„Modleme se, aby to fungovalo“: V Sýrii začíná „zastavení palby“ poté, co Rusko nad zemí převzalo „úplnou kontrolu“

1030648641V pondělí vítaly Washington s Moskvou dohodu, která by měla přivodit dočasné přerušení nepřátelství v Sýrii. „Zastavení palby“ nabylo účinnosti v sobotu a prozatím dobře. „V sobotu ráno střety a nálety nad západní Sýrií převážně ustaly, jelikož začalo platit mezinárodně podporované příměří v některých částech země, kde rebelové bojují s režimem,“ hlásí dnes ráno  WSJ. Ač SAA zjevně několik pozic rebelů východně od Damašku zasáhla, tak to stejně „bylo klidné ráno.“

Rusko řeklo, že po příštích 24 hodin zastaví všechny lety nad touto zemí, aby se vyhnulo „chybnému“ zaměření cíle. „Vzhledem k tomu, že účinnosti nabývá rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která podporuje rusko-americkou dohodu o zastavení palby, tak aby se ruské vojenské letouny včetně dalekonosného letectva vyhnuly možným chybám při vedení našich náletů, tak nebudou 27. února nad syrským územím provádět žádné přelety,“ uvedlo ministerstvo obrany.

Těmi „chybami“ Moskva myslí zasažení kohokoliv jiného než al-Nusra nebo ISIS, kteří jsou z dohody vyloučeni. Rebelové a ani nemluvě o analyticích namítali, že Rusko s Hezbollahem budou moci al-Nusra používat jako záminku k pokračování ofenzivy proti anti-Assadovským živlům. Zatímco se přítomnost ISIS koncentruje ve východní Sýrii, má al-Nusra pozice ve města Aleppo, Jabal Turkman v regionu Severovýchodní Latakie, Jabal Zawiya v regionu Jižní Idlib a v provincii Quneitra spolu s Golanskými výšinami. To jmenujeme jen některé. V podstatě to znamená, že Rusko může bombardovat podél městské páteře na západě kdekoliv a tvrdit, že útočí na ty skupiny, o nichž se vám připomíná, že jsou to výhonky al-Kaiídy.

(zajatý bojovník ISIS vám dává na srozuměnou, “kdo je číslem jedna”)

Další důležitou věcí, které je třeba si na tomto zastavení palby všimnout, je to, že když byla tato dohoda uzavřena, tak to bylo v okamžiku, kdy by Rusko s Hezballahem asi tak do měsíce ohlásily vítězství. Íránci s Hassanem Nasrallahem obklíčili Aleppo a YPG se chystala přerušit koridor Azaz, tj. poslední zásobovací trasu z Turecka. Ofenziva Hezbollahu s podporou ruských náletů se už začínala rozvíjet, a bylo jen otázkou času, kdy bude město Aleppo znovu dobyto silami loajálními k Assadovi.

To znamená, že Rusko vyjednávalo z pozice síly. „Máme situaci na všech územích Sýrie úplně pod kontrolou,“ řekl dnes šéf hlavního operačního direktorátu generálního štábu Sergej Rudskoj.

U rebelů se tento sentiment ve dnech před zastavením palby odrážel. Rusko celý týden drtilo anti-Assadovské pozice ve zjevné snaze stvrdit zisky a zajistit, že ztráty rebelů budou tak ničivé, že přestávku v bojích nebudou moci využít k přeskupení.

„Myslím si, že spějeme k likvidaci,“ řekl Reuters bývalý činitel skupiny rebelů z Aleppa.

Jinými slovy Rusko s Íránem dohnalo rebely, aby se cítili jako manažeři výnosového fondu při zhroucení brakových dluhopisů, a opozice je už v podstatě vyřízená.

(ženy procházející podél ruin města v Hasaka)

Někteří velitelé rebelů říkají, že Syrská armáda (nebo cokoliv z ní zbylo) není tímto příměřím vázána. „V raných zprávách o porušení syrská skupina rebelů na severozápadě uvedla, že tři z jejích bojovníků byli zabiti, když pár hodin po vstoupení tohoto plánu v platnost odráželi útok pozemních sil vlády,“ hlásí Reuters. „Existují sice oblasti, kde se bombardování zastavilo, ale jsou i oblasti, že kde to vláda porušuje jako v Kafr Zeita v Hama, kde útočí dělostřelectvem a podobně i v Morek na severním venkově Hama,“ řekl v sobotu šéf Fares Bayoush Fursan al-Haqq.

Důležité je si uvědomit, že není úplně jasné, čeho se tím má dosáhnout. „Modleme se, aby to fungovalo, protože upřímně, toto je nejlepší příležitost, jakou si dovedeme představit pro syrský lid, jakou měl za posledních pět let, aby byl výhled na něco lepšího a doufejme nějak spojeného s mírem,“ řekl o půlnoci na tiskové konferenci v Ženevě vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

Ač je pro Sýrii dobrý každý den, kdy neumírají nevinní lidé (nebo přinejmenším umírají méně, protože v Hama bylo zabito šest lidí v sebevražedném útoku a tři děti zemřely v Deir al-Zor při „nespecifikovaném“ útoku), tak to stejně vypadá, že je to cesta nikam. Aleppo je obklíčeno. Neexistuje šance, že by to tu rebelové zvrátili. Buď se nakonec vzdají, nebo budou nakonec vyhladověni a přemoženi. Neexistuje vůbec žádná šance, že by Assad vrátil území zabrané v posledních dvou měsících.

(bojovník z islamistické Islamist Failaq al-Rahman v pátek třímá svou zbraň v Ghoutě v poslední baště Zahran Alloush)

Co vypadá pravděpodobně je následující: vypadá to, že by to mohla být předehra k tomu, co vlastně obnáší vyjednanou kapitulaci. Když se Rusku povede během asi tak příštího týdne s rebely dosáhnout nějaké dobré vůle, a když Assadova vláda předvede ochotu zaměřovat své útoky na „teroristy“ místo FSA, tak by snad mohla rebelie být svolná uznat porážku výměnou za nějaký druh křesel u stolu v nové vládě.

Nenechte se mýlit, je to všechno fraška. Potud, pokud budou Rusko, Írán a Hezbollah mohutně podporovat Assada a Saúdové s Turky nebudou ochotni poskytnout stejnou úroveň podpory rebelům, tak jsou tu možné jen dva výsledky: 1) zastavení palby zkolabuje, Rusko s Hezbollahem převálcují Aleppo, rebelie skončí jako dinosauři, nebo 2) se rebelové nějakým zázrakem (Allahu akkbar) rozhodnou složit zbraně výměnou za vstupenku jako reprezentanti k restrukturaci vlády. Ale jestli si myslíte, že taková restrukturace bude nějak jiná než jen symbolická, a jestli si myslíte, že Bashar al-Assad s alawity zřídí nějakou oázu demokracie na Středním východě poté, co se dívali, jak jejich zemi drásají militanti, tak jste na hrozném omylu.

Posledních pět let, když nic jiného, podtrhlo, že Assad by mohl provést přeci jen pragmatické hodnocení politického výhledu své země: „My netvrdíme, že jsme v Sýrii nedělali chyby. A netvrdíme, že jsme na Středním východě dosáhli stádia významné politické otevřenosti. Postupujeme ale tímto směrem, ač ne moc rychle a dost možná pomalu.“

Důsledek to má jednoduchý: tento region není připraven na demokracii, a když odstraníte středovýchodního autokrata, tak riskujete vytvoření anarchie.

 

Submitted by Tyler Durden on 02/27/2016 10:05 -0500

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2016-02-27/lets-pray-works-syria-ceasefire-begins-after-russia-takes-total-control-country
11 Komentářů k „Modleme se, aby to fungovalo“: V Sýrii začíná „zastavení palby“ poté, co Rusko nad zemí převzalo „úplnou kontrolu“

 1. Gauner napsal:

  První krok zastavení palby, není poslední a je vždy dočasný! Příměří, dočasná vláda, jiná ústava než původní, a žádné volby není možné! To je iluze násilí v násilí a změny nikdy nevedou k úspěchu! To je prokázane naprosto ve všech materiálních zhoubách. Vše to bylo a je připraveno s koncepcí násilí předem. Velmoci budou vytvářet skupiny a poté organizace tak, abychom se na jejich válku dívali poté na živo a v našem prostředí. A vnitřní moc je bude dále podporovat tak, jako doposud, bez nás a pro ně! Pravdu vidíme, cítíme, slyšíme, vnímáme, máme v sobě, ale pro jejich systematické, pomalé vyhlauování, už nejsme schopni se bránit.Jsme odsouzeni, ignorováni a jsme i také přihlížející, kterého mohou kdykoli za nic ovládat a uvěznit. Takto funguje jejich ústava, kterou bez nás a pro ně vyrobili na zakázku zla! Už vidím, jak se velmoci snaží dostat Sýrijce zpět domů. To, ale s jejich plánem není možné! To, co provedlo Rusko a USA, není v tomto pakt míru, i když se o tom jen píše a vypadá na povrchu dění. To, že nám to nezastaví zhoubnou politiku USA doma a ničí nás v pomalém vymírání, nemá žádný význam v případě Sýrie. Míchat materialismus, terorismus a války s duchovními hodnotami je naprostá teorie chaosu. A o to jim jde! Pro ty nechápající. Jsme v tom až po uši a stačí nás jen ponořit níže, do jejich genocidy, která už začala.Pokud má někdo nad věcí úplnou kontrolu a vyhlašuje to, je to vyhlášený otrokářský terorista!! Není úspěch zničit zemi válkou, ale podporou morálky, nenásilí, tělesnou a duchovní podporou. Ne na úkor vykrádání cizího majetku. To vše zničili a nastolili ve všem násilí, které již nelze odbourat! Pokud nastala reakce a ta už běží, nelze ji zastavit a napravit. Ti, co to způsobili, všichni, jsou tím viní, a následky jsou, a budou se dále prohlubovat. Vinu nelze ospravedlnit žádným prohlášení, ani zastavením toho, co již proběhlo a jejich uměle probíhání. Nikdo není tak pokročilí a mocný, aby vše vrátil zpět, jako mávnutím proutkem. Barbaří a násilníci to neumí a neznají sílu osudu zla, který páchají jak na sobě, tak na druhých a hromadně! Jak se mnohý z nás přesvědčil, o mír tu nejde, ale o moc, další vykrádání duchovních a materiálních hodnot a tím násilí! Duchovní sílu nelze porazit!! Vše se sice po čase obnoví, ale bude mít takový zhoubný následek, který jsme způsobili v jakékoli formě jak dobra, vášně a nevědomosti. Odvěký zákon, který nám dá jen to, co děláme a co jsme udělali. Hloupí tyto následky ignorují! A jen málo z nás ví, jak se z tohoto pekla na zemi dostat.

  • Zighart napsal:

   Re: Gaunere,je to moc melancholicky a idealisticky napsené! Jenom fráze! A co ekonomika? Nezapomněls na to, že jde o megaplynovod z Kataru, která měl odstavit Gazprom v Evropě? A taky o velké nálezistě plynu při pobřeží Sýrie?
   V sýrii nesmí dojít k demokracii ve stylu EU, nebo SSA, ale k vládě jednoho vůdce! Jenom toto zajistí pořádek a prosperitu. Tam musí vládnout jenom jeden klan, a je jedno, který. Jako v Lýbii, kdysi….

 2. Zighartice napsal:

  Nemá smysl dnes neustále kritizovat NATO a USA za zničení Libye, protože se tím nic nezmění. Důležitější otázkou je, zda se někdo z hlavních stratégů z minulosti poučil pro budoucnost a upravil podle toho plány. Fakticky totiž platí, že ačkoli lze za nějakou dobu prostřednictvím pozemních i leteckých operací vytlačit a vybombardovat Daeš, Al Kajdu a další teroristy třeba ze Sýrie a Iráku a potažmo ve finále i z Libye, území, na nichž se jeho ideologii daří, v zásadě stále přibývá a jeho vliv se tak vlastně jen přelévá z jednoho regionu do druhého, aniž by trpěl nějaké větší škody. Nově jsou ohroženy například státy Střední Asie a pokud k tomu přičteme, že Izrael „upřednostňuje Daeš“ před Íránem, nové a nové údaje o turecké spolupráci s Daešem, saúdské jednotky, které v Jemenu bojují bok po boku s Al Kajdou (a jednu z rijádských ulic, která nese jméno lídra Daeše Abú Bakra Bagdádího), nebo Gruzií (která by ráda do NATO) popřené ruské tvrzení, že jedna z výcvikových základen Daeše je i v gruzínském údolí Pankisi… je zřejmé, že situace je komplexní, složitá a vyžaduje novátorských řešení prostých zaslepeného militarismu i přehodnocení vazeb k některým „spojencům“. Fakt, že OSN sestavuje seznam válečných zločinů v Libyi, které ale pokrývají pouze poslední dva roky tamního konfliktu, nicméně naznačuje, že k rozetnutí gordického uzlu se odvaha stále ještě nenašla.

  Znamená to, že je pachatel na místě činu připraven vše jen zopakovat?

  • jan napsal:

   Pro Zighartice.
   Proč chodit kolem horké kaše.
   Jasným viníkem všech těch problémů jsou USA.
   Je to jak podporou,podobných režimů,jaký mají oni,ale hlavně podporou všech těch zabijáckých band,které jsou ochotní pro ně bojovat.Těch uskupení je mnoho,ale pokaždé mají v tom prsty USA.Když chceme draka zabit,tak se musí tlouct po hlavě a ne po ocase.

 3. slovan napsal:

  V každém případě se „Arabské jaro“ Pentagonu a chazarům vymklo z rukou.Ani Busch ani „babrak“ nic nemohou změnit na síle Ruské armády, aniž by neutrpěli jak hmotné tak především morální ztráty.Svět díky internetu(i ten se USA vymkl z ruk)se dověděl jak to doopravdy kovbojové se světem myslí.Skupina židovských bankovních“bohů“kope z posledních sil.Bohužel se snaží zničit svět,pod heslem když ne já,tak nikdo.Díky Putinovi a Číně je možné svět proti iluminátům zachránit.Je konec dolaru jako světové měny.A naší havlojdi stále ještě žerou amíkům z ruky,proč ne,když si tolik nakradli,že Kalousku,Nečasi,Topolánku.

 4. Zighartice napsal:

  MO RF: V noci z 27. na 28. února, ruské Centrum pro koordinaci příměří v Sýrii, obdrželo informace o útoku vedeném z Turecka na syrské město Tel Abyad ozbrojenými skupinami za podpory těžkého dělostřelectva.
  Tyto informace byly následně potvrzeny prostřednictvím několika kanálů, včetně představitelů Syrských demokratických sil (SDF).
  Ruské Centrum se obrátilo na americké Centrum pro příměří, které se nachází v Ammánu, s požadavkem o vysvětlení ostřelování území Sýrie ze strany Turecka, které je členem USA vedené koalice, – uvedl generálporučík Sergej Kuralenko.

  zdroj: https://russian.rt.com/article/151132

 5. Zighartice napsal:

  Ruské „Koordinační centrum pro příměří“ v Sýrii začalo vydávat denní briefingy o vývoji situace.
  Za uplynulých 24 hodin zaznamenalo 9 porušení režimu příměří
  Do amerického centra pro příměří jsme předali informace o následcích ostřelování obce Kbana v provincii Latakia, stejně jako o porušení hranice Sýrie ze strany Turecka skupinou ozbrojenců v počtu kolem 100 osob, a obsazení touto skupinou v součinnosti s ostatními banditskými formacemi severní části města Tell Abyad (82 km severně od Rakká).
  Při této akci byly banditské skupiny podporovány palbou z tureckého území.
  Do rána 28.února jednotky kurdské milice vytlačili ozbrojence z města a zablokovali je v osadě Munbatih.
  Ruské Centrum se obrátilo na americké Centrum pro příměří sídlící v Ammánu o vysvětlení ostřelování území Sýrie ze strany Turecka, které je členem jimi vedené koalice.
  Obecně lze říci, že režim přerušení bojových akcí na území Sýrie je dodržován.
  http://syria.mil.ru/peacemaking_bulleti … k=12079574.

  Saúdskoarabský ministr zahraničí Adel al-Jubeir obvinil Rusko a režim Asada z porušení příměří v Sýrii. Ve svém projevu na společné tiskové konferenci s dánským ministrem zahraničí v Rijádu, Jubeir řekl, že je tu „plán B“ pokud se ukáže, že syrský režim prezidenta Bašára Asada a jeho spojenci neberou vážně příměří, ale neuvedl žádné podrobnosti.

 6. papp napsal:

  alert(1);

 7. papp napsal:

  \alert(1);\

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!