Paul Moreira: Co se skrývá za maskami ukrajinské revoluce

1015502101Francouzský dokumentarista, autor filmu „Ukrajina: Masky revoluce“ v rozhovoru vypráví o svém novinářském vyšetřování událostí na Ukrajině obecně a zejména v Oděse 2. května 2014. 1. února francouzský kanál Canal+ uvedl dokumentární film Paula Moriera „Ukrajina: Masky revoluce“ o válce v Oděse a roli ultrapravých hnutí na Ukrajině po revoluci. V předvečer uvedení poskytl režisér rozhovor L’Humanité.

Paul Moreira už získal pověst v oblasti investigativní žurnalistiky. A jeho nový film není z tohoto pravidla výjimkou. V něm zakladatel agentury Premières Lignes pečlivě zkoumá situaci na Ukrajině po revoluci. Film ve třech částech postupně deklasuje příliš údajně hladký průběh událostí, ze kterého byla západní Evropa tak nadšená, navzdory tomu, že třem neonacistickým proudům se podařilo proniknout k moci, a pak se postupně vytvořily ozbrojené síly. Vyprávění očitých svědků podložené unikátními záběry odsuzuje beztrestné zavraždění 45 proruských aktivistů v Oděse v květnu roku 2014, a také nezištné přispění k tomu ze strany USA.

1015502120

L’Humanité: V úvodu k vašemu dokumentárnímu filmu říkáte, že jste viděl tři symboly na setkáních v době ukrajinské revoluce. Posloužilo vám to jako výchozí bod vašeho šetření?

Paul Moreira: Nikdy předtím jsem nebyl na Ukrajině. Moje představa o revoluci vyšla z toho, co jsem viděl v televizi. Ale cítil jsem tu nějaký rozpor mezi nadšením z revoluce v médiích a vedle toho nedobré signály. Jako jakési šumy rušíci správný zvuk. Mám na mysli vojenské prapory Pravého sektoru, nášivky se symbolikou skupiny, která se později stala Azovem… O těchto znepokojivých momentech se média vůbec nezmiňovala. Ve mně vždy vyvolávala nedůvěru historie podávaná v černé a bílé barvě. Když jsem pak pohlédl blíže, zjistil jsem, že jsme vynechali – pokud neřeknu přímo zcenzurovali – část historie. Ab y se západní demokracie nebouřily při pohledu na to, jak „milí“ ukrajinští revolucionáři vykonali násilí nad lidmi v Oděse. Toto všechno vrhá na ukrajinské události pochybné světlo.

1015502196

Proč je podle vás toto mlčení?

Aby masakr v Oděse upoutal pozornost lidí, bylo nutné nejprve obrátit pozornost na ten fakt, že v samotném středu Evropy XXI. století bylo zavražděno 45 lidí za naprosté nečinnosti přihlížející policie. Jedná se o beztrestné masové vraždění. Evropská komise se tou událostí zabývala, seznámila se s počty, ale dál se tím nezabývala. You Tube byl plný záznamů o dění. ale stejně jako mnoho jiných jsem tyto informace neviděl. Pak jsem však strávil několik týdnů, abych si všechna ta videa prohlédl a vytvořil si obraz událostí. Ve skutečnosti jsem nikdy neviděl tolik tragické dějů, o nichž se tak málo mluvilo bez ohledu na množství videozáznamů. Samozřejmě články o tom napsány byly. Jenže veřejnost na to reagovala, jako kdyby se nic nestalo. Protože se jednalo o proruské separatisty, staré komunisty. Jenže lidé by měli znát ten fakt, že mezi revolučními silami je velmi mnoho agresívních nacionalistických elementů. A to jsem nezneužil některé aspekty – jako teba že vyšetřování německých a anglických expertů, z nichž vyplývá, že slavnou střelbu na Majdanu údajně zařídili sami povstalci kvůli provokaci… I tak velmi mnohé zůstalo bez povšimnutí.

1015502211

Ve svém filmu hovoříte o tom, že vytvořené monstrum se jednou může obrátit proti svému tvůrci. Co tím máte na mysli?

Revoluce přivedla k rozvoji polovojenské skupiny. A ty se nehodlají podřídit státní moci. Hrají roli policie místo policie. Dokonce jsou případy přestřelek mezi bojovníky Pravého sektoru a policisty. Tito lidé bezesporu velmi riskují, projevili sice velkou odvahu kvůli změně režimu, ale ve skutečnosti měli jiný politický projekt. Oni nechtěli jen vyměnit jedny politiky za druhé. Problém je následující: protestní hnutí, které se zformovalo na ulic, otevřelo pro tyto jednotky cestu. A ty teď chtějí jít dál. A není v silách ukrajinských úřadů je kontrolovat. Pokud překračují hranice, tak policie jen přihlíží a nemá ani chuť a ani možnosti něco podniknout. To znamená, že monstrum se vyrvalo na svobodu.

Podařilo se vám sebrat svědectví očitých svědků. Viníci zločinů v Oděse se však ani nesnaží něco popřít…

Bohužel, dějiny vždy píší vítězové. Pokud je nepotrestali, pokud nic nepoukazuje na fakt zločinu, vnímají svoji činnost jako správnou. V knize Akt vraždy Joshua Oppenheimera se vypráví o maskru v Indonésii v roce 1965. Vrazi tam vyprávějí, jak to dělali a otevřeně prohlašují: „My jsme vítězové a to znamená, že my určujeme, jaká je historie“. Okamžitě jsem si na to vzpomněl při pohledu na situaci na Ukrajině. Jeden z vůdců proukrajinských milicí jasně demonstruje, že necítí nejmenší výčitky svědomí. Domnívá se, že všem se dostalo, co zasloužili.

1015502226

Oni vás pustili na svou základnu. Kdo to jsou „oni“?

Když jsem se k nim vypravil, všechno ukazovalo na rozsáhlou přítomnost neonacistů a pravicových radikálů. Část těchto informací však bylo možné odepsat na ruskou propagandu. Proto jsem chtěl názorně pomocí jejich vlastních slov ukázat, kdo vlastně jsou. Představuju to jako odhalení, protože oni se velmi snaží skrývat svou spoluúčast na neonacismu. Chápou, že sounáležitost s tímto historickým proudem by byla v západní Evropě špatně přijímána. Chtěl jsem tuto jejich snahu také ukázat. Tak například v jedné ze scén s nimi trénuje jeden mladý Francouz. A zatímco jsem točil, uvědomil si, že si z uniformy zapomněl sundat své kódové jméno: Mussolini…

Kromě těchto hnutí také hovoříte o nebezpečné hře USA v této části Evropy…

Bývlý ředitel CIA generál Petreus sice přešel do soukromého sektoru, ale stále udržuje úzké styky s americkými úřady. Říká pak, že neváhá oslovit vládu, že je třeba útočných zbraní. Ale vést takovou hru u ruských hranic je ohromný risk. Ukrajinská revoluce měla původně krásné motivy. Ale skutečnost je taková, že stupeň vměšování Američanů do výměny režimu může být Putinem chápán jako akt agrese a ještě víc ho nasměrovat proti Ukrajině. Antiputinovská strategie USA (Petreus říká, že by měla Rusku zabránit stát se impériem) je naprosto jasná. Ale může přivést k rozsáhlému konfliktu.

Zdroj: http://ukraina.ru/odessa2may/20160204/1015501099.html
10 Komentářů k Paul Moreira: Co se skrývá za maskami ukrajinské revoluce

 1. Ridge napsal:

  to je ten problem v jejich hlavach, oni si mysli, ze udelali dobre.. a neni divu, kdyz jim ta jejich propaganda nedovoli udelat si jinej nazor.. a pokud jo, pravoseci si te najdou a poradne proplesknou, abys zmenil ten svuj nazor.

 2. weissbach napsal:

  Ukrajina je typický příklad sebedestrukce.

 3. pražská vlaštovka napsal:

  Co se skrývá za maskami ?
  Židák ,pochopitelně.
  j.

 4. stefan goga napsal:

  Klamali a klamu stale je to ich kredo. Zo Slobodnej europy mame smrad dodnes az dokedz sme nespadli do vlastnych vykalov.Dalsa priprava pre nas.VZOR UKRAJINA pod taktovkov NATO nasa buducnost.Narade je V4.

 5. Roman napsal:

  Dovolím si vložit odkaz na originál rozhovoru v L’Humanité. Pokud by někdo pochyboval o jeho pravosti. U článku je totiž uveden pouze odkaz na ruský zdroj.

  http://www.humanite.fr/tv-derriere-les-masques-de-la-revolution-ukrainienne-597568

 6. tomas napsal:

  dokument som nevidel clanok je slaby rozhovor v podstate o nicom iba ze su tam pravicovi extremisti,nic nove kedze je to z 2014 spinava hra zapadu a robit rozhovor z vrahmi je dost sila kedze okrem vojakov a policajtov vrazdili aj civilistov namiesto kamery by som tam poslal nieco ine…..

  zdar!

 7. Jaris napsal:

  Co se skryva za maskami ukrjinskeho puce? Podle svetoveho trendu to muze byt za 1. V. Klaus, za 2. Putin, za 3. brouk hrdobec, co si vali takovou tu kulicku a tim hromadi majetek zrovnatak jako zid.

 8. konzerva napsal:

  Titulky jsou zatím jen v ruštině nebo ruský dabovaný překlad…na youtube..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!