Batalion Krym a turecká stopa. Ankara financuje ukrajinské teroristy

1015470441Organizátoři potravinové a energetické blokády Krymu se připravují jít do války za „osvobození“ Krymu, sponzorem je Turecko. Na to, že euromajdan vdechl druhý život neonacistickým organizacím na Ukrajině, na to už si všichni zvykli. Ale islámský extrémismus, to je jev v této zemi nový. Znepokojivé zprávy přicházejí z Chersonské oblasti, kde se předseda Medžlis krymsko-tatarského lidu Mustafa Džemiljev po odsouhlasení prezidentem Petrem Porošenko v závěru roku 2015 snažil oživit nejen dřívější, v Ilovajském kotli zaniklý batalion Krym, ale také vytvořit krymsko-tatarskou autonomii s možností mít své ozbrojené milice.

Minulý týden před ruským velvyslanectvím v Kyjevě proběhla akce, jejímž organizátorem byl „Mezinárodní mírový prapor Džochara Dudájeva“ (což už samo o sobě zní dost podivně). K „mírotvůrcům“ hlásícím se k čečenskému teroristovi 90. let, který vyznamenal účastníky náletu na Buďonovsk a dal titul brigádního generála Basájevovi, se připojili vojáci gruzínské legie, spolupracovník Džemiljeva Refat Čubrova a hlava koordinačního štábu blokády Krymu ex-vicepremiér autonomní republiky Lenur Isljamov.

Poslední z nich dříve slíbil vrátit Krym Ukrajině už v průběhu roku 2016 a v průběhu demonstrace před velvyslanectvím RF řekl, že hned po Ukrajině se svobodnou stane také Ičkerie. Všichni jmenovaní aktivisté, spolu s bojovníky batalionu Krym byli zapojeni ve válce na jihovýchodě Ukrajiny. Dalším cílem pak je „osvobození“ Krymu.

1015470236

Prapor Krym vznikl v létě 2014 z hrstky Krymčanů podporujících euromajdan. Ale v podstatě je to jednotka zaměřená na ukrajinské muslimy, jejímž organizátorem je Džemiljev a financováním se podle některých zpráv zabýval Igor Kolomojský. Předtím se pokoušel vytvořit batalion Krym na základě Pravého sektoru Dmitrij Jaroš. Jednotka se měla zabývat diverzní činností na stávajícím ruském poloostrově. Jarošovi se jeho nápad nepodařilo zrealizovat, do logického konce jej dotáhl až Džemiljev. Prapor se později podílel na bojových akcích na Donbasu, ale na konci léta 2014 se dostal do okolí Ilovajsku – a přestal existovat.

V listopadu téhož roku tisková služba Bloku Petra Porošenko oznámila, že prezident a Džemiljev diskutovali o vytvoření samostatného vojenského uskupení, ve kterém by sloužili krymští Tataři. Sám Džemiljev byl přitom rozporuplný: v mnoha rozhovorech mluvil o tom, že nemá v úmyslu trvat na tom, aby v batalionu sloužili pouze krymští Tataři, ale na druhou stranu zdůraznil, že by bylo dobré zvážit národní, jazykové a náboženské faktory.

„To není muslimský prapor, prostě jen má své charakteristiky: jeho vojáci nepijí alkohol a nejí vepřové,“ – řekl Džemiljev. Nicméně až do nedávné doby osud praporu zůstal nevyřešen. V průběhu celého léta 2015 mezi velitelem praporu Isou Akajevem a Generálním štábem Ukrajiny byly vedeny rozhovory o tom, jak tuto vojenskou jednotku legitimizovat. Ale generální štáb nakonec myšlenku vytvoření praporu na národní a náboženské bázi odmítl.

Další události proběhly rychle. V noci na 22. listopadu byly odstřeleny stožáry dálkového elektrického vedení v Chersonské oblasti, v důsledku čehož zůstal Krym bez energie. Ukrajinská média a úzce specializovaní ruští bloggeři okamžitě spustili křik, že to byla diverze ruských tajných služeb. Jaké však bylo jejich překvapení, když telefonní anonymové zveřejnili záznam rozhovorů s Isljamovem a Džemiljevem, které vedli s asistentem šéfa ministerstva vnitra Antona Geraščenko. V důsledku vyzrazení těchto hovorů vyšlo najevo, že výbuchy provedl voják batalionu Donbas Envěr Kutija a s SBU byla už předem dohodnuta verze pro média – že za všechno můžou „ruští diverzanti“.

Zatímco SBU „se psy“ pilně hledala sabotéry, kteří odstřelili vedení, Džemiljev letěl do Ankary, kde došlo k rozhovoru na nejvyšší úrovni – s prezidentem Erdoganem a premiérem Davutoglu, v jejichž průběhu bylo posouzeno financování batalionu Krym a jeho diverzně-záškodnická činnost. Tato událost byla na Ukrajině medializována s velkou pompou.

Samozřejmě oficiální Ankara zprávy o tom, že je připravena poskytnout materiální podporu krymsko-tatarskému batalionu, vyvrátila, ale Džemiljev stejně jazyk za zuby neudržel.V jednom z rozhovorů prohlásil, že Turecko bude do Chersonské oblasti dodávat montované domy pro vojáky a jejich rodiny. Nicméně podle ruských tajných služeb je finanční tok z Ankary ukrajinským bojovníkům za „osvobození“ Krymu a profesionálním odstřelovačům stožárů dálkového vedení prostě jen pohádkou.

1015470251

Zatímco Džemiljev dával do pořádku finanční otázky, koordinátor blokády Krymu Lenur Isljamov řešil otázky organizační a oznámil formování batalionu Krym Nomana Čelebidžichana – prvního muftího Medžlis krymských Tatarů. Výzva k dobrovolníkům byla směřována na adresu všech krymských Tatarů pevninské Ukrajiny. Podle samotného Isljamova bude tento prapor první, kdo „bude bojovat za osvobození Krymu“. Formovat se bude především z krymských Tatarů, ale pro lidi „ostatních národností“ tu budou vždy dveře otevřené. V současnosti u mnohých tyto „další národnosti“ probouzejí obavy: zdá se, že se plá ;nuje batalion naplnit na úkor západních vojenských společností, kterých už na Donbasu bojuje mnoho. Tím spíš, jestliže díky turecké podpoře batalionu budou prostředky na žoldáky, a zákony Ukrajiny najemnictví nezakazují.

Poslední měsíc se mluví o tom, že Džemiljevem a Isljamovem vytvořený batalion se může stát jakousi pobočkou DAIŠ v Chersonské oblasti. Místní obyvatelé už několikrát vyšli proti situaci na protest a v Čongaru lidé organizují sebeobranu. Stále častěji se tu totiž objevují „jižní“ hosté, kteří mluví arabsky a turecky.

Ale to ještě přijde. Na konci lednového zasedání kongresu krymských Tatarů bylo rozhodnuto obrátit se na ukrajinskou vládu se žádostí vytvořit území národního pobytu v Chersonské oblasti, která by se ve skutečnosti měla stát nakonec krymsko-tatarskou autonomií se svou malou armádou v podobě praporu Krym. Financování – turecké, zbraně – natovské, cíle – jasné: destabilizovat situaci na hranicích Ruska a vytvořit nové ohnisko napětí – nyní na Krymu.

Je zřejmé, že Ankara nemůže Rusku odpustit zničení příjmů ze syrské ropy. K provedení malé pomsty byli použiti fanatici typu Džemiljeva. Soustředit kolem sebe krymské Tatary se mu nepodaří, ale vytvořit za turecké peníze prostor pro přípravu bojovníků je zcela v jeho silách. Místopředseda krymské vlády Ruslan Balbek už dříve řekl, že ozbrojenci DAIŠ, kteří „podlehli lákavým slibům snadných výdělků v řadách kárného batalionu Nomana Čelebirdžichana“, se už přes území Turecka přemísťují na jih Ukrajiny.

Ale hrom ještě nezabouřil a kyjevští mužici nemají v úmyslu se nechat pokřtít. Tento týden se v několika ukrajinských médiích objevily četné zprávy o tom, že Rusko údajně varovalo SBU před možnými teroristickými útoky ze strany DAIŠ v Kyjevě. Pokračování bylo v těch nejlepších tradicích a logice současného režimu v Kyjevě: Rusko se připravuje na útok a již předem označilo viníka v podobě DAIŠ. Ale zatímco se Rusko podle chorého mozku Porošenaka a spol. tváří zákeřně, v Chersonské oblasti se může rozhořet skutečný požár, který by se mohl rychle rozšířit na celou Ukrajinu.

1015470267

 

Zdroj: http://ukraina.ru/analytics/20160131/1015470110.html
4 Komentářů k Batalion Krym a turecká stopa. Ankara financuje ukrajinské teroristy

 1. Justass napsal:

  No, myslím, že by to jak pro Ukrouše, tak i pro Turecko mohlo být hodně kontraproduktivní. Tohle by už Putin mohl považovat za přímé ohrožení Ruska. Pokud se mu na západní hranici tvoří pobočka IS, tak to, že tam Rusové vletí udělat pořádek, tak to by si určitě zdůvodnil kdekoliv, i v OSN

  • Tartar napsal:

   Nikomu nič zdôvodňovať nemusí, jednoducho to urobí, aj tak by ho nikto nepočúval.

   • Justass napsal:

    No každopádně by zdůvodňovat musel. To není jako se Sýrií, kam byl pozván. Porošenko nebo Jacehňup ho na Ukrajinu těžko pozvou. Ale jak říká Pjakin zde už je informační pole připravené (boj proti IS).

 2. contumax napsal:

  Nic překvapující, anglosasové vždy brojí proti Rusku Tureckem…

  Ale odkud berou finance, možná jim je někdo v rychlosti, rozkazem z FEDu vytiskne…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!