Pozorovatel z HÜRRIYET: „Kolaps Turecka je nevyhnutelný“

turkey-26-02-16-467x300Turecko pokračuje v pádu do propasti, i když jen před pár lety titulky zahraničních médií vyhlašovaly „Turecký vzestup“ a činitelé s experty z US a z EU popisovali turecké vůdce jako „moderní, demokraticky a reformě orientované, pro-evropské muslimy,“ myslí si analytik deníku Hurriyet Burak Bekdil.

Západ si navykl na důvěru, že Turecko by se mohlo stát příkladem k napodobení méně demokratickými muslimskými zeměmi Středního východu. Teď se to ale obrátilo vzhůru nohami. Turci budou muset zaplatit za revizionistické ambice a deviantní strategické myšlení svých vůdců vysokou cenu, píše Burak Bekdil v článku pro analytické centrum Gatestonova institutu.

Mezinárodní politika Turecka je chaotická. Jen za pouhých sedm měsíců se stalo v různých tureckých městech 170 lidí obětmi teroristických útoků, do čehož se nepočítají stovky dalších, kteří se stali obětmi střetů mezi tureckými bezpečnostními silami a Kurdy. Turecko rovněž upadá do chaosu za svými hranicemi. Tato země však vede i ještě nebezpečnější zástupnou válku proti šiítům a proti vládám v Damašku, Bagdádu a v Teheránu, stejně jako proti Rusku, které je podporuje.

Turecko se svými neo-imperiálními ambicemi rovněž pohlíží i na Libanon, Libyi, Izrael a Egypt jako na nepřátelské země. V Sýrii se různí hráči, včetně Turecka, „pokouší urvat největší díl maličkého koláčku.“ Islamistické ambice Ankary už dávno nejsou tajemstvím, a určitě ne pro Írán, píše Bekdil. Podle jeho názoru je tu také skutečnost, že Rusko, jehož vztahy s Tureckem se zhoršují, může tuto zemi obklíčit, když použije Sýrii, Krym a Arménii. Úvahy o vyslání ruských sil do Sýrie po sestřelení Su-24 „vypadají pro Turecko beznadějně“. A jeho spojenci v NATO už projevili naprostou lhostejnost ohledně možnosti, že by v případě konfliktu s Ruskem pomohli.

Aby na Středním východě zavládl mír, bude se muset vyřešit několik problémů. Včetně toho, zda si turečtí islamisté uvědomí, že jejich neo-imperiální ambice neodpovídají síle a vlivu této země v regionu? Podaří se sunnitům udržet svůj náboženský expanzionismus na uzdě? Budou sunnité schopni zastavit svou vlastní radikalizaci bez intervencí ne-muslimských zemí? Bekdil ale věří, že odpověď na všechny tyto otázky je „ne“.

Původně vyšlo v gpolitika.com;

Zdroj: http://southfront.org/hurriyet-turkeys-collapse-is-inevitable/
7 Komentářů k Pozorovatel z HÜRRIYET: „Kolaps Turecka je nevyhnutelný“

 1. Franta napsal:

  Turecko se na 100% rozpadne. Vznikne novy stát Kurdistán a sousedé Turecka si kazdy neho kousek odkrojí, napr. Arménie, Bulharsko, Recko. Syrie si pripojí araby vetsinove obyvanou provincii Hatay. Po bankrotu USA a EU spadne zbytek Turecka stejne jako cely blízky vychod do ruské sféry vlivu.

  • gandalf napsal:

   Bez velký války by to asi nešlo. Jde o to, jestli si ji opravdu přejeme a za koho nás poženou bojovat /nebo naše děti/. Úplně by stačilo Turecko izolovat, ale to zase nepřipustí EU a NATO. A teď babo raď.

  • Spektátor Čumilovič Puk napsal:

   Neříkejme hop dokud nepřeskočíme má své verze... = dokud se to nestane, nemůžete vědět, že se to stane na 100%... Ale pravděpodobnost je zde veliká... Co se týče Arménie, tak ta má dle jakýchsi smluv, udělaných mezi poraženou Osmanskou říší a USA, Británii a Francii na konci 1WW, prý nárok na kus území nyní ležící v Turecku! To je klíčový moment!!! Turci se nyní snaží aktivovat šíítské turkické Azerbajdžánce (správně Azery), ale ti mají snad blíže k šíitskému Iránu. Turkičtí Kazaši jsou zase sunité, ale jakési súfijské větve atd. Jinými slovy Turci kalkulují mylně na případnou pomoc turkických národů, neb se zdá, že v tomto světě je náboženství více určující, než etnická příslušnost... V samotném Turecku nyní žije 75 mil. obyvatel. Z toho je údajně 15 mil. Kurdů. Dalšími menšinami jsou Arméni a Řekové (ony malé pravoslavné skupinky křesťanů... jak diplomaticky vyhýbavě tvrdí Wikipedie.cz), asi 2 mil. menšina Tatarů a 1 mil. Čečenců... a cca 1-2 mil. Arabů a jiných etnik... Takže v Turecku bude žít tak max. cca 55 mil. Turků. Šéfové toho státu musí trpět řádnou megalomanii, když si myslí, že mohou obnovovat Osmanskou říši... To bez značné přízně vnějších velmocenských sil není vůbec myslitelné... = jestli vážně pojedou Turci tento kurz, zákonitě padnou na hubu... Očividně imperiální politiku dávno neumí ani na svém území, když desítky let bojují se svými Kurdy a nebyli je schopni začlenit do svého státu...

 2. jan napsal:

  Stačilo by odklidit Erdogana a Turecko by bylo Tureckem.
  Co se veřejně šuškalo o Erdoganovém úmyslu ovládnout celý BV,tak svým postojem v poslední době to potvrzuje.

 3. martinT napsal:

  přátelé odejde li síla, která tam vytváří to peklo tak bude vše jak bylo doposud a bylo to správně...kurdistán vznikne jen po velké válce,kde by prohrál turecko ....to přece nikdo nechce než ti viz výš

  ...ale ted to bude dle ruska a sýrie popř. iránu

  žádný další kosovo

 4. Jaris napsal:

  Ach ten hloupy Erdogan! Tak slibne zacala spoluprace s Ruskem, kdyz se rozbehl plan na plynovod. Vse by bylo uplne jinak. Copak mu ten davno proklety Washington slibil, ze se padouch Erdogan otocil na podpatku o 180 stupnu? Zradci dopadnou vetsinou stejne. Tenhle turecky otoman bravurne znicil Turecko tak, ze bude vymazano z mapy a on s jeho rodinou se bude houpat na lampach.

  • jan napsal:

   Pro Jaris.
   Já bych spíš od Erdogana čekal blufování,při jednání s Putinem.Bylo to jen odvádění pozornosti od Sýrie,co brzy poznal Putin,jak mělo dojít k rozjetí plynovodu,Erdogan zabrzdil,to nebylo přání USA,protože v USA o tom věděli co zamýšlí Erdogan.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!