Cesta k III. světové válce: Turecko ostřeluje Sýrii už druhý den, přičemž přilétají saúdské bojové letouny

thumbs_b_c_28ef9c6d6ed40ca7d779fdb151c1bd2bV sobotu byl geopolitický svět šokován, když Turecko začalo ostřelovat Aleppo, kde je syrská opozice zády ke zdi tváří v tvář agresivnímu postupu Hezbolláhu a IRGC s podporou ruských náletů. Aby bylo jasno, všichni věděli, že Ankara s Rijádem budou muset, pokud budou chtít tu rebelii zachránit, rychle něco udělat. Jejich zástupné armády rychle válcuje mašinérie armády Hassana Nasrallahaa letectva Vladimira Putina. Ale jen málokdo očekával, že by k té eskalaci došlo tak rychle.

Ale Recept Tayyip Erdogan je nepředvídatelný (jen se zeptejte jediného přeživšího pilota Su-24, kterou v listopadu Turecko sestřelilo) a tento víkend se rozhodl, že když jde o rozpoutání III. světové války, tak není lepší čas než současnost.

Turecko oficiálně říká, že vede dělostřelbu na kurdské pozice v Sýrii v sebeobraně. Je to všechno jen o zabezpečení hranice proti nepřátelům, říká Ankara. Samozřejmě, že představa, že by YPG byly nachystána vpadnout do Turecka je směšná. Syrští Kurdové si zajistili dostatek prostoru ve své vlastní zemi, aby vyhlásili autonomní proto-stát, a nemají zapotřebí zabírat turecké území.

Ale pro Erdogana je přesně tohle problém. Ankara se děsí, že úspěch YPG v Turecku vojensky osmělí PKK a politicky HDP, přičemž volby z loňského června jasně naznačují, že osmělená kurdská menšina má dost síly, aby otřásla politickou scénou.

A tak je Turecko odhodláno vstoupit do boje v Sýrii ve jménu boje s „teroristy“, což pro Erdogna znamená vymýcení Kurdů. Jak jsme uvedli v sobotu, je v tom pro Ankaru a Rijád problém: Turecko se Saúdskou Arábií nějak potřebuje přijít na to, jak překroutit útok na YPG a snahu zachránit opozici v Aleppu jako operaci proti ISIS, i když ISIS v této oblasti moc přítomna není.

Je neuvěřitelné, že Turecku tato optika dělá méně starostí, než bychom si mysleli. Krátce, Erdogan vypadá, jako by byl připraven prostě vstoupit do války se záminkou, že Turecko potřebuje převálcovat YPG, kterou pro připomínku US výslovně podporovaly.

V jisté míře to dává smysl. Nemůžete dost dobře ostřelovat Aleppo a používat přitom ISIS jako záminku. Přítomnost této skupiny není v této oblasti dost velká. Ale můžete říci, že „PKK jsou teroristé, že jsou spojenci YPG, která je v Aleppu, a tudíž, že potřebujeme Aleppo ostřelovat.“ Řekneme-li to co nejjednodušeji, to, co Erdogan opravdu zkouší, že znovu otevřít zásobovací trasy uzavřené Ruskem a Íránem s tím, že smetou kurdské síly, která mají převahu u severní hranice s Tureckem.

Turecké drony jsou podezřívány, že pronikly do syrského vzdušného prostoru nad severním #Aleppo, aby vyhledaly další cíle pro dělostřelecké útoky.

— Daniel Nisman (@DannyNis) February 14, 2016

V neděli dělostřelba pokračovala. „Turecká armáda ostřelovala pozice držené Kurdy podporovanou milicí v severní Sýrii v neděli už druhý den, přičemž zabila dva bojovníky,“ hlásí Reuters s odkazem na, jak se přiznává, pochybné syrské Pozorovatele lidských práv. YPG kontroluje skoro celou syrskou severní hranici s Tureckem a je i blízkým spojencem Spojených států v kampani proti Islamistickému státu v Sýrii, ale Ankara na tuto skupinu pohlíží jako na rozšíření Strany pracujících Kurdistánu (PKK), která už tři desetiletí vede povstání za autonomii v jihovýchodním Turecku.“

Spojenecká skupina Jaysh al-Thuwwar Turecko varovala před dalšími útoky tvrzením, že „pokud jsou cíle této země v naší drahé vlasti, budeme své území a svůj lid bránit, a na ni pohlížet jako ne nepřátelskou stranu.“ Opět, to pochází od té samé skupiny, kterou US otevřeně podporují zbraněmi a leteckou silou. Takže ale ne CIA sponzorovanou opozicí. Turecko ostřeluje bojovníky, kteří mají doslova oprávnění povolat si nálety US bojových letounů, které v ironii všech ironií létají tureckého letiště Incirlik.

A když mluvíme o Incirliku, tam zaujímají pozice Saúdové.

#Turkey a Saúdská Arábie údajně zřídily společnou operační místnost pro syrské operace, zatímco saúdské tryskáče přilétají do Incirliku #Syria#KSA

CbLKcP2UkAEGDMc

#North_Thunder, největší vojenské cvičení v regionu vedené #Saudipic.twitter.com/fySNEbruAw

 

Vedou také „cvičení“ nazývané „NorthThunder“ (Severní hrom) čili „RoadNorth“ (Severní cesta). Zde to je od saúdské SPA:

Království Saúdské Arábie během nejbližších několika hodin zažije příjezd vojsk k účasti na vojenském cvičení, které bude největší a nejdůležitější v historii tohoto regionu, „Severní cesta“ ve Vojenském městě krále Khalida ve velkoměsta Hafr al-Batin na severu království, ve kterém proběhne cvičení, které předvede největší vojenské manévry z hlediska počtu zúčastněných zemí s účastí 20 arabských, islámských a spřátelených zemí a navíc s ochrannými silami pro tento Poloostrov, a těmito zeměmi jsou: Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Jordánsko, Bahrajn, Senegal, Súdán, Kuvajt, Maledivy, Maroko, Pákistán, Čad, Tunisko, Moon, Džibuti, Omán, Katar, Malajsie, Egypt, Mauretánie, Mauricius a navíc s ochrannými silami pro poloostrov. Severní cesta představuje největší vojenské cvičení svého druhu z hlediska počtu zúčastněných zemí, kvality vojenské techniky a zbraní a rozrůzněnosti a sofistikovanosti vojenské techniky včetně bojových tryskáčů různých modelů, v čemž se odráží největší kvantitativní a kvalitativní spektrum, které předvedou tyto síly stejně jako účast široké škály dělostřelectva a tanků, pěchoty a systémů protiletecké obrany, námořních sil při simulaci nejvyšší úrovně nejvyšší bojové připravenosti armád 20 zúčastněných zemí.

Cvičení Severní cesta představuje jasný vzkaz Saúdských bratrů a dalších bratrů a přátel z účastnických zemí, že budou stát jednotně tváří v tvář všem hrozbám a že udrží mír a stabilitu v regionu, navíc s důrazem na mnohé cíle, vše v okruhu plné připravenosti a udržení míru a bezpečnosti regionu a světa.

Analytici říkají, že cvičení Severní cesta potvrzuje, že vůdci účastnických zemí jsou plně v souladu s vizí Království Saúdské Arábie o potřebě ochránit mír a stabilitu v regionu.

To je spousta slov, jimiž se říká: „Děláme ramena ve směru vpádu do Sýrie.“

„Co je na místě už teď, jsou letadla, která jsou součástí saúdských sil,“ řekl v neděli Al ArabiyaNewsChannel brigádní generál Ahmed al-Asiri, když mluvil o saúdské přítomnosti v Incirliku. „Království je připraveno zúčastnit se jakékoliv pozemní operace, kterou by koalice (proti ISIS) schválila, že provede v Sýrii,“ dodal.

Nezapomínejte, že Turecko v sobotu ostřelovalo i Syrskou armádu.

„Turecké dělostřelectvo ostřelovalo syrské území, míříc na pozice syrských Kurdů a pozice Syrské arabské armády,“ hlásila tisková agentura SANA s odkazem na dopis z Damašku do OSN. Očekávejte, že tyto útoky budou pokračovat ve jménu „sebeobrany“.

Mezitím Rusové nepolevují. Aleppo bude dobyto zpět tím, jak se říká, to bude vyřízeno. „Rusko je odhodláno vytvářet fakta v poli, a až to dokončí, pozvou Západ, aby bojoval proti společnému nepříteli, kterým je ISIS,“ říká šéf komise zahraničních záležitostí německého parlamentu Norbert Roettgen, když zdůrazňuje naši domněnku, že Rusko je odhodláno vyjednávat z pozice absolutní síly. „Ujasněme si, co taková dohoda obnáší. Rusku dovoluje pokračovat s útoky na Aleppo po další týden,“ vykřikoval John McCain. „Pan Putin nemá zájem být partnerem. Chce podpořit Assadův režim, chce Rusku zařídit postavení hlavní mocnosti na Středním východě, chce Sýrii použít jako cvičiště ostrých střeleb k modernizaci ruských vojsk.“

Správně. A Amerika je zjevně bezmocná, aby ho zastavila.

Z krátkodobého hlediska tu je jen otázka, jak dlouho to potrvá, než Turecko nebo Saúdská Arábie zabije bojovníka Hezbollahu nebo generála IRGC?

Nebo hůře: co kdyby mrtvý skončil nějaký Rus rukama regionálních sunnitských mocností?

Submitted by TylerDurden on 02/14/2016 09:43 -0500

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2016-02-14/road-world-war-iii-turkey-shells-syria-second-day-saudi-warplanes-arrive
42 Komentářů k Cesta k III. světové válce: Turecko ostřeluje Sýrii už druhý den, přičemž přilétají saúdské bojové letouny

 1. Matt napsal:

  Už sestřelili nějaké letadlo ale zatím se neví čí bylo. Z Jordánska je připraveno zaútočit 40 Saudských letadel. Iráčani se přepravují k Saudské hranici :-) Turci překročili hranici (zatím v utajení, bez označení) a s dodávkama zásob pro ISIS. Americká základna proti balistickým raketám je plně aktivována a jsou do ní dodávány zásoby ve velkém. Putin s Obamou intenzivně volají (nechci vidět ten účet za telefon, doufejme že mají paušál :-). Francie volá po zastavení palby ze strany Turecka, taktéž USA intenzivně jednají s Tureckem, aby zastavilo palbu. Turecké drony létají nad severní Sýrií a hledají další cíle pro artillery. Do dělostřelecké palby se dostávají i Asadovy jednotky a dokonce Ruská základna v Latákii !!!!

 2. Carlos IV napsal:

  „Arabska bojofnik – tobra bojofnik“ Jenze mu musite podpirat flintu aby se trefil ze 4 metru do vrat. Jo IRGC, to je jina klasa.

 3. proud napsal:

  Uz je to tady,uz je to tady,mame hole (v) ruce(nic jinyho ovcim neni povoleno)…………..jdu si zkontrolovat bagl a ostatni proprietky……..plan je hotovej uz davno.

  • Žabák napsal:

   :D Proude děláš dobře, ale nebuď tak nadšenej. Doufejme, že pud sebezáchovy ty idioti v NATO ještě nějakej mají, protože jestli ne, tak už ti nepomůže ani ten preperskej baťůžek.

   • proud napsal:

    Nemaji,oni to nerozhodnou a ten kdo to udela je na to pripravenej.Prepperina me nebere,delam preziti v divocine,to je trosku o necem jinym.

  • contumax napsal:

   1***

  • rezultator napsal:

   Kam se chystas? Do zemlianky? Nebo sis vykopal bunkr? Dle meho neni kam utect v Evrope !

   • proud napsal:

    Kam se chystam? To zalezi na okolnostech,kdyz se probere Ceskej lev,tak nikam,jinak do Ruska,kdy tam dorazim,tot otazka podle toho co me vsechno cestou zdrzi,taky se nemusim dostat dal jak „za humna“,jak rikam,okolnosti,leccos me muze dost zpomalit.Jestli k tomu vazne dojde,budu mit relativne dost casu,podle vyvoje na fronte…..Rozhodne nepujdu proti bratrovi,naopak,pridam se k nemu!!!

 4. Žabák napsal:

  Pokud z toho nebude 3. světová, což doufejme, že ne, tak pomstychtivej turek bude posílat ty kobylky expres nákladníma loděma a v létě se z toho asi poserem.

 5. Všímálek napsal:

  a to Rus sedí jen tak na zadku a nechá si to líbit?

 6. Mira napsal:

  Kde jste prisli na tyto nejcerstvejsi informace? nikdd jsem nic o sestrelenym letadle nenasel. Diky

 7. lukas napsal:

  Zdravim jedou vam stranky sputnik a aktualnikonflikty?
  Nechapu proc maji zrovna vypadek??
  Jinak sleduji tohle
  https://www.superstation95.com/index.php/world/890

 8. Petr napsal:

  Bohužel majitel domény zapomněl zaplatit na další rok a právě dnes pronájem domény expiroval . Žádný problém, konspiraci za tím netřeba hledat, jde o obyčejnou lidskou nepozornost …
  Domena je jiz zaplacena , nejpozději zítra už půjde z celého světa , jelikož chvíli potrvá , než se zreplikují doménové zaznamy první úrovně . Je třeba to zkoušet , ne všude to naběhne stejně rychle , zavisi od providerů a umístění uzivatelu v celosvětové síti . To by mne jen potěšilo. Jsem rád když se alespoň něco ukáže jako nevinné.
  Ale zrovna auzgrecht turci blbnou a oni nezaplatili doménu… bylo by to dobré zdůvodnění jak při opětovném provozu neztratit tvář.

 9. jjozef napsal:

  Kon ma velku hlavu,nech sa kon trapi!
  Niekomu je hej,este sa nevie trapit,alebo uz sa nevie trapit.

  Niekto sa musi rozhodovat o osude svojom,niekto o osude civilizacii.
  Podpalovat nadalej,ako?
  Nepodpalovat?

  http://www.nemesis.sk/kolaps-bankoveho-sektoru-a-zaporne-miery-su-oficialne-tu-kazdy-nech-si-pomaha-ako-vie/

 10. Ikema Monika napsal:

  Mě by zajímalo kde tak rychle Saudí sebrali 350. 000 vojska 2.200 tanku 2.500 letadel a 480 vrtulníku ? Jak to uvádí SUPERSTATION 95 anaco ty letadla tahá do Turecka když je vSyrii použit nemohou !! Jinak OSN pracuje asi pouze pro Turecko a Saůdi a nevadí ji že Turecko napadli Syrii děla mrtvého brouka! Pamatujete jsi jak Zacharová po sestřelení letadla prohlásila :: my proTurecko připravujeme něco speciálního ??? Tak proto Rusko ještě vyčkává mají naschromáždeno plno vojska sdruhe strany Turecka a všichni čekají na pokyn stejně jako Irán vJemenu u Soůdských hranic ! Jedna špatná zprava je : Člna se nebude účastnit bojů proti Isis v Syrii !!

 11. Bogus Sobotka napsal:

  Ankara řádí v putinském stylu

  Když Rusko v roce 2014 vyvolalo krizi na Ukrajině a kyjevské jednotky uzavíraly obklíčení „povstalců“ v Donbasu, ruská armáda z vlastního území rozstřílela krycí jednotky Ukrajinců, které měly hlídat hranici a zajistit, že „separatisté“ nedostanou z Ruska posily a zásoby. Moskvou precedentně zavedené nové pravidlo vztahů mezi evropskými státy (nikdo za to Moskvu nežaloval, specificky za to ji nepotkaly žádné sankce…) tedy stanoví, že sousední stát má údajně právo ostřelovat území za svou hranicí a ozbrojené síly sousedního státu z děl a raketometů, pokud hrozí vojenská porážka spojeneckým nestátním ozbrojeným aktérům. Později přibylo ještě další pravidlo, opět precedentně zavedené: Sousední stát má údajně právo na invazi pozemních jednotek, aby zachránil povstalce u sousedů.

  Když Turecko ostřelovalo syrské území, zachovalo se stejným způsobem, jako Rusko na Ukrajině. Proto by se k oběma případům mělo přistupovat podle stejného klíče: Buď nová ruská pravidla mezistátních vztahů akceptujete a naleznete v nich zálibu, a pak se podle nich může chovat nejen Moskva, ale i Ankara nebo třeba Černá Hora. Nebo je nepřijímáte – pak to ale musíte udělat všeobecně, ne pouze v jediném případě. Pakliže se někomu nelíbí, co včera Turecko začalo provádět, nemělo by se mu líbit ani to, co provedla Moskva na Ukrajině. Není možno vymýšlet různé sady pravidel pro různé státy.

  • Studnicka napsal:

   No ak si vezmeme do uvahy vas komentar tak Putin myslel nie invaziu ale podporu Rusky hovoriacich ludi ktory ziju v Donbase. Co sa Turcov tyka tak ty by mali akoze ist podporit kurdou, ale ma to hacik oni ich nenavidia a naopak teda tam to pravidlo nemoze platit ci fungovat. Donbas aj ziadal Rusko o ripojenie ci vyhlasenie referenda o pripojeny, to je uz nieco ine, ludia na Donbase vedeli preco to robia lebo ta Junta v Kyjeve je naozaj vygumovana, ziadne prava nic len fasizmus vrazdenie civilistou a podobne

 12. Ikema Monika napsal:

  Turecko překročilo Syrské hranice v počtu 100 vojáků 12 automobilů a z výzbroji ! Zahájilo invazi do Syrie doufám Že mají sebou i hodně igelitových pytlů budou je brzo potřebovat !!!

  • Paul Durham napsal:

   To, co uvádíte není invaze, ale výlet.

   • koloděj napsal:

    Výlet … ale možná jen jedním směrem, bez zpátečné letenky

   • jan napsal:

    Nebo provokace,jak zareaguje Rusko.
    Je vidět,že se snaží vyprovokovat Rusko k útoku na Turecko.Těch několik vojáků klidně oželí Erdogan s tím on nemá těžkou hlavu.Tady jde i o něco jiného,jak poznáte Turecké,nebo S.Arábie letadlo,když jsou Americké výroby,přeci stačí přelepit označení.

 13. Ikema Monika napsal:

  Asi 400 bojovníků militantní skupiny Sham legie pronikli do Syrské provincii Aleppo přes Turecké území pomoci Fronta an – Nusra ! Podle vojenských zdrojů Turecké F-16 s vzlétli z Diyarbakir základny k útoku na cíle v severní Sýrii .Rusko se rozhodlo uzavřít veškeré hraniční přechody na Syrsko- Turecké aby nadále nemohli pronikat vojenské skupiny do Syrie !

 14. Petr napsal:

  Turecko nedovolí obsazení Azazu kurdskými milicemi, a slibuje tu nejtvrdší odpověď.

  https://www.rt.com/news/332471-turkey-syria-azaz-kurds/

  Syrskou nemocnici Lékařů bez hranic zničil dnes ráno nálet, zemřelo nejméně devět lidí.
  Nemocnici na západě Sýrie, kterou podporuje organizace Lékaři bez hranic, zničil v pondělí ráno letecký útok. Podle Syrské organizace pro lidská práva si nálet vyžádal nejméně devět životů. Lékaři bez hranic zprávu o útoku potvrdili.

  http://zpravy.idnes.cz/lekari-bez-hrani … anicni_aba
  https://youtu.be/y7kU3W87tmM

 15. Petr napsal:

  Podařilo se mě najít nové videa z náletu na nemocnici lékařů bez hranic v Marat Al Numan i s letounem – světě div se, nálet provedl syrský MiG-23(ten rusové nemají)

  https://youtu.be/UTsL_z35z6g
  https://youtu.be/gU7TAvfR_4M

 16. medved napsal:

  Boguš,Boguš,je to s tebou velmi špatne,velkou rychlostou ti miznu bunky mozgove,tvoje bunky,skus,kym ti nezmiznu všetky,napisať niečo rozumne,..Putin bol,je a bude prezidentom svetla,Rusko a on, su pod velkou ochranou sil praveho svetla,je to tak,aj ked sa na hlavu postaviš,.!Rusko , jeho priatelia a spojenci,to je barikada proti bezcitnym praktikam a obludnostiam,valiacim sa ako tsunami s USA cez jeho zapadoeuropske vazalske štaty,POCHOPIL? chudačisko Sobotka…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!