V. Kasatonov: Ruská Centrální banka dělá to, co nezmohly sankce

1456185911_cbJak jsem tušil, ruská Centrální banka stejně jako americký FED, abych tak řekl, „zamrzla v póze“ a ponechala úrokové sazby na velmi vysoké úrovni. Vlastně to není nic nového. Je to pokračování úvěrového ochrnutí, které trvá, troufám si tvrdit, po celou historii Ruské federace. Nějak se nemohu upamatovat na dobu, kdy u nás byly normální nízkoprocentní sazby.

Správné stanovení diskontní sazby by se mělo orientovat na průměrnou návratnost investic do reálné ekonomiky. My máme takové úrokové sazby, které byly stanoveny a stanovují se Centrální bankou a na které se samozřejmě orientují komerční banky — to jsou sazby výhodné pouze těm, abych tak řekl, podnikatelům, kteří vydělávají na úkor finančních spekulací a manipulací. Ale reálný sektor v tutéž dobu „hladoví“ už čtvrt století. Aby se do reálného sektoru začalo něco dostávat, je třeba, aby úroková sazba byla nižší, než je jeho průměrná rentabilita.

Samozřejmě, že tento ukazatel se velmi odlišuje v jednotlivých odvětvích, ale v průměru zhruba 5 – 8 %, což je dvakrát méně, než sazba stanovená Centrální bankou.

Pro srovnání: obdobné americké firmy dostávají peníze prakticky zdarma. Tam se účetní sazba už dlouho pohybuje v rozmezí 0 až 0,25 %. A jen díky těmto levným penězům jejich ekenomika stále ještě přežívá. Ale jak se bude „pacient“ cítit, až ho odpojí od „hadiček“, těžko říci. Možná, že se už ani sám nikdy na nohy nepostaví. Ekonomika USA je natolik rozvrácená těmito levnými penězi, že se obávám, že zvýšení úrokové sazby na 1 % pro ni bude smrtelným úderem.

Co se týče naší Centrální banky, někteří říkají, že tím, že reguluje sazby, provádí mírně řečeno podivnou politiku. S tím já nesouhlasím. Jsem přesvědčen, že se tu zcela vědomě provádí destruktivní politika a zcela záměrně se potlačuje národní hospodářství tím, že se peněžní masa nepouští do oběhu. A to vše se děje pod záštitou údajně vědeckých teorií, podle nichž míra inflace závisí na objemu peněžních zásob. Napsal jsem knihu o reformách Alexandra II. Tehdy se v Ruském imperiu stalo totéž, co vidím dnes: v roce 1860 byla vytvořena Státní ban ka (obdoba dnešní CB) a spolu s ministerstvem financí začala provádět politiku koncentrace kapitálu. A nyní se vše opakuje: naše úřady hloupě hromadí finance – o tom všichni vědí. Všem je to známo. Všichni vědí, jaký je ukazatel monetizace, to je nasycenosti penězi naší ekonomiky, to není žádné tajemství. Je nižší než v mnohých afrických zemích. Pro srovnání: v Rusku v roce 2013 byla ekonomika monetizována na 47,1 %, je to jeden z nejnižších ukazatelů na světě. V Papua-Nové Guineji je 52 %, v Paraguaji – 46 %. V průměru je ve světě monetizace ekonomiky přibližně rovná 125 %. Nezbývá než se divit ohromující životaschopnosti naší ekonomiky. Neustále jí pou&sc aron;tějí žilou, a ona přesto stále dýchá. Takže na jedné straně CB RF – to je takzvaná pátá kolona, která s úspěchem dělá to, co nedokázaly sankce proti Rusku. Z druhé strany jsou tak vysoké úrokové sazby výhodné pro lichváře, kteří se dnes ocitli u rozbitého koryta tam, na Západě. Vždyť tam jsou úrokové sazby na úvěry už tak nízké, že bankovní byznys prakticky upadá. A tady v Rusku pro něj vytvořili takové útočiště: sem bez překážek – skrze všelijaké prostředníky a fiktivních struktury – přicházejí takzvaní páni peněz (banky, nacházející se u tiskařskéko stroje a dostávající peníze zadarmo), tady velmi dobře vy dělávají a potom vydělaný kapitál vyvedou za hranice Ruska.

Abychom se přesvědčili, že to tak skutečně je, stačí se podívat na statistiku naší platební bilance. Nelenil jsem si a spočítal čisté saldo mezinárodního pohybu kapitálu (kolik ho do Ruska přichází a kolik odchází) a prohlédl bilanci investičních příjmů (je to rozdíl mezi tím, co vydělají cizinci, kteří přivedou svůj kapitál k nám, a kolik vyděláme my, když investujeme své peníze za hranicemi). A ukázalo se, že za 10 let, od roku 2004 do roku 2014 rozdíl mezi „příchodem“ a „odchodem“ kapitálu z RF činil – 1 bilion dolarů. To znamená 100 miliard dolarů ročně ! Peníze sem přicházejí a potom po nějaké době odcházejí, přičemž jich odchází nesrovnatelně víc, než jich přišlo. Řeknu to takhle: ještě nikdy k nám nepřišlo více zahraničního kapitálu, než kolik ho odešlo. Taková je matematika.

Naše Centrální banka přímo a cílevědomě k tomuto procesu přispívá. A vysoké sazby a taková překvapení jako například pád rublu, to všechno jsou zásluhy Elvíry Nabiullinové. Ne nadarmo ji na Západě nazvali nejlepším „centrálním bankéřem“ současného světa.

Autor: Valentin Katasonov

Zdroj: http://politikus.ru/articles/70665-valentin-katasonov-cb-delaet-to-chego-ne-smogli-sankcii.html
51 Komentářů k V. Kasatonov: Ruská Centrální banka dělá to, co nezmohly sankce

 1. Jarek* napsal:

  Ty změny jsou nachystány a je nutno koordinace a správného načasování na změnu, která nastane. Dočkejte času. Bude to jedna ze závěrečných ran do vazu dolaru a současného systému jako takového. Tým „borců“ okolo Putina a on samotný to ví a situaci samozřejmě postupně řeší tak jak je to nejlepší. V Rusku bude komplet překopaná celá vláda, nové kádry jsou připravené. Ten „vítr“ co se tam uděje spoustě lidem zamotá hlavu.

 2. MartinT napsal:

  o této dámě Pjakin už mluvil…tož je to na Putinovi udělat pořádek…CB vždy vytvářela prostředí pro bankéře a ne pro veřejný sektor

  • jop napsal:

   to je tá hlavná otáázka:
   Prečo Putin verejne nevysvetľuje obyvateľstvu Ruska, že tá ich nezávislá Centrálna banka robí kroky proti Rusku?
   Prečo to nehovorí verejne, každý deň, prečo nebojuje otvorene proti tej piatej kolóne a proti bankárom?
   Prečo je ticho???????????????

   • Hum napsal:

    Putin nerobi unahlene kroky, ktore by neviedli na 110% k pozadovanemu vysledku. Vsetko ma svoj cas a ked nastane, zatoci z CB. Zatial jej dopraje uplnu diskreditaciu u naroda a potom to pride..

   • Hum napsal:

    Nemusi nic vysvetlovat, narod to samozrejme vie..

    • jop napsal:

     čo myslíš, kolko slovenského národa vie o tom, čo vôbec robí centrálna banka?
     alebo že vôbec existuje nejaká centrálna banka.
     ak časť národa niečo vie, tak to je iba názov, a že existuje nejaká centrálna banka.

     Tak prečo si myslíš, že ruský národ to vie, ak im to nikto vysoko postavený v televízore nepovie otvorene, s vysvetleniami ?

     Národ serie čo robí centrálna banka, a Putin nemá zjavne záujem bojovať s centrálnou bankou a s tými, kto ju ovláda.
     Takže tvoj argument je na nulovej argumentačnej úrovni.
     Národ vie hovno, a Putinovi to nevadí.

     Čoho sa Putin bojí, keď to už podla teba všetci vedia?
     A ak by to národ alebo časť národa vedela, prečo teda verejne Putin nehovorí o tých, čo škodia?
     Putin to vie ale drží hubu?
     Národ to vie ale keďže aj Putin drží hubu a krok, tak čo zmôže národ?

     Putin bol vybraný národom, aby bojoval za záujmy národa. Ruská centrálna banka škodí ruskému národu.
     Putin sa nesnaží bojovať proti centrálnej banke, ale ani nevyvoláva podporu národa napriek tomu, že národ vie o škodlivosti centrálnej banky.

     Mnohí podobní naozaj niečo chápajúci ľudia, podobní verejne známi experti ako Pjakin, ale známejší, otvorene hovoria o Putinovi ako tom, kto má v rusku dohliadať nad ruskými klanmi. Otvorene hovoria o tom, že Putin velmi málo a nedôrazne robí pre to, aby centrálna banka Ruska skutočne pracovala v prospech ruska.

     Takže národ vie o škodlivosti bánk aj centrálnej, národ zvolil Putina, Putin má obrovskú podporu národa, ale Putin nerobí nič proti škodám vytváraným centrálnou bankou.
     Už to musím písať úplne primitívne, aby to pochopilo aj malé decko.
     Vy ste tu natolko nadšení Putinom, že nedokážete pochopiť jednoduchú logiku.
     PUTIN VÁS NEZACHRÁNI.
     Alebo sa zachránite sami, alebo NWO vás zožerie, a Putin ostane jedným z novodobých oligarchov v novom NWO.

     • Jaris napsal:

      Jop, ja si myslim, ze kdyby Putin razne zakrocil proti Centralni bance, ktera je opet ve spinavych pazourech zidu, byl by to jeho konec do 24 hodin. Pred casem vysel clanek o tom, ze si Putin vzal prave tuto zidovskou a Rusko vysavajici bandu Centralni banky, na musku. Nejak to ma souvislost s akci dvouhlaveho orla – zlatym rublem. Nejak to utichlo. Zidaci jsou nebezpecne mocni a Putin je v jejich sevreni a proto musi postupovat velice opatrne. K pate kolone patri i Medvedev a spousta jinych, cekajici na prilezitost vrazitkonecnou kudlu Putinovi do zad. Nechme Putinovi jeste nejakou dobu a uvidime. Osobne si myslim, ze se mu nakonec podari odstranit nebezpecne zidacke filcky. V te centralni bance tam kralujou dve ziduly, takze neni divu, co se s ruskym rublem deje, kdyz jeste k tomu vsemu pripocteme uchylne a zlomyslne hratky Walstreetu opet zidackych banksteru. Jsou to zidi, kteri chteji se vsi urputnosti polozit Rusko na lopatky.

   • Petr napsal:

    Proto ze banky maji vetsi moc nez Putin. A ma proti sobe mocnou opozici.

  • Hansen napsal:

   Centrálna banka Ruska je pod priamou kontrolou amerického FEDU, od vlady ozrateho Jeltsina, Vtedy napisali novu Rusku ustavu, samozrejme vo Washingtone a ta plati dodnes. Sucastou nej je aj centrálna banka. Peniaze z prijmu za ropu a plyn su priamo viazane na nakup amerických dlhopisov. Cize rusi predaju ropu a plyn , samozrejme za dolare a cast z tych penazi MUSI byt viazany v amerických dlhopisoch. MAm pocit, ze to je 10-5 %. Je to takzvany rezervny fond. Cize Rusi nevladnu vdaka ustave ani peniazom za svoje prirodne bohatstvo. O to sa postaral Jeltsin a jeho skorumpovana vlada. Je jasne, ze cas, ked centralnu banku vykopu aj s tymi, co pracuju pre Fed sa blizi, rovnako ako prepisanie Ruskej ustavy. O tom niet pochyb. Za tych x rokov co je Putin vo vlade toho urobil nenormalne vela, prakticky prebral zbankrotovany stat. Kde su dnes, za to vdacia prave Putinovi. ALe vsetko naraz nejde. Jednoznacne prebratie centrálnej banky je otazka casu. Zjavne velmi blizkeho

   • jop napsal:

    možno aj hej, ale po prebratí centrálnej banky kto ju bude riadiť a v čí prospech?
    Národ alebo len ruské oligarchické klany? Celý systém centrálnych bánk je len jeden obrovský podraz, ktorý funguje na udržanie sa elít elitami.
    Elity ostanú elitami, ruská centrálna banka bude pracovať nie v prospech amerických elít, ale v prospech ruských elít.

    Miliardári budú bohatnúť, a ty baran ostanes ešte viac chudobných baranom ako si doteraz.

    Keď sa ruskí oligarchovia zmocnia politiky a tvorby peňazí centrálnou bankou ruska, tebe bude lepšie?

    Jediný rozdiel bude v tom, že ak teraz má Putin a jeho oligarchický klan sto miliárd, tak potom po ovládnutí CB bude mať tisícky miliárd.

    A ty zdochneš od hladu, lebo robota pre baranov nebude.
    Putin bude mať desiatky krát viac prachov ako má teraz, a ty budeš mať ešte menej k životu ako máš teraz.

    • weissbach napsal:

     Vaše obavy jsou oprávněné, ale berte v potaz posloupnost možných kroků. Jestliže systém funguje na určitém základě a je odvislý od vnějších vlivů /mezinárodní obchod, cla, kurzy atd/, nemůžete jedním šmahem odstranit jednu součást aniž byste způsobil rozvibrování celku. To je myslím to poslední, co ruská ekonomika, vystavena silným vnějším tlakům, potřebuje. To je logický předpoklad, ne?

     • jop napsal:

      weissbach, nesúhlasím.
      Za socializmu soc štáty prakticky nemali vonkajšie dlhy. Centrálne banky fungovali inak, nie pre potreby finančného sektoru, ale pre potreby vnútorného národného hospodárstva.

      Ten stav by sa dal znovu docieliť, ale problém je v tom, že vy tu na serveri automaticky predpokladáte, že zničením vplyvu USA na ruskú centrálnu banku nastane stav ako pri socializme, že banka začne pracovať na potreby ruského národného hospodárstva.
      Lenže tento váš predpoklad je principiálne nesprávny.

      Súčasná centrálna banka už nemôže pracovať na potreby národného hospodárstva, lebo národné hospodárstvo už neexistuje.
      Je kapitalizmus, potreby národného hospodárstva neexistujú.
      Sú len záujmy jednotlivých kapitalistických subjektov, klanov, monopolov, elít, výrobných združení atď.
      Takže banka vždy bude pracovať na záujmy určitej skupiny alebo skupín osôb, nie na potreby národa.

      Potreby národa boli podstatné iba pri socíku, ten padol.
      Takže váš predpoklad vychádza zo situácie ktorá odišla do nenávratna pri rozpade socbloku.

      Súčasná ruská centrálna banka už nikdy nebude pracovať na potreby ruského národa, lebo neexistujú ekonomické subjekty patriace národu. To boli predtým odvetvia výroby, kontrolované štátom. Lenže štát už nič nekontroluje, všetko je sprivatizované, takže banka nemôže pomáhať štátnym neexistujúcim odvetviam.

      Smola, centrálne banky v tomto kapitalizme už nikdy nebudú pracovať na žiadny národ ani na národné záujmy, iba na záujmy riadiacich klanov.
      Smola, Putin vás nezachráni ani bez centrálnej banky, ani s ruskou centrálnou bankou.
      Nadriadený finančný matrix mu to nedovoľuje.

      Kým to nepochopíte, je zle.

      • weissbach napsal:

       Uznávám logiku vašeho příspěvku, ale je zásadní otázka, zda stát bude kontrolovat bankovní systém, nebo naopak. Svým způsobem je totiž jedno, kdo bude vlastnikem hospodářských subjektů. Důležité je jak budou zdaněny a kam daně půjdou. I ve dvacátých a třicátých letech v bývalé SSSR fungoval nadnárodní kapitál /metalurgie, rafinerie/. Problém byl spíš v tom, že tehdy nebylo umožněno vytvořit domácí kapitál a ukotvit ho v zemi, což je ale na druhou stranu logické, když vezmeme v potaz, že to nebylo v zájmu těch, co ruskou revoluci financovali. Důležité je to, jestli kapitál bude vlastnit stát /jak v USA/ nebo stát bude kapitál držet pod kontrolou /jak tomu bylo v Evropě/. Ostatně války a revoluce vždycky posílili moc kapitálu nad státem, takže nikoli náhodné.
       Jsitě na to existují mechanismy, ale ty vám neřeknu, protože se o ekonomii zajímám jen velmi okrajově a nemám ani ekonomické vzdělání.
       V budoucnu bude daleko důležitější kontrola potravin a zdrojů než další průmyslová revoluce, ta technologická bude pokračovat, ale spotřeba bude spíš klesat, protože lidstvo už je na limitu možností další spotřeby.

       • jop napsal:

        weissbachu, citujem ťa:
        „ale je zásadní otázka, zda stát bude kontrolovat bankovní systém, nebo naopak“
        je ešte jedna najzásadnejšia otázka. Predstav si, že ruský štát, alebo akýkolvek štát ovláda svoje financie.
        Teraz tá otázka, pripojte sa všetci k diskusii, lebo vám to pomôže pochopiť vašu skutočnú situáciu.
        KTO TO JE ŠTÁT, A KTO HO OVLÁDA A V ČÍ PROSPECH ????????????????

        Weissbach, ty si štát, ovládaš alebo kontroluješ aspom nejakú minimálnu funkciu štátu vo svoj prospech, ako občana žijúceho v štáte???????

        Niekto z vás tu na serveri, patríte k štátu a kontrolujete ho alebo ste len kontrolovaní štátom bez toho, aby ste na niečo vplývali??????????

        Štát kontroluje vždy riadiaca elita, vo svoj prospech, s cieľom udržať sa naďalej riadiacou elitou.

        Takže nikto z vás nie je štát, neriadi štát, nekontroluje štát. To je úloha riadiacej elity, ktorá je nezávislá od vašich želaní a cielov.
        Prosím vás, nespomeňte mi tu slovo volby, lebo moja odpoveď tomu kto volby spomenie bude že to je blbec.

        Štát kontroluje riadiaca elita, vo svoj prospech. Ruská riadiaca elita sa cíti dostatočne silná, že zachcela centrálnu banku ovládanú nadnárodnými bankstrami ovládať vo svoj osobný prospech.
        Nič viac, nič menej, Konkurencia klanov nadnárodných a miestnych.

        V socializme pracovala centrálna banka v prospech národa? Viacmenej áno, lebo vytvárala ekonomické prostredie smerujúce k tomu, aby aj národ niečo mal k životu.
        Ja nekomentujem straníckych funkcionárov na vrchole, to boli rovnakí hlupáci ako súčasní, ale delili sa lebo boli pod kontrolou.
        V kapitalizme sa nikto principiálne nedelí. Banka bude vždy pracovať v prospech elít, lebo socializmus bol demontovaný.
        Weissbach, v tejto téme sa mýliš, musíš vidieť vela súvislostí.

        Boli sme v socializme súčasťou štátu? V určitej časti áno, lebo to hospodárstvo bolo nacielené v určitej miere v prospech národa.

        Teraz nie je a nebude.

        To by sa musel zmeniť kapitalizmus na ničo principiálne nové, s mnohými prvkami socializmu a možno až komunizmu.
        To by kapitalisti museli prestať byť kapitalistami.

        Takže aby nastal nový stav, kappitalizmus musí byť demontovaný.

        Putin je šéf oligarchického klanu kapitalistov.

        Smola

        • Paul Durham napsal:

         Vaše logika zdá se neotřesitelná pouze za předpokladu neexistence pudu sebezáchovy oněch kapitalistů ( což ale samozřejmě klidně může být realita – to nevím ) , v okamžiku existence pudu sebezáchovy národní kapitalista v IQ větším než 66 musí dojít k pochopení, že jeho domácí kapitalismus končí v okamžiku sbratření s globálním kapitalismem.
         Máme zde tedy otázku volby : budeme hrát na domácím dvorku ( 17 mil. km2 ) podle nás nebo budeme podržtašky cizincům. V czechbabwe bylo již rozhodnuto před 1/4 stoletím pro podržtašky.
         V Rusku je to malinko jinak, protože Rusko je velké jako malá planeta.

        • Paul Durham napsal:

         Takže domácí kapitalisté, klidně v čele s Putinem, chtějí-li hrát svoji hru podle sebe, musí cizince umravnit a musí pěstovat blahobyt ve své zemi zejména ve svůj prospěch, protože jen bohatý národ může mít udržitelný kapitalismus, takže i ty ovce mohou mít z narodního kapitalismu prospěch.
         Teze , že kapitalismus nezná hranice, je hezká a latí bezesporu o kozomrdech britských, ale je to jen proto, že nemají zdroje a rozum.

        • jop napsal:

         pre Paula Durhama 8.16 a 8.21, neviem či moja odpoveď bude pred jeho príspevkom alebo po.
         Čítajte najprv jeho, až potom moju odpoveď.

         pud sebazáchovy. Pred obomi vojnami sa začalo zbrojiť, všetci miestni kapitalisti mali zisky. predvojnová ekonomika stúpala, prišla vojna a ničenie ekonomiky.
         Mali tí kapitalisti ktorí fungovali na zbrojenie pud sebazáchovy alebo nemali? Prišla vojna, zničila ich aj ich závody, boli zabíjaní.
         Takže nezávisle od toho či boli inteligentní alebo nie, pracovali na vojnovú ekonomiku a boli vojnou zničení.
         Ideš do oblasti psychológie, ale žiadny kapitalista v ekonomike sa nezriekne dobrovolne zisku, lebo to je podstata ekonomiky kapitalizmu.

         Tvoj argument je slabý, bod ti nepriznávam.
         Žiadny kapitalista nebude platiť dane ak nemusí, nebude zvyšovať mzdu ak k tomu nie je donútený.
         Socializmus skončil, žiadny kapitalista sa s vami deliť nebude. Ani ruský, ani americký, ani slovenský.
         Takže pud sebazáchovy u kapitalistov prepukne AŽ v ten moment, keď budú pri jeho dome hvízdať gulky. To je už neskoro pre všetkých, aj pre kapitalistov, aj pre nás.
         Takže sa mýliš.

         Domáci národný kapitalizmus fungoval v západnej európe iba pred demontážou socializmu. Predtým sa kapitalisti museli deliť so zamestnancami formou vysokých platov, aby sa vytváral antagonizmus socializmu.
         Socík padol, národný kapitalizmus už nie je vôbec potrebný. Západní robotníci sú nepotrební, stredná trieda chudobnie. Prečo teda nadnárodní bankstri nepodporujú národný kapitalizmus ako bol pred rokom 1990? Lebo ho nepotrebujú, Lebo je to míňanie zdrojov. Lebo oni kvôli súčasnej technologickej úrovni vôbec nepotrebujú ľudí ani ako zamestnancov, ani ako výrobcov, ani ako konzumentov.
         Takže situácia sa zmenila, žiadna elita, ani tá ruská nepotrebuje aby sa národom prežrávali zdroje planéty.
         Tvoj predpoklad je nedomyslený, vidíš málo ekonomických a zdrojových súvislostí.

         Vy si skutočne myslíte, že Putina aspom raz v živote napadla myšlienka, že on chce zlepšiť život na nejakej od Moskvy vzdialenej dedine, kde ľudia nemajú čo robiť, čo obliecť, za čo žiť?

         Kto z vás aspom raz v živote rozmýšlal, ako skutočne pomôcť chudákom, vytváral plány ako zlepšiť ekonomiku. Na to musíte mať obrovský plán, meniaci celú ekonomiku celého štátu. Musíte zmeniť myslenie ľudí, musíte mať celú novú ideológiu, musíte mať úplne nový systém vzdelania, musíte ľudí presvedčovať o nových princípoch.

         Nič také sa nerobí ani u nás, ani v rusku, ani putin nič nenavrhuje.

         Ten základný rozdiel Paule je v tom, že počas socializmu bol systém systémovo nastavený na pomoc ľuďom, občanom štátu. Takže pomoc bola plánovaná, cielená, organizovaná na národnej úrovni. My sme sa mali lepšie preto, že to bol jeden z cielov systému.

         Národný kapitalizmus nemá za ciel aby sa národu žilo lepšie, ale máš pravdu v tom, že niečo sa dostane aj národu. Ale to nie je cieľ, to je skôr náhoda konkrétneho kapitalistu, že nechtiac pustil žilou.

         Takže ani tu s tebou nesúhlasím.

         Opakujem, centrálna banka a miestni oligarchickí kapitalisti pracujú iba vo svoj prospech.
         Ruské elity pracujú na zbohatnutie ruských elít, nie na nejaké zbohatnutie ruského národa.

         Bohatý národ znamená vysokú spotrebu zdrojov, zdrojov je málo, planéte to neutiahne. Nadnárodní bankstri nepotrebujú bohaté národy, lebo bohaté národy majú zbytočne vysokú spotrebu.
         A majú pravdu.
         Takže žiadne bohatstvo ruskému národu nehrozí, lebo nie sú na to na planéte zdroje, aby sa rusi mali dobre, alebo aby sa všetci občania všetkých štátov s národným kapitalizmom mali dobre.

         Ďalej zabúdaš na technologickú nezamestnanosť, lebo súčasné fabriky nepotrebujú robotníkov, sú robotizované.
         Čo chceš robiť s nepotrebnými robotníkmi, ktorých bude viac a viac? Tiež sa stanú súčasťou bohatého národa, a bohatí národní kapitalisti im budú dávať peniaze, aby sa mali dobre a nič nemuseli tí nepotrební robotníci robiť?

         Kapitalizmus nie je reformovatelný, vidia to aj elity, preto západniari chudobnejú, menej spotrebujú.
         Kapitalizmus je slepá ulica, koniec sa blíži, miestni kapitalisti budú zničení, ale nebudú to chápať do samotného konca

        • weissbach napsal:

         Jak jsem napsal, má to logiku, co píšete.
         Každý dosavadní systém se zhroutil. Ať už z vnitřních, nebo vnějších příčin. Dnes to jde rychleji, protože provázanost je vyšší a soběstačnost nižší. V ideologickém boji se nepřihlíží na užitečné a neužitečné, ale pouze na naše správné a cizí nepřátelské. Přitom je jisté, že platí univerzální pravidla chodu lidské společnosti a civilizace. Dnes není problém se uživit, problém se uživit je uměle vytvořený deformací hodnot. Žádný organismus kromě člověka nespotřebovává víc než potřebuje. Deformace je následkem honby za tím, co ještě nemám i když to nepotřebuji. Kdo toho víc slíbí za tím člověk jde navzdory zdravému rozumu a jednoduché matematice. Lidé žijící nad poměry se dobrovolně nevzdají možnosti ovlivňovat společenost tak, aby si udrželi svůj status a současně vytvářeli mechanismy, které jim to umožní. Tímto směrem ovšem zdegeneruje postupně každý systém, protože dokud budou v člověku záporné vlastnosti a pokud bude na prvním místě jako středobod vesmíru jen on sám, je otázka času kdy se podobní lidé spojí a převálcují ostatní soucitné idealisty. A nezabrání tomu zákony, a ani výchova, pouze může degeneraci zpomalit a oddálit. Reagovat na takové negativní změny může jen společnost spojená určitými hodnotami, nejlépe jejich propojením. To znamená společnost nevyznávající hmotný zisk jako nejvyšší metu lidské existence, ale kvalitu života samotného. Kvalitní společnost není tvořena množstvím bohatých a materiálními statky, ale kvalitními lidmi, kteří se řídí moudrostí, nikoli okamžitým ziskem. Jenže v současné zhypnotizované celoplanetární společenosti, která jedince utvrzuje v iluzi okamžitého nátoku na vše taková společnost nemůže přetrvat vymření jejich zakladatelů. Takže kolaps přijde tak jako tak. Otázka jak se projeví. A projeví se různě přesně podle nejvyšší koncentrace nesobeckých jednitlivců na daném území. Příklad: katastrofa a její následky budou zvládány různě podle převažujícího počtu jedinců ochotných nesobecky spolupracovat. Přesně tak jak to vidíme v různých částech země. Někde se pomáhá, někde rabuje. Každý se zachová podle svého naturelu.

        • Zighartice napsal:

         Většinová polečnost si nikdy nevytkla jako prioritu boj proti svému úhlavnímu nepříteli – systému peněz. Nejprve – když bylo nabídnuto, že se z nebes posvěcená monarchie nikdy nevrátí – bojovala proti Republice. Po roce 1871 se zasvětila odsudkům „Bošů“ (nebo dokonce „Žido-Bošů“), což vedlo ve jménu „Svaté unie“ k ospravedlnění strašlivého masakru z let 1914-18, z nějž vzešly veškeré hrůzy 20. století. Po válce se oddala většinová společnost boji proti komunismu a jeho „pohanskému divošství“. V průběhu Studené války se ze strachu před stejným komunismem –  který měl místo nepřítele považovat za soupeře – většinová společnost připojila ke „svobodnému světu“, čímž posvětila americkou hegemonii, vládu buržoazie a celosvětovou nadvládu predátorského liberalismu – jako by snad hrůzy gulagů ospravedlňovaly perverze merkantilního systému. To dovedlo většinovou společnost k podpoře „atlanticismu“, ke schvalování masakrů Vietnamců, k projevům solidarity s nejsměšnějšími diktátory – od řeckých plukovníků a argentinských generálů až k Pinochetovi a jeho „Chicago Boys“, nemluvě pak o agentech Operace Kondor se zálibou v mučení, zaměřujících se na vraždy tzv. „subversivos“, jejichž provinění zpravidla spočívalo ve volání po větší sociální spravedlnosti. Když zkolaboval sovětský systém, čímž uvolnil prostor globalizaci, role „hrozby“ se jako na zavolanou ujali imigranti. Dopouštějíce se záměny imigrantů a islámu, později islámu s islamismem a nakonec islamismu s terorismem, činí dnes totéž s islamofobií – skutečně sebevražedný postup, který navíc z geopolitické perspektivy musím považovat za naprosto nekonzistentní. Co se mě týče, už před více než čtvrt stoletím jsem se přestal pokládat za příslušníka kterékoliv z větví rodiny většinové společnosti a přestal s ní vyjadřovat solidaritu. Nejde o žádné tajemství: Přesto však pro mne většinová společnost nepostrádá zajímavost, ani ji nepokládám za odpudivou. Když ji kritizuji – k čemuž se vždy dlouho odhodlávám, jelikož se mi příčí střílet na tak snadný terč a protože se nechci přidávat k davu – musím zobecňovat, a při zobecňování vždy hrozí nespravedlnost. Nejsem slepý ani k jejím kvalitám. Stejně jako je s kvalitami vždy spojen nedostatek, nedostatky mají své kvality. Často bylo (a stále je) na místě obdivovat většinovou společnost pro její odvahu, vytrvalost, a ducha obětování. Přes všechny tyto kvality však dosáhla tak mizivých výsledků! Dodám ještě, že se nepovažuji ani a příslušníka kterékoliv z proudů současné levice, což mi šetří snahu „zařadit“ se. Označil bych se nejspíše za „levicového pravičáka“ či člověka s levicovými myšlenkami a pravicovými hodnotami. Umožňuje mi to stejně dobře souhlasit s lidmi nalevo i napravo pokaždé, když se staví za myšlenky, které pokládám za spravedlivé. Ale na těchto nálepkách už mi nějaký čas nesejde. A záleží na tom tím méně, jak se levo-pravé dělení stává jako analytický nástroj stále více neefektivním. Jaká je „společenská pozice“ ohledně americké okupace Iráku, a jaká pak „nespolečenská“? Jednoduše není žádná: jak na jednu, tak na druhou má okupace své příznivce i odpůrce. Stejně tak tomu je i u všech dalších otázek naší doby: evropské integrace, geopolitiky, ekologie, budoucí ropné krize atd. Jediné, na čem mi záleží, je co si lidé myslí o přesně vymezené otázce, bez ohledu na to, kam se sami (ne)řadí na tradičním politickém spektru.

        • Paul Durham napsal:

         pro „jop“ 9:37

         asi jazyková bariéra , kondicionální podmínky v mém textu vám unikly ?

         Podle vás jsou kapitalisté nepoučitelní a budou zničeni. Já váš názor respektuji. POKUD tedy budou zničeni , tak kým ?

        • jop napsal:

         Podle vás jsou kapitalisté nepoučitelní a budou zničeni. POKUD tedy budou zničeni , tak kým ?

         Nadnárodnými elitami, ktoré nepotrebujú žiadnych kapitalitov, ktoré nepotrebujú žiadnych konzumentov, ktorí nepotrebujú preľudnenú planétu.
         Bankstri potrebujú zdroje, prežierané kapitalistami a konzumentami, IBA pre seba a pre svojich potomkov. Kapitalisti súčasnosti míňajú zdroje určené pre potomkov elít v budúcnosti. Elity tomu zabránia.

         Elity plánujú stovky rokov vopred a vedia, že ak sa na výrobu nemeckých mercedesov a čínskych solárnych panelov spotrebuje každý kúsok medi na planéte, tak ich vnuci o 200 rokov tú meď mať nebudú.

         Takže ciele nadnárodných elít sú v úplnom protiklade s cielmi súčasných kapitalistov, ktorí meď vydolujú, predajú a majú zisk.

         Kapitalisti budú zničení, kapitalistický spôsob spotreby nenávratných zdrojov bude ukončený a zároveň spolu s týmto ukončením mrhania zdrojmi bude kapitalizmus demontovaný. NWO určite nie je o kapitalistickom spôsobe výroby ani o nejakom volnom kapitalistickom trhu.

         Peniaze v bankách sa zmenia najprv na blokované čosi, potom na nepoužitelné nič. Viď Cyprus, ako prvé štádium blokovania peňazí.

         Krachne nielen dolár, musia logicky krachnúť všetky fiat money, aby sa ukončil kapitalistický spôsob výroby. Lebo kapitalizmus bez peňazí ako odmeny vo forme zisku nebude fungovať.

         Vlastníctvo väčšiny planéty bude pod kontrolou bankstrov.

         Ja očakávam ekvivalent feudalizmu sedemnásteho storočia. Vrcholová elita králi a šlachtici, z kapitalistov v dohľadnej budúcnosti sa stanú malí
         miestni feudáli.
         Všetci ostatní budú bezzemkovia pripútaní k určitému miestu,, niečo ako ruskí nevolníci.

         Populácia padne, to čo bankstri chcú tú maximum miliardu ľudí pokladám že to tak bude.

         To je môj názor ako bude vypadať NWO.

         Ak to ale bankstrom nevyjde, tak kapitalizmus bude rovnako demontovaný, lebo planéta nemá zdroje aby udržala spotrebu na úrovni západu, ale pre každého.

         Ak nebude NWO. tak možný nový systém bude musieť mať prvky aj socializmu, aj komunizmu, aj kapitalizmu, aj feudalizmu. Predstaviť si to neviem, ale aby sme ako spoločenstvo mohli na planéte existovať, budeme sa musieť dohodnúť. Pričom dohoda nebude na žiadnej politickej úrovni, dohoda bude musieť byť na ekonomickej úrovni. Globalizácia bude naozaj.
         Ak nemáš zdroje, tak politická dohoda ľudí nenakŕmi. Ak sa nedohodneme ekonomicky, globálne, bude vojna, s miliardami smrtí.

         V žiadnom variante budúcnosti kapitalizmus nemá nádej na prežitie, lebo planéta na to nemá dostatok železa, pôdy, vody.

         Kapitalizmus rachne až to tak pofičí, peniaze rachnú až to tak pofičí.
         Iná možnosť neexistuje, lebo planéta nemá zdroje aby kapitalizmus mohol naďalej vyrábať, predávať, spotrebovávať.

        • Paul Durham napsal:

         pro „jop“ 11:21

         „V žiadnom variante budúcnosti kapitalizmus nemá nádej na prežitie, lebo planéta na to nemá dostatok železa, pôdy, vody – planéta nemá zdroje aby kapitalizmus mohol naďalej vyrábať, predávať, spotrebovávať. “

         V tomhle s vámi souhlasím, pro více než 500 milionů obyvatel rozhodně nemá zdroje. Je jen otázka metody : genocida nebo přirozený úbytek.
         Jelikož kriminální chování je etikou kapitalismu, bude to genocida.
         Největší zločinci lidského druhu a původci současné situace budou „zachraňovat“ druh sami před sebou tím, že ho vyvraždí, aby měli nadále místo pro své kriminální hry.

        • jop napsal:

         Paul, vidíte to rovnako ako ja, genocída a depopulácia.
         Všetky elity majú iba jeden ciel. Prežitie elít a udržanie sa v pozícii elít.

         Myslíte si že ciel Putina je zachrániť osem miliárd obyvateľov pred depopuláciou?
         Ak sa nezachránime sami, nikto nás nezachráni.
         Putin ostane, stane sa súčasťou budúcich elít a bude spolu riadiť tých 500 miliónov ľudí ktorí prežijú.

         Vy neprežijete, vážení čitatelia servera, ste na odpis ako nepotrebné ovce, čakajúce na spasitela.

         Odmietate robiť kroky ku svojej záchrane, máte právo zdochnúť.
         Zdochnete, elity vás nepotrebujú. Tak vám treba, nič nerobíte, zdochnete.
         To hovorím aj o sebe, tiež nič nerobím, len písmenkujem občas tu na serveri.
         Asi zbytočne, keďže mi tu často nadávate do trolov.

 3. Zighartice napsal:

  Rusové podepsali s Čínou energetický kontrakt za 700 miliard splatný v jüanech. Petrodolar končí a západní banky táhnou ke dnu dluhy ropných společností. S postupující erozí bankovního sektoru v Evropě se stále více očí upírá na Deutsche bank, jejíž akcie jsou již nyní na úrovni kterou zažili během poslední krize. Nicméně s tím, že krize v médiích ještě oficiálně nezačala. Když se podíváme na to jak vypadá rozvaha Deutsche bank a její derivátový náklad, nedá se nevidět paralely s rokem 2008. Deutsche je Lehman a Enron přes kopírák. Banka má derivátů za několik Německých ekonomik a její špičkové vedení za půl roku implodovalo akcie vlastní firmy o 50%. A lidé z této prašivé instituce ještě mají tu drzost vyjít mezi lidi a dávat vládě doporučení, jak zakročit proti počínající panice ve finančním sektoru. Tato banda lůzrů nyní dává návrhy na negativní úrokové sazby, začipování velkých bankovek, zdanění transakcí. Čili oškubejte lidi jako je to jen možné, kraďte jim přímo z účtů zápornými sazbami, obírejte je pokaždé když budou platit většími částkami. Míry mohou být klidně záporné i na hypotékách, protože banky budou stále rýžovat na spreadu. Nedávno s těmito doporučeními vystoupil analytik zmíněné instituce, s očekáváním, že to osel ovčan opět zatáhne. USA jsou jádrem problému, neboť jsou domovem rezervní měny, ale centrální banky po celém světě nyní podpírají akciové trhy. Od Japonska, přes Čínu a Evropu, až po Londýn a New York. První týden akciového trhu tohoto roku v USA byl týden s nejhoršími kumulativními ztrátami v historii. Podpis RF a Číny je další hřebík do rakve petrodolárového systému. Uberretardovaný analytici z Mezinárodního měnového fondu na Slovensku budou i navzdory těmto faktům i přes zvyšující se napětí mezi USA a Čínou v Jihočínském moři fantazírovat o tom, že NATO na Rusko brzy zaútočí ze západu a Čína hned na to obsadí Sibiř. Je náročné říci zda jsou natolik vymletí, že to myslí vážně, nebo je to jen důsledek toho, že jsou přisátí na Sorosovu struku. Tento krok Ruska je velmi významný a přestavuje otevřenou výzvu západní finanční oligarchii. Dolar by nepřežil velmi dlouho, kdyby nebyl po odpoutání od zlata v roce 1971 hned navázaný na cyklus petrodolárové výměny. Dolarový systém je v rozkladu a Východ to velmi dobře ví. Rusko připravuje ropný benchmark v rublech a jüanech. Západní bankéři jsou nyní na ústupu. To co vidíme v Sýrii a na Ukrajině není útok na Rusko, jak se retard Analytik snaží malovat v našich zeměpisných šířkách. Je to taktika spálené země. Zoufalé a trapné pokusy strhnout situaci v chaos a vytěžit z ní něco pro sebe. Velmi zajímavý vývoj nastal také na trhu zlata. Zdá se, že proces formace dna je konečně ukončena a začne pomalu růst, i když volatilita začne nabírat na obrátkách.

 4. Josef Švejk napsal:

  Západ v čele s USA přežívá jen díky takto nastaveným tokům. Jen příklad ČEZka: CB udržuje uměle kurz k euru na 27kč místo reálných cca 18 kč. Výsledek: všechno zboží ze západu je v ČEZku o cca 1/4 dražší. Vlivem kurzových převodů ČEZko každý rok přichází o cca 1300 mld kč! Navíc si naši vlastníci na západě každý rok odvážejí zisky cca 300mld. Takže celkově pomáháme svým zdaleka nejlepším kamarádům na západě cca 1600 mld ročně což naše drahá vláda kompenzuje 40 kč měsíčně pro důchodce a stotisícovými platy politikům, soudcům a jiným babišovským potřebným.
  Rezultát? ČNB + vláda + babišovci, janoušci a spol. pracují usilovně už dobře přes 20 let na pilném okrádání 99% ofčanů státu aniž je kdokoliv odsoudil na doživotí za vlastizradu. Vítejte v rozvinuté demokracii, až dojdou banány budou se rozdávat korálky.

  • contumax napsal:

   Josef Švejk

   1***

  • Všímálek napsal:

   Kdykoliv jsem toto psal před 5-7 lety na ihnedu apod., tak se tam do mne vrhli, že co kecám do něčeho , čemu nerozumím, at se odstěhuju do kldr, poučovali, že čím slabší měna, tím se národ má lépe, silná měna že je komunistický přežitek, protože ubližuje exportérům a tím i celému světu. Prostě liti co chtěli, to mají.

   • contumax napsal:

    Všímalek

    Správně správně, pochopil jsem, protože to znám z vlastních zkušeností…

   • hel napsal:

    jen opravím- to ne lidi „mají, co chtěli“, to už tenkrát v těch diskusích fungovala tak dobře propaganda a placení trolové, jí šířící

  • Hansen napsal:

   Tomu co si tu prave opisal sa hovori DAN ZA REVOLUCIU/ Tu dan si vybera zapadny bankovy system. Na to tu prebehla vraj revolucia aby sa na ekonomiku mohli prisat pijavice a ukradnut, co sa vôbec da a by si zasa na par rokov zachranili rit. Inak by uz boli davno zbankrotovani. Keby nebolo revolucii vychodnej europy. No a dnes su v rovnakej riti, ako pred 1989 rokom, ked sa ten bankrot opat blizi, kedze oproti tomu casu su dlhy ovela vyssie. Takze zasa pozeraju, co kde ukradnut. Nie nahodou po vybombardovani Libye ukradli USA ich dolarove rezervy co mali hodnotu 500 miliard dolarov, v amerických bankach.Zlato bolo okamzite po tom. No a napriek tomu US dlh vo vyske 19,2 biliona dolarov raketovo rastie. Rastie tak rychlo ako nikdy v historii, napriek zapornym urokovym sadzbam a super nizkym urokom za vladne dlhopisy

   • weissbach napsal:

    1***

   • Zighartice napsal:

    Celá měnová unie je v současném stavu jedním velkým podvodem, ve kterém se testuje, jak daleko je možné ještě zajít. Maria Draghiho nezajímá makroekonomická teorie rovnováhy v ekonomice, ani dodržování právního rámce pro fungování Evropské unie. ECB usiluje o posílení moci finančního sektoru nad celou EU, a to přes viditelné katastrofální důsledky šokující politiky koupených elit v celé Evropě. Emise virtuální a devalvované měny je de iure nezákonná a ničení národních bank jakbysmet. Evropští vůdci uplácení bankovním kapitálem a strachem z jeho krachu nastartovali finanční letadlo. A dokud se nespustí kravál a sociální revoluce, tak celý cirkus poletí směrem dolů. Jak to nastane? Úplně jednoduše, totiž vytvořením jednotné dluhové a transferové unie. Pak se přistoupí k výkupu státních dluhopisů a v rámci OMT bude celý balíček evropských uměle zadlužených států připraven k převzetí. Bude to snadnější a levnější než připravovat barevnou revoluci v každé zemi zvlášť. Když do feudalismu, neoliberální soudruzi, tak všichni a pěkně společně najednou! Možná se nakonec také dočkám shazování tisícieurových bankovek, kdo ví? Z jedné strany CETA a TTIP, z druhé strany Black Rock v ECB…

  • Justass napsal:

   …..budou se rozdávat korálky.

   A možná i sušenky – dodal bych.

   Vítej zpět Švejku – a hned zase za jedna.

  • Spektátor Čumilovič Puk napsal:

   1***
   Jinak jste opomněl Eurodotace:
   Zde v Česku na každé Euro přijaté z Brusele vydáme do Brusele 72 centů. Čistá pozice Česka (v tomto případě vždy kladný rozdíl mezi příjmy a výdaji) k EU:
   •Rok a částka v miliardách korun
   •2004 – 7,3
   •2005 – 2
   •2006 – 6,9
   •2007 – 15,2
   •2008 – 23,8
   •2009 – 42,3
   •2010 – 47,9
   •2011 – 30,8
   •2012 – 73,8
   Za roky 2014 a 2015 cca po 70-80 miliardách EU. Takže za ty roky tedy celkem cca 400 miliard Kč – tedy cca 15-16 miliard Euro. Poděleno těmi 12 roky = cca 33,5 miliard po zaokrouhlení nahoru/rok v průměru! Děleno cca 10 500 000 obyvatel = cca 3 200,-Kč/ na jednoho Čecha včetně kojenců za rok zprůměrováno za celou tu dobu!!! Tedy 10Euro/měs/osoba!!! V Německu je uzákoněná minimální mzda na 10 Euro/hod!!!
   Za to jsme my Středo- a Východo- Evropané prý morálně povinni být solidární za následky Zápaní imigrační politiky!!! Oněch 15-16 miliard Euro za těch cca 12 let porovnejte ještě s hospodářskou pomocí Řecku ve výši 80 miliard Euro! Uvedomte si, že na těch cca 10 Euro musí jakoby každý z nás poslat do Brusele cca 28 Euro (Ve skutečnosti více, neb např kojenci nejsou daňoví poplatníci) a zpět to přichází i s těmi našimi 28 Eury lidem, jako je Babiš…
   Danou solidaritu Západu s Východoevropany si ještě zasaďte do kontextu s jednáním o Nord-Stream 2 mezi Německem a Ruskem, kdy před tím kvůli politice EU a Německa Rusko odpískalo South-Stream do Bulharska.
   Ostatně Západ EU je výrazně bohatší než východ EU i díky dobře skryté krypto-neo-koloniální politice.

  • Fanny napsal:

   Švejku,velmi hezky popsané,díky.

  • MartinT napsal:

   základní poučka v době,kdy naše zboží je nekonkurenční k západu ( kam to chceme vyvezt) je devalvovat vlastní měnu a export jede jako namazaný avšak s důsledky o kterých píšeš…a bez protestů kohokoli pač jsme již vycvičeni ba co víc jsme vděčni že jsme v evropě

   … jo jo bohatí mohou být jen jedničkáři Pepane:-)

   • Josef Švejk napsal:

    Stát jehož banky ze 100% a podniky z 70% vlastní západo-evropští partneři se moc nekonkurenčně nejeví. Základní poučkou tak zůstává: dokud budou ofčané ochotni platit svým partnerům i 70 kč za kubík vlastní vody, o 1/4 více za jejich odpadkové potraviny a pár dalších maličkosti, tak do té doby nebude nutná žádná barevná revoluce. Což ovšem neznamená, že se pro případ potřeby podobný scénář nepřipravuje. Zatím, ale jenom zatím není nutné podříznout ČEZkého oslíka dokud se z něj sypou tak jednoduše zlaťáky. 1600 mld ročně z 10 mil. oslů je slušný výsledek našich demokratických vlád, babišků a spol. a ČNB to skvěle jistí.

 5. Ada napsal:

  Milá redakcia, znova tá istá chyba (ťažké meno?): Opravte si meno v titulku na KATASONOV, ako v podpise…

 6. Jan Jinsky napsal:

  Tak tu mame dalšího zloducha. Ruskou centrální banku, která je ale řízena z USA. Tak je na koho hodit problémy Ruska. Putin je opet nevinný :) vse je v pořádku.

  • Jaris napsal:

   Jinsky a to jsi nevedel? Mezinarodni zid je propleten vsude na svete. Jak rada bych se pletla, ale bohuzel tak tomu je.

   • Jaris napsal:

    …staci mrknout do Ceske narodni banky, kdo je guvernerem. Zid Singer a dalsi zid v poradi je opet pripraven zid Rusnok, ktereho bude jmenovat sabesgoj Zeman. A aby bylo jasno, tak do cela IMF byla opet jmenovana zidule Lagardova. Ruskou centralni banku ovladaji dve zidovky.

    • Jan Jinsky napsal:

     Pak jsme všichni ztraceni. Pokud i Putin akceptuje, že mu měnovou politiku řídí zlí Židé. Pak je zde opěvovaná ruská vláda buď zkorumpovaná nebo se bojí. Jiné vysvětlení nevidím.

     • Jaris napsal:

      Jinsky, myslim si, ze Putinovi nezbylo nic jineho, nez prozatim tu bandu lichvarskych zidu akceptovat. Nepodcenuj moc tehle pate kolony. Nedavno byl o tom clanek od The Sakera, kde vysvetluje kdo je kdo a jmenoval uhlavni nepratele Putina. A ze jich je! Predstav si, ze z 95% sami zidi.

  • kedarus napsal:

   Boze Ty jsi uplne mimo.Ruska cetralni banka ma podle zakona pokud chce vydat narodni penize povinnost nakoupit nejprve ekvivalent v USD.
   Stejne jako nase centralni banka.
   Aby nase CNB mohla vytisknout treba miliardu korun musi nejprve nakoupit DEVIZOVE REZERVY v hodnote miliardy korun.
   A nikdo na ne nemuze sahnout vcetne nasi vlady.
   Tak si Ty blbecku uvedom ze to je typicke otrokarstvi.
   Pojebane USA si jen tisknou penize a nuti ostatni aby je pouzivali a hromadili.
   Proc si hnupe myslis ze nase CNB neustale devalvuje korunu a okrada nas?
   Putin je genius.Az prijde spravna chvile udela z centralni banky banku krera bude pomahat rusku misto zidovske mafii.

 7. MartinT napsal:

  zrovna v tomto případě by VVPutin mohl udělat vyjimku ze své strategie a nenechat to dojít do uplné řiti a pak vše zachranovat svojí genialitou..prostě “ po parusky“ je vyměnit a v ruce mít pěknou 6. prioritu

 8. Ada napsal:

  Asi sa čaká, kým sa rozbehne Banka BRICS a čínska banka AIIB, zatiaľ nemajú dosť kapitálu.Ten by sa mal nahromadiťpo /počas stavby Hodvábnej cesty. Hoci, neviem, či pomôže, ak tam bude ten istý systém. Jeden ruský vedec mal zaujímavý návrh: ceny sa budú určovať hodnotou vynaloženej energie…To skôr vymyslia Rusi než Číňania, ale ktovie, či to Číňania prijmú…?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!