17. týden ruské intervence v Sýrii: Chce Erdogan válku s Ruskem?

russia-turkey-400x200Situace s Tureckem se rychle vymyká kontrole: nejenže Turci vedli dělostřelecké útoky přes syrskou hranici, ale Turecko odmítlo dostát svým závazkům na základě Dohody o otevřeném nebi a dovolit ruský letecký průzkumný přelet Turecka. Ruské ozbrojené síly teď vyhlásily, že zjistily projevy tureckých příprav na invazi. Turecké odmítnutí splnit Dohodu o otevřeném nebi je extrémně znepokojivý vývoj, zvláště v kombinaci s ruským varováním před přípravami na invazi do Sýrie.

Rusové své výroky nezahalují do hezkých slovíček:

Existuje spousta dalších ukazatelů a varování ukazujících, že eskalace je možná: Ženevská jednání byla náhle ukončena, Saúdovéhrozí invazí do Sýrie a jsou tu příznaky, že Syrská armáda se pomalu ale jistě připravuje na operaci osvobození Aleppa od Takfiristů, čímž v Ankaře a Rijádu vyvolává paniku (stejně jako ty stupidní hlášky, že Rusové nevítězí nebo žesyrské ozbrojené síly neexistují).

Mezitím je tu spousta příznaků, že celý Erdoganův „velký plán“ pro Sýrii zcela zkolaboval, a že už mu nezbyly žádné možnosti (o tomto tématu si prosím přečtěte skvělou analýzu GhassanaKadiho vystavenou dnes spolu s článkem PepeEscobara k témuž problému).

Nejsem telepat ani věštec. Nemohu vám říci, co si Erdogan opravdu myslí, nebo zda Turci zkusí do Sýrie vpadnout. Ale to, co udělat můžu, je zkusit provést nějaké odborné odhady ohledně možné ruské reakce na takovou událost.

Zaprvé, dva základní principy:

1) Budou-li ruské síly napaden, vrátí úder. Putin jim už tu pravomoc dal a k tomu dojde téměř automaticky s tím, že pouze místní velitel dá konečný povel. Jinými slovy, takováto výměna palby by se ještě automaticky nerovnala plnocenné válce mezi Tureckem a Ruskem.

2) Pokud Rusko do Sýrie vpadne, bude Rusko jednat v přísném souladu s mezinárodním právem. To znamená, že bude žádat o mimořádnou schůzi RB OSN a hodně bude záviset na tom, jaká bude reakce této rady.  Pokud obvyklé gangy loutek budou Turecko „krýt“ (což podle mého názoru není v žádném případě jisté, přinejmenším ne moc dlouho, snad maximálně týden), pak se Rusové odvolají na své závazky pomoci Sýrii na základě „Dohody o přátelství a spolupráci“ z roku 1980 mezi oběma zeměmi (když je dnes Rusko nástupnickým státem SSSR, tak je tato smlouva pořád platná) a na „Dohodu mezi Ruskou federací a Syrskou arabskou republikou o vyslání letecké skupiny Ozbrojených sil na území Syrské arabské republiky.“

Jinými slovy, Rusko si ponechá značnou míru flexibility jak tu situaci interpretovat tak nebo jinak. Což následně znamená, že hodně bude záviset na tom, čeho chtějí Turci opravdu dosáhnout.

Když mluvíme o typickém tureckém porušení národních hranic útokem na Kurdy, jak to už v minulosti provedli mnohokrát, a když bude mít intervence omezenou hloubku, tak se Rusové nejspíš rozhodnou k nevojenským prostředkům nátlaku na Turecko. A zase, zatímco ti nejbláznivější v Turecku zoufale potřebují válku s Ruskem, aby ten konflikt internacionalizovali a donutili NATO k intervenci, tak Rusové na takové eskalaci nemají vůbec žádný zájem. Stejně jako v Donbasu, Západ se pokouší Rusko navnadit do války, a Rusové jim odmítají tu návnadu spolknout. Problém ale je, že Turci na rozdíl od Ukronacistů mají daleko mocnější vojenskou mašinérii, kterou Rusové nemůžou ignorovat, jako ignorovali vojska Ukronacistů a různá ta jejich komanda smrti. Takže jestli je Erdoganův cíl jen vypadat jako drsňák a dělat trochu ramena, řekněme, jako to udělal Reagan v Grenadě, tak by mu to nejspíš mohlo projít, přinejmenším u krátké operace. Ale jestli je Erdogan natvrdo rozhodnut mít konflikt s Ruskem, tak Rusové nebudou moci jen zalézt do kouta a čekat, až se uklidní.

V tom druhém případě bude mít Rusko množství možností postupné eskalace.

První jasnou možností je pomoci Syřanům a Kurdům se zpravodajstvím. To se už teď děje a v případě turecké invaze se to jen zintenzivní.

Tou druhou je sestřelovat turecké letouny, ať už s pevnými či rotujícími nosnými plochami, z oblohy. To je snadná možnost, jelikož Syřané už teď mají dost dobrou protivzdušnou obranu (včetně Pancir-S1, Buk-M1/2E, Tunguzkas 2K22 a dost solidní systém včasné výstrahy) a trochu více méně schopných letadel (dost možná i upgradované MiG-29). Kreml si tudíž může užívat jisté míry toho, co CIA nazývá „možnou popiratelností“.

Třetí možností je pro Rusko pomoci Syřanům pomocí dělostřeleckého systému, který údajně do této země přivezli včetně 52 milimetrových děl MTSA-B, BM-27 Uragan a raketometů BM-30 Směrč.

Všechny tyto možnosti mají pořád ještě daleko k „plnocenné válce“ mezi Ruskem a Tureckem. Jestli ale bude Erdogan odhodlán eskalovat to dále, pak bude válka nevyhnutelná. Pokud se Turecko pokusí přímo zaútočit na Khmeimim, tak Rusové vrátí úder, o tom není pochyb.

Jak by to mohlo vypadat?

První věcí, kterou bych řekl, že žádná z těch zemí se nepokusí o vpád do té druhé. Představa, že by Turecko vpadlo do Ruska je samozřejmě směšná, ale i když Turecko spadá do té 1000 km hloubky, v níž jsou ruské ozbrojené síly cvičeny bojovat, tak si nemyslím, že by se Rusko o to pokoušelo. Jedním z důvodů je ten, že stejně jako v případě Gruzie, si nikdo v Rusku opravdu nemyslí, že by Turci jako národ tu válku chtěli. Když nic jiného, Erdogan je daleko více než „Saakašvili v2“ než nějaký takový Hitler, a bude se s ním podle toho jednat. Navíc, zatímco během války 08.08.08 muselo Rusko ochránit Osetijce před kvazi-genocidou Gruzinců, v Kurdistánu ale Rusko žádné takové závazky nemá.

Daleko pravděpodobnějším scénářem je opakování toho, co už jsme viděli, ale v daleko větším měřítku: jestli Erdogan opravdu Rusku vnutí válku, budou útoky křižujícími a balistickými střelami na infrastruktury podporující tureckou invazi, potápění každé lodi Tureckého námořnictva zapojené do tohoto úsilí, a bombardování a raketové útoky na shromaždiště tureckých sil, skladiště munice a paliva (POL) a zvláště letiště. Cílem ruské reakce nebude vojenská „porážka“ Turecka, nýbrž dostatečné zahnání Turků, aby Erdoganovi vnutili nějaký druh zastavení palby. Ač je Rusko schopno naprosté porážky Turecka ve válce, Kreml si uvědomuje, že jakoukoliv válku mezi Tureckem a Ruskem je třeba co nejdříve zastavit a skutečným ruským cílem bude spíše než „porážka Turecka“ „porážka Erdogana“.

Rusové z těchto důvodů, ač neradi, projeví všemožné představitelné úsilí, aby ukázali, že to nebyli oni, kdo tu válku inicioval, i kdyby to znamenalo, že nechají Turky vstoupit do Sýrie, aspoň potud, pokud se Turci budou držet blízko hranice, a nepokusí se změnit kurz tento války. Jestli vším, o co Turkům půjde, bude tenká „bezpečnostní zóna“ v Sýrii, tak to nevidím tak, že by Rusové použili vojenskou sílu, aby jim to znemožnili. Budou protestovat, a to vehementně, na diplomatické úrovni, a budou pomáhat Syřanům a Kurdům, nebudou však přímo útočit na turecké síly.

A co Saúdové? No, co ti? Ti se neporadí ani s Houthii v Jemenu, proč by si tedy někdo měl myslet, že by v Sýrii mohli něco změnit? Saúdské ozbrojené síly to je žert, degenerovaná represivní síla sotva schopná se pustit do proti-šiítských represivních operací. Mohou si pronášet všechny své hrozby, jak chtějí, ale když se přesunou do Sýrie, Syřané, Rusové, Íránci a Hezbollah se budou předhánět, aby byli první, co se do těch SOB pustí a dají jim lekci, na jakou jen tak nezapomenou.

Upřímně, nechci prostě věřit, že by Erdogan a jeho poradci byli dostatečně šílení, aby zkoušeli s Ruskem rozpoutat válku, nebo i vpadnout do Sýrie. Ač je Erdogan sám prostě maniak, tak nemohu uvěřit, že i veškerý jeho personál se skládá ze cvoků. Navíc si nedovedu představit, že by US/NATO/EU opravdu podpořily tureckou invazi do Sýrie, a ještě méně útok na Rusko. Rusofobie je veliká jen potud, pokud vás nevystaví kontinentální válce, v takovém okamžiku už převáží vaše vlastní zájmy a přežití nad ideologickými ohledy. Přinejmenším v to doufám.

A možná jsem naivní, ale nechce se mi věřit, že by Turecký lid jen tak seděl na zadku a nedělal nic, když jejich vůdce zavléká jejich zemi do války s Ruskem.

Stařešina svatý PaisiosAthonite.

Na závěr bych chtěl ještě zmínit jednu znepokojivou věc. Řecký stařešina z kláštera jménem Paision, kterého Řecká pravoslavná církev glorifikovala na svatého, byl znám svými prorockými vizemi. Jedna z nejproslulejších byla předpověď, že Turecko s Ruskem povedou velkou válku, která povede k naprostému hroucení Turecka a k osvobození Konstantinopole z otomanského jha (jestli vás zajímají podrobnosti, klikněte sem a sem). Teď si dovedu představit, že v našich časech většina lidí takové věci zavrhne jako bezvýznamný nesmysl, tmářství, pověru, zbožné přání ze strany „zahořklého Řeka“, mumlání náboženského poblouzněnce atd. Mějte ale, prosím, na paměti, že mezi 15. a 20. stoletím vedlo Rusko s Tureckem už 12 válek! Tj. více než 2 (přesně 2,4) války na století, a že ta poslední proběhla před stoletím.

Selection_148

Stařešina svatý Paisios Athonite Credit: TheSaker

Takže ať už se podíváte na proroctví, minulé zkušenosti nebo statistiky, tak vypadají velice, velice děsivě, přinejmenším pro mě. A jak vysvětlili Ghassan Kadi a Pepe Escobar, Erdogan je teď zahnaný do kouta. A to z něj činí velice nebezpečného.

Anglo-sionisté jsou experti na vypouštění šílených ideologů (wahábitů na Středním východě a nacistů na Ukrajině), ale vypadá to, že nakonec nad nimi vždy nějak ztratí kontrolu. Tak prostě doufám, že americké ‚krytí‘ tureckého režimu nepovede do rozpoutání zase další fanatické ideologie – otomanského imperialismu – nebo, když k tomu dojde, že pro US nebude příliš pozdě, aby těm šílencům nasadili uzdu dřív, než bude příliš pozdě.

Erdogan se svým režimem jsou hrozbou pro regionální i světový mír. Moc mě nezajímá, kdo ho odstraní, jestli Turecký lid nebo Bílý dům, ale určitě doufám, že jeho dny u moci jsou sečteny, protože pokud je u moci, může dojít ke katastrofě ohromných proporcí.

By TheSaker
GlobalResearch, February 10, 2016
The UNZ Review 6 February 2016

Zdroj: http://www.globalresearch.ca/week-17-of-the-russian-intervention-in-syria-does-erdogan-want-war-with-russia/5506960
22 Komentářů k 17. týden ruské intervence v Sýrii: Chce Erdogan válku s Ruskem?

 1. contumax napsal:

  1****

 2. Jan Jinský napsal:

  Máte to všechno popletené. To Rusi chtějí válku s Tureckem.

  • Léčitel napsal:

   Jinský, zavři ta svoje těžce nevymáchaná ústa. Kecáš nesmysly.

  • Tykva Bukvatyr napsal:

   Bože Jinský, ty si ale hlupák.

  • Jaris napsal:

   Jinsky, to nemyslis vazne! Vzdyt je to prave Rusko, ktere se vsemozne snazi konfliktum zabranit a udelalo to jiz nekolikrat. Bohuzel, to ted vypada na skutecny valecny konflikt na ktery tlaci predevsim US, tedy presneji receno – americka zidovska vlada spolecne s Izraelem. Dolar dokopava a je ho treba krisit alespon zbrojnim prumyslem.

 3. Bogus Sobotka napsal:

  Pché :) On :) jim:) Erdogan :) natrhne :) prdel :)

 4. rohlik napsal:

  není to pravda ani trochu :) co tu píšete :)
  Pepe Escobar je rasista a antisemita :)

 5. Jan Jinský spasitel světa napsal:

  No a co když se za to dobře platí!

 6. Mravenec napsal:

  No počkej admine!
  Já ti to tu tak rozryju že budeš opravdu koukat!
  Já ti dám dávat prostor hajzlům US-trollům!
  Buď to tu budeš moderovat jak se patří, nebo uvidíš!
  To co tu (ne)děláš je v této chvíli opravdu na úrovni vítacího falešného humanismu.
  Máš týden!

  • proud napsal:

   To pise dobrej trouba,ty asi mravence moc Ferda nebudes:-)))),jinak by ti docvaklo,ze to ne admin,ale my sami si tady delame „prostredi“,dava nam volnou ruku a vidi co jsme zac,sami se odkopavame ve vsech smerech,je to poucny!!!

 7. DuKe napsal:

  http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/394671-saudska-arabie-je-rozhodnuta-vyslat-vojaky-do-syrie.html

  Tak saudové uz oficialne posilaji vojska do syrie.Nikdo je nezval,bych je tam rozmetal byt Putinem

 8. pavelka70 napsal:

  na to, aby spíci medvěd byl nas-ran-ej, je treba ho kopnout do koulí ne jednou, ale pořád. Když pak ale, se zmůže jenom na takové škrábnutí labou, bude to Erdiho dlouho bolet a svědit. I takovej mědvědí prd by mohl Erdimu otrávit vzduch na dlouhou dobu. Je vidět, že běžní Osmany jsou zaneprázdněny kšeftama se zlatem, souveníry, a keckama. Asi vůbec netuší, do jakých sraček je Erdi v nejbližší době žene …

 9. Ikema Monika napsal:

  Írán a Rusko silné vyzbrojuji Kurdy: pokud Turci zahájí intervenci do Sýrie podepíše jsi svůj konec státu ! Kurdové a to několik milionů kteří žiji v Turecku zahájí útok na Ankaru ! Více nový Pjakin ::::

 10. Jan Jinský napsal:

  Priznám se,som kokot od kosti a nemůžu za to.Doktor mi vysadil leky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!