„Podpora terorismu“ – Sýrie v dopise OSN odsoudila ostřelování svého území Tureckem

29b9ec652c82dd0bdbd02ea0f51d4515638d265cV dopise generálnímu tajemníkovi Pan Ki-Munovi a také Radě bezpečnosti Ministerstvo zahraničních věcí Sýrie vyzvalo Organizaci spojených národů „k plnění svých závazků“ a „ukončení zločinů tureckého režimu“. V textu se uvádí, že turecké těžké dělostřelectvo ostřelovalo syrské území, přičemž cílem byla místa, kde se nacházejí syrští Kurdové a pozice Syrské arabské armády.

Damašek důrazně odsuzuje útoky ze strany Turecka na syrské obyvatele a rovněž narušení územní celistvosti arabské republiky Ankarou. Akce Turecka nazval přímou podporou terorismu. Informují o tom RIA Novosti s odvoláním na libanonský televizní kanál Al-Mayadeen.

V předvečer turecká artilerie ostřelovala vojáky kurdských sil sebeobrany na letecké základně Manag a také nedaleké vesnice.

Ve svém dopise, jehož kopie se nachází v informační agentuře SANA, syrské ministerstvo uvádí, že „13. února 2016 počínaje odpoledními hodinami těžká turecká artilerie umístěná na tureckém území provedla ostřelování syrského teritoria, jehož cílem se stala místa, kde se nacházejí syrští Kurdové, a také pozice Syrské arabské armády; krom toho turecké dělostřelectvo mířilo i na vesnice Maraanaz, al-Malikijja, Minag, Ajn Dakna a Bazi Bag, v nichž žijí civilisté, což je přímým aktem turecké podpory ozbrojeným teroristickým skupinám“.

Toto ostřelování bylo reakcí na vojenskou ofenzívu prováděnou vojsky Syrské arabské armády na frontách severní části provincie Aleppo, a které patrně mělo být pokusem zvednout bojovného ducha ozbrojených teroristických skupin, které zde prohrávají,“ – píše se v dopise.

Dále v dopise Ministerstvo zahraničí SAR uvádí, že v tentýž den 12 motorových vozidel typu pick-up vybavených kulomety ráže 14,5 mm proniklo z turecké strany na území Sýrie skrze pohraniční přechod Bab As-Saljama. Doprovázelo je přibližně 100 vojáků. Část z nich jsou vojáci turecké armády, část turečtí žoldáci. Do této chvíle pokračuje operace převozu zbraní a munice přes uvedený pohraniční přechod na území syrského města Azaz, – píše se dále v dopise.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu řekl, že bombardování Kurů bylo provedeno jako odvetné opatření. Nicméně i státní tajemník USA si pospíšil vyjádřit obavy z konání Turecka proti svému formálnímu spojenci v boji proti IS.

Slova Ahmeta Davutoglu o odvetných opatřeních za akce kurdských Oddílů národní sebeobrany v Sýrii nazval „hrubým vměšováním“ do vnitřních záležitostí státu.

Ve stejnou dobu členové kurdské strany Demokratický svaz odpověděli odmítnutím na požadavek Ankary opustit základnu Manag a k ní přilehlá území v Sýrii. Vůdce strany Salech Muslim a jeho přívrženci oznámili, že „budou čelit jakémukoli tureckému útoku na sever Sýrie“, informuje TASS.

Zde se také poukazuje na to, že jedině díky součinnosti se Silami národní sebeobrany se podařilo zbavit základnu Manag bojovníků Frony an-Nusra.

Zdroj: https://russian.rt.com/article/148508
31 Komentářů k „Podpora terorismu“ – Sýrie v dopise OSN odsoudila ostřelování svého území Tureckem

 1. jan napsal:

  Toto jsem už napsal včera,že Sýrie musí požádat OSN o posouzení útoků Turecka na Sýrské území.Jinak Turecko už dělá neuvážené kroky,prakticky už nemá jinou šanci něco zachránit,ale spíš to může ohrozit celé Turecko.USA naoko kritizují Turecko,ale za zády ho povzbuzují,bez podpory USA a dalších členů NATO,by si tohle nedovolili.

  • Josef Švejk napsal:

   „Toto jsem už napsal včera,že Sýrie musí požádat OSN…“ Je více než zřejmé, že Bašár Háfiz al-Asad čte pravidelně Vaše příspěvky a zařídil se podle Vaší rady. Stáváte se klíčovou osobností v řešení syrského problému!

   • jan napsal:

    Správně Švejku,každý jsme dobrý v určité době.Jestli to čte Assad nevím,moc by mě potěšil,ale že to čtou ochránci naší demokracie o tom nepochybuji.

  • Jaris napsal:

   Jane, UN v tom neudela vubec nic, protoze je naprosto bezcharakterni instituci, kde si Izrael s US mohou delat, co hrdlo raci, zatimco ostatni zeme musi drzet hubu a krok. Pokud ne, tak pres tu hubu dostanou. Takze nejaky dopis se stiznosti, co provadi US a Izrael, ktere je za celym konfliktem je jako hazeni hrachu na zed.

 2. Všímálek napsal:

  Slyšíte to ticho jindy tak rozječených neziskovek, lidskoprávních aktivistů, politiků, vrchcábů apod.?

 3. Ikema Monika napsal:

  Podle vojenských zdrojů Turecké F-16 s vzlétli z Diyarbakir základnám útoku na cíle v severní Sýrii ! Turecko varuje před masivní eskalací do Sýrie během 24 hodin .US požádalTurecko neutočit na Kurdsko a SAA sily a zastaveni bombardování Kurdů a režim v Syrii. Ruské letectvo zahájilo bombardování cele hraniční oblasti mezi Syrii a Tureckem !!

 4. Paul Durham napsal:

  sanitární koridor se tomu říká , pruh neurčité délky a šířky cca 2 – 5 km vyčištěný od savců, zhusta zaminovaný , to je následek, když máte za souseda psychopata

 5. Slonda napsal:

  Co na to vše Israel ? Ten je potichu celé měsíce, nezdá se vám ? Akorát oznámili, že obeženou celý Israel vysokou zdí… i s Golanským územím..?

 6. MartinT napsal:

  chápu Lavrova, že musí dělat diplomacii, ale dle mě se nechal vehnat do pasti…souhlasil s příměřím během týdne s opozicí?!?!

  Kdo to je?…ani Allepu není nikdo schopen říct to je opozice a to je Al Nusra…když to příměří nedodrží RF a SSA, tak jak říká Kerry , koALICE NEBUDE STÁT STRANOU…BUDE TO ZÁMINKA VEJÍT S VOJSKY NATO, TURECKA A SAUDY DO SÝRIE !!!
  (mmj Allepo je nadostřel z Turecka to jsou taky kouzelníci)
  ..a že se to nedá dodržet je víc než jasný, protože kamkoli v době příměří padne RF bomba tam bude stát opoziční bojovník ač byl celý v černém a držel vlajku Daeš!!!
  …nechápu to, maj Allepo obklíčené, všechny trumfy na jejich straně, v tom Mnichově měl Lavrov kroutit hlavou až ho za krkem mělo bolet a nic by se zlého nemohlo stát!!!… tady vidím chybku

  ..je tu i ta nejednoznačná rezoluce RB OSN vyzývající k boji, kdo má ruce nohy

  takhle je blízko invaze těch sr..čů a válka jako řemen!!!!!!!

  • Josef Švejk napsal:

   Kde vidíte chybku? Nebude chybka někde jinde než právě u Lavrova?
   „Airstrikes on terrorist groups’ facilities will be continued in any case, even if the Syrian ceasefire agreement is reached. Because the point is that this ceasefire should apply to those who are really interested in the beginning of the negotiating process, and not to the terrorists.“ (Russian Deputy Foreign Minister Gennady Gatilov)

   • martin napsal:

    to já vím ale Allepo je tím straceno..a jaký bude rozdíl v tom bombardování Daeš, nekdo prostě dál bude tvrdit že jsou tam syrští povstalci a je tu důvod k napadení…škoda

 7. Bogus Sobotka napsal:

  Ankara řádí v putinském stylu

  Když Rusko v roce 2014 vyvolalo krizi na Ukrajině a kyjevské jednotky uzavíraly obklíčení „povstalců“ v Donbasu, ruská armáda z vlastního území rozstřílela krycí jednotky Ukrajinců, které měly hlídat hranici a zajistit, že „separatisté“ nedostanou z Ruska posily a zásoby. Moskvou precedentně zavedené nové pravidlo vztahů mezi evropskými státy (nikdo za to Moskvu nežaloval, specificky za to ji nepotkaly žádné sankce…) tedy stanoví, že sousední stát má údajně právo ostřelovat území za svou hranicí a ozbrojené síly sousedního státu z děl a raketometů, pokud hrozí vojenská porážka spojeneckým nestátním ozbrojeným aktérům. Později přibylo ještě další pravidlo, opět precedentně zavedené: Sousední stát má údajně právo na invazi pozemních jednotek, aby zachránil povstalce u sousedů.

  Když Turecko ostřelovalo syrské území, zachovalo se stejným způsobem, jako Rusko na Ukrajině. Proto by se k oběma případům mělo přistupovat podle stejného klíče: Buď nová ruská pravidla mezistátních vztahů akceptujete a naleznete v nich zálibu, a pak se podle nich může chovat nejen Moskva, ale i Ankara nebo třeba Černá Hora. Nebo je nepřijímáte – pak to ale musíte udělat všeobecně, ne pouze v jediném případě. Pakliže se někomu nelíbí, co včera Turecko začalo provádět, nemělo by se mu líbit ani to, co provedla Moskva na Ukrajině. Není možno vymýšlet různé sady pravidel pro různé státy.

  • max napsal:

   Amen
   Poculi ste slovo Bozie.

  • martin napsal:

   Máte dojem, že turkmeni či turkové byli a jsou pod Asadovým terorem menšiny v sýrii…tak jak to bylo a je na ukrajině…jde o miliony rusky mluvících lidí.Putin mockrát řekl,že mu nejde o ukrajinu či další „post kom“ země,ale 25 milionů ruských lidí,kteří zůstali za hranicemi po rozpadu SSSR..ale jo jistá paralela tam je, ale s křížkem pofunuse..pálí je koudel ze samostatnosti Kurdů pač by museli nakonec být děleno Turecko…Rusko určitě s Krymem udělalo anexi silou a vůlí krymského lidu a navzdory mezin.právu,ale bez kapky krve…krym chtěli dobít mockrát, přišli by tak o základnu a další přístup k černému moři… tož tak si ho vzali a já s tím souhlasím, když vidím tu smečku vlků po majdanu co trhaj nehledě napravo ani nalevo…Kyjevská rus je pořád rus

   • Bogus Sobotka napsal:

    Martin

    Tady jde o precedens, ze nekdo ostreluje ze sveho uzemi cizi uzemi.
    Hitlerovi slo taky o Nemeckou mensinu v nasich Sudetech, tak jak Putinovi jde o ruskou mensinu na Ukrajine. Historie se opakuje.

 8. Bogus Sobotka napsal:

  „Máte dojem, že turkmeni či turkové byli a jsou pod Asadovým terorem menšiny v sýrii…“

  Ano, turkmenske vesnice a oblasti byli bombardovany ruskym letectvem.

  • proud napsal:

   Kdyby tam nemeli teroristy,nebyli by bombardovany……

   • Bogus Sobotka napsal:

    Jasne, vsude sou teroristi a fasisti :D
    Jak jednoducha je ta ruska propaganda.
    Ukrajinci – fasisti, Turkmeni-teroristi.

    Hlavne , ze za Asada bojuje teroristicka organizace Hizzbolah a Koralovcum to nevadi.
    Dvoji standard.

  • martin napsal:

   Dvojí standart je…dvojí strategie USA státních elit v mezinárodních vztazích

   …je to NATo obranný pakt co od Jogoslávie jen utočí na mnohem slabší soupeře

   …to že existuje terorista USA podporovaný a nepodporovaný

   …demoktacie co tvoří chaos

   …vláda co uzná fašistické Banderovce za národní

   hrdiny

   …vládní elity EU co přehlíží tureské podporování teroristu a obchodování s Daeš a říká pojdte do EU

   ..Hisbalah je na seznamu teroristů OSN čili dle mezinár. práva????????????

   …sparavedlnost není bez napsaných zákonů jinak si ji bude vysvětlovat každý po svém..doufám že tady se oba shodneme…tak i kdo je není fašista terorista či co je pravidlo dvojího metru

   • weissbach napsal:

    1***

   • Bogus Sobotka napsal:

    Martin

    „Hisbalah je na seznamu teroristů OSN čili dle mezinár. práva????????????“

    Spojené státy, Nizozemsko, Spojené království, Egypt, Izrael, Austrálie a Kanada klasifikují Hizballáh jako teroristickou organizaci. Jeho vojenské křídlo zařadila Evropská unie dne 22. července 2013 na seznam teroristických organizací

  • martin napsal:

   odpověd na jinou otázku…- jako vždy..to bylo až poté
   …né nebyli..mohli si žít uplně v klidu,ale řekli si kluci hele je tu arabské jaro co trochu prosadit toho islámu jak nám říká muslimské bratrstvo z turecka a bojovat za vlastní idnetytu

   ..přečti si články z roku 2011 jak to začalo..Bašár neměl ani čas spáchat to z čeho ho viní a proč byla nutná jakási revoluce

   převzal moc po svém bratru a Damašek bylo město klidu..za jeho podporu demonstrovalo přes milion lidí v Damašku

   …zákon šaría byla zakázané..ve vládě byli křestani..ropa v rukou státních..ale nešel na ruku USA tak pryč s ním

 9. Bogus Sobotka napsal:

  Při pondělních útocích na tři nemocnice a školu v syrských provinciích Halab a Idlib zemřelo nejméně padesát civilistů, desítky dalších Syřanů utrpěly zranění. Informovala o tom Organizace spojených národů (OSN). V jedné ze zasažených nemocnic působili Lékaři bez hranic, kteří z náletu nařkli Rusy nebo Syřany.

  Podle Lékařů bez hranic (MSF) musely být útoky na nemocnice cílené, protože byly vedeny čtyřmi raketami, které budovu zasáhly v rozmezí přibližně pěti minut. „To nás vede k závěru, že nešlo o nehodu, ale o záměrný útok,“ řekl BBC mluvčí MSF pro oblast Sýrie Sam Taylor.

  „Za útoky je zcela jasně odpovědná buď syrská vláda, nebo Rusko,“ řekl agentuře Reuters prezident francouzských MSF Mego Terzian.

  Co myslite? Omluvi se Putin za bombardovani nemocnic jako Obama za jednu zbombardovanou nemocnici v Afganistanu nebo to zas Putin vsechno popre?

  • MartinT napsal:

   Klid Bohušu..jen co se to prověří ..ta zpráva Reuters byla opět rychlejší než ten útok
   ..budeš mít i fotky tech budov.

   …jinak jak se dá poznat z místa bombardování,kdo to bombardoval? Že by zas ten nad tou kavárnou z Londýna

   …Allepo je jedna velká past na RF a S armádu..jsem si jist, že i humanitární konvoj by byl prohlášen za bombový útok
   ..drž se své pravdy a budeš spasen

 10. medved napsal:

  Jedina moja otazka,prečo bol stiahnuty môj prispevok,žeby cenzura ?som tu rad,ale asi svoj postoj prehodnotim,a taktiež prestanem svojim znamim o tychto strankach rozpravať,….

  • Montisan napsal:

   Máš pravdu a musím bohužel konstatovat, že ji m i ten kreten samstagstein výše§ vše co píše můžu podepsat. Je to tu samej dvojí metr, kterej tu by dřív kritizován …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!