Studená válka 2.0 začíná na Islandu

kholodnaya-voyna-2-0-920-4482732USA, soudě podle všeho, mají v úmyslu obnovit bývalou konfrontaci v plném rozsahu, přitom Rusko rozhodně neohrožuje americké hranice, zatímco USA stále těsněji stahují kruh vojenské infrastruktury na obvodu ruských hranic. Na pozadí prudce se zhoršujících vztahů se Západem je skutečným symbolem návratu studené války rozhodnutí Washingtonu obnovit na Islandu svou vojenskou základnu Keflavik. Kde taky nabrat chladu, když ne v Zemi ledu?

V 70. letech byla tato základna pro USA jedním ze strategických bodů projekce síly v oblasti severního Atlantiku. Nacházeje se téměř uprostřed mezi východním pobřežím Ameriky a Evropou, bylo to ideální tranzitní místo pro přepravu vojáků, přesuny letadel, námořní přepravu a odrazový můstek leteckého sledování v regionu. Není proto divu, že na údržbu Keflaviku Washington ročně vynakládal téměř 250 milionů dolarů! Nicméně od té doby dolar oslabil, ceny vzrostly, a lze si jen představovat, co může stát Pentagon oživení této základny v plném rozsahu jejích možností vzhledem k tomu, že moderní zbraně a technika v ýrazně zvyšují potenciál této výspy v severním Atlantiku. Na jedné straně jsou její vojenské možnosti téměř k nezaplacení, na druhé straně však může toto „k nezaplacení“ sahat až k 1 miliardě dolarů ročně – což je naprosto neúnosné břemeno pro dnešní Ameriku, jejíž bohatství ve srovnání s 70. léty minulého století značně kleslo.

Zatím se tedy plánuje jen „lehké“ využívání základny. Neplánuje se tam ani rozmístění vojenského kontingentu, ani stálá dislokace vzdušných sil. Keflavik bude využit pouze pro přistávání a natankování, nikoli k trvalému umístění letadel. Zde je třeba poznamenat, že letiště je tam postaveno opravdu velké: díky délce dráhy a vybavenosti je schopno přijmout všechny druhy letadel, a to včetně nejtěžších strategických bombardérů. Eliminuje se tím nutnost provádět složité operace tankování ve vzduchu.

Mimochodem – je třeba doplnit, že v roce 2006 vedení Islandu tuto základnu nabízelo Rusku, a armáda velmi důrazně, ovšem neúspěšně, žádala vedení země, aby tuto nabídku přijalo. Například Hrdina Ruska, zkušební pilot Magomed Tolbojev řekl:

„Základna Keflavik je velmi důležitá. Je to nádherné letiště pro mezipřistání v severním Atlantiku. Samozřejmě že nyní jsou všechna naše letadla vybavena systémem tankování ve vzduchu. Naše strategické letouny mohou být ve vzduchu 10 – 15 hodin. Ale honit se za „medvědy“ (TU-95) a „labutěmi“ (TU-160) vzdušné tankery je velmi drahé. A i samotné tankování ve vzduchu je věc krajně složitá. Během této operace pilot ztratí až 5 kg hmotnosti. Něco se pokazí – a můžeš to zabalit.

Nejsme kamikaze. Nicméně vždy jsme připraveni splnit bojový úkol i za cenu života. K tomu nás od mládí vedli. Například do nástupu do oddílu kosmonautů jsem létal na stíhacích bombardérech Su-7B. Byly to první nosiče menších jaderných zbraní. V případě války jsem byl povinen vzlétnout, nadzvukovou rychlostí překonat protivzdušnou obranu nepřítele a svrhnout jadernou bombu na 15. vojenskou základnu NATO v Turecku. Ta střežila úžiny Bospor a Dardanely a prostě uzamkla naši flotilu v Černém moři. Po splnění úkolu mi zbývalo paliva jen na 120 km. Byl jsem sice připraven se katapultovat do moře, ale v podstatě jsem šel na smrt. A kdybyc h tehdy měl pod břichem „sušky“ naše letiště, určitě bych se cítil jistější.“

A upřímně – odmítnout takovou výspu v severním Atlantiku v době, kdy Rusko hodlá uplatnit své nároky na 1,2 milionů čtverečních kilometrů Arktiky, bylo velmi unáhlené. Rusko má v úmyslu podpořit myšlenku mírového výzkumu bohatství Arktidy zeměmi, které na to mají právo, ale USA, ovládající takovou základnu, mohou Rusko vtáhnout do závodů ve zbrojení na ochranu území, kde se nacházejí největší světové zásoby ropy a zemního plynu. A v podmínkách gradující světové energetické krize se boj o toto bohatství bude jedině stupňovat.

O tom mluví také vedoucí sektoru oddělení evropských politických studií IMEMO RAN Konstantin Voronov:

„Základna byla postavena kvůli sledování Severní flotily Sovětského svazu a celého akvatoria severního Atlantiku. Význam této základny byl pro NATO krajně důležitý a zejména pro USA, protože zajišťovala možnost přepravy sil.

Myslím, že k tomu přispělo nejen vytváření fóbií a strachů spojených s „ruskou hrozbou“, ale i změna pro USA obvyklé rovnováhy sil. Naše ponorky přestaly rezivět u mola a jejich pohybu si všimli v bloku NATO. Tam rozhodli, že je třeba vrátit hranice, které vždy pokládali za své. To, že objekt obnovuje svoji činnost, znamená, že situace se zhoršuje. Rozhodně se nedá vyloučit ani arktický faktor. Tento region je klíčem k Arktice. Ale my trváme na jejím mírovém vývoji a využití. Obnovení konfliktní situace v severních vodách je velmi smutným faktem, ale jako fakt je t řeba ho i brát.“

Proto jsme svědky nejen další fáze americké militaristické kampaně, ale její přechod na kvalitativně novou úroveň. Tuto základnu chtějí USA využívat „adekvátně hrozbě přicházející z Ruska“ a v NATO jsou přesvědčeni, že „nárůst vojenské moci Ruska v rámci cvičení dostihl tempa nevídaného od dob studené války“.

USA obnovují svoji vojenskou přítomnost v tomto regionu, čímž nejen že znemožňují ruské flotile výstup do severního Atlantiku, ale také podrývají bezpečnost osvojení si Ruskem jemu náležející části Arktiky. Místo podnikatelských aktivit teď bude nutné brát ohled i na vojenská rizika spojená s Keflavikem a to výrazně zvýší všechny náklady.

Takže Spojené státy nejen že rozpoutávají studenou válku 2.0 (studenou ve všech směrech, protože ta bude nyní probíhat právě především na severu, v Arktidě), ale zároveň živí naději, že Rusko opět vtáhnou do závodů ve zbrojení a tím podkopou jeho ekonomiku.

Lze jenom konstatovat, že návrat stavu studené války je důstojnou korunou kariéry laureáta Nobelovy ceny míru, který prolil tolik krve, zasel chaos na Blízkém východě a nyní světovou politiku ponořil do doby ledové.

Zdroj: http://politrussia.com/world/kholodnaya-voyna-2-0-920/
8 Komentářů k Studená válka 2.0 začíná na Islandu

 1. slovan napsal:

  Ať se kovbojové třeba pos….,nebude jím to nic platné.Rusové jsou ve vývoji zbraní 50 let popředu,viz raketové motory,které kovbojové používají aby vůbec nějaká raketa mohla vzlétnout

 2. contumax napsal:

  Slovan

  Kéž by dal Bůh aby RF ve všem tom zlu vydržela…

 3. trokar napsal:

  …přitom amerika se svým galaktickým DLUHEM potřebuje jedině dobrého, čili silného exekutora. Paradoxně ti, kteří americe půjčuji, jsou stejná hovada, která mají své majetky NAPROSTO nekryté(kromě svých jachet a bunkrů s konzervami)a proto potřebuji rabovat Zeměkouli ZA KAŽDOU CENU!!.
  Čili stačí sejmout pár „židů“ a je klid ve vesmíru. Klid zvaný ráj na zemi.

 4. oldo napsal:

  Ja to tvrdím už dávno a bez prestávky: zdochnutý židobankár je dobrý židobankár, na ročildovcov a podobnú skurvenú háveď jedine popravčia čata.

 5. Pavelka70 napsal:

  no nic, Rusové zaváhali, a Usáci ted investují papírky z rotačky.Mají jich dost, a když bude potřeba, tak natlačí další.
  Proč mám stále pocit že ruský medvěd usíná, a možná na nějakou dobu i zaspí…

 6. Jaris napsal:

  Jsem zvedava, jestli jim to Island povoli. Predpokladam, ze ne, po zkusenostech s gaunery zapadnich zemi.

 7. palo napsal:

  Nebo chtějí ochránit strategická výpočetní centra

  http://earth2tech.com/2010/06/21/the-green-gold-rush-over-icelands-data-centers/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!