mu nepomuze, protoze dela porad stejne hrubky, tataz stylistika, vyber slov pri zesmesnovani lidi…

   Veteran US army, ktery stale I v duchodu bojuje podle pravidla: „at jsem bit, jen kdyz se peru „:-)… a trolit neprestanu, dokud po ni nedostanu…

 7. Bogus Sobotka - ekonomicky analytikpp napsal:

  Chtel bych jmenem pana Korala, Marusky a jejich pratel privitat iracke krestanske uprchliky.
  Vitejte pratele!

  P.S.
  Doufam, ze se jiz brzy naucite cesky at muzete prispivat do zdejsiho fora :D

 8. konzerva napsal:

  Když to bude platit šéf lihového domu za své tak proč ne….

 9. KAROLkos napsal:

  SOBOTKA a JINSKY su pravdepodobne ocipavany:-)mentalne ovlivneny jedinci..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!