Vášně znovu vzplanuly, jelikož Turecko zase Rusko obvinilo z porušení vzdušného prostoru

Recep Tayyip ErdoganV listopadu Turecko skoro začalo světovou válku, když si Ankara usmyslela, že by sestřelení ruského bojového letounu u syrských hranic mohl být dobrý nápad. Jen jeden ze dvou pilotů Su-24 přežil zaskočení tohoto letounu dvěma tureckými F-16. Druhého pilota zabilo syrské hnutí odporu a FSA v drzém kroku hodiny po sestřelení tohoto letadly zničila i ruskou vyhledávací a záchranou helikoptéru pomocí US dodané rakety TOW.

Tento incident mezi Ankarou a Moskvou spustil dost horkou válku slov s tím, že Kreml spustil PR kampaň obviňující Turecko z pomoci a podpory Islamistickému státu, když mj. této skupině zařizuje podloudnou šmelinu s pašování ropy.

Rusko mezi tím rovněž do Latakie vyslalo pokročilé raketové systémy S-400, což v podstatě znamená, že turecké F-16 už na oblohu nad Sýrii nesmějí.

No, a zrovna, když byste si mohli myslet, že napětí mezi Erdoganem a Putinem se už uklidňuje, tak Turecko povolalo ruského velvyslance kvůli tvrzením Ankary, že došlo k dalšímu porušení tureckého vzdušného prostoru ruskými tryskáči.

„Turecko v sobotu uvedlo, že ruský válečný letoun porušil jeho vzdušný prostor a Moskvu obvinilo ze snah o eskalaci napětí s varováním před důsledky dva měsíce poté, co turecké F-16 sestřelily ruský tryskáč kvůli porušení jeho území ze Sýrie,“ hlásí WSJ. „Ruský Su-34 vstoupil do tureckého vzdušného prostoru v pátek v 11:46 h místního času i přes opakovaná varování tureckých radarových operátorů v ruštině i angličtině, uvedlo v sobotu v e-mailovém prohlášení ministerstvo zahraničí v Ankaře.

„Vydáváme výslovné a jasné provolání k Ruské federaci, aby v záležitostech porušování tureckého vzdušného prostoru a tudíž vzdušného prostoru NATO jednala zodpovědně,“ uvedlo Turecko, jako kdyby si myslelo, že Rusko nějak zapomnělo, že Turecko je členem NATO.

My doufám, že tentokrát v Ankaře převáží chladnější hlavy, protože jestli Erdogan sestřelí další ruský letoun, tak budou na Erdoganovým palácem za 615 milionů $ ty dálkové bombardéry.

Každopádně jsme si jisti, že to Erdogan odepíše jako nedorozumění.

Konec konců byl to sám turecký president, kdo v roce 2012 řekl: „Krátkodobé překročení hranice přeci nikdy nemůže být záminkou k útoku.“

Mezitím, aby zajistil, že napětí mezi těmito dvěma zeměmi zůstane na nejvyšší míře za celé roky, se turecký ultranacionalista, který se vychloubal zabitím toho ruského pilota bombardéru sestřeleného tureckými bitevníky předvedl na pohřbu kolegy militanta v Istanbulu. Moskva před tím požadovala, aby tento muž byl zatčen za válečné zločiny.

Alparslan Celik je tureckým občanem, synem bývalého krajského hejtmana zvoleného za stranu Turecké nacionalistické hnutí (MHP) a člen neoficiální mládežnické milice této strany Bozkurtlar.

Ten se ve středu objevil v Istanbulu na pohřbu Ibrahima Kucuka, šéfa byra MHP v okresu Istanbul’s Fatih, který byl zabit při náletu na turkmenskou vesnici v Sýrii, hlásily noviny Hurriyet.

„Mučedník Kucuk byl náš přítel. Byl s námi v Bayirbucaku a v Turkmenských horách. Byli jsme spolu,“ řekl žurnalistů s odkazy na severozápadní region Sýrie, kde tvoří etničtí Turci většinu. Turecká vláda turkmenské militanty v Sýrii podporuje a to včetně té skupiny, ve které je Celik zástupcem velitele.

Alparsan Celik spatřený 28. ledna při interview s tiskovou agenturou Dogan v severozápadní provincii Kocaeli (foto: DHA)

Celik před tím zpochybňoval ruské hrozby smrtí a zapřísahal se pokračovat v boji za obranu tureckých území v Sýrii proti vládním silám podporovaným Ruskem.

Také potvrdil, že skupiny rebelů bojující proti silám syrské vlády v turkmenském regionu dostávají z Turecka vojenskou podporu.

Celik údajně vychvaloval tureckou pomoc poskytovanou Turkmenům v tomto regionu, zdůrazňujíc potřebu rebelů, aby měli protiletecké zbraně k vlastní obraně proti ruským tryskáčům; řekl však, že množství pomoci je ale pořád nedostatečné.

Stěžoval si, že jim pořád ještě dodávají ty samé jednoduché zbraně, jako byly ty, co jim dávali, když ještě bojovali jen proti syrským a íránským silám – před zapojením Rusů na straně syrské vlády.

Údajně tiskové agentuře řekl: „I dnes přichází ty samé druhy zbraní, i když bojujeme s Ruskem, které je světovou mocností. Nejsme vybaveni zbraněmi, jimiž se dá vzdorovat jejich high-tech prostředkům. Ale ty zbraně určitě přichází od Tureckého státu. Ten samý druh zbraní, co funguje v boji nablízko. Nemáme ale žádný protiletecký systém… To, o co Turecký stát prosíme, je, dodejte nám protiletecké zbraně.“

Celik předtím tvrdil, že zabil Olega Peškova ruského pilota, když padákem opouštěl svůj letoun, který byl zasažen tureckým tryskáčem za údajné porušení tureckého vzdušného prostoru. Turecká F-16 sestřelila ruský pilotovaný Su-24 dne 24. listopadu, když tento čin vedl ke krizi vztahů mezi oběma zeměmi. Peškov byl jeden ze dvou pilotů v sestřeleném tryskáči, který spadl nad syrským územím u turecké hranice poté, co byl zasažen raketou.

Video té popravy při sestupu padákem lze nalézt zde.

Co se týče ruských hrozeb, těch se nebojí: „Nemám žádný takový strach ze smrti. My budeme bojovat do posledního muže, do posledního dechu, do poslední kapky krve,“ řekl ve čtvrtek Celik tiskové agentuře Dogan.

Což by jim Putin mohl rychle splnit.

Submitted by Tyler Durden on 01/30/2016 13:01 -0500

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2016-01-30/tempers-flare-anew-turkey-accuses-russia-violating-airspace
10 Komentářů k Vášně znovu vzplanuly, jelikož Turecko zase Rusko obvinilo z porušení vzdušného prostoru

 1. black napsal:

  turecko je národ bastardů a podvraťáků,už by je ruský Ivan mohl lehce zkrotit.

 2. Tartar napsal:

  Nuž, mám za to že ten Celik už má tu poslednú kvapku krvi naplánovanú na vypustenie zo svojho krvného obehu, a nebude to až tak dlho trvať.

 3. Jura napsal:

  Z plánované invaze USA do Sýrie nejspíš sešlo (USA plánují teď Libyi).
  Tím by se plánovaná invace Turecka v Sýrii stala osamělou.

  A tímto prohlášením si pod ní podřezali větev – Rusko by řeklo, že pouze jednalo dle výzev Turecka, jen v opačném gardu …. podle mě by je vybombardovali a nikdo by nemohl nic říct.

  Turecká invaze do Sýrie tak nejspíš nebude.

 4. Bogus Sobotka napsal:

  Cena ropy pada, rubl v hajzlu. Putinovi nezbyva nez vyprovokovat valku.

  • Oto napsal:

   ..a logicky na tom vydělá!
   Co dodat?

  • Jan napsal:

   Ty seš ale provokatér – hajzlík. Američané chteli vtrhnout do Sýrie kvůli chemickým zbraním. USA chemické zbraně dali Turkům, aby je předali teroristům z ISIL (nebo i té takzvané umírněné opozici). Nevyšlo to. Řekni mi Ty blbe, kdo zabránil US-ivazi. Jasně že Rusové. TAk proč by chtěli válku? Jenom provokuješ jako vždy. Naštěstí platí pro Američany a hlavně pro Turky – mohamedány bezletová zóna nad Sýrií.

  • bibi napsal:

   o,to sa snazi usa

  • bibi napsal:

   vdaka Putinovi,vojna,nieje-pokusaIi,sa o zatiahnutie ruska do vojy,na ukroruine neopoIuciIos,tak,to skusaju cez Turka,a,tiez to amikom nevynde

 5. Torena napsal:

  Ty Sralbotka, ani bych se nedivil,kdyby si byl rodina s tou ozubenou pleší…

 6. Torena napsal:

  A Jacenuk je bratranec.že bogušku…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!