Opoziční média manipulují zprávy Evropského soudu pro lidská práva proti Rusku

rossiyskaya-sudebnaya-sistema-504-4479248Novinářská etika, objektivní podání materiálu, používání ověřených faktů – nad tím vším opoziční média zavírají oči. Pokud jde o informační válku a propagandu, mluvit o takových věcech není přijatelné. Nicméně otevřené překrucování informací, což tak často používají některá média, nutí přemýšlet o jejich profesionalitě.

„Novaja Gazeta“ se rozhodla stát mluvčím ESPČ/ECHR (Evropský soud pro lidská práva)

Tak nedávno v „Novoj Gazetě“ vyšel článek s jasným a senzačním titulkem: „ESPČ uznal Rusko za lídra v porušování lidských práv“.

S odvoláním na statistiky zveřejněné ESPČ autor s lehkostí staví Rusko do čela podle počtu porušení konvencí v právech člověka. Za tímto cílem „Novaja Gazeta“ rozhodla vybrat to nejneobjektivnější kriterium z těch, která byla ve zprávě obsažena – množství žalob k ESPČ, v nichž byly nalezeny nesrovnalosti. Rusko je v tomto ukazateli skutečně na prvním místě se 109 stížnostmi, druhé místo obsadilo Turecko a Rumunsko – 79 stížností, pak následuje Ukrajina s 50 stížnostmi.

Ptáte se, co je v této položce špatně? Stačí otevřít samotnou zprávu, abyste pochopili, nakolik je článek vzdálený skutečnosti.

Zaprve ve zprávě se nepoužívají ratingy, to znamená, že i samotný evropský soud v této zprávě nikoho za „lídra“ nebo outsidera neurčuje. Statistika je tu jen přílohou k obsahu zprávy.

Zadruhé se v článku píše jen o množství uspokojených žalob, i když v téže tabulce se nacházejí údaje o celkovém množství rozhodnutí. Tak například jednoduché spočítání dovolí pochopit, že porušení byla nalezena v 98 % hodnocených žádostí z Ukrajiny, z Ruska v 93 % případů. U Turecka toho bylo méně – 90 % žádostí. Nicméně počet uspokojených žádostí neříká nic o tom, jaká je v zemi situace v dodržování lidských práv.

Interpretovat zprávy ESPČ podle svého zájmu je samozřejmě pohodlné. Zejména pro opoziční média. Přitom dokonce státní média, která jsou tak často obviňována z propagandy, by si použít informace v převráceném významu rozhodně nedovolila.

Skutečná statistika zprávy ESPČ

Ve skutečnosti statistické údaje o Rusku říkají opak. Podle počtu žádostí, kterými se evropský soud zabývá, je absolutní jedničkou Ukrajina – 13,8 tisíc. Druhé místo zaujímá Rusko s 9 tisíci podaných žádostí. Dále následuje Turecko a Itálie – 8,4 tisíce a 7,5 tisíce.

Celkový počet podaných žádostí je 64.850. To znamená, že podíl Rusů mezi nimi je 14,1 %. Což není tak špatné, jak by se na první pohled zdálo.

Rozmanitost zemí s největším počtem žádostí nutí přemýšlet o tom, že věc není zdaleka pouze ve stavu lidských práv, ale v rozdílu mezi soudními systémy. Při tom je nutné vzít v úvahu, že je to absolutní číslo. Pokud například srovnáme počet obyvatel Ruska s počtem obyvatel Itálie, ukazatele se stávají ještě objektivnějšími. Z nich se však samozřejmě senzace těžko udělá.

Tak pokud vezmeme v úvahu ukazatel poměru počtu obyvatel a počtu podaných stížností, je třeba si uvědomit, že Rusko má do vedení daleko. Při hodnocení zemí v tomto ukazateli se RF objeví až na 24. místě s ukazatelem 0,41 (počítá se podle počtu stížností na 10 tisíc osob).

To je mimochodem jeden z nejlepších ukazatelů mezi bývalými sovětskými republikami. Nejhorší situace je v Maďarsku, které se ocitlo na prvním místě se ziskem 4,3. Nepříliš dobré ukazatele jsou v zemích bývalé Jugoslávie: v Černé Hoře, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině se ukazatel pohybuje od 1,92 do 2,37, nejlépe jsou na tom v Srbsku – 1,74.

Proto pokud jde o stav lidských práv podle tohoto ukazatele, pak Rusko sousedí s Lucemburskem a Švýcarskem. Kromě toho každý rok počet žádostí podaných ruskými občany neustále klesá. Tak od roku 2013 se poměr snížil 2krát, což naznačuje, že tu je jednoznačně pozitivní trend.
Takže líderství země v porušování lidských práv je jen další spekulace s fakty a čísly, nic víc.

Rusko a rozhodnutí ESPČ

V průběhu celého roku 2015 mnoho médií kritizovalo ruskou vládu za odmítnutí výkonu rozhodnutí ESPČ. Už v létě mluvčí Rady federace Valentina Matvějenko uvedla, že Evropský soud přijímá „politizovaná rozhodnutí pod určitým tlakem“, proto rozhodnutí tohoto soudu, která jsou v rozporu se zákony a Ústavou, Ruská federace plnit není povinna. V poslední době je totiž ESPČ stále častěji používán jako nástroj v globálním nátlaku a počet politizovaných rozhodnutí se bude ještě zvyšovat.

Nicméně Ústavní soud RF v červenci přesto odmítl požadavek 93 poslanců Státní dumy požadující uznat neústavními ty federální zákony, které Rusko zavazují plnit usnesení ESPČ. Díky tomu byl vytvořen nový právní mechanismus zdůrazňující nadřazenost ruského zákonodárství. Podle tohoto mechanismu je možná prověrka ústavnosti právních norem, ve kterých ESPČ vidí porušení lidských práv. Pokud Ústavní soud uzná rozhodnutí Evropského soudu za odporující Ústavě, pak nejsou vynutitelná. V zimě zákon o tomto mechanismu vstoupil v platnost.

Na začátku února bylo oznámeno, že Ústavní soud obdržel první dotaz ohledně nesplnění rozhodnutí ESPČ. Odvolání podané ministerstvem spravedlnosti se týká věci Аnčugova a Gladkova, kterým schválili v evropských instancích právo ruských vězňů hlasovat ve volbách. Rozhodnutí ESPČ bylo v jejich prospěch, ale to je v rozporu s články 32 Ústavy Ruské federace.

Situace pro ESPČ se stává ještě složitější vzhledem k tomu, že v mezinárodní praxi již vznikl precedens, kdy jeho rozhodnutí nebylo splněno. Jde o rozhodnutí v kauze „Hirst proti Velké Británii“, které bylo vydáno v roce 2004. I přes hrozby ESPČ směrem k Velké Británii parlament země dosud neschválil zákon o poskytnutí práva uvězněným hlasovat ve volbách.

Co se týče Ruska, Evropský soud může jednat proti němu s pomocí sankcí a podmínečných opatření. Nicméně většina odborníků říká, že to může pouze pokazit pověst země a nic víc, protože právní mechanisy nátlaku ЕSPČ nemá. Tento problém samozřejmě vyvolává obavy mezinárodních právníků v souvislosti s notoricky známým případem akcionářů JUKOSu, na který bylo vydáno rozhodnutí ESPČ ve smyslu výzvy, aby jim Rusko zaplatilo asi 2 miliardy eur.

Zvláštnosti ruského soudního systému, o nichž kritici neradi mluví

Reputační náklady jsou však také poměrně kontroverzní téma. Nehledě na neodůvodněnou kritiku ruského soudního systému, je v něm mnoho výhod.

S ohledem na vysokou zatíženost soudů v Rusku používá se smíšený typ trestního procesu, který v sobě spojuje prvky konkurenčního a inkvizitorského procesu. Soudní proces začíná až po vyšetřování, to znamená, že ve většině případů k soudu přicházejí jen ty případy, které mají dostatečný důkazový základ. To je důvod, proč je podíl osvobozujících rozsudků jen 1 – 2 %, ale ne z důvodu „předpojatosti“ justice v Rusku. To je vlastnost kontinentálního systému práva: v Německu, Belgii, České republice a Portugalsku je podíl osvobozujících rozhodnutí méně než 1%.

Nicméně v informační válce jsou všechny prostředky dobré. Usilovat o objektivitu od kritiků Ruska, jejichž počet v poslední době roste exponenciálně, je zbytečná ztráta času. Veškeré volby jsou přechodným momentem, což znamená novou šanci zatřást platným systémem. Proto není na současné aktivizaci vnějších i vnitřních nepřátel současného režimu nic překvapivého.

Zdroj: http://politrussia.com/society/rossiyskaya-sudebnaya-sistema-504/
2 Komentářů k Opoziční média manipulují zprávy Evropského soudu pro lidská práva proti Rusku

  1. contumax napsal:

    Vypadá to tak, že západní média nápadně opakují inkvizici vůči RF…

    Přiznej se řvali sadisté co by soudci z díry nad kobkou, aby nebyli vidět a řvali na vězně, kterého obvinili z ničeho…

    Odsouzenec nevěděl ani z čeho byl obviněn ale musel se přiznat i když nevěděl k čemu…

  2. konzerva napsal:

    Dnes na ruské televizi dokument ,, Imperátor Obama ,, o jeho korupci …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!