Nový ruský tank T-90 v Sýrii prokázal svou schopnost přežití

Na internet se dostalo video s raketovým útokem na tank T-90 na syrském území. Tank zasažený US protitankovou raketou přežil. Tento incident podle specialistů ukazuje náskok T-90 před Západními tanky. To video ukazuje okamžik, při němž US vyrobená TOW ATGM zasahuje T-90. K incidentu došlo západně od Aleppa ve venkovské oblasti, kde SAA aktivně bojuje s Islamistickým státem. Raketu vypálil někdo od „brigády Pouštních jestřábů“, která je zjevně součástí „umírněné opozice“ čili konkrétněji Svobodné syrské armády.

„Kdyby tato střela pronikla pancířem, tak by nikdo v tanku nepřežil.“

Experti souhlasí, že tento incident předvádí, jakou má T-90 převahu nad Západními tanky.

„Ta raketa prostě uhnula stranou“

Náměstek ředitele Uralvagonzavod, který ty T-90 vyrábí, Vjačeslav Chalitov, uvádí, že je to video příliš rozmazané, takže je těžké určit, jaké vozidlo to je, ale „hodně to připomíná T-90“.

„Štora je součástí vícevrstvé ochrany T-90. Je to subsystém konstruovaný k ochraně vozidla před paprskem naváděnými protitankovými řízenými střelami ATGM,“ řekl Chalitov Vzglyad.

Podle Chalitova má T-90 ještě další ochranný systém, který zjišťuje přibližující se raketu zjištěním osvětlujícího laserového paprsku a pak vypálí granát s kovovým aerosolem, který laserový paprsek rozptýlí, čímž nepřítele zbaví schopnosti střelu řídit nebo odhadnout vzdálenost za použití laserového dálkoměru.

Chalitov rovněž řekl, že druhá část videa se liší od té první, tam už nebyla Štora zapnutá, což raketě umožnilo svůj cíl zasáhnout, pak byl ale „aktivován návlek s reaktivním pancířem, což zabránilo, aby tento tank utrpěl vážné poškození a posádka jej mohla opustit.“

„Tank zůstal bojeschopný i po zásahu touto raketou. Dlaždice reaktivního pancéřování zničily střelu zasahující tank, než mohla proniknout pasivním pancířem,“ uvedl Chalitov.

Zdůraznil, že T-90 je stroj s vysokou schopností přežití, což potvrzují jak testy, tak skutečné bojové operace. „Pokud je tank vybaven dlaždicemi reaktivního pancéřování a nikoliv jen prázdnými krabicemi, jak je známo, že se také stávalo, tak když jsou všechny obranné systém funkční a zapnuté, tak má toto vozidlo značnou schopnost přežití. Statistiky jejich použití v boji už ukázaly, že jsou vysoce spolehlivé a přežití schopné, více než jejich Západní protějšky,“ tvrdí Chalitov.

Samozřejmě, nelze jeho prohlášení ohodnotit bez dodatku, že reprezentant výrobce těchto tanků by těžko mohl říci něco jiného.

Silný pancíř

Také generálplukovník Anatolij Sitnov, náměstek ministra obrany pro vyzbrojování řekl, že reaktivní pancéřování T-90 umožnilo posádce přežít. „Posádka přežila. To znamená, že reaktivní pancíř fungoval. Kdyby to pancíř prorazilo, tak by nikdo uvnitř nemohl přežít,“ řekl Sitnov Vzglyad.

Modernizovaný tank T-90MS byl předveden před třemi lety, ten obsahuje četná vylepšení, aby „uspokojil potenciální zákazníky.“ Má daleko výkonnější motor, novou klimatizaci, tlustší pancéřování motorového oddílu a kulomet 12,7 mm ve věži s dálkovým ovládáním.

Rusko toto vozidlo propagovalo po celém Středním východě. Írán o T-90 projevil zájem.

T-90 byl vyvinut koncem 80. a počátkem 90. let. Do služby nastoupil v roce 1992. Mezi lety 2001 až 2010 to byl jeden z nejlépe prodávaných tanků, a to zejména díky kontraktu s Indií.

Po začátku ruské kampaně v Sýrii dostali syrští militanti přes stovku systémů ATGM, což způsobovalo útočícím syrským silám ztráty až 10 obrněných vozidel denně. Video vydané v říjnu 2015 předvádělo rebely používající v US vyrobené TOW ATGM.

Počátkem února se na internetu objevily fotografie ukazující syrská vozidla vybavená novými obrannými systémy, dost možná vyvinutými s ruskou pomocí, které jsou určené k ochraně proti raketám TOW.

Komentář J. Hawka: Dotyčný T-90 nejspíš ten útok přežil, ale jeden z členů jeho posádky, nejspíš tankista Syrské armády, který měl pořád ještě vzpomínky jen na provoz starších modelů T-72 se slabším ochranným pancířem a často i bez reaktivního pancéřování, instinktivně z tanku vyskočil ze strachu, že by jim ta raketa uštědřila smrtící zásah, který by rychle vyvolal požár. Video tím rovněž ukazuje, že posádce dotyčného syrského tanku, ať je ten tank sám jakkoliv odolný, chybí pořádný výcvik, je totiž obecně hloupý nápad být po dlouhou dobu nehybně usazený v místě takto exponovaném k vedení palby, protože úplně nezranitelný není žádný tank.

O nasazení těchto tanků v Sýrii viz též tento zajímavý český článek: Tanky T-90 vyrazily na Rakku (plus video s unikátními záběry)

Původně od do Andreje Rezčikova vyšlo ve Vzglyad;

Zdroj: http://southfront.org/t-90-proves-its-survivability-in-syria/
4 Komentářů k Nový ruský tank T-90 v Sýrii prokázal svou schopnost přežití

 1. Carlos IV napsal:

  Trochu „od tanku“ ale stoji za povsimnuti:
  http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/pri-naletech-v-jemenu-zemrelo-nejmene-40-lidi-utocila-arabsk/r~14535988dd5b11e59d7b0025900fea04/v~diskuse/
  CZ mainstream bude muset trochu ubrat a zacit tridit brambory od hrusek zejmena pote co se Saudi urazili po kritice islamu ze stovezate Prahy. Mordovat civilisty emerickymi zbranemi bylo preci vysadou humanistu – a Saudi ted predsedaji komisi pro lidska prava OSN. Tak si to prodejni pisalkove v Praze konecne spocitejte na prstech jedne ruky!

 2. Benzin Petrolejovič Naftěnko napsal:

  Škoda,že si ti trumberové,když jdou na šturm a placatí se půl dne na nekrytém místě,nezapli ty dvě latrny na věži,co se jim říká „Štora“ a celkem spolehlivě dezorientují právě ten typ PTŘS,která je zasáhla.
  Naštěstí zřejmě zapracovala správně aktivní ochrana pancíře a se zásahem se vypořádala,jinak by zrovna z té levé,zasažené strany věže,tuším velitel,tak hbitě nevyskočil a tank by se ocitl v plamenech….Takhle mu bude asi stačit vyměnit si trenýrky a sprdne ho nadřízený,když je díky IT taková hvězda (ani ne tak on,jako spíš ten jeho tank).

 3. Dušan napsal:

  Práca systému ARENA-Štora pri vypnutom agregáte je časovo obmedzená, ak tank stál v pozícii dlhšie a motor nebežal, sústavnú prácu protiraketového rušiaceho systému by dlho energeticky neustál…

  • Benzin Petrolejovič Naftěnko napsal:

   „Babkinu piču,pán veliťel“,na tom T-90 není žádná „ARENA“,ale iba „ŠTORA“ a to jsou právě ty dvě laterny po bokách (o tu jednu nejspíš tou ránou přišel),ale k obstarávání provozu el,výstroje s vypnutým mototem má tank samostatný agregát.
   Takže to byl jejich „bordel“,jak se říká na vojně a mohl je stát život!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!