Šestnáctý týden ruské intervence v Sýrii: bude následovat invaze U.S.?

Syrian16MonthMap-600x332Tento týden se vyznačoval významnými úspěchy syrských vojsk v regionu SheikhMiskeen v provincii Daraa na jihu země. Mezitím na severu pokračovala Syrská armáda se svou ofenzivou severně od strategického letiště Kuweires. Avšak tyto vojenské úspěchy zastiňovaly fámy, že US si zřizují letiště v severní Sýrii, nejspíš u Rmeilan, města v gubernii al-Hasaka v severovýchodní Sýrii a že by to mohla být příprava na US pozemní intervenci. Je zajímavé, že US média začala rovněž šířit fámy, že Rusové zřizují 2. letiště v severní Sýrii. Erdogan dokonce vyhlásil, že by 2. ruské letiště v kurdské Sýrii „netoleroval“. A pak tu samozřejmě bylo prohlášení Joe Bidena, který mluvil o ‚vojenském řešení‘ v Sýrii, pokud by nebylo nalezeno řešení jednáním.

Poslechněte si ho, jak tvrdí, že US jsou schopny Daesh „vyřídit“:

Co se týče ministra obrany Ashtona Cartera, ten vyhlásil, že 101. Aeromobilní divize bude brzy vyslána do Iráku, aby bojovala s Daesh v Mosulu a do Sýrie, aby bojovala s Daesh v Raqqě (tolik tedy k Obamovu šestnáctému slibu, že tam US ‚nespočinou nohou na půdě!). Jak se dalo čekat, takovéto fámy vedly k některým dost divokým titulkům jako tento: „Amerika s Tureckem začínají s pozemní invazí do Sýrie. Jak na to zareaguje Rusko?“ Což je, řekneme-li to velice mírně, hrozné přehánění. Tak se radši podívejme, co se asi opravdu peče.

Zaprvé je dost nepravděpodobné, aby byla celá 101. vyslána do tohoto regionu. Mluvíme nanejvýš o pár batalionech, možná i nějaký ‚bojový tým‘, ale těžko dost na to, aby to mohlo představovat invazní sílu. 101. je kromě toho divize lehké pěchoty, která prostě do role pro pozemní invazi není vhodná. V konvenční válce by 101. poskytovala podporu běžným pozemním silám, avšak nemohla by je nahradit. Ve válce proti vzbouřencům může dělat spoustu věcí, včetně bezpečnostních a protiteroristických operací, výcviku místních sil, sběru zpravodajství atd. Ale představa, že by 101. vyrazila od severní Sýrie k Damašku, aby svrhla Assada, je prostě nerealistická. Co se týče letišť, tak USA údajně obsadily severní Irák, tak se podívejte na mapu, abyste sami viděli, kde to leží: dost daleko od severovýchodního kouta této země u tureckých a iráckých hranic, ale hodně, hodně daleko od města Damašek nebo od ruských radarů ve Středomoří a v Latakii.

Američané také oznámili, že plánují dvě hloubkové ofenzivy, jednu směrem k Mosulu a druhou směrem k Raqqě. Uvážíme-li, že US už mají letiště v Turecku a v Iráku, tak tady je to jediné, co mají, dost primitivní vzlétací plac (používaný v minulosti k „zemědělským účelům“, tj. pro práškování polí), tak jim to může poskytnout pohodlnou základnu k přivážení a odvážení speciálních sil v tomto regionu, ale dost těžko by to mohlo být uzlem pro větší invazní síly. Kromě toho je dosud nejasné, zda nebudou části ze 101. vyslány jen do Iráku a zda to bude i do Sýrie. Přinejmenším jeden US magazín si zřejmě myslí, že letiště Rmelian v Sýrii bude spíše než pro bojové síly použito pro různé typy US speciálních sil včetně bojových návodčích, vysazovaných parašutistů, meteorologů speciálních operací a dalšího personálu speciálních operací. Pokud by tomu tak bylo, tak bychom mluvili o malých a specializovaných silách a nikoliv o pozemní invazi jakéhokoliv druhu.

Myslím si, že bez ohledu na veřejná prohlášení pronášená Bidenem a Carterem je zatím příliš brzy na zjišťování, co má v Sýrii Strýček Sam za lubem dalšího. Na letiště v Rmeilan je nejspíš nutno pohlížet jen jako na dobré místo pro US, aby si tu zřídily přítomnost a zachovávaly otevřené různé možnosti. Prozatím si ale ani na okamžik nemyslím, že by US měly nějaký záměr s vpádem do Sýrie, ale kdyby snad ano, tak bychom nejdříve spatřili daleko větší logistické úsilí a koncentrace několika velkých formací přicházejících z různých směrů (z Turecka a Jordánska, dost možná i z Iráku). V takovém případě byl US Rmeilan využívaly pro US helikoptéry, ale nikoliv pro letouny s pevnými nosnými plochami, přinejmenším nikoliv bez toho, že by tam došlo ke značnému upgradu ranveje a infrastruktur.

Co se týče té vyšší otázky, zda US mají pro Sýrii „vojenské řešení“ – zda je to skutečnou možností? Tak já si to nemyslím, a to z velice jednoduchého důvodu: jedinou silou v terénu, která může s Daesh bojovat na zemi jsou Syrská vojska. Dokonce ani Íránci a Hezbolláh toho schopni nejsou, přinejmenším zrovna teď, nemají síly na úrovni potřebné, aby si to mohli s Daesh sami rozdat. Z čistě vojenského hlediska by toho byli schopny Turecko nebo Írán, ale myslím si, že zahájení invaze v plné rozsahu by s sebou neslo politické náklady, které jsou prohibitivní. Turecko navíc ani nemá žaludek na takovou krvavou válku, aniž by mělo jasnou únikovou strategii. Turci nanejvýš chtějí zabrat pruh země v severní Sýrii, aby udrželi Kurdy na uzdě. Íránci by na rozdíl od Turků byli přinejmenším legálně pozváni Syřany, to by ale těžko spolkly USA, KSA nebo Turci, kteří by takovýmto íránským korkem byli naprosto rozzuřeni. Írán, který právě vybojoval jedno významné diplomatické vítězství proti USA a Izraeli, nejspíš nemá vůbec touhu vytvořit zase další velkou krizi. A nakonec, jak už jsem řekl bambilionkrát, ‚Rusové NEPŘICHÁZÍ‘. To tedy znamená, že jedinou silou schopnou vypořádat se s Daesh, jsou syrská vojska a já nevidím, že by US byly schopny zajistit cokoliv blížícího se takové úrovně nasazení sil, aby se mohly v této válce stát věrohodným hráčem.

Se Syřany v poli, Rusy na obloze a s nějakou speciální pomocí od Íránu a Hezbollahu – je to jediná aliance, která se může s Daesh utkat a pomalu jej z většiny Sýrie vyštípat. Vypadá to, že Američané chtějí v podobné roli využít Kurdy, aby sehráli roli takovou, jako hrají syrská vojska, ‚s nohou v poli‘, to ale úplně ignoruje skutečnost, že Kurdové nejsou jednotnou silou, že nemají regulérní armádu, že to nejsou Arabové, a že Turecko, klíčový spojenec US v jakékoliv operaci, by nikdy nedovolilo, aby Kurdové hráli významnou regionální roli. Je možné, že by Kurdové, Američané a Iráčané mohli společně zase vybojovat Mosul, zvláště proti oslabenému Daesh. Co se týče výpadu na Raqqu, nevidím, že by to k tomu směřovalo, ale možná, že se tu v tom mýlím a že Daesh je ještě slabší, než si to o něm myslím. Že je to opravdu tak. Ale je-li to třebas ono, co Biden nazývá „vojenským řešením“, tak je to dost přehnaný název. Osobně bych to nazval nanejvýš „americkou vedlejší scénkou“.

Napsal TheSaker; původně se objevilo na TheUnzReview

 

Zdroj: http://southfront.org/week-sixteen-of-the-russian-intervention-in-syria-a-us-invasion-of-syria-next/
2 Komentářů k Šestnáctý týden ruské intervence v Sýrii: bude následovat invaze U.S.?

  1. Ikema Monika napsal:

    Dokáži pouze krákat jako starý havrani vyhrožovat a naparovat se jako krocani ! Jinak už je nikdo nebere jelikož jejich loď se potápí ! Obamu a slavni ušáky zachrání pouze výstřel na Yellowston pozabiji spoustu lidi svede se to na podzemní výbuch sopky elita zaleze do bunkru až bytem dluhu se odepiše ! Více možnosti nemá do valky sRuskem a s Čínou nepůjde kopal by pro celou USA hrob a ví otom !!!

  2. kolkobudeszit napsal:

    Klasický novinársky popis pre oficálne médiá. Čítáme „Írán, který právě vybojoval jedno významné diplomatické vítězství proti USA a Izraeli“ – ale vieme, že je to nezmysel, ale práve USA a Izrael odstránili skutečného národného Iránskeho prezidenta Ahmadinedžáha a nahradili ho nimi podporovaným Ruháním, ktorý likviduje vlastencov v Iráne,teda neexistuje žiadne fiktívne nepriateľstvo, len spolupráca GP na upevnení moci v Iráne. Čítáme „Je možné, že by Kurdové, Američané a Iráčané mohli společně zase vybojovat Mosul, zvláště proti oslabenému Daesh“ – ale vieme, že šiítske milície nepúšťajú do akcie, veľa by videli, odsúvajú veliteľov ISIS proti Jemenu a do Lýbie a Saudská Arábia povoláva nazpátek svojich vojakov ISIS na posilnenie proti Jemenu… Teda USA musia „nahradiť“ tieto výpadky na obsadených pozíciach. Teda odsunú ISIS a obsadia (pre médiá oslobodia) uvoľnené pozície spolu s kurdskou proamerickoizraelskou časťou. Ukážu video s nejakými bombami a budú piť coca-colu. Budú tam musieť poslať tým viac vojakov, čím viac ich bude potřebné pre nahradenie odsunutých ISIS, aby stále ropa tiekla! Tak jako USA strážia makové polia v Afganistáne pre bankterov! Biznys bude, pokiaľ bude vojna, bude mať i Putin vysoké preferencie a Rusi sa budú orientovať od svojho okrádania na podporu vůdcu a Čína, Irán si budú upevňovať pozíciu. Je to len boj komu bude patriť Rusko jako surovinová zákadňa USA-západu, či Číne. Oligarchom je to jedno myslia si, že zostanú – tu je ich myslenie http://www.morio.wbs.cz/Zahadna-Ruska-duse.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!