Kyjev mění Ukrajinu na zemi pracovních migrantů

1015481786Ukrajina zažívá novou vlnu pracovní migrace. Geniální plán Kyjeva spočívá v tom, že nejen že nebrání, ale dokonce i stimuluje odjezd vlastních občanů na sezónní práce do EU. Vymodlit si na Bruselu bezvízový režim se ukrajinským úřadům zdá jednodušší, než přilákat investice, rozvíjet hospodářství a vytvářet pracovní místa pro Ukrajince doma. Výsledky této taktiky na rozvoj státu však nemusí skončit úplně tak, jak si představují na Bankovní ulici.

Sen gastarbeitra

Kyjev i nadále mění spravované území na zem pracovních migrantů. Nejžádanějším ukrajinským produktem na vnějším trhu se stává pracovní síla, domnívá se prezident Ukrajinského analytického centra Alexander Ochrimenko. Právě pro zajištění bezproblémové dodávky Ukrajinců na práci v EU byl vládou navržen zákon „O zahraniční pracovní migraci“. Vydávání biometrických pasů, přijetí protikorupčních a jiných právních předpisů, vytvoření Jednotného státního demografického registru – všechny tyto a další akce Kyjeva byly př ímo nadiktovány úředníky EU.

Tyto akce umožňují regulovat migraci bez „vízových“ metod. Vždyť Ukrajině slibují dát bezvízový styk pouze pro turisty. Vlastně nikdo ani nepopírá, že celý ten povyk s liberalizací vízového režimu souvisí se snem Kyjeva vyslat své občany ze země na nekvalifikovanou sezónní práci. Hlavní je plat v eurech, který budou utrácet u sebe doma a ještě lepší by bylo část ho dát státu. Jenže EU potřebuje kvalifikované specialisty, proto Evropa půjde svou vlastní cestou.

1015481804

Srovnání přímých zahraničních investic do ekonomiky Ukrajiny a soukromých peněžních převodů od gastarbeiterů jasně není ve prospěch těch prvních. Výrazně asymetrickým se stal v poslední době. V roce 2013 byl poměr 4 mld.$ ku 7,4 mld.$ a v roce 2014 to bylo 230 mln.$ ku 5,6 mld.$. Podle Mezinárodního fondu pro zemědělský rozvoj (IFAD) v roce 2014 se Ukrajina stala lídrem v získávání peněžních fondů z Evropy (7,58 mld.$). Druhé místo zaujali Poláci (7,46 mld.$) a třetí Nigerijci (7,41 mld.$). Celkem z Evropy do svých zemí migranti převedli 109,4 mld.$, přitom hlavními dárcovskými zeměmi byly Rusko (20,6 mld.$), Velká Británie (17,1 mld. $) a Německo (14 mld.$)

Perspektivy směřování pracovní migrace vypadají docela dobře zejména na pozadí několika vln redukce „bílých límečků“ a deindustrializace ekonomiky. Na Ukrajinu přicházejí valuty, které narozdíl od půjček MMF není třeba vrátit. Tímto způsobem je podporován kurz hřivny a spotřebitelská poptávka v zemi. Částečně se tak řeší problém nezaměstnanosti a snižuje se úroveň napětí v zemi. Podle odhadů odborníků je pro bezpečnou existenci země třeba příliv cizí měny povýšit až na 10 – 15 mld.$ a k tomu je nutné poslat do zahraničí minimálně 7 milionů práceschopných Ukrajinců.

Podstatné maličkosti

Všechno by bylo krásné, kdyby tu nebylo několik ALE. Zaprvé v důsledku finanční krize, kterou zakoušejí na celém světě, proud gastarbeiterské valuty rok od roku klesá a odchází do stínu. Jak si můžete všimnout, v letech 2013 – 2014 padaly nejen zahraniční investice, ale i převody ze zahraničí. V roce 2015 se situace jen zhoršila. Podle Národní banky Ukrajiny za prvních 9 měsíců toho roku prostřednictvím soukromých převodů do země přišlo 2,9 mld.$. To je 2x méně než za stejné období roku 2014, a 2,5krát méně, než za 9 měsíců úspěšného roku 2013. Každý třetí dolar z této částky – nebo $ 849,3 mln. – přišel na Ukrajinu z RF. Podle ruské centrální banky byla tato čísla ještě skromnější. Za 9 měsíců roku 2015 gastarbeiteři z Ukrajiny přes systém peněžních převodů odeslali z RF do vlasti 770,5 mln.$, což je 2,3krát méně než v předchozím roce.

Podivovat se nesouladu v číslech není třeba. Spolehlivě zjistit, kolik valut gastarbeteři posílají domů, díky rozdílům v metodikách výpočtů není možné. Kromě toho existuje mnoho kanálů, jež se vymykají účetnictví. Například část získaných prostředků lidé převážejí osobně a často je na hranici neuvádějí. V poslední době získávají na popularitě také převody peněz přes řidiče autobusů nebo strojvůdce vlaků. Podíl takových převodů podle hodnocení NBÚ dosáhne 20 % všech převáděných prostředků, a podle odborníků dokonce 30 %. Spolehlivost tohoto způsobu převodu s ohledem na současn&yacu te; stav ukrajinského bankovního systému a plány vlády uvalit na gastarbeitery daně rozhodně není horší než oficiální peněžní převod.

Zadruhé, že Ukrajina obnoví za 10 let (dokud zcela nevstoupí v platnost dohoda o přidružení Ukrajiny k EU) svou ekonomiku díky přílivu peněz z jiných zemí, je také nepravděpodobné. EU nepotřebuje ukrajinské tovární giganty absorbující desítky tisíc kvalifikovaných kádrů. Místo nich se tu mohou maximálně objevit menší montážní haly, v nichž se budou vyrábět díly pro zahraniční zákazníky. Evropská asociace v kombinaci s bezvízovým režimem povede k tomu, že za peníze vydělané v zahraničí se budou marnotratně dovážet výrobky a zboží. Proto ani za těch 10 let tu nebude pro Uk rajince žádná práce, domnívá se expert Fondu společenského zabezpečení Jurij Gavrilenko.

1015481820

Zatřetí demografická situace v zemi nepodporuje tádžický model ekonomiky. Ukrajina je jedním ze světových lídrů v přirozeném úbytku obyvatel a na rozdíl od zemí s vysokou porodností podíl populace v produktivním věku je velmi malý. „Musí nás to ohrozit, my nemáme koho exportovat,“ – říká vedoucí oddělení Ústavu demografie a sociálních studií Národní akademie věd Ludmila Čereňko. Podle jejího názoru hlavní problémy země netkví v ekonomické, ale v demografické oblasti. Ukrajina má velmi staré obyvatelstvo a hlavní otázka, která stojí na pořadu dne, j e, jak nakrmit penzisty, nikoli jak vytěsnit ze země přebytečnou pracovní sílu. Výrazně zvýšit množství lidí schopných vydělávat za hranicemi bude obtížné, navíc mnozí z gastarbeiterů raději rozvážou své spojení s vlastí a vylepšují demografii jiných zemí. Kyjevu zůstanou jen sociálně nezajištěné vrstvy obyvatelstva.

Sponzor-agresor

Pokud ukrajinské ministerstvo práce hodnotí celkový počet gastarbeiterů na 3 – 5 milionů lidí, pak neoficiální údaje hovoří o 9 milionech. Někteří odborníci se domnívají, že za hranicemi pracuje každý třetí práceschopný Ukrajinec (6 milionů obyvatel), což vypadá asi nejpravděpodobněji. Obvykle odjíždějí lidé s nepříliš vysokým vzděláním, kteří žijí na venkově. Poslední postmajdanovská vlna migrace jednoznačně zvýšila procento gastarbeiterů s vyšším vzděláním, i když jsou za hranicemi vpodstatě zaměstnáváni jako nekvalifikovaní dělníci na stavbách, v zeměděls tví a v dalších pro místní obyvatele málo přitažlivých profesích.

Postoj EU k Ukrajincům byl i dříve jako k lidem třetí třídy, ale s nástupem hospodářské krize se všechno ještě zhoršilo. Spolu s množstvím pracujících migrantů v Evropě se zvýšil i boj o nekvalifikovaná pracovní místa, proto místní obyvatelé stále častěji vnímají Ukrajince jen jako konkurenty na trhu práce. Z tohoto důvodu zaměstnavatelé nechtějí oficiálně registrovat nové hostující pracovníky a ty staré se snaží převést do nelegálního postavení. K tomu formát slibovaného bezvízového režimu Bruselu dovoluje regulovat trh pracovních migrantů tak, jak se mu to prá vě hodí. Ve skutečnosti se Ukrajinci, kteří pracují v Evropě, stávají nerovnoprávnou pracovní sílou, ale to Petra Porošenko a Arsenije Jaceňjuka netrápí. V současné době minimálně každý pátý gastarbeiter pracuje v zahraničí nelegálně a jejich počet bude dále jen růst. Pokud ovšem v Evropě nepřijmou odpovídající opatření.

Odborník na evropskou politiku Oleg Kravčenko tvrdí, že získat vízum se stane ještě složitějším. „Stále častěji se bude stávat, že Ukrajincům budou vracet pas bez víza a také bez vysvětlení, proč ho nedostali. Stále častěji je budou od svých bran vracet země jižní Evropy s vysokou nezaměstnaností – tak se snaží ochránit před potenciálními „darmožrouty“ – migranty,“ – domnívá se Kravčenko. A doplňuje údaje o tom, že na konzulátech ve Španělsku, Portugalsku a Řecku, kam dříve Ukrajinci masově odjížděli za prací, se počet odmítnutí zdvojnásobil. Je složité získat vízum i v daleko bohatš&iacut e;ch zemích, jako je Belgie, Finsko a Švédsko.

A Svaz podnikatelů a zaměstnavatelů Polska chce práci všech ukrajinských pracujících migrantů legalizovat, aby platili daně do polské státní pokladny. Kromě toho jsou gastarbeiteři trumfem v rukách politiků v tlaku na EU. Není to tak dávno, co způsobilo skandál prohlášení předsedkyně vlády Polska Beaty Šidlo v Europarlamentu o tom, že země přijala více než 1 milion běženců z Ukrajiny, kterým „nikdo nechtěl pomáhat“. A v Německu v polovině ledna politici z vládnoucí křesťansko-demokratické strany požadovali, aby byla Ukrajina uznána za „bezpečnou zemi původu“, aby byl omezen proud těch, kdo pod rouškou uprchlíka si spokojeně žijí v Německu.

1015481839

Téměř polovina ukrajinských pracovních migrantů je v Rusku. I když se v loňském roce finanční proud z Ruska na Ukrajinu výrazně snížil, RF přesto zůstává lídrem mezi dárcovskými zeměmi v objemu soukromých valutových převodů na Ukrajinu a předbíhá nejbližší následující USA více než dvojnásobně. Oficiální Kyjev pokládá pracující migranty v RF za „agenty Kremlu“, ale bez nich se ukrajinským úřadům jejich „gastarbeiterský sen“ bude těžko uskutečňovat.

V poslední době však podmínky pro pracovní migranty v RF přitvrdily. Moskva od nich požaduje uvést účel pobytu, aby bylo zabráněno nelegálnímu přecházení hranic, a proceduru získání pracovního povolení učinila složitější a nákladnější. Přes všechny tyto složitosti kvůli dodržování zákonů však kvalifikovaní ukrajinští pracovníci najdou v Rusku místo vždy, pokud doma o ně není zájem.

Zdroj: http://ukraina.ru/analytics/20160201/1015481628.html
11 Komentářů k Kyjev mění Ukrajinu na zemi pracovních migrantů

 1. Pepi napsal:

  No to je prece to co si preji Cesi*,“arijske“pristehovlce,gastarbeitry z Ukrainy.Jsou pilni,100%poctivi,pracuji 25 hodin denne,kriminalita zadna.A uz vubec neexistuje moznost ze by mohli byt vyuziti jako zoldneri v konfliktu s Ruskem.Nebo?
  Co na tom ze nebude prace pro Nemce,Svedy nebo Cechy?Ukrajinci,jak znamo jsou ochotni usadit se i v CR,na rozdil od Arabu.Takze,mozna ti Cesi kteri radi poulicni sarvatky,si nakonec prijdou na sve aspon pri rvackach s ukrajinci(az jich bude dost)?Ukrajinci sice nemaji zadne exoticke nabozenstvi,ale vodka jim chutna…
  *nastesti ne vsichni cesi jsou lehko manipulovatelni zamindrakovani primitivove a diky Prozretelnosti za takove.

 2. ignác napsal:

  No však ukrajinská vláda vybírá slušnou daň z převodu peněz zasílaných ze zahraničí na Ukrajnu. To pak nepošlete lidi dělat ven, když vám z toho sype.

  • ignác napsal:

   S tím také souvisí to proč oficiálně plyne na Ukrajinu méně peněz. Lidé je raději převážejí osobně bez dohledu státu a tudíž bez povinného zdanění.

 3. Pepi napsal:

  Ignac:Tak to funguje a nejen v pripade Ukrainy.Treba Filipiny jsou na tom podobne.
  Tento problem tezko vyresime nadavanim a vyhazovanim.Treba Filipinci snesou hodne:ponizovani,muceni,znasilnovani napr.v Saudske Arabii.A samozrejme i v evropskych zemich ci jinde(i kdyz tam zase nehrozi tresty smrti na rozdil od SA).
  Lide jsou proste otroky financniho systemu.Dokud se tohle nezmeni,migrace v ruznych podobach bude pokracovat i za cenu vsemoznych rizik,legalne nebo ilegalne.
  Skutecne reseni tohoto problemu dosahneme pouze kdyz si delnik na Sri Lance nebo na Filipinach ci ukraine vydela stejne jako ve Svedsku ci v Nemecku.

  • ignác napsal:

   Takže řešení je utopií. Toto se nezmění. Navíc lidé jsou vydrezůrovaní k vlastnímu ožebračování a řezání si větve pod sebou. Bohužel sami napomáhají svému otrockému osudu.

 4. Pepi napsal:

  ignaci „Takze reseni je utopii.“Je utopii,mate pravdu,ale jine reseni proste neni.

 5. pražská vlaštovka napsal:

  Zajímavý rozhovor mezi Ignàcem a Pepim.
  jituß

  • Pepi napsal:

   Prazska Vlastovko 3.2(22.51)
   Dekuji za poznamku.Osobne si myslim ze aby clovek mohl cokoliv zmenit,musi byt idealista a verit v utopie i kdyz to samo o sobe nestaci.
   Uzavrit hranice,ostnate draty,tresty smrti,muceni…
   Nic z toho cloveka nezastavi a kdyz tak jen nacas,priklad treba ti Filipinci a Saudska Arabie(dalsich pripadu existuje bezpocet).
   Drive nebo pozdeji proste musi prijit celosvetove reseni,ale ne takove jake na nas sije „NWO“!Zalezi na nas na vsech co se stane,at uz je to jakkoliv utopicke.

 6. Ikema Monika napsal:

  Myslím že Ukrajinci jsou pracovitý a dobře se dokážou integrovat v Česku ! Určitě jsou lepší než-li Muslini kteří jiným náboženstvím nám jsou zdanění a velké procento chtějí pobírat pouze dávky a ne zapojovat se do pracovního procesu učit se řec a většina znich jsou primitivní !!

 7. Pepi napsal:

  „Muslini“Moniko,podle Vas nepracuji,nebudou tedy brat cechum pracovni mista,naopak.Cesi se o ne budou muset starat,a na tom se da i vydelat(je-li Vase teorie o muslinech spravna).
  Ukrajinci kteri jsou pracoviti(opet Vase teorie)budou naopak brat cechum pracovni mista.V Evrope neni pracovnich mist nadbytek.Myslite ze treba Nemci budou jasat nad ubytkem pracovnich prilezitosti?Nezavisle na tom kdo jim je bere?Nebo Spanele?Portugalci?
  Pri mem pobytu loni v Barcelone jsem byl svedkem sarvatek Katalancu s Ukrajinci(kterych je uz ted ve Spanelku dost).
  Nikomu nevadi ze Ukrajinci jsou casto ekonomicti pristehovalci?Ze jsou casto nepratelsti k Rusku?
  V Norsku Polaci a Ukrajinci pracuji casto jen nekolik prvnich let a pote,kdyz ztrati/opusti praci,jsou stejnou zatezi pro socialni system jako kdokoliv jiny.O vychodoevropanech ve Skandinavii je rovnez znamo ze pobiraji socialni davky na deti zijici v Polsku/na Ukrajine nebo na deti NEEXISTUJICI,smyslene za ucelem pobirani davek.Takze skutecnost neni mozna az tak cernobila jak se nam predhazuje….

 8. host napsal:

  Tuhle strategii už léta uplatňuje Vietnam, který z velké části takto žije na náš úkor už 20 let. Celé se to ještě vylepšilo, když jsme se díky vietnamcům stali pervitinovou a marihuanovou velmocí Evropy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!