John Kerry se v poslední obranné linii snaží zastavit vypuknutí III. světové války, jelikož Saúdové s Turky připravují invazi do Sýrie

TurkeySyria_6.29.15Zítra se John Kerry v Mnichově sejde se Sergejem Lavrovem a s několika svými dalšími protějšky z Evropy a ze Středního východu, aby v poslední obranné linii uhájil obnovení syrských mírových rozhovorů, které se rozpadly uprostřed intenzivních ruských náletů na pozice rebelů v Aleppu.

Rebelové jsou ve všech ohledech obklíčeni. Původně to vypadal, že ta „umírněná“ opozice by to mohla ustát a odrážet Rusy s Íránci s pomocí zásobování z US, Turecka a Saúdské Arábie. Tyto naděje však v posledních několika týdnech uvadly, když Hezbollah postoupil k Aleppu a nakonec to město obklíčil s odříznutím rebelů od klíčových zásobovacích tras a se spuštěním masového exodu civilistů.

Tyto rozhovory v metropoli Bavorska přichází během toho, co je až dosud snad nejkritičtějším bodem tohoto konfliktu. S tím, jak je opozice v provazech, je to pro Rijád, Ankaru, Doha a Spojené arabské emiráty situace zvítěz nebo zemři. Monarchie ze Zálivu buď vyšlou pozemní vojska k ochraně rebelů nebo je Hezbollah a IRGC během týdnů rozsekají – snad i dnů.

Samozřejmě, že sunnitští sponzoři opozice nemohou přímo říci, že půjdou do Sýrie bojovat s Íránem a s Rusy. Jakýkoliv pozemní vpád bude ospravedlněn potřebou „bojovat s ISIS“, i když je přítomnost Islamistického státu v Aleppu daleko menší než v jiných obležených městských centrech jako Raqqa a Deir ez-Zor. A toto úsilí je ve skutečnosti už tak průhledné, že už i mainstreamová média byla nucena to uznat. Např. zde je to od FT:

Saúdská Arábie diskutuje o plánech na vyslání pozemních vojsk spolu s regionálními spojenci včetně Turecka do bezpečné zóny v Sýrii, což je poslední linie obrany k udržení té rebelie naživu, když té hrozí kolaps, jelikož Ruskem podporovaná ofenziva sil syrského režimu vpadla až do severní provincie Aleppo.

Ač Západní činitelé tento plán zavrhli jako postrádající věrohodnost, jsou tu příznaky zoufalství, které pociťují mnozí z podporovatelů syrské opozice, když vidí výsledek této války čím dál chmurněji. Dva lidé obeznámení se saúdskými plány řekli Financial Times, že vysoce postavení činitelé Zálivu jsou v Rijádu na schůzce s tureckými činiteli, aby prodiskutovali možnost vyslání pozemních vojsk, která povedou koalici bojovníků uvnitř Sýrie.

Bývalý obchodní uzel Sýrie město Aleppo, je posledním významným městským centrem kontrolovaným rebely. Jeho venkov na severní hranici s Tureckem je jeho poslední linií zachování života.

Síly presidenta Bashara al-Assada posílené Íránem financovanými šíitskými milicemi minulý týden s krytím ruskými nálety postoupily na opozicí držená území na severním venkově Aleppa. Tyto násilnosti podnítily útěch tisíců civilistů, což ještě zhoršuje už tak ohromnou humanitární krizi.

Saúdská Arábie,UAE a Bahrajn veřejně vyhlašují, že ta vojska budou vyslána jako součást US vedené mezinárodní koalice už teď sestavené proti ISIS. To přichází poté, co Washington poukazoval na arabské země, že nedělají dost v boji proti této islamistické skupině. Ale regionální pozorovatelé říkají, že tyto manévry jsou krytím intervence na pomoc syrským rebelům.

Samozřejmě, že nejabsurdnějším aspektem na této povídačce o „boji proti ISIS“ je to, že na sílu, která je v boji s Islamistickým státem neúčinnější – YPG – Turecko útočí. Je to to samé Turecko, které jako všichni ostatní zneužívá ISIS jen k ospravedlnění své intervence do Sýrie. „Jste na naší straně nebo na straně teroristů z organizací PYD a PKK?“ ptal se president Recep Tayyip Erdogan ve středu při projevu k činitelům z provincií v Ankaře. Uchýlil se i k tvrzení, že US v Turecku způsobily „moře krve“ tím, že v Sýrii podporují YPG. „Ankara předvolala US velvyslance, aby vyjádřila svou nespokojenost poté, co mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby v pondělí řekl, že Spojené státy PYD nepovažují za teroristickou organizaci,“ uvádí Reuters.

Co se týče opozice v Aleppu, tak rebelové doslova prosí US, aby intervenovaly. „Věřím, že on opravdu může tyto útoky Rusů zastavit,“ řekl Reuters mluvčí Salim al-Muslat, když mluvil o presidentu Obamovi. Jestli je ochoten zachránit naše děti, tak je opravdu už na čase, aby na tyto útoky v Sýrii řekl ‚ne‘. Věřím, že on to udělat může, ale nám je opravdu divné, že jsme to od něj zatím ještě neslyšeli.“

Ve skutečnosti na tom nic divného není. John Kerry prostě nemůže Sergeji Lavrovovi „říci“, aby bombardování Aleppa zastavil. Jak už během víkendu řekl humanitárním pracovníkům v Londýně, US přeci nemohou „jít do války s Ruskem,“ když právě toho by bylo zapotřebí k donucení Kremlu, aby ty nálety na pozice rebelů zastavil.

Také Francie je skeptická ke schopnosti Ameriky zastavit ofenzivu Rusů a Íránců. „Jsou tu i odlišnosti mezi členy této koalice… Nebudu opakovat, co už jsem řekl před tím o hlavním pilíři koalice,“ řekl francouzský ministr zahraničí Lauren Fabius. „Nemáme však pocit, že právě tam by měla mít koalice velice silné závazky.“

Avšak zase, tohle není věc „závazků“. Je to o tom, jestli se US chtějí střetnout vojensky s Ruskem a Íránem, protože jak by už mělo být dostatečně jasné, to nemá vůbec co dělat s ISIS a všechno je to o tom, co se stane s Aleppem. „Na to se pohlíží jako na srdce toho, co zbylo z hnutí rebelů z hlediska udržení významného města, aniž by bylo zamořeno Islamistickým státem,“ řekl Bloomberg Julian Barnes-Dacey, vedoucí politický člen Evropského Výboru pro zahraniční vztahy. „Když se to Assadovi povede, tak je těžké si představit, že by opozice mohla přežít.“

Přesně. A to byl ten plán od počátku. Není to o tom, že by Rusko s Íránem nechtěly bojovat s Islamistickým státem. S tím bojují. Ale Moskva na rozdíl od Washingtonu a jeho regionálních spojenců nikdy nepředstírala, že boj v Sýrii je čistě jen o ISIS. Spíše, že ten konflikt je o potlačení povstání, které hrozí, že uvrhne zase další středovýchodní zemi do stavu zhrouceného státu, a rovněž je to o nakreslení linie v písku ohledně neustálého Západního vměšování do záležitostí suverénních států. Nejúčinnějším způsobem ke zvrácení této vlny a ke skoncování s tímto povstáním je nejdříve opětovné dobytí městských center této země a Aleppo je v tomto plánu kritické. Jakmile to bude zabezpečeno, nastane úder na východ k osvobození Raqqy a k odkázání ISIS do análů džihádistické historie.

My si myslíme, že nejdůležitější věc, které je třeba porozumět, je tato: Saúdská Arábie, Turecko a UAE zvažují vyslání pozemních vojsk k boji s Rusky a s Iránci, kteří se pokouší skoncovat s povstáním, které už stálo život statisíce Syřanů. Tato kampaň nejspíš krátkodobě zvýšila násilnosti, ale je to úsilí o obnovení smyslu pro normalitu v zemi, která v posledních šesti letech nezažívala nic jiného než chaos. US a jejich sunnitští spojenci by radši, než by nechaly Moskvu a Hezbolláh dokončit svou práci, spíše vyslaly pozemní vojska k podpoře rebelů. Tak nám prosím řekněte: kdo jsou tady zlí hoši a kdo jsou hodní hoši?

Submitted by Tyler Durden on 02/10/2016 13:57 -0500

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2016-02-10/john-kerry-makes-last-ditch-effort-avert-world-war-iii-saudis-turks-prepare-syria-in
18 Komentářů k John Kerry se v poslední obranné linii snaží zastavit vypuknutí III. světové války, jelikož Saúdové s Turky připravují invazi do Sýrie

 1. Eschatolog napsal:

  Pan Durden a pan Kerry , citovy vztah.

 2. MartinT napsal:

  Johne be „Kerryful“ v tom Minchenu..Lowerow je těžká váha..vidím to v třetím kole KO nebo OK?

 3. Ikema Monika napsal:

  Turecky trpaslík se bude zlobit !!! Faktem je že podle Ruských agentůr poslal ministr zahraničí Sergej Lavrov do Washingtonu návrh na řešení a ukončení syrského konfliktu a krize !

 4. bundi napsal:

  nakoniec všetci tí ješitní polobohovia, sultáni, padišáhovia a pod. k.rvy budú musieť súhlasiť s p. Lavrovom. Aj keby Rijád nastúpil na pozemnú opráciu do Sýrie, bez leteckej podpory sa ďaleko nedostanú. A tak isto aj Turci a to do tej doby pokiaľ sú Ruské rakety a stíhačky v Sýrii. (a námorníctvo tiež)

  • Jaro napsal:

   Však si stačí pozrieť jak dostávajú Saudi na frak od Hutiov v Jemene. Len sa o tom moc nepíše lebo Saudi zaplatili médiám aby o tom nepísali….

 5. konzerva napsal:

  https://www.youtube.com/watch?v=9p5v_ra81ww zajatí američtí vojáci iránci,,,,nové video…turci ruského pilota zabili, proč to neudělali iránci…???

 6. Pepi napsal:

  Kerry je clen Skull and Bones(podle toho tak i vypada,jako otekly neboztik ci zombie).Zda se cemukoliv snazi zabranit,tezko rict.Treba se na stara kolena zacal bat pekla…

  • peter napsal:

   O tom pochybujem, ze sa zacal bat pekla,pretoze on sam je pekelnik a peklo zastupuje.A ze on chce zabranit 3 svetovej vojne ? Tak to je uz vazne kruty vtip.Skoda ze je Putin taky zdrzanlivy a milostivy ku tym skurvencom.

 7. gandalf napsal:

  Já jsem dnes někde četl /snad nějaký tajemník Lavrova to měl říci/, že by bylo možno na nějakou dobu přerušit útoky a uzavřít příměří. Je to stejný scénář, jaký byl opakovaně použit na Donbasu – rebelové se přeskupí, doplní stavy, výzbroj a výstroj a jede se nanovo s větší intenzitou a ztrátami. Před nějakým časem jsem tento vývoj tady zmiňoval. Jestli je to pravda, tak tomu nerozumim.

  • gandalf napsal:

   Ještě doplním my si tady /někteří/ spíláme a chlapci se nějak domluví. Ještě k zamyšlení – jaká bezletová zóna nad Sýrií, když tam létají US letadla z Turecka bombardovat a ještě to prý vydávají za útoky ruského letectva?

   • Pepi napsal:

    gandalf:pravda…

   • Justass napsal:

    No- nevím, že by nad Sýrií byla oficiálně vyhlášena bezletová zóna. Tu podle mě vyhlásili pouze neoficiálně Rusové pro Turky, jako pomahače teroristů. Pokud se těmi pomahači teroristů ukáží USA, Saudi, případně jiná verbež – tak to bude platit i pro ně – řek bych.

 8. Zed napsal:

  Amíci něco ošklivého rozpoutali. Samosebou, že proti pozemní akci SA, UAE a Bahrajnu nic nenamítají, ale sami se pálit nechtějí. Proto zvolí vyčkávací taktiku a přidají se na stranu vítěze s právem diktovat pro sebe výhodné podmínky. Tím se posílí jejich vedoucí role a o to jde. Zároveň propukne veliká a pro ekonomiku USA důležitá válka. Je lhostejno, kam se rozšíří, hlavně to nesmí být území samotných USA. Pokud se tam Rusko vysílí, tím lépe. Snahám Kerryho bych proto vůbec nevěřil. Ty rozhovory nikam nepovedou.

  • Benzin Petrolejovič Naftěnko napsal:

   Přesně tak,Assad s Hizballáhem a ruským letectvem dodělá,co je třeba a ani spolek úchylných Saudů,ani pološílení Turci,ani USA a už vůbec ne evropské země NATO do toho nebudou strkat svý blbý rypáky….USA proto,že na to nemají „koule“ a ani prachy,Turci proto,že by v tom zůstali sami a v tom případě nemají nejmenší šanci proti Rusovi,o saudských kozomrdech,kteří si nedokáží poradit ani s Hutui v Jemenu,nemá cenu ani uvažovat a armády NATO,složené z idiotů a vedených kundoložkami a komedianty,kteří si neuhlídají vlastní hranice,ani kasárna,se bát taky nikdo nemusí….Čili,dopadne to tak,jak má a nikdo s tím nic nenadělá.
   A my bychom se teď měli starat hlavně o sebe a udělat si tu pořádek,dokud je čas….

 9. Pepi napsal:

  Zed:Mam stejny nazor jako Vy.

 10. ANALfabet napsal:

  tak teraz uz budu snad triesky lietat to je nepochybne. saudska arabia vysle pozemne vojska, napomoc turkom aby sa konecne štát NATO utkal oficiálne s Ruskom v Sýrii za pomoci irancov a zrejme Ciny.peniaze sa ako vzdy minu na zbrane a kopa ludi dojde o zivot. ale nepochybne je to zasterka pre krach USA aby svoju „vinu“zdielali minimalne s celou Europou. Celkovo je jedno na ktorej strani stojite. narodili sme sa ako sedliaci, nevedomi o tom sa co sa deje. Uz storocia sa tu deje nechutny boj o moc. o suroviny.a ma to iba par ludi. a ostatni su otrokmi fiktivnych penazi. ludstvo by muselo zajst az daleko ze by dostalu z nicoho nic rozum a spravilo by vsetko naozaj vsetko pre svoju zachranu. medzi tymi zmenami by bolo aj postupne zrusenie penazi. myslim nie bezhotovostne ale uplne. vymenny obchod. minimalne chodenie do prace. je to mozne, naozaj .jeden kandidat na prezidenta Juhoafrickej republiky by vam o tom mohol rozpravat. ma totiz celkom rozumny plan.zanho by sa svet mohol postavit .ale svet odovzda vladu niekomu inemu . napr ako papezovi :D kazdopadne ide o boj tiez medzi ideami pravoslavnej a rimskokatickej doktriny. od ich rozdelenia uz uplynulo takmer tisic rokov. ale svet je zbabely a slepy na tieto kroky sa nezmoze. lebo nikto vlastne nevie co sa v skutocnosti deje. a ti co to vedia si to nechaju pre seba a ostatne vsetko prekrutia a znesvetia. zavrazdia zosmiesnia. zlomia a trosku povydieraju. zavrazdia rodinu. do*ebu zivot. tak oni si to radsej nechaju pre seba a predaju dat tym ktory „sa vedia starat“ o robenie demokracie. ale jejedno na ktorej strane stojite. pretoze oni trpia. a my sme iba nevedomé stádo. uz sme tak vyrastli…
  sledujte oblohu a javy. stale sa toho deje viac. aj so slnkom predovsetkym. prilieta jeho brat. nic uz nebude take ako bolo. vojny este vytazia peniaze a slobodu zo statov ale mysle ludi su aj tak tiche a neposkvrnene.no. podaktore :D ale hriechy panov su najhorsie. nie ako nase. ocistite svoj stit pred poslednym dnom vasho zivota, lebo cas sa nachylil a uz bude dvanast..
  peace

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!