Návrat do Širokina – příprava k nové válce na Ukrajině

1015727149Obsazení Širokina Ozbrojenými silami Ukrajiny na ministerstvu obrany DNR komentovali v tom duchu, že Kyjev si vymýšlí vítězství k pozvednutí bojového ducha armády… Opravdu, na Ukrajině umí podat porážku jako „vítězství“ díky píár. Příkladů je nemálo. Ale tentokrát se za propagandistickým šumem může skrývat něco víc.

Ukrajinští vojáci si vzali zpět pod kontrolu vesnice Širokino u Mariupolu, oznámil tiskový mluvčí sektoru M Ozbrojených sil Ukrajiny Alexandr Kindsfater a upřesnil, že opolčenci opustili jimi obsazenou část obce před několika dny.

Pan Kindsfater je téměř hlavním vypravěčem nejen sektoru M, ale celých OSU, pokud ovšem zapomeneme na svérázné profesionály. Má nelehkou práci. V sektoru M se neustále něco děje. Obvykle se jedná o roztržky mezi batalionem Azov (několikrát už přeformátovaným, ale stále existujícím) a mořskou pěchotou. Ti druzí jsou pokládáni za elitu ukrajinské armády, protože někteří z nich absolvovali přípravu na cvičišti Javorov pod vedením Američanů. Ale batalion Azov je za vojáky nepokládá: bojové zkušenosti pěšáci nemají a při prvním střetu s Ozbrojenými silami Novorossie se rozprchli. A tak mezi těmito dvěma „hrdinnými jednotkami“ vypukl boj na život a na smrt – boj o zdroje a takzvané „neutrálky“ to je nikým nekontrolované vesnice na relativně stabilním úseku mariupolské fronty.

Ke sledování „neutrálek“ bylo vyzváno OBSE v podobě pozorovatelské mise, jejíž zástupce velitele Alexandr Hug pravidelně vyjíždí na osobní inspekce do bývalých neutrální vesnic. Takové vesnice jsou jen dvě, ale pro OBSE za tu námahu stojí. Širokino bylo před rokem vyhlášeno za „demilitarizovanou zónu“ a samotné tyto zóny jsou exkluzívním vynálezem OBSE. Hug v červenci minulého roku osobně dosvědčil, že v Širokinu žádní opolčenci nejsou. A kde je tedy teď pan Kindsfater vzal, ptám se?

Z vojenského hlediska je Širokino nezajímavé. Již půl roku tam nikdo nežije a bývalá prázdninová vesnička se proměnila v ruiny. Ano, je zaminovaná, jak správně poukázal Kindsfater, ale to způsobil samotný charakter bojů o Širokino. Když jednotky Ozbrojených sil Novorossie vesnici obsadily, nezačaly ji v plné míře kontrolovat (vzhledem ke geografii k tomu prostě neměly prostředky) a odsunuly se do kopcovitého terénu na východ.

Nicméně v zimě loňského roku boje v samotném Širokinu, stejně jako v některých řeckých vesnicích kolem, byly velmi těžké. Místo se změnilo v past, do níž OSU nejednou padly, když se snažily dostat do centra a získat prémie za „osvobození“. Zejména se v tom angažoval tentýž Azov, který od určité doby pokládá Širokino za svůj Klondik. Bylo třeba jen doběhnout k budově místního úřadu, udělat kolektivní selfíčko na pozadí ukrajinské vlajky a honem utíkat zpět, než je z kopců na východě nakryli z minometů. A tak by to mohlo pokračovat donekonečna, kdyby v OBSE nevymysleli termín „demilitarizovaná zóna“.

S postupem času se status hlavní neutrální zóny v sektoru M přesunul do Kominternova ležícího na jiné silnici (trochu severněji, vede do Mariupolu). Neustálé pokusy ukrást jeden druhému i tuhle malou vesničku způsobily, že ji také navštívil Alexandr Hug a v nejlepších tradicíh evropské propagandy začal tlačit pod objektivy aparátů hladové děti. Když Hug odjel a děti se rozprchly, do Kominterna se pokusili dostat ukrajinští mořští pěšáci, protože ti tam ještě nebyli, ale vítězství se nekonalo.

„Obsazení Širokina“ ukrajinskými jednotkami (stále není jasné, z jakého důvodu – pan Kindsfater se tomuto tématu vyhýbá, aby nevyprovokoval další střety mezi Azovem a mořskou pěchotou) žádný vojenský smysl nemá. Těžko se bude pracovat i na tom, aby byly vymyšleny nějaké vojenské důvody pro analogicý pohyb kolem sousedního Kominternova.

Celkově se dá říct, že to je obvyklá propagandistická akce VSU. Mariupolský směr (podle ukrajinského velení sektor M) je relativně stabilní. Ano, malé neutrální pásmo je příležitost pro stálé potíže, ale je jich výrazně méně než na jiných částech fronty. V očekávání „útoku Rusů na Mariupol“ sem Kyjev nahnal příliš mnoho vojska a kluci teď v podstatě nemají co dělat. A tak se neustálé potyčky mezi nimi staly normou života a „ždímání neutrálek“ způsobem, jak se uživit.

Jiná věc je, že nynější obsazení Širokina bylo zorganizováno v rozporu se všemi dohodami (čert vzal Minsk-2, řeč je tu o Kyjevem milovaném OBSE). Možná jde o svévoli na úrovni praporové skupiny a pan Kinsfater tuto epizodu změnil na skutečnou propagandistickou pohlednici.

Kyjev stále vede informační válku kvůli vnitřní potřebě. Z lidského i vojenského hlediska nesmyslný masakr se už nejednou změnil na cosi hrdinsko-vzdělávacího, něco, co formuje základy „ukrajinského národa“ a „měřítka pro mládež“.

Všechno začalo se smutnou obranou rozvalin doněckého letiště. Zde uvězněná skupina, částečně zbavená zásobování v určitém okamžiku přežívala jen díky tomu, že armáda Novorossie umožňovala provádět plánované rotace a přivážet těmto „kyborgům“ jídlo. Ti lidé tam zemřeli pro nic za nic, za hromadu betonu, ale kyjevská propaganda je změnila na hrdiny povinnosti a mýtické obránce vlasti – dokonce bez ohledu na to, že jedni se hromadně vzdávali a jiné dosud hledají.

Když vojáci Novorossie obsadili horní patra starého terminálu, odpor byl už zbytečný, ale ukrajinské velení své vojáky neodvolalo, což nebylo vojenské, ale politické rozhodnutí.

Letiště se pro Porošenka stalo symbolem, za který položil životy mnohých. Z vojenského hlediska letiště stálo zhruba tolik, kolik Širokino, ale nyní se změnilo na bratrský hrob a změnilo se na propagandistický trumf kyjevské vlády. A ještě si Porošenko klade za cíl navrátit zříceniny letiště Ukrajině, což probouzí napětí na této části fronty a vyvolává ostřelování obytných čtvrtí Doněcka.

Obzvlášť symbolickými v tomto plánu jsou pseudodokumentární filmy natočené v Kyjevě na zakázku ministerstva obrany stanicí BBC. Prvním byl „Vpád. Síla nepokořených“ – epický příběh o mnohakilometrovém pochodu několika ukrajinských brigád do týlu Ozbrojených sil Novorossie ve směru k ruské hranici v létě 2014, jehož výsledkem byla porážka u Saur-Mohyly a pak masakr u Ilovajska. Film natáčeli Američané, kteří pak řekli, že tento „Vpád“ byl nejdelším v kilometrovém vyjádření od dob Druhé světové války. Hodnotit současnou válku podle šablony 40. let je minimálně podivné, ale v Kyjevě a Lvově takhle pracují.

Následoval film „Letiště“, který je pochopitelně o ničem. Jeho premiéry v Kyjevě se osobně zúčastnil prezident Ukrajiny, který rozdával vyznamenání a dojemně se přátelil s „kyborgy“. Žánr se od přírody sentimentálnímu Porošenkovi líbil, a tak jednotlivé scény a scénáristické přístupy začaly procházet z filmu do filmu.

Doslova druhý den hned na třech kanálech najednou proběhla premiéra filmového obrazu „Děbalcevo“, nabitého podvody, faktickými nedorazy a hloupostí. Tato kulturní událost proběhla v rámci výročí této porážky, ale propaganda pokračuje v tvrzení, že to vlastně bylo vítězství. Tato teze je potvrzena infografikou, v níž se sděluje, že hlavní příčinou odchodu z kotle byla zrada jednotlivých nižších důstojníků, kteří se spolu se svými podřízenými vzdali nebo odmítli vyplnit rozkaz. A k vítězství došlo proto, že určitá část vojska byla z kotle přesto vyvedena. Navíc boj o Děbalcevo údajně dovolil zničit plány Kremlu na rozdělení Ukrajiny. Dále následuje seznam vyznamenaných, včetně čtyř hrdinů Ukrajiny, z nichž ke dvěma – plukovníkům – je v ukrajinské armádě vztah mírně řečeno kontroverzní. Nyní není nutné detailně rozebírat děbalcevskou operaci, která má své klady i zápory, ale řeč je výlučně o tom, že pokud jde o ideologické lhaní, pak ukrajinští propagandisté překonali sami sebe.

Každá událost na frontě – ať už skutečná nebo vymyšlená – je v rekordním čase vydávána ukrajinskou propagandou za vítězství. Boj o doněcké letiště se stal „příkladem hrdinství“ a „symbolem boje za nezávislost“, třebaže to bylo nesmyslné probouzení hysterie. Boj o luhanské letiště i „pád nepokořených“ byl úsilím amerických píár-pracovníků změněn ze strategické chyby na „ukázku taktického umění“. Širokinské i kominternovské marodérství je předloženo jako „taktický úspěch, který neptřeboval oběti“. Loňské boje v Marince a v Pavlovském směru jsou předkládány jako „velké porážky separatistů“, přestože to byly ukrajinské ozbrojené síly, kdo z bojiště utekl.

Ale za vším tím propagandistickým pozadím (a v první řadě za „osvobozením Širokina“, kde už dávno nikdo nežije) se skrývá obrovský pohyb celé severní fronty VSU. Ostřelování Doněcka, Jasinovaté i Horlivky získaly charakter totálních, což nebylo dokonce ani v loňském létě. Několik brigád VSU v počtu 25 tisíc lidí se dalo do pohybu po celém oblouku fronty kolem Doněcka a dále do Horlivky. K bojům s použitím těžké artilerie dochází dokonce i na tichém luhanském směru a v tradičně nejnebezpečnějších zónách – v Marinu, na letišti, v Pěskách, Opytném nebo Horlivce – už situace páchne plnohodnotnou válkou. Značné síly VSU v první linii jsou ještě posíleny a týlové štáby jsou uvedeny do plné bojové pohotovosti. A to už nevypadá na propagandu.

Zdroj: http://ukraina.ru/analytics/20160226/1015726828.html
13 Komentářů k Návrat do Širokina – příprava k nové válce na Ukrajině

 1. slovan napsal:

  Prasenko s vyoranou myší(jacenuk) se tak přežrali porošenkovy čokolády,že po obrovském průjmu si vysrali i mozky…

  • contumax napsal:

   Faraoni ve starým Egyptě to dělali úplně stejně…

   Prohrané bitvy nepřiznávali, anebo si vymysleli fiktivní války a vytesali lži, snažili se aby se po nich jejich potomci nedozvěděli, že byli šílení vládcové…

 2. hel napsal:

  oni toho nenechají, zašli příliš daleko, odkud není cesty zpět…

 3. openeyes napsal:

  krach finančného sektora (napr. http://www.finanzen.net/aktien/BNP_Paribas-Aktie) i celkovo obchodu (napr. BDI index http://data.cnbc.com/quotes/.BADI/tab/2) ešte nie je tak viditeľný, ale aktéri v pozadí už vedia, že v mierovej Európe sa celý podvodný systém zrúti. Skúšajú teda poslednú beznádejnú provokáciu – zrušiť prímerie na Ukrajine. Predpokladám, že tento zúfalý čin „banderovci“ plánujú na mesiac máj – vtedy je výročie víťazstva Ruska v 2.sv.vojne a ľudia sú viac citlivý na hanobenie hrdinstva predkov. Opäť tu vidieť genialitu ruského vedenia – prímerie v Sýrii umožňuje rýchlejšie umlčať ďalších fašistických pohrobkov…

 4. Benzin Petrolejovič Naftěnko napsal:

  Náckové to brzy rozjedou,rychle proserou a nastane zhroucení se celé Ukrajiny,aniž by na to měl Poroš jakýkoliv vliv.
  Vždyť už i tak je tam takový bordel,že hladoví lidi si kradou navzájem nákupy před sámoškama a Poroše neposlouchá už ani jeho stará,natož ti zblblí,majdanutí náckové….

 5. belweder napsal:

  Jen ho nechte, ať se bojí
  Je supr, že celá ukrajina stojí ušákov velký majland. Tak jako syrie, tak jako irák a tak jako všechno. Za vietnam jim nevrátil nikdo ani fenik – a to všechno jich uvrhává do slušné finanční hlubiny.
  Kdyby rusi mali zájem, ukrajinu si vemou kdy chtejí – ale nechtejí – ať si ji ušáci vychutnaj – nakonec si ukrajinci udělaj pořádek sami – a porošenko bude štvanec na celém světe – a pak sa ukrajina bude chtít vrátit sama – je přísloví – od malého pána přijde láska sama.
  Je velice dobré nechat ukrajinu krvácet a nechat si porošenka a jaceňuka užít si svých pár chvil „slávy“ – bude hooodně drahá – pro ně i pro ušáky.

 6. belweder napsal:

  pouze pro pořádek, proč se děje ukrajina.
  prolog
  Celá EU ročně odebírá plyn za 500 miliard dolarů od ruska.
  500mld usd rusko každoročně rozvíjí – a Usakom tyto peníze chybí! Co by se stalo, kdyby usa měli 500mld ročně a rusom by chyběly ???
  Pokud by nebyl tento plyn – mohly by usa dodávat do EU svůj břidlicový plyn( stav pred poklesom cen)
  Proto bylo třeba nejprve zastavit plyn do EU – plynovody jdou z ruska do EU přes Ukrajinu = to je super důvod převratu – a plyn je zastaven.
  Z tohoto důvodu se začalo uvažovat o Jižním proudu – usa zatlačili na bulharsko – a stopli to – ochránili si usa původní plán – a investici do ukrajinského převratu!
  Pak nastalo nebezpečí tureského proudu – ale ergodana usa namluvili na sestřelení Su-24 – a bylo zažehnáno i toto nebezpečí jako přijít o investice v ukrajině!
  Jenže Němci si dohodli s rusy severní proud 2 – a pokazili usa celou filozofii získat pro sebe 500mld usd ročně – a aby je rusi ztratili.
  Proto byly němci potrestáni:
  1 – nejprve uprchlíky a
  2 – kauzou Volkswagen.
  Takto se hrají šachy – a toto jsou tahy figurkami.
  Kdo je lepší?
  Usa jsou našim spojencem? vydírají nás – s těmito chcete být?

 7. pedros napsal:

  Jestli si ňákej naiva myslí,že židák se vzdá apetitu na RUSKO,tak se šeredně plete.židák o ruské zdroje usiluje staletí-napoleon,hitler…málem mu to vyšlo se zrádci Ruské civilizace chruščovem počínaje,jelcinem konče.Výjimka byl ANDROPOV,kterého zrádci zavraždili.Odstavit se snaží i následovníka velmistrů STALINA a ANDROPOVA,velmistra PUTINA,doslova za jakoukoliv cenu,včetně fyzické likvidace!
  Málokdo,kdo s těmi bestiemi nepřišel do křížku,si vůbec uvědomuje,jak jsou nebezpeční,nesmírně krutí,lstiví,a nikdy neustanou dokud nedosáhnou svého.Viz globalizace a židáckej glob.finanční systém,ze kterého není úniku.
  Dokud nebudou vybiti do posledního,tak lidstvo nepřežije.

  • pražská vlaštovka napsal:

   Pedrosi,
   zapomněl jsi ještě na VŘSR a zamordování cara Nikolaje..
   Žid -vynálezce Gulagu a jeho pilný a krvavý provozovatel se opět hlásí ke slovu!
   Zanechá za sebou jen zděšení,hrůzu a dlouho nenapravitelné škody na všech myslitelných úrovních..
   (doufejme,že zase dostanou přes palici jako smrad Trockij v exilu)

   jinak máš pravdu v postřehu…
   vlaštovka

 8. Tartar napsal:

  To prímerie viac pomohlo fašistom, ktorí sa za niekoľko mesiacov posilnili, preskupili a pripravili na novú ofenzívu. Dochádza stále viac na slová Igora Strelkova, že jediné riešenie je vojenské a fašistov treba vyhnať až z Kyjeva, pretože až potom môže nastať mier. Ale čo už niektorí filantropi sú nepoučiteľní. Rusi už urobili v rámci pekného imidžu veľa chýb (Gruzínsko, Ukrajina, Pobaltie, dokonca aj celá stredná Európa, ako ju pekne bez boja darovali NATO, atď.) Čím viac ústupkov, tým je to potom zložitejšie, drahšie a krvavejšie, Ukrajina mohla byť za týždeň hneď po Maidani obsadená za minimálneho úsilia a strát, ale čo by povedal svet, nuž teraz je to krvavý boj o každý meter historicky ruskej pôdy.

  • Putinka napsal:

   Víte Tartare, já si myslím, že Rusům nejde o pěkný imidž, ale o to, aby nebyla rozpoutaná třetí světová válka. A ono o nic jiného amíkům na Ukrajině nešlo, pouze o válku s Ruskem. A gerojam ukropům se to tuze zalíbilo. Dnes jsem četla na Sputniku, že nějaký šílený ukrošský ministr „něčeho“ prohlásil, že Velká Ukrajina zvítězí ve válce s Ruskem. Rusů prý padne 20 000 a ukrošů prý 3 – 4000. Svůj se si může klidně snít. Jak by to skutečně dopadlo to každý soudný člověk ví. Bohužel ti debelové na Ukrajině si zřejmě pokoj nedají. Možná dojde i na slova Strelkova…to ale ukáže budoucnost. A myslím, že ne moc dlouhá.

 9. tibor napsal:

  Dobrý deň.
  Som mimoriadne prekvapený, aký prehľad majú Česi o situácii na Ukrajine. Takého prezidenta, akého majú teraz Rusy Slovensko nikdy nemalo a predpokladám, že ani mať nebude. Taký úpadok národa, aký je teraz na Slovensku nikdy predtým nebol, ani za buržoásnej spoločnosti. Mám len jeden strach, že naozaj cez Ukrajinu vyvolajú v Európe vojnu! V dvoch svetových vojnách boli Česi a Slováci nahnaní bojovať proti Rusku a Rusom. To si niekto aj teraz myslí, že za Americké, Brické, Nemecké a Francúzske záujmy pojdu Česi a Slováci bojovať proti Rusku? V živote nikdy !!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!