Pogromy, hlasitá hesla a slzy: kdo a proč přišel na kyjevský Majdan 20. února?

101567708720. února v centru Kyjeva aktivisté nacionalistických hnutí předložili své požadavky. Den památky „hrdinů nebeské stovky“ je velmi důležité datum pro všechny, kdo pamatují události 18. – 20. února 2014 v centru Kyjeva. Od samého rána lidé přinášeli květiny a svíčky, vzpomínali na padlé a nemohli udržet slzy. Právě den památky se ukázal být neklidným kvůli zprávám o útocích na banky a výzvám ke svržení vlády a dokonce i prezidenta. Webové stránky Сегодня.ua pozorně sledovaly situaci, aby bylo jasné, kdo a proč v ten den přišel do centra města.

 

Batalion OUN

Ráno velitel batalionu Nikolaj Kochanovskij vyzval aktivisty „pokračovat v revoluci“. „Ukrajinská revoluce není dokončena, stále pokračuje. Masy národa se bouří kvůli nespravedlnosti,“ – řekl.

1015677117

Kochanovský připustil, že teď už tu není 100 tisíc lidí, aby se dalo zaútočit na administraci prezidenta, ale „akci je třeba využít pro své cíle“. A hlavním z nich je osvobození dobrovolníků, které aktivisté nazývají „politickými vězni“.

„Existuje skupina ruských bank, tady, na Pěčersku, a já vás vyzývám je rozbít. Já to také budu dělat,“ – řekl Kochanovskij a aktivisté uvedli jeho slova ve skutek. A výsledek – Sberbanka Rossia na Arsenální ulici zůstala celá, okna se nepodařilo rozbít a před budovu se postavili strážci zákona. Ale AlbaBanku na Kreščatiku rozbili.

V důsledku poškození majetku banky bylo zahájeno trestní řízení podle hlavy 2 článku 296 (výtržnictví) Trestního zákoníku Ukrajiny. Útočníkům hrozí trest v podobě podmíněného trestu až na 5 let nebo nebo odnětí svobody na 4 roky.

Batalion OUN je ukrajinský dobrovolnický prapor působící v Doněcké oblasti. Od 12. 8. 2014 do dubna 2015 byl dislokován v obci Pěsky u Doněcka. Velitelem je setník první kyjevské stovky OUN na majdanu Nikolaj Kochanovskij.

 

Revoluční pravicové síly

Ta nejhlasitější prohlášení učinili představitelé organizace ze scény vedle památníku nezávislosti. Základní požadavky mítinkujících: odstoupení vlády a zřízení komise pro vyšetřování činnosti vlády; volby nových ministrů pod kontrolou veřejnosti a jejích organizací; impeachment prezidenta (ze scény to zaznělo jako „impeachment cukráře“); zavedení stanného práva v Doněcké a Luhanské oblasti; odstoupení šéfa SNBO Aleksandra Turčinova a jeho povolání k trestní odpovědnosti.

Rovněž vyzvali k celoukrajinské mobilizaci. Aktivisté se chystají 21. února provést veče. Byl postaven první stan a lidé jsou vyzýváni přinést čaj a připojit se k protestu. V průběhu mítinku vůdci organizace odmítli, že by se účastnili poškození majetku bank.

„Revoluční pravé síly“ jsou organizace, do níž vstupují dobrovolníci, vojáci a velitelé dobrovolnických praporů. Představitele nynější moci v deklaraci nazývají „vnitřními okupanty“. Jejich první sjezd proběhl v listopadu 2015. K organizaci se přes síť „VKontakte“ připojilo 5000 přívrženců a 291 přes Facebook. Mnohé příspěvky jsou napsány rusky, ale jejich obsah je nacionalistický.

1015677132

Další organizace nacionalistického zaměření

Radikálně naladění byli také zástupci organizací „Černý výbor“, „Trojzubec“, „Kongres ukrajinských nacionalistů“, „Dobrovolnický ukrajinský sbor Pravého sektoru“ a další. Aktivisté těchto organizací mítinkovali ráno a během dne, kvečeru jejich vlajky téměř zmizely.

„Černý výbor“ ve své skupině Vkontakte psal o hlavní události dne — vysvětlil svým příznivcům, že akce nekončí, a přivítal stavění stanů.

„Černý výbor“ je veřejná iniciativa založená na Ukrajině 1. května 2009. Jeho aktivisté jsou spolu s dalšími organizacemi zakladateli „Pravého sektoru“. Organizaci zastupuje Bogdan Tyckij.

 

Dobrovolníci a majdanovci

V tento den se všichni podělili o své příběhy a vzpomínali na to, co dělali před dvěma lety. Například dobrovolnice Olga řekla z pódia, že je proti nové revoluci, ale uznala nutnost protestu. A její názor na nesmyslnost nových vln mobilizace dav podpořil potleskem.

Jedna Kyjevanka řekla: „Vodí nás za nos a my to musíme trpět“. Mnozí majdanovci přiznali, že na protesty vzpomínají s nostalgií, ale samozřejmě truchlí nad padlými.

Smutné bylo sledovat ty, kteří na náměstí přišli s jediným cílem – vzpomenout na zabité hrdiny. Nereagovali na hesla mítinkujících. Přinášeli květiny, zapalovali svíčky nebo jen tiše postáli u stánku s fotografiemi „nebeské stovky“.

Mezi nimi jsme potkali potomka dynastie výrobců cukru a mecenášů, starostu města Gluchova v Sumské oblasti – Michala Těreščenko. Málokdo ho znal – starosta města nevystupoval na scéně.

Zdroj: http://ukraina.ru/massacre_maidan/20160221/1015676791.html
3 Komentářů k Pogromy, hlasitá hesla a slzy: kdo a proč přišel na kyjevský Majdan 20. února?

 1. Hum napsal:

  Permanentna revolucia podla americkeho recepisu.. Len tak dalej nestastnici..

 2. martin bareš napsal:

  když to tak čtu, měním účelově svoje chování k jednomu Ukrajinci, se kterým se zdravím a vídám v posilovně.
  Operní zpěvák liberecké scény, Orlov, po Majdanu zatvrzelý fašista nenávistný k Rusům, dnes se přejmenoval na Orel a je vlastenec, patriot.
  Ignorovat, nemluvit. Doporučuju všem. Ochladit vztahy s těmi lidmi. Nevšímat si jich, žádný vřelosti, projevy přátelství.

 3. Nevaeh napsal:

  vdlr's evinced retardations =the constant lying illiterate ghettoese laden xxx vulgar explicit bestiality laced mysrpefect–oft-lips obsessed death wished total spaz outs posted as positivity and proof of any IQ whatsover…-250 IQ + insane envy + increasingly severe psychoses =TRIPLY TRAGIC!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!