TURECKÁ PROKURATURA ŽÁDÁ PRO KRITICKÉ ŽURNALISTY DOŽIVOTNÍ VĚZENÍ

64001992-e1448639419913Turecký veřejný žalobce pro uvězněného šéfredaktora Cumhuriyet požaduje za jeho protivládní reportáže trest doživotí. Vypadá to, že i EU je z toho šokovaná. Angela Merkel bude platit Turecku miliardy, aby za ně uprchlíky podrželo mimo Evropu. Turecký veřejný žalobce chce pro dva prominentní žurnalisty z novin kritických k vládě „Cumhuriyet“ doživotní vězení za údajnou agitaci proti vládě a za podporu teroristických organizací. Obvinění istanbulské kanceláře prokurátora odpovědné za teroristické zločiny viní žurnalisty Can Dündara a Ergen Güla ze špionáže a z pokusu o puč proti vládě, ohlásila ve středu tisková agentura Dogan.

V listopadu spustilo zatčení těchto dvou žurnalistů v Turecku i v jiných zemích pobouření. Dündar je šéfredaktorem protivládních novin „Cumhuriyet“ a Gül je šéfem jejich hlavní kanceláře v Ankaře. Oba žurnalisté, kteří jsou ve vazbě a čekají na proces, údajně reportážemi o dodávkách zbraní od turecké tajné služby pro teroristické milice IS v Sýrii odhalili státní tajemství.

Dündar s Gülem dále v roce 2013 podporovali vynořující se dohady o korupci vlády, a tím tudíž pomáhali pokusům o puč, zdůvodnil prokurátor. Recep Tayyip Erdogan považoval tyto domněnky o korupci za součást protivládní konspirace hnutí islamistického kazatele Fethullaha Gülena, který je arci-rivalem této hlavy státu.

Erdogan Dündarovi veřejně vyhrožoval, že za své reportáže zaplatí „vysokou cenu“, a osobně na tohoto žurnalistu podal trestní oznámení. Novinové články těchto dvou obviněných jsou použity ve 473 stránkovém obvinění jako důkaz, hlásily provládní noviny „Sabah“. Erdogan a šéf tureckého zpravodajství Hakan Fidan jsou tudíž jmenováni jako odpůrci.

Poznámka: K Hakan Fidanovi např. viz zdejší český článek o tom, jak se snaží přesvědčit diplomaty NATO, aby uznali ISIS za právoplatný stát a představitele dobytých zemí místo těch sekulárních nikoliv islamistických vlád:Šéf turecké rozvědky: Putinova intervenci v Sýrii je proti islámu a mezinárodnímu právu, ISIS je realita a my jsme optimističtí ohledně její budoucnosti

Podle tiskové agentury Dogan požadují prokurátoři, aby byli tito dva žurnalisté odsouzení ke dvojnásobnému doživotí a ještě 30 letům vězení. To jediné doživotní uvěznění by se tudíž v tureckém trestním systému mělo vykonat jako drsnější potrestání, které se obvykle uvaluje jen za násilné zločiny, jako jsou vraždy.

Rada Evropy a četné mezinárodní žurnalistické asociace toto zatčení v kandidátské zemi EU kritizovaly. Dündar EU obviňoval z ignorování šikany médií v Turecku kvůli ohledům na touhu získat spolupráci Turecka v uprchlické krizi.

Ve středu komisař pro rozšiřování EU Johannes Hans projevil nad požadavky kanceláře prokurátora „šok“. Rovnost před zákonem a přiměřenost jsou „nutností“ vysvětloval krátkým vzkazem na Twitteru. Turecko musí během přístupových rozhovorů s EU garantovat „plný respekt k lidským právům“.

Organizace žurnalistů Reportéři bez hranic prokurátory obvinila z „krutosti“. Web turecké zástupkyně v lidskoprávní organizaci Human Rights Watch (HRW) Emmy Sinclair uvedl, že Dündar s Gülem jako žurnalisté „nedělali nic jiného než svou vlastní práci.“ Turečtí politici a zvláště president Erdogan v posledních letech záměrně vytvářeli „klima strachu“ a své kritiky a oponenty „démonizovali“.

Původně se objevilo na DWN

Zdroj: http://southfront.org/turkey-prosecutor-demand-life-imprisonment-for-critical-journalists/
17 Komentářů k TURECKÁ PROKURATURA ŽÁDÁ PRO KRITICKÉ ŽURNALISTY DOŽIVOTNÍ VĚZENÍ

 1. Fanny napsal:

  Choromyslný Erdogan a jeho poskoci,ti ještě Světu ukážou co jsou lidská práva.

 2. Ikema Monika napsal:

  Choromyslny Erdogan a jeho poskoci půjdou od válu ! S podporou Ruské a Člnske armády jakož i Pentagonu ( Dunford) setkal vBruselu aby jim mimo jiné řekl že Turecky prezident a Německa kancléřka Merkel musí odejít k vůli jejich zapojeni a vytváření probíhající Evropské uprchlické krize!!!

  • Marie napsal:

   Moniko, ted to neber osobne, ja se musim smat tomu „Evropska uprchlicka krize“, ikdyz to k smichu neni.

   Lidi prijimaji oznaceni uprchlicka krize a ani jim to neprijde divne.

   To ale neni uprchlicka krize. To je prisun popravcich cet!

   Kdyz se tam da slovo krize, tak do podvedomi se automaticky lidem nacpe, ze krize je resitelna.

   Tohle resitelne neni!

   Muzes vzit zvire z dzungle, ale ne tu dzungli ze zvirete…

 3. Jana Jinská napsal:

  Vytáhnout turky na moře a potopit. Ona ta civilní verbež není jiná, jak jejich „vláda“.

 4. Michal napsal:

  Kde jsou ochránci lidských práv Bursík, Schlafenberg, Filipovská,Fištejn, Pehe, Kocáb atd., že neprotestují v Turecku na náměstí, že by ještě nepřišel rozkaz od americké ambasády v Praze?
  Odporná česká vláda včele se slizským Sobotkou podporuje vstup Turecka do EU, pryč s touto vládou.

  • Marie napsal:

   To pryc s tou vladou chci uz hodne dlouho a potrebujeme to konecne spolecne udelat… zmrdy sejmout a ukoncit tu jejich nafoukanost a zhmotnelou predstavu o vlastnictvi nas vsech.

  • Adolf Balík napsal:

   Před několika týdny probleskal v našich médiích zpráva, že ČR vydává do Turecka na základě evropských dohod Kurda, co šířil v Turecku letáky a byl za to tudíž obviněn z terorismu.

 5. Marie napsal:

  Ta choromyslnost se ziskava tak, ze jim druzi nad sebou daji absolutni moc…

 6. slovan napsal:

  jak to že neprotestuji naší pisálkové?To kdyby bylo v Rusku to by bylo keců , co na to „Peroutci“?

  • weissbach napsal:

   Správná otázka i odpověď.

  • Adolf Balík napsal:

   Protože doufají, že ČR si vezme z Turecka příklad a bude stejně jako náš spojenec a vzor vyspělá demokracie Turecko zachází s Cumhuriyet zacházet třeba s Parlamentními listy.

 7. Vaclav Pražák napsal:

  Novináři v Evropě USA i Turecku podporují za třicet stříbrných nacismus,islámismus a veškeré zrůdné totalitní praktiky vedoucí k zotročení lidstva.Jejich uvězněním sami sklízejí to co zaseli.Dobře jim tak.Končí jako všichni zrádci,nejdříve je páníček vytěží a pak odkopne.

 8. Ikema Monika napsal:

  No a těd jsi zase Turci vymysleli že chtějí místo 3-5 miliard ! Neměli by dostat ani ň jelikož jsi vSyrii i v Iráku nakradli zaty roky co válka běží plno ropy ! Dnes by se měli o utečence královsky postarat až do té doby kdy se vrátí do své vlasti a válka bude u konce !!! Nebo ty peníze žádat na USA která má největší vinu na tom co se tam dnes děje!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!