Saúdská Arábie činí „finální“ rozhodnutí o vyslání vojsk do Sýrie, zatímco se US s Rusy kočkují o útoky na Aleppo

saudi-arabia-says-it-is-willing-to-send-ground-troops-to-syria-to-fight-isisJak jste možná už slyšeli, opozice je v Sýrii ve vážných potížích. Armáda Bashar al-Assada byla loni v létě v provazech, když SAA bojovala na několika frontách válku proti překypující hromadě sil rebelů včetně ISIS. Pak do Ruska odjel velitel íránských Quds Qassem Soleimani. Poté se všechno změnilo.

Od 30. září začalo Ruské letectvo létat na bojové mise z Latakie, aby vymazalo územní zisky rebelů a vydláždilo cestu pro pozemní ofenzivu Hezbolláhu. Jakmile Moskva zastavila krvácení SAA (obrazně i doslova), povolal Írán šiítské milice z Iráku, které spolu se silami Hassana Nasrallaha udeřily na sever k Aleppu.

Teď už je toto město obklíčeno a rebelové odříznuti od svých zásobovacích tras do Turecka. Krátce: je to už jen otázkou času, kdy bude opozice vykořeněna.

Tolik tedy k výroku presidenta Obamy, že „Rusko se vrhá do bažiny, v níž uvízne.“

Jedinou věcí, která by ještě mohla na tomto bodu zvratu rebely zachránit, je přímá intervence skupiny jejich sunnitských sponzorů včetně Saúdské Arábie, UAE, Kataru a Turecka.

Buď to, anebo intervence US.

Jak Saúdové, tak Turci v posledních dvou týdnech naráželi na pozemní invazi, a zrovna dnes ráno řekl mluvčí, že rozhodnutí Rijádu vyslat vojska bylo „finalizováno“.

Ale přímé intervence jsou záludné. Rusko nikdy nepopíralo, že má v úmyslu podpořit syrské vládní síly proti rebelům, když ty všechny Moskva považuje za „teroristy“. Na druhou stranu Washington, Rijád, Doha a Ankara trvají na tvrzení, že ač nepodporují Assada, tak je jejich primárním cílem boj s ISIS. No, ale ISIS je v Raqqě, která není k Aleppu nijak blízko, což znamená, že neexistuje způsob jak pomoci rebelům v jejich boji proti Rusům, Iráncům a Hezbolláhu pod pláštíkem boje s Islamistickým státem.

Na tomto pozadí jsme shledali jako zajímavé to, že Moskva s Washingtonem teď vydávají o středečních náletech na Aleppo odporující si zprávy. Pentagon, aniž by specifikoval čas, kdy k těm náletům údajně došlo, říká, že Rusko vybombardovalo dvě hlavní nemocnice tohoto města.

Mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov k tomu uvádí, že Warren neposkytl ani souřadnice těchto nemocnic nebo čas náletů, ani zdroje této informace. „Vůbec nic,“ řekl při popisu Warrenovy zprávy.

Na druhou stranu Kreml říká, že US válečné letouny tam provedly nálety v 13:55 h moskevského času. „Dva bitevníky US Letectva A-10 vlétly do syrského vzdušného prostoru z tureckého území,“ řekl v prohlášení Konašenkov. „Přilétly do Aleppa po nejpřímější dráze a provedly údery proti objektům v tomto městě.“

„To bylo jediné letectvo anti-ISIS koalice, co včera přeletělo nad tímto městem,“ dodal.

„Když se ho ve středu ptali, zda by US vedená koalice mohla udělat více, aby se zlepšil přístup rebelů v Aleppu k humanitární pomoci v tomto městě, tak mluvčí Pentagonu plukovník Steve Warren řekl, že koalice zůstává zaměřená na boj s Islamistickým státem,“ napsaly ve čtvrtek Reuters. Tato skupina „v této části Sýrie téměř neexistuje,“ řekl Warren.

Správně. Čímž vás tedy udivuje, co dělaly dva bitevníky US Letectva A-10, když bombardovaly Aleppo a jeho okolí. Jsou US odhodlány vést nálety na podporu rebelů, což by znamenalo novou a nesmírně nebezpečnou eskalaci nepřátelství v této zemi?

Co se týče toho, co přesně US bojové letouny zasáhly, tak to se k nám bude muset Konašenkov ještě vrátit. Teď je ale příliš zaneprázdněný vítězstvím v této válce:

„Budu k vám upřímný: zatím jsme neměli čas, abychom vyjasnili, co přesně bylo těch devět objektů, které US letouny bombardovaly včera v Aleppu. Budeme se na to muset podívat důkladněji.“

*  *  *

Níže najdete výňatky z článku „Vyvolají ruská vítězství v Sýrii regionální válku?“ od Jaroslava Trofimova tak, jak byl původně vydán ve WSJ.

Rusko navzdory US předpovědím o zabřednutí do syrské bažiny tam dosahuje tento měsíc ofenzivou v Aleppu strategických vítězství. Teď je otázkou, zda je to bod obratu, který uspíší konec této pětileté války, nebo zda to vyvolá proti-eskalaci, která do tohoto konfliktu zavleče i jiné země v regionu.

Málokdo předpokládá, že hlavní cíle Moskvy – umírnění rebelové podporovaní Tureckem, Saúdskou Arábií a US – budou teď nuceni tento konflikt urovnat za podmínek stanovených Kremlem a syrským presidentem Bashar al-Assadem.

„Jejich vítězství v Aleppu nebude koncem války. To bude začátkem nové války,“ řekl Moncef Marzouki, který v letech 2011-14 zastával funkci presidenta Tuniska, tj. národa, který zahájil Arabské jaro, a ten nedávno navštívil turecko-syrskou hranici. „Teď budou všichni intervenovat.“

Aby bylo jasno, Turecko se Saúdskou Arábií nemají moc snadných možností jak vzdorovat ruské vojenské moci v Sýrii. Ale kvůli národní hrdosti – a mezinárodní politice – si nikdo nemůže opravdu ve věci rebelů dovolit, když do nich tolik investovali, aby je Moskva se svými íránskými spojenci smetla.

Ač je Obamova administrativa už dlouho odhodlána minimalizovat tamní zapojení US, tak pro Turecko a Saúdskou Arábii je výhled na pád Sýrie pod vliv Ruska a Íránu národně bezpečnostní katastrofou.

„Celá situace, nejen pro Turecko, nýbrž pro celý Střední východ, by se přeformátovala. Západní vliv by uvadl. Otázkou je: Můžeme přijmout, aby Rusové a Íránci v tomto regionu udávali muziku?“ řekl Umit Pamir, bývalý turecký velvyslanec u NATO a u Spojených národů.

Submitted by Tyler Durden on 02/11/2016 10:31 -0500

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2016-02-11/saudi-arabia-makes-final-decision-send-troops-syria-us-russia-spar-over-aleppo-strik
33 Komentářů k Saúdská Arábie činí „finální“ rozhodnutí o vyslání vojsk do Sýrie, zatímco se US s Rusy kočkují o útoky na Aleppo

 1. Josef Švejk napsal:

  Je jasné, že Soleimani (viz. obr. to je ten s pneumatikou z dětského kočárku na hlavě) do toho bude muset jít. Jen by si měl ten ručník pevněji uvázat, bude vítr, mohl by ulétnout a přiznejme si otevřeně – Alláh nemá rád, když je vidět drn! Noční košile mu nevadí – viz. Sixtinská kaple – nosí ji sám. Měla by být ale barevně sladěná se saudským pískem, jinak ho SU-25 zaregistruje i z 5ti kilometrů.

  • Benzin Petrolejovič Naftěnko napsal:

   Švejku,jsi větší popleta,než se zdáš….Ten matěj s tím hadrem na palici není gen.Soleimaní,šéf iránských rev.gard,ale ministr obrany Saudské Arábie ten,co je mu tuším pouhých 29 let a taky podle toho je chytrej a schopnej a proto to má tak posraný v Jemenu a protože mu to nestačí,tak se s Turkem cpe do Sýrie…
   Výsledkem toho bude další lekce a prázdná státní kasa pro Saudy a počátek rozpadu Turecka,pokud k té intervenci dojde….Rus si to rozhodně nenechá líbit,amíci jsou posraný až za ušima a NATO je spolek blbců,kteří mají vojska tak na brigády o žních a munice sotva na silvestrovskej ohňostroj,takže v tom zůstane Turek sám.

   • Josef Švejk napsal:

    Hluboká omluva Soleimanímu. Dík za upozornění. Jinak, až na to jméno, jsem samozřejmě měl na mysli toho jenerála od Saudů. Stačí vyměnit jméno a zbytek už bude sedět.
    PS: Stává se mi to nejvýše 2x za deset let. :)

    • Pepa z Depa napsal:

     SALMAN x SOLEIMAN
     Přéčinou je chebná elektrónka E13 z našeho podniko Katóda Olomóóc!
     ..jeste ze tam ma „Ješita“ Muhammad bin Salman tu pneumatiku jako poznavaci znameni ..
     „Ješito, Ješito, už to máš ušito !“

     Švejku.. já tě sleduju už dlouho.
     Já se kolikrát dívám jinam, ale pořád tě vidím.!

 2. Markéta napsal:

  Švejku, to je dobrý, opravdu :-)

 3. Dušan napsal:

  Konzílium pentagonsko-wostíťáckych antikristov práve vyhlásilo ruskému Mužíkovi celospektrálnu vojnu – potěš Duka…

 4. Hansen napsal:

  Sotva sa budu Rusi pytat niekoho o povolenie, aby oni udavali“muziku“ Muzika je uz dana, je to Rusky kazacok. ;-)

 5. Ecthelion napsal:

  To jako chce armáda, která má problém bojovat s rebely v Jemenu, bojovat proti Asadovi s Hizballáhem, Iránci a hlavně RF za zády ??? Asi mají saudové smysl pro černý humor. A Turci ? To jsou fakt tak naivní, že kvůli jejich regionálním zájmům půjde USA a Evropa bojovat proti RF ??? Zdá, že Pjakin bude mít opět pravdu a z Turecka vznikne takový malý bezvýznamný státeček, z Istanbulu bude opět Konstantinopol a Kurdové budou mít svůj Kurdistán.

  • tojefuck napsal:

   … chteli moc, nemaj nic. Problem je plynovod, ktery ma vest pres Syrii do Evropy pres Turecko a tim omezit zavislost na Gazpromu. Tak brzy uvidime, kdo je vic ochoten spustit 3. sv. Zivy budou zavidet mrtvym.

   • jan napsal:

    To je přesně ono,plyn i ropu z BV,to byl plán USA,proto i ta smlouva TTIP.Musela by celá Evropa odebírat tyto komodity od nadnárodních společností,vlastněných USA.Pochopitelně ceny určené USA.Proto také musel být zastaven plynovod Jižní proud,také Turecko muselo zarazit výstavbu plynovodu z Ruska.Snad USA dovolí tu druhou větev Baltským mořem.Tady musím uznat,že Putin zabil dvě mouchy jednou ranou,vstupem do bojů v Sýrii.

  • Jan napsal:

   Už aby to bylo.

 6. gandalf napsal:

  No, kdyby na zemi u toho Alepa ležel důkaz vypadající jako kus A 10, tak by to bylo jasnější kdo tam bombardoval. Ale zřejmě to byl oznámený let, tak se nestřílelo. Jinak by tu trasu museli překrýt stíhači, kteří byli ve vzduchu /stejně se tam mohli mrknout – A 10 by je neohrozila/.
  Pořád nerozumim tomu příměří od 1.3. to snad bude do té doby hotovo? Nebo je to zase politka? /já vim, že je všechno politika/

  • Robo napsal:

   Ja si myslím, že do toho termínu bude Allepo voľné (do 1.3.) a zároveň už tam začína byť príliš horúco.
   Putin (s ním my všetci) asi potrebuje nechať zmrdom čo najmenej priestoru na oficiálne intervencie… skrátka je treba to tam nechať na chvíľu vychladnúť..asi..
   Vojna potom bude o to viac prebiehať v diplomatickej rovine – je treba zmenzmeniť hru/prispôsobiť ju novej situácii.

   Amici aj tak neuznajú ani nos medzi očami. O to intenzívnejšie z každej strany sa to tam potom vyrieši raketkami..

   • Andy napsal:

    Já myslím, že do té doby (1.3.) se do akce zapojí North Atlantic Terror Organization (NATO), jak včera večer ohlásili na rádiu, které přináší informace jako první, tuto nově zvažovanou variantu vývoje v Sýrii na pomoc kolegům z Daeš. Na Ukrajině se taky za poslední týden situace pěkně vyhrocuje. Postupy Moskvy, která jasně nehodlá podlehnout SSA diktátu, již moc času nenabízejí. Z této situace jasně vyplývá, že 3. světová začne během několika následujících týdnů. Bůh dej sílu Rusku a Putinovi! Budou jí potřebovat. A nám budíž země lehká.

    Bacha, tato stránky jsou pro některé systému nevyhovující výrazy blokované. Chtěl jsem přidat komentář a nejde to.

 7. Jamail Yareshi napsal:

  Preco tie dve A-10 neboly okamzite zostrelene ? …to mi nie je az tak jasne jasne ,…..boly tam predsa ako nepriatelske objekty na syrskom nebi, preco ? Pre S-400, boly idealnymi cielami !

 8. Iljič Šapito napsal:

  Oni je tam pustili, jelikož přesně věděli, že „USnavy“ má bohaté zkušenosti s bombardováním nemocnic, což se opět potvrdilo. Bylo to nedorozumění, oni ani nevěděli, že tam nějaká letadla poslali, tomu se říká skleróza nebo možná už alz…….
  Původně tam chtěli shodit zbraně pro teroristy, ale nakonec to vyšlo na klasické humanitární bombardování. Díky bohu!

 9. Franta napsal:

  Jestli tam fakt Saudi vstoupí, tak to bude konec Saúdské Arábie. Uz se predvedli v Jemenu, kde nejsou schopni porazit partyzány z kalachama. Saúdská Arábie se rozpadne, odtrhnou se od ní nespokojené síitské vychodní provincie a jihozápad Saúdské Arábie, obyvany síitskymy Jemenci.

 10. Petr napsal:

  Jen jsem si precetl titulek a bylo mi jasne, ze to naps all debil Tyler Durden.

 11. Ikema Monika napsal:

  Pokud Turci vlezou do Sýrie Rusko bude dělat velmi málo bude totiž hrát na čas a vyčkávat! Rusko musí nejdříve likvidovat FED to je totiž ten největší nepřítel když padne FED padne i Turecko ! Zákony navíc budou v Asadových rukou jeho země byla napadnutá vojenskou intervenci ! Navíc NATO nikdo nenapadne a zákon je pokud země bude napadnutá mohou využit pomoci NATO !!

  • MartinT napsal:

   fed ..to bude nějakej hmyz ..néé?…myslíš tím, že nebudou splácet zahraniční dluh ..nebo prodaj am. dluhopisy?
   Rusku bude stačit, když si srovnají svou centrální banku a nebudou se hnát do privatizací se zahr. investory alá kypr..kteří ted levně koupí a draze rozprodaj

 12. MartinT napsal:

  No přátelé „napozadí“ událostí dnešního dne, kdy se rozhodlo že za týden ustane boj o Allepo…tedy Ruské nálety, je vidět, že nejen Saudi ,ale i Nato zvažuje poslat armádu do Sýrie

  Známé uzavírání příměří a míru a souběžné činění rozhodnutí jaká vojska tam pošlem

  Švejku seš si jistej, že sixtinské kapli je nakreslený aláh:-) JE FAKT,ŽE KLUCI VE VATIKÁMU TAKY NOSEJ PODOBNÝ HÁBIT

 13. Dubi napsal:

  Ruská kozmická rozviedka určite vie aké lietadlá bombardovali nemocnice v Aleppo, ako to v podobných prípadoch už býva, Ruská diplomacia to použije v pravý čas. Tiež si myslím, že o osude tohoto mesta je rozhodnuté a teraz sa to musí vytĺcť čo najviac politického kapitálu.

 14. Ikema Monika napsal:

  USA spoušti masivní odvetu proti Turecku za zabiti 12 Amerických marines !! Vše obombardovani nemocnic USA letadli máte na ::Watdoesitmean :: číst sami jdu spát !!!

  • Pepa z Depa napsal:

   diky Monco ..

   http://www.whatdoesitmean.com/index1998.htm

   „Prosíme, aby se k východu dostavila maminka, jejíž kočárek s dítětem před toaletami pláče.“

  • vilon napsal:

   to akože Amíci podniknú útok proti Turkom, že im zostrelili vrtuľník s osádkou? A to akože Whatdoesitmean.com už vie presne, aká to bude odveta? Turci sú NATO, a NATO nebude kopať samé seba do zadku, ked sa na ňom nesprávne poškrabalo.Nič sa nebude riešiť. Je to len novinárská dilema, máme „tému“, čo s ňou? Alebo – iba ak? …..by NATO samo seba provokovalo. Aby prenieslo konflikt do Turecka, a nejako zatiahlo tam aj – Rusov! Ako Nemci v 1939 v Gliwiciach.

 15. Williams napsal:

  Jsme rizikový kapitál investiční společnost, která poskytuje úvěry všeho druhu. Pro více informací napište nám nyní a budete rádi, že jste udělal.

  E-mail: freedomcreditunion27@gmail.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!