Rozzuření Turci říkají, že US „jednají jako nepřátelé“ a požadují, aby Washington Kurdy označil za „teroristy“

crazypm-png_3863_20140516-697Jak jste si už mohli všimnout, turecký president Recep Tayyip Erdogan bude brzy ze situace v Sýrii smyslů zbavený. Aby bylo jasno, v první řadě snahy o uzurpaci vlády od Bashara al-Assada nevyšly moc tak, jak bylo plánováno. Změna režimu chce vždy čas, ale konflikt v Sýrii se táhl už pátý rok, a když se do něj přímo zapojilo Rusko, tak ač to už opravdu vypadalo, že SAA je na pokraji porážky, stejně budoucnost té rebelie nebyla zdaleka jistá.

Ale ať byl osud rebelům před 30. zářím jakkoliv nakloněn, tak jejich záležitosti zasadily zničující údery válečné letouny Moskvy, které začaly létat z Latakie, a ať byly Ankara s Rijádem zpočátku jakkoliv ochotné sedět bokem a dívat se, jak se situace rozehrává, jakmile Rusové s Hezbollahem obklíčili Aleppo, tak pro ně přišel čas – zvítěz nebo zemři. Zásobovací trasy do Turecka byly odříznuty a bez přímé intervence sunnitských sponzorů rebelů by Moskva s armádou Hassana Nasrallaha nakonec vpadla do Aleppa úplně, a pak by to bylo takříkajíc hotové.

Problém pro Turecko, Saúdskou Arábii a Katar je v optice. Je tomu tak, že cokoliv, co v Sýrii kdokoliv dělá, se musí ospravedlnit jako imaginární „válka s terorismem.“ Turecko nemůže říci, že intervenuje, aby ochránilo rebely před porážkou Ruskem, a podobně na tom jsou Saúdská Arábie, Katar, US, Francie a všichni ostatní, co potřebují udržet tu povídačku a předstírat, jako by to všechno nevyvěralo jen ze střetu Západ a sunnité versus Rusové a šiíté.

Toto jsme o tom řekli počátkem tohoto měsíce: Turecko se Saúdskou Arábií potřebují nějak přijít na to, jak překroutit útok na YPG a snahu o záchranu opozice v Aleppu jako operaci proti ISIS, i když ISIS v této oblasti moc přítomna není.

No, to se ale ukázalo být jako nemožný úkol, a tak se Turecko uchýlilo k Plánu B: k možnému bombovému útoku pod falešnou vlajkou a ke staré strategii „obviň Kurdy“.

K útoku na vojenský personál v Ankaře tento týden se přihlásili Jestřábi svobody Kurdistánu (pobočka PKK) jako k odvetě za agresivní kampaň Turecka v Cizre (jak to bylo dokumentováno zde), ale Erdogan využil této příležitosti, aby světu připomněl, že PKK a YPG jsou skoro synonyma. Takže obojí jsou ozbrojené skupiny nikoliv státních aktérů a jestli je jedna z nich teroristickou organizací, tak je to stejné i s tou druhou.

Erdoganovi jeho anti-kurdský postoj nesmírně komplikuje fakt, že jak US, tak Rusko YPG z čiré nutnosti podporují. Tato skupina se ukázala být zvláštním adeptem boje s ISIS a zabezpečila většinu pohraničí s Tureckem. Jak jsme uváděli už v srpnu, to, že se Ankara s Washingtonem dostanou kvůli YPG do střetu, bylo nevyhnutelné. Konec konců US si zajistily přístup do Incirliku jen tím, že Erdoganovi svolili s rozdrcením PKK, ale US tak nějak létaly z tohoto tureckého letiště i na mise na podporu YPG (vojenské křídlo strany PYD). Celá ta věci byla tedy od samého počátku absurdní.

No a teď Turecko nejenže je odhodláno zneužít boje proti YPG jako záminky k intervenci do Sýrie na podporu sunnitských rebelů bojujících za odražení ruského a íránského postupu, ale Ankara rovněž požaduje, aby US uznaly YPG za teroristickou organizaci. Jestli Washington odmítne, tak „budou přijata opatření.“

„Kdyby Spojené státy byly skutečným přítelem a spojencem Turecka, tak by PYD – tj. syrskou pobočku PKK – uznaly za teroristickou organizaci. Když přátelé jednají jako nepřátelé, tak by se měla přijmout určitá opatření, a ta se nebudou omezovat jen na letiště Incirlik, Turecko má značné možnosti,“ řekl novinám Bugun Erdoganův poradce Seref Malkoc.

Takže jo, Turecko právě US pohrozilo. Za povšimnutí stojí to, že Malkoc konkrétně řekl, že akce by měly „přesahovat Incirlik“, protože zamezení přístupu na toto letiště je první věcí, kterou bude jakýkoliv pozorovatel regionu v případě rozkolu s Washingtonem od Ankary očekávat. Když Turecko řekne, že opatření budou toto přesahovat, tak tím otevírá Erdoganovi dveře k otevřené nevraživosti vůči svým spojencům z NATO.

„Jedinou věcí, kterou od svého US spojence očekáváme, je podpora Turecka bez nějakých kdyby nebo ale,“ řekl v sobotu na tiskové konferenci premiér Ahmet Davutoglu. „Když si teroristický útok vyžádá 28 tureckých životů, tak bychom jen očekávali, že řeknou, že jakákoliv hrozba vůči Turecku je hrozbou vůči nim.“

Jinými slovy Turecko výslovně US žádá, aby Ankaru podpořilo ve snaze o vpád do Sýrie a nejen to, Erdogan od Washingtonu chce, aby mu posvětil útoky na YPG, které US značně vyzbrojovaly, cvičily a financovaly. „Rozkol kvůli YPG hrozí, že vrazí klín mezi spojence v NATO v kritickém okamžiku Syrské občanské války,“ napsala v sobotu Reuters. „Mluvčí ministerstva zahraničí v pátek řekl reportérům, že Washington bude pokračovat s podporou těch organizací v Sýrii, které počítá mezi bojovníky proti Islamistickému státu – což je zjevný odkaz na YPG.“

Správně. „Washington bude pokračovat s podporou těch organizací v Sýrii, které počítá mezi bojovníky proti Islamistickému státu.“ My tudíž předpokládáme, že to znamená, že US podpoří Rusko, a také Írán a ještě Hezbollah. Avšak s nejvyšší jistotou nikoliv Turecko, když to je největším státním sponzorem Islamistického státu na tváři této planety.

Submitted by TylerDurden on 02/20/2016 14:35 -0500

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2016-02-20/furious-turkey-says-us-acting-enemy-demands-washington-brand-kurds-terrorists
24 Komentářů k Rozzuření Turci říkají, že US „jednají jako nepřátelé“ a požadují, aby Washington Kurdy označil za „teroristy“

 1. Bogus Sobotka napsal:

  Dělostřelecká palba z tureckého území na kurdské jednotky zbrzdila útoky proti Azazské kapse – a příchod posil z Idlíbu via Turecko vedl k obrácení poměru sil. Zatímco počátkem týdne kurdská propaganda tvrdila, že kolem Azazu útočí na hardcore islamisty, nyní se snaží tvrdit, že zde kurdské milice vlastně nebojují a vše obsadily div ne bez jediného výstřelu. Uvidíme, jak zareaguje na čerstvé ultimátum týkající se Menaghu, který mezitím přejmenovala podle v Turecku vězněného předáka teroristické organizace PKK Öcalana na „Serok Apo“.

  Poměr sil a dynamika v regionu se opět postupně mění kvůli působení tandemu Turecko – Saúdská Arábie, který se snaží zabránit porážce syrských povstalců. Rijád vyslal silný a srozumitelný signál do Libanonu, odkud pochází podstatná část zbylých „Asadových“ jednotek (kromě asi 60 000 šíitských žoldáků, které dodal Írán). Saúdská Arábie stahuje z Libanonu všechny investice, vklady z bank a zastavuje také vojenskou pomoc. Zároveň signalizuje do Moskvy, že má v úmyslu dodat syrské opozici protiletadlové zbraně. Protože ruské letectvo je hlavním faktorem Asadova zmrtvýchvstání, tento signál rozhodně nebude přeslechnut.

  Je vam koralovci snad jasne, ze kdyz dostane opozice protiletadlove zbrane tak je Putler v prdeli tak jak byli rusaci v Afganu,ze? :D

  Ty jejich slavne „neznicitelne“ stihacky budou padat jak hrusky.

  • hitlary clifton napsal:

   Kecas ako obycajne, budes si musiet ale zvyknut na to ze Rusko, Iran, Hizballah a Syria vitazi. Jeden mrtvy rusky pilot a turecke opice nelietaju, 22 tureckych pilotov zdochlo pri utoku na vojensky konvoj. Tomu sa hovori skvele spravy

   A o ruske lietadla sa neboj. https://www.youtube.com/watch?v=FUfqAGwEcRg Mimochodom – SU 30 kupuje viacero krajin – to len aby si pochopil ze to havloidno-dobroserske klise o opitom muzikovi co zije z ropy je neaktualne :-D :-D :-D

   Skorej by si sa mal bat o saudskych a tureckych kozojebcov, keby vliezli do Syrie. Ale mozes byt pokojni, kozojebci nevlezu do Syrie, lebo sa boja, rovnako ako usa.

   Takze si daj nieco na upokojenie, lebo sprav o ruskych uspechoch bude pribudat, aby ta neporazilo :-D :-D :-D. A keby sa situacia vyhrotila az do tvrdej vojny (co sa zial nestane) – nam putlerovcom to vobec nevadi, hlavne ak zdochne usa, izrael.

   Bojim sa ale o teba, podla mna tvoja stara zisti ze si dlho na nete a poriadne si nepovysaval, aby si nemal doma peklo :-D :-D :-D

  • Hansen napsal:

   Netes sa predcasne, ze „Putler“ padne dodanim protilietadlových zbrani. Saudi padnu urcite skor, hned po prvom zasahu ropných poli ruskými raketami. To by bolo prve, co by rusi urobili pri vzajpomnej vojne. Ropa by vyletela na stovky dolarov za barel, ktore by ziskali RUsi a nie saudi. Ani turci ani saudi ani ich spolok na Rusov skratka nemaju. To ti je snad jasne. RUsi ich su schopni velmi rychlo zmazat z mapy tejto planéty raz pre vzdy

   • weissbach napsal:

    Brilantní úvaha!

    • Bogus Sobotka - vojensky analytik napsal:

     Weissbach

     „Brilantní úvaha!“

     Jakoze ze Rusaci napadnou letecky Saudskou Arabii je briliantni uvaha?? HHAHHAHA
     Tak ty ses briliantni kreten Weissbachu hahahah

  • Adolf Balík napsal:

   Mně to připadá jako ti v Německu v 45. roce, co vykřikovali, když Rusové byli za Odrou a Spojenci za Rýnem, že teď se udeří zázračnými zbraněmi a válka se obrátí.

  • Tomáš Marný napsal:

   No teda Bogušu,ty máš v tý hlavě pěkně nasráno,jen co je pravda….

   • proud napsal:

    Jestli jsi ten marnej Marnej kteryho myslim,z prvopodstaty,pak si vy dva nemate moc co vycitat,on blud zustane bludem,ze kteryho je extremu uz nehraje az tak velkou roli.Bogus je sice potapanej,ale alespon nehlasi kazdej druhej mesic konec sveta :-)))))…..“ja to vzdycky rikal,a uz to tady mate“ :-))))))))))))))))))))

    • proud napsal:

     Mit trochu sebereflexe,nechal bys prvopodstatu radeji jejimu majiteli,chytil se s Aluskou za rucicku a nekde si s ni snil o konci sveta v naruci skritku a divozenek! :-)

  • proud napsal:

   Bogusu bravooo,tak dlouhy sci-fi………a porad te to bavi :-)))).

   • Bogus Sobotka napsal:

    Proude,
    za zlaty dvoujhlavy rubl budu klidne pokracovat :)))

    • proud napsal:

     To ty budes stejne….

     • Bogus Sobotka - vojensky analytik napsal:

      Proude,

      pokud budes pro-ruskym hlupakem verici na rusky zlaty rubl, tak ti neni pomoci ty hlupacku :-)))

      Postav se pred zrcadlo, a opakuj ..sem zkurvena vlastizradna ceska kurva, ktera si preje opet ruskou vladu nad nasi Ceskou Republikou. Sem bezpaterni cesky prostitut co miluje chujla Putlera.
      Pred takovyma zmrdma jako jsi ty Proude varoval uz Karel Havlíček Borovský!!!

      „Zprvu byl vlivem Jána Kollára a dalších přátel zastáncem rusofilství a všeslovanské vzájemnosti. Svůj názor výrazně korigoval po ročním pobytu v Rusku, kde působil jako vychovatel u významného profesora. Již roku 1844 se vrátil s přesvědčením, že slovanská vzájemnost je zcela nemožná. Po návratu z Ruska vychází jeho první tištěné dílo v příloze Pražských novin – Obrazy z Rus.“

      Co na ta reknes ty pro-rusky uzitecny idiote? :D

    • hitlary clifton napsal:

     Bogusi ty budes akurat tak pracovat za fiktivne body v tvojom mobilnom telefone, ked euroopice v bruseli zlikviduju menu.

     S nami proruskymi trollmi nevydrbu, lebo mi dobrovolne prejdeme na ruble alebo juany, tak ako kedysi macedonci automaticky presli na marky a srali na svoju smiesnu menu. Seda ekonomika je super, najma ak sa ti dari odrbavat obrezancekov v bruseli.

     Ty ako klasicky havloidny dobroser vsak budes knucat s podrbanymi eurami :-D :-D :-D

  • Spektátor Čumilovič Puk napsal:

   Tak jako tak by S.Arabie a Turecko měly být na seznamu krajin podporujících terorismus… vojenské záležitosti neřeším, neb jim moc nerozumím, ale v tomto případě si myslím, že sestřelovat vojenská letadla nějakými zbraněmi nemůže kdejaký nýmand = s těmi zbraněmi musí jít i nějaký kvalifikovaný personál – je tam nějaký vycvičený?

 2. Fanny napsal:

  Srbové byli vždy odvážní a to jim můžeme jen závidět.Taky bych si přála aby se už konečně národ probudil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!