ZPRÁVA O RUSKÉ OBRANĚ Z 22.1.2016: ROBOTICKÉ VÁLKY

Robot-warsJedním z nejviditelnějších projevů technologické revoluce zachvacující Ruské ozbrojené síly je šíření bojových robotů testovaných k použití Pozemními silami. Rozrůstání těchto programů naznačuje, že to má pro ruské ministerstvo obrany vysokou prioritu a existence takovýchto zbraňových systémů naznačuje důležitost, jaká je přikládána realizaci digitální revoluce v ozbrojených silách, která by je měla učinit schopnými vést síťové válčení spočívající na malých jednotkách operujících nezávisle, aniž by byla dobře definovaná frontová linie.

Nejdůležitějším vyvíjeným robotickým systémem pro Pozemní síly je rodina převozných 6 tunových vozidel třídy Uran, k níž patří odminovací vozidlo Uran-6 a bojové vozidlo Uran-9, k jehož výzbroji patří 30 mm automatický kanón 2A72, laserem řízené protitankové rakety Ataka a protiletecké rakety krátkého dosahu Igla nebo Verba, které jsou spolu schopny se střetnout se všemi cíli na bojišti.

Ruský průmysl rovněž vyvíjí i menší vozidla jako jsou systémy Něrechta a Platforma-M, jejichž modulární konstrukce jim umožňuje výzbroj kulomety, automatickými granátomety, protitankovými řízenými střelami a raketovými granátomety.

Existuje rovněž miniaturní v ruksaku přenosný bojový robot vyzbrojený útočnou puškou zvaný Strělok, schopný šplhat po střechách a miniaturní kvadrokoptérové drony vyzbrojené granátomety a plamenomety.

K nejambicióznějším iniciativám patří robotická verze bojového vozidla pěchoty BMP-3 zvaná Udar a doplněk pro dálkové řízení zabudovaný do tanků rodiny T-14 Armata, který umožňuje, aby jednotlivé T-14 byly řízeny z jiných T-14 přes zajištění vysoko-objemových datových spojení, která poskytují úplný přístup k senzorům, zbraním a ovládání řízeného vozidla. Ruské bojové roboty, místo aby spoléhaly na satelitní komunikace, ve kterých se snoubí velký dosah se zranitelnost rušením a hackingem, tak jsou řízeny spíše komunikací krátkého dosahu na ne více než pár kilometrů.

Výše uvedené i dalších systémy jsou v pokročilých fázích vývoje a testování u vojsk. Přišly zprávy, že některé robotické zbraňové platformy byly vyslány k otestování na bitevních polích v Sýrii. I když ty zprávy o tom, jak vedou útoky na džihádistické pozice v Sýrii s přímým řízením operátory sedícími v Moskvě, jsou nejspíš přehnané.

Bojoví roboti se vyvíjí k provádění dvou druhů misí. Relativně malé velikosti moderních armád znamenají, že v budoucím válčení budou stabilní frontové linie vzácné. Dokonce při operacích malého rozsahu válčiště v Donbasu měly frontové linie strukturu sestávající z kontrolních stanovišť, opevněných postavení a posádkových měst spíše než ze spojité linie zákopů, což oběma stranám poskytuje možnost infiltrace. To znamená, že každá jednotka se musí starat, jak zajistit svou vlastní bezpečnost a ochranu, jak když zaujímá trvalé postavení, tak během přesunu, a roboti mohou tuto schopnost poskytnout zajištěním dohledu a hlídkováním na cestách při objevování léček a nastražených min.

K dalším misím patří překonávání připravené obrany včetně městského terénu. Smrtonosnost moderních zbraní znamená, že útočné operace proti jednotkám protivníka v obranných pozicích městského terénu nejspíš utrpí značné ztráty na životech. Ač lze takovou obranu omezit masivním dělostřeleckým nebo leteckým bombardováním, tak takováto taktika nese nepřijatelné ztráty na civilním obyvatelstvu a škody na infrastrukturách. Ozbrojené bojové roboty mohou provádět ozbrojený průzkum tím, že bránící se jednotky přinutí odhalit své pozice předčasným zahájením palby, vyčistit minová pole a překážky a zničit jednotlivé bašty.

Vývoj moderních obrněných sil, nasazení osobní výstroje vojáka Ratnik a práce na bojových robotech mají za cíl pro ruské Pozemní síly zajistit převahu nejen při mobilním válčení obrněnců, ale i při pozičních přestřelkách, které jsou pro ozbrojené konflikty z poslední doby všude po světě charakteristické.

Zdejší česká zpráva o nasazování výše zmíněného systému Ratnik v Ruských pozemních silách: ZPRÁVA O RUSKÉ OBRANĚ: SYSTÉM RATNIK – VIDEO A JEHO PŘEPIS

Zdroj: http://southfront.org/russia-defense-report-robot-wars/
19 Komentářů k ZPRÁVA O RUSKÉ OBRANĚ Z 22.1.2016: ROBOTICKÉ VÁLKY

 1. kakadoo napsal:

  Podla mna maju aj robotickych vojakov.
  Ved tohto PETMANa vyvijala DARPA (pred nejakym casom ich kupil Google) uz pred vela rokami : https://www.youtube.com/watch?v=0HALC9PBQMQ

  Ani Boston Dynamics (tiez ich kupil Google!) posledne roky nezahalal: https://www.youtube.com/watch?v=M8YjvHYbZ9w

  Ked ma toto sukromny sektor, co ma armada ? :)

 2. to je jedno napsal:

  Přeji si mír. Rusko, EU, Čína a USA zahájili robotizaci svých armád. Je vidět, že umí dělat úžasné věci! Jestli se toto jednou vymkne lidské kontrole, bude to tady jak ve filmu Terminátor… Kluci velmocenský by raději měli zůstat u poměřování si pindíků na WC a domluvit se na takovém uspořádání světa, aby se před sebou navzájem nebáli a nemuseli vyvíjet takovéto zbraně…

  • Josef Švejk napsal:

   Je známo, že nižší management hraje bowling. Střední hraje tenis. Vyšší management hraje golf. Závěr: Čím vyšší pozice, tím menší koule. Z uvedeného lze dovodit, že s pindíky to bude podobné. Vůdcům tedy nezbývá, než si to nějak kompenzovat. Velikost aut už asi tolik netáhne, tak hledají nějaký nový hit.

   • Definitiva napsal:

    A najvyššia pozícia už gule nemá žiadne.

    Ľudstvo speje do záhuby, nevzdelané a neinformované stádo sa tupo prizerá, ako psychopatický „vodcovia, elita“ sa zvrhli na démonov, robia si čo chcú, nemajú zábrany a zabetónovali sa za cirkev a demokraciu. Ako vraví Graf, vzdelaný dobytok je neovládnuteľný. Ideálny dobytok je arabský a africký a miesto mobilov nech sa hrajú s ebolou a AIDS.

   • Pepa z Depa napsal:

    svejk boduje .. a moc pekne

 3. Bogus Sobotka - filmovy napsal:

  Ruský pravoslavný fašismus – VIDEO s českými titulky!!!!!

  Film Michaila Baranova „Pravoslaví v zakoně“ nemile překvapil velkou část ruské společnosti. Hlavním posláním filmu bylo upozornit na masivní nástup Ruské pravoslavné církve do všech sfér společenského života v Rusku za podpory Kremlu. Upozornil ale i na nebezpečné sbližování pravoslavné církve s neonacistickými uskupeními.

  V březnu 2014, kdy z většiny ruských televizních kanálů proudily zaručené informace o „ukrajinských fašistech“, vyvolaly záběry hajlujících „pravoslavných fašistů“ – jak tito radikálové sami sebe označují – v Rusku poprask.

  Tyto záběry vám nyní přinášíme spolu s komentářem tvůrce filmu, Michaila Baranova.

  https://www.youtube.com/watch?v=bD3NTee4Ymg

  • dostalan napsal:

   a este tu o cervenej ciapocke prosiiim….

   • Bogus Sobotka - filmovy napsal:

    „a este tu o cervenej ciapocke prosiiim…“

    Rozpravka o pravoslavnych hajlujicich fasistech je mozna pouze v Rusku :D

   • Bogus Sobotka - expert na ruske pohadky napsal:

    dostalan

    Jetli mas rad pohadky , tak se ti urcite bude libit pohadka o zlatem ruskem rublu a kolabsu dolaru :D

  • pavel napsal:

   Michail baranov byl sovětský letec ve 2. Válce. Toto je nějaký blbeček, který si vyrobil podobný pseudonym. Ale že tam tech fašistů bylo, co. Asi tak tisicina poctu, co před dvemi lety v Teplicích, kde čeští fasisti od jednoho do sta let protestovali proti Romům

   • Bogus Sobotka - expert na ruske pohadky napsal:

    Pavel

    „Ale že tam tech fašistů bylo, co. Asi tak tisicina poctu, co před dvemi lety v Teplicích, kde čeští fasisti od jednoho do sta let protestovali proti Romům“

    To jsou jak demonstrace organizovany Koralem a Bartosem co?

    Kolik bylo tech demonstrantu pred americkou ambasadou?? 15 :D

 4. Paul Durham napsal:

  Neříkal bych tomu roboty, když jsou to fakticky pouze dálkové manipulátory. Všude.

 5. Bogus Sobotka - rusky analytik napsal:

  Pavel

  „Michail baranov byl sovětský letec ve 2. Válce. Toto je nějaký blbeček, který si vyrobil podobný pseudonym“

  Predpokladam, ze si myslis, ze ve 140 milionocem Rusku existoval pouze jeden clovek s jmenem Michail Baranov. Je to mylne jako predpokladat, ze v CR zije pouze jeden clovek s jmenem Josef Novak :D

 6. konzerva napsal:

  Co bude rdit teď expert z lihového domu 7. Na jordánske hranici jsou střílení teroristé co utíkají před útoky syrské armády. Včera jich odbachli 12..

 7. konzerva napsal:

  radit

 8. konzerva napsal:

  Syrská armáda včera obklíčila město rabija kde je umístěn štáb skupiny co zabila ruského pilota…

 9. konzerva napsal:

  Město už padlo….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!