Proč ‚sultán chaosu‘ Erdogan hysterčí

Obyvatelé zjišťují škody po náletech provládních syrských sil na velkoměsto Anadan asi 10 km od měst Nubul a Zahraa na severním venkově Aleppa, Sýrie 3.2.2016

Představte si bezesnou noc v paláci ‚sultána‘ Erdogana v Ankaře. Vžijte se do jeho běsnění, když se dověděl, že Syrská arabská armáda (SAA) za podpory ruské letecké síly zahájila očekávanou Bitvu o Aleppo – přes region Bayirbucak – čímž Ankaře odřízla hlavní koridor dodávek zbraní a tu tzv. Džihádistickou dálnici.

 

Kdo kontroluje tento koridor, ten bude kontrolovat konečný výsledek války v Sýrii.

Mezitím v Ženevě syrská opozice na dálkové ovládání čili Vysoká vyjednávací komise zřetelně demonstrovala, že se v první řadě nikdy ani nechtějí sejít s delegací Damašku – ani v „blízkých“ rozhovorech ani jinak – i když Washington s Moskvou už nahrubo souhlasily s dvouletým přechodným plánem, který by měl teoreticky vést k sekulární, ne-sektářské Sýrii.

Saúdská fronta u jednacího stolu v Ženevě nechtěla nikoho menšího než kolaboranty z Ahrar al-Sham, Jaysh al-Islam a všechny od Jabhat al-Nusra čili al-Kaiída v Sýrii. A tak byla ta fraška v Ženevě ještě kratší, než se dalo čekat, a „Cesta do Aleppa“ se ukázala v plné kráse.

A zapomeňte na NATO

Notoricky neblaze proslulý saúdský intrikán, princ Turki, bývalý mentor Usámy bin Ládina, zajel do Paříže na propagandistickou ofenzivu; kde se zmohl jen na lavinu nepopiratelného popírání a – a svalování viny za celou syrskou tragédii na Bashara al-Assada.

Většina té syrské ‚opozice‘ bývali válečníci z křesla nabíraní CIA už roky, stejně jako troubové a vazalové CIA v Muslimském bratrstvu. Všechny tyto charaktery dávaly přednost užívání si v Paříži před tvrdší muzikou v Sýrii v poli. Teď jsou opozičníci v podstatě válečnými lordy, co si musí říkat Domu Saúdů i o lahve s vodou – kromě těch bývalých ministrů z Assadovy strany Baath v kvádru a s kravatou vybraných, aby sloužili jako tvář opozice pro ožulitelná Západní korporátní média.

Mezitím ‚4+1‘ – tj. Rusko, Sýrie, Írán, Irák plus Hezbolláh – vítězí s rozhodujícími fakty v poli. Provalilo se to, v Damašku žádná změna režimu nebude. Ale nikdo ty zprávy ještě nedonesl až k Turkům a k Saúdům.

‚Sultán‘ Erdogan se utápí v moři zoufalství. Nadále odvrací smrtelně vážné hrozby, které jsou v sázce pro jeho vlastní válku proti PYD – proti zastřešující organizaci Syrských Kurdů a proti YPG (Lidové obranné jednoty, které jsou jejich vojenským křídlem). Erdoganův ministerský předseda Davutoglu nejenže chtěl, aby byla PYD v Ženevě zakázaná, nýbrž na ni chtěl udeřit na zemi, jelikož na PYD/YPG pohlíží jako na „teroristy“ spolčené s tureckým kurdským PKK.

Zprostředkovatel OSN pro Sýrii Staffan de Mistura gestikuluje během tiskové konference na syrských mírových rozhovorech před hotelem President Wilson v Ženevě ve Švýcarsku, 3.2.2016© Denis Balibouse / Reuters

Co ale bude ‚sultán‘ Erdogan dělat? Vzdorovat nedávno dorazivším stíhačům 4G++ Suchoj Su-35S – které děsí k smrti všechny ty doktory Divnolásky z NATO? (Nepoučení, kdo je Dr. Divnoláska, klikněte sem.) Turecké letectvo, které bylo uvedeno do „oranžové pohotovosti“ by mohlo vyděsit tak akorát tak starého toulavého psa. To samé platí i pro generálního tajemníka NATO, tu figurku Jense Stoltenberga, co vyzývá Rusko, „aby jednalo odpovědně a plně respektovalo vzdušný prostor NATO.“

Moskva se záštiplně vrhá na Turkmeny a současně s tím poskytuje leteckou podporu PYD západně od Eufratu. To ‚sultána‘ Erdogana zranilo do srdce srdcí; po všech Erdoganových četných hrozbách, že postup PYD/YPG západně od Eufratu je překročením konečné červené linie.

Už teď vyděšené NATO šílenou Erdoganovu válku proti Rusku nepodpoří – i když pro ni neoconi v US a v UK vyrubávají cestu; protože rozhodnutí NATO musí být jednohlasná a tou poslední věcí, kterou mocnosti EU jako Německo a Francie chtějí, je zase další válka v Jihozápadní Asii. NATO by mohlo poslat do jižní Anatolie zbytečné rakety Patriot a zbytečné AWAC k podpoře Tureckého letectva. To je ale asi tak všechno.

Vyberte si svou oblíbenou změnu režimu

ISIS/ISIL/Daesh mezitím nadále profituje ze své vlastní Džihádistické dálnice táhnoucí se 98 kilometrů přes turecko-syrskou hranici, zvláště do Jarablu a Al Rai z Gaziantep a Killis v Turecku.

Ankara opičící se od Izraele buduje zeď – 3,6 metru vysokou, 2,5 metru širokou táhnoucí se mezi Elbeyli a Kilis, ta je ale v podstatě jen k propagandistickým účelům. Protože Džihádistická dálnice zůstává ve všech praktických ohledech otevřená – i když Turecké ozbrojené síly možná nově natírají staré hraniční přechody, které jsou vždy otevřeny. Mluvíme o ohromném pašerácko-vojenském podfuku; jelikož z ručky do ručky přejde 300 $ za každý noční přechod a turečtí strážmistři si mohou nahrabat až 2 500 $ za to, že budou pár minut koukat jinam.

Skutečnou otázkou je, proč Gazientep nepodléhá zákazu vycházení uvalenému Ankarou, když tu tisíce vojáku Tureckých speciálních sil bojují „válku o zemi.“ Je tomu tak, protože Ankara s provinčními úřady nemůže obětovat skutečnou prioritu Erdoganovy války s Kurdy.

To nás přivádí k té jediné páce, které se ‚sultán‘ v tomto okamžiku ještě těší. Od Bruselu po Berlín jsou zdravě myslící vyděšeni, že EU je ve skutečnosti rukojmím Erodagovy kurdské „priority“, zatímco Ankara nedělá skoro nic s ohromným pašováním migrantů.

Když nedávno Davutoglu navštívil Berlín, tak nejenže nepřijal žádné sliby, nýbrž znovu zdůraznil Erdoganovu přísahu o „anihilaci“ Syrských Kurdů.

A to vysvětluje vlastní zoufalství německé kancléřky Angely Merkel. Jak mohla údajně nejmocnější politička Evropy podlehnout tak hrubému vydírání? ‚Sultán‘ chce spoustu peněz a spoustu ústupků a ještě navíc propustku k vstupu do EU. Jinak nezavře kohoutek s tím chmurným přílivem uprchlíků.

Není divu, že výrobna fám o změně režimu jede naplno. Myslíte, že v Ankaře? Ne, v Berlíně.

Submitted by Tyler Durden on 02/07/2016 21:50 -0500

Authored by Pepe Escobar, originally posted Op-Ed at RT.com,

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2016-02-07/why-sultan-chaos-freaking-out
16 Komentářů k Proč ‚sultán chaosu‘ Erdogan hysterčí

 1. contumax napsal:

  Má to chudák Erdogan v povaze, psychiatr by řekl, že za to nemůže…

 2. eva napsal:

  Jak je možné, že takového zabijáka Turci zvolili do čela státu??

  • Justass napsal:

   eva

   ani ne tak těžká otázka. Stejně tak si můžeme klást otázku, proč Američané, Britové, Izraelci a další volí do čela svých států jemu podobné.

 3. jjozef napsal:

  Lokalny sultan
  je hospodarsky a politicky zavisly – na kom,na com?

  Saudi nemaju v oblasti nikoho,okrem spojenca najvernejsieho,okrem tlaciarov dolara.

  Tlaciari dolara drzia v okovach bruselskych vojacikov,cely E-polostrov, skrze hlbkovu moc agenturnu a dolarovu.
  Saudi a lokalny sultan nemaju v okoli nikoho,len tych,ktorym drzia noz na krku tlaciari dolara.Spolocne s Bibim.

  Po com tuzi Bibi?
  Po tom,co stresuje aj ostrielanych harcovnikov.Po pekle storocnom hned za dobytymi hranicami dobyteho uzemia:nech sa vzajomne vyvrazdia!

  Po com tuzia tlaciari dolara?
  Po tom,co smrtelne stresuje mnohych z nas.Po vodcoch,odhodlanych viest „totalnu vojnu s Ruskom“ /Jacenuk,Porosenko….,v istej miere Erdogan,Brusel/,
  po vodcoch neochotnych,ci neschopnych branit svet pred strategmi organizovaneho genocidneho chaosu.

  Maju proti sebe /mame proti nim/ bojovnikov odhodlanych branit svet pred ich satanskymi hrami.

  Lokalny sultan je nastroj.

  Jedna z mnozstva nezaregistrovanych,nepovsimnutych akcii strategov genocidneho chaosu.Vypad proti Moskve cez Azerbajdzan,pomocou Bruselu:

  http://www.noveslovo.sk/c/Slovensko_realne_prehovorilo_do_vazneho_geopolitickeho_sporu

  • MartinT napsal:

   jo přes kopce nejlépe Elbrus at to potom sviští dolů…tam na ně čeká rus v pěkném zástupu už se o tom píše měsíc dozadu

 4. vilon napsal:

  výstižný, aktuálný pavlíčkov článok – 100 bodov!

 5. krtek napsal:

  Syrské jednotky jsou již od tueckých hranic 16 km.

 6. Dušan napsal:

  Prečo vždy letí len jedno ruské lietadlo a zhodí jednu – dve stalinove kvázy bomby – aj to zväčša len na ruiny a ISIL sabaki sa hallalujú z okolitých olivových sadov – veď je predsa jasné, že takto tá partizánska zákopová vojna ala Verdun neskončí ani do súdneho dňa – čo už aj tí Rusi osprosteli alebo za pol roka nezistili, že kalašnikovami ten monachristicko-WEST-dolárový moloch nezastavia a už vôbec neporazia…

  • Dušan2 napsal:

   Zaujímavé.

   „Prečo vždy letí len jedno ruské lietadlo a zhodí jednu – dve stalinove kvázy bomby“ – pretože presné bombardovanie?

   „ruiny“ – pretože aj v ruinách sa dá postaviť veliteľstvo?

   K ostatnému. Patríš piatej kolóne tak sa ti nečudujem že si došiel takýmto záverom.

 7. Ikema Monika napsal:

  V Japonsku je dnes 1dolar = 115 yenů 1 eur=129 yenů rozdíl je14 yenů asi 15 korun Českých ! Bohužel u vás je dolar 1=24 a 1eur= 27 korun takže 300 korun rozdíl !!! Banka má moc divné počty navíc 285 korun znamená koruna podceňena !! Mám obchodní a bankovní 4 letou školu ve Švýcarském Bernu ! Na počty vČesku to asi vůbec nestačí nebo-li tahají vás za nohu !! Turecky trpaslík půjde od válu nebo mu lidé v Turecku sami pomůžou ! Je to zločinec- zloděj-vyděrač a ví to dnes celí svět !!!

  • MartinT napsal:

   moniko 100yenu je 21 korun tak asi tydy bude problem :-) čili petina podělíš li 115 nebo 129 pěti budeš zhruba na tom kurzu..ale jinak souhlas

 8. Ikema Monika napsal:

  Saúdská Arábie začala rozprodávat veškeré USA státní dluhopisi a je pravdě podobně že Saudí budou následovat Íránu a Ruska a nebudou již nadále prodávat ropu za US dolar ! Saúdský 80 lety král projednal se svými bratři odvoláni momentálního šejka ministra obrany a dosadil na trůn svého syna !! Dosavadní ministr obrany byl velmi zalezlí v CIA a v USA zadku stoho důvodu a na pokyn CIA napadli Jemen financování Isis v Syrii ropa se propadla na minimum a Saudí malém na mizinu !!!!

  • jan napsal:

   Ikema Monika.
   Perfektní.
   Co ale bude stou pozemní operací proti Assadovi.
   Jak zjišťujeme,velice na to tlačí USA,vidina porážky Assada a ovládnutí Sýrie,se rozplývá jak pára nad hrncem.Ten prodej je zajímavý ze dvou stran,USA platily za ropu papírky,jestli ty dluhopisy nabídli ECB,tak nebudou stačit tisknout nové EURA,určitě těch 60mld. měsíčně nestačí.Ještě by mě zajímalo,jestli je mění za dolary,nebo jinou měnu.Když také víme,že Čína dělá podobné kroky,tak to nevěští nic dobrého.

 9. Karel 4 napsal:

  Tisk je plný zpráv ze Sýrie o tom, že následkem bombardování letadel Ruska, které trvá 4 měsíce opouští obyvatelé Sýrie své domovy a prchají směrem k hranicím Turecka, odkud pokračují přes Řecko do Evropy. Nejsem přívržencem Ruska, ani Ameriky, ale nechápu redaktory, kteří píší již 60 měsíců o neustálém bombardování Sýrie letectvem Americké koalice, že nedokázali objektivně napsat, jaké za tuto dobu byli objeti mezi civilním obyvatelstvem a kolik lidí za toto období opustilo svojí vlast a zapříčinilo tak hromadnou migraci do zemí EU. Zároveň by mě a doufám, že i další zajímalo kolik civilistů opustilo Sýrii za dobu tohoto bombardování Ruského letectva. Je možné do uprchlíku započítat i uprchlíky z Daiš.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!