EXKLUZIVNĚ: Turecko ´chrání a zásobuje tábory al-Nusra na své hranici´ – svěřují se RT syrské YPG

azazTeroristé z Jabhat Al-Nusra rozbili své tábory přímo u hranice a přijímají pravidelnou materiální podporu od turecké strany, jak se dozvěděla od jednotek syrských Kurdů reportérka RT (Russia Today) Lizzie Phelan, která cestovala s YPG (Yekîneyên Parastina Gel – Lidové obranné jednotky), aby vyšetřila tamní podezřelé aktivity. Štáb RT zdokumentoval pohyb množství vozidel přes hraniční přechod Bab al-Salam mezi Tureckem a Sýrií, na okraji města Azaz na severu, které je podle zpráv částečně pod kontrolou al-Nusra.

„Skutečně zde můžeme vidět významné pohraniční město Azaz, které je Turecko odhodláno bránit proti obsazení jednotkami YPG. Jen kousek za ním můžete vidět hraniční přechod Bab al-Salam a mohutný proud vozidel přejíždějících z Turecka do Azazu“, říká korespondentka RT ve své reportáži z turecko-syrské hranice, z míst, kam se TV štábům zřídka podaří proniknout.

„Při přiblížení objektivu můžeme vidět turecká vojenská vozidla, snad kilometr odtud, možná blíž. A přímo před námi je další vesnička, kterou podle YPG Al-Nusra používá jako výcvikový tábor“, říká Phelan.

„Za ní můžeme vidět vlát tureckou vlajku, to je na turecké straně hranice, a YPG tvrdí, že v tomto prostoru pozorují pravidelné dodávky zbraní proudící z Turecka do toho tábora Al-Nusra“.

Podle Kurdů poté, co skupina teroristů byla vyloučena z příměří, stáhla Al-Nusra většinu svých vlajek, které by mohly prozradit jejich postavení a přilákat letecké útoky. Štábu RT se přesto podařilo natočit záběry některých vlajek stále vlajících nad jejich pozicemi. YPG je jednoznačně přesvědčena o turecké podpoře teroristických bojůvek v Sýrii. Velitel YPG v Afrinu Abdu Ibrahim tvrdí, že Turecko nepochybně poskytuje podporu skupinám teroristů v tomto prostoru.

„Turecko chtělo vytvořit koalici proti terorizmu, ale žádná země, která by byla členem protiteroristické koalice, by neotevřela své hranice pro Frontu Al-Nusra“, říká. „Kurd, který se dostane do tureckého zajetí, je dopraven na Frontu Al-Nusra, zatímco raněný bojovník Islámského státu leží v turecké nemocnici: má imunitu a ochranku. Nikdo se něj nesmí ani podívat. Jaké důkazy byste ještě chtěli ?“

Abdu Ibrahim také prohlásil, že některé z jednotek, které našli na bojišti, „které patří k Frontě Al-Nusra, pocházejí z Turecka, a my jsme dokonce našli osobní průkazy a pasy. A munice, kterou jsme našli v jejich skladech – uzavřené bedničky s municí – ty byly uzavřené a opatřené razítkem turecké vlády. Našli jsme dokonce i celní doklady povolující převoz [bedniček s municí] přes hranice, což dokládá, že jejich převoz přes hranice byl úředně schválen.“

Ankara tvrdí, že její přímé údery proti YPG jsou oprávněné z důvodu jejího propojení s militantní skupinou PKK (Partiya Karkerên Kurdistan – Strana pracujících Kurdistanu) operující v Turecku, proti které Turecko nedávno na své půdě znovu zahájilo válku. Povstalečtí bojovníci v terénu jsou přesvědčeni, že Turecko poskytuje podporu IS, Al-Kaidě a Al-Nusra.

Důvod, proč jsou turecké jednotky v terénu, je podpora skupin jako Al-Kaida. Podpora pro ISIS přichází z Turecka. Ostřelují nás, protože chtějí okupovat naši zemi, ne pomoci našemu lidu. Turecko rozpustilo mnoho ozbrojených skupin, a podporuje Al-Nusra proti nám“, řekl RT Abu Jouma Benawii, generál FSA (Free Syrian Army – Svobodná syrská armáda) a spoluzakladatel armády Jaish al-Thuwar (Revoluční armáda).

„Naše bojové operace proti režimu byly zastaveny, ale proti ISIS budou pokračovat, a stejně tak i proti Al-Nusra. My jsme zavázáni příměřím, na milion procent“, dodal.

Na dotaz, zda by si byl rozmyslel svoji účast na povstání, Abu Jouma Benawii se zamyslel: „Skutečně bych změnil názor, protože zpočátku se všichni podíleli na zničení Sýrie, a v konečném důsledku trpí jen nevinní lidé. „Kdybychom věděli, že Sýrie má takové přátele, nespojili bychom se s nimi. Všichni naši lidé byli nuceni uprchnout“, dodal.

Prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno řekl, že Turecko má právo na vojenské operace nejen v Sýrii, ale i ve kterékoliv jiné zemi, která poskytuje útočiště teroristickým skupinám ohrožujícím turecký stát. Prohlásil, že postoj Ankary nemá „absolutně nic společného s právem na suverenitu států, které nemohou kontrolovat svou územní celistvost“.

„Naopak, má to co dělat s vůlí, kterou Turecko prokazuje, aby hájilo svá práva na suverenitu“, dodal Erdogan.

Turecké síly ostřelují YPG, kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci, a také pozice vládní armády v Sýrii, od poloviny února. Bombardování pozic YPG, vojenské organizace Strany demokratické unie (PYD), stále probíhá, navzdory tomu, že USA, spojenec Ankary, pohlíží na kurdské bojovníky jako na významného partnera v boji proti Islámskému státu (IS, dříve ISIS/ISIL).

Objevily se zprávy o tuctech tureckých vojenských vozidel postupujících do kurdské severní Sýrie, jakož i o vojácích kopajících zákopy v tomto prostoru. „Provokativní“ soustředění tureckých sil na hranici a ostřelování syrského území by mohlo zmařit křehké příměří a narušit mírový proces v Arabské republice, sdělil tento týden náčelník ruského centra pro monitorování příměří gen.por. Sergej Kuralenko.

Dále čtěte: Reportáž o tuctech tureckých vojenských vozidel překračujících syrskou hranic a vojácích kopajících zákopy

Cílem příměří v Sýrii, které vstoupilo v platnost 27. února a bylo sjednáno předními světovými velmocemi včetně USA a Ruska, je vydláždit cestu ke smíru mezi syrskou vládou a silami umírněných povstalců. Měly by se společně dohodnout na nastolení míru v zemi. Některé síly v Sýrii, včetně IS a Al-Nusra, jsou z příměří vyloučeny.

Experti kritizují umírněné povstalce, ale zároveň připouštějí, že situace se nyní mění.

Umírněná opozice byla „mýtus, naprostá lež“, sdělil RT politický analytik Taleb Ibrahim.

„Všichni si pamatují, co se stalo povstalcům, kteří byli cvičeni CIA v tureckých táborech, a když se vrátili do Sýrie, přeběhli k Frontě Al-Nusra.

Situace se však nyní začíná pozvolna měnit, jak stále více bojovníků syrské opozice „zjišťuje, že ničí svoji zemi a slouží cizím plánům na rozdělení Sýrie“.

Ruské letectvo pokračuje v náletech na ozbrojence Fronty Al-Nusra, aby „stabilizovalo situaci“ v regionech severně od Aleppa, uvedlo ve svém prohlášení ruské ministerstvo obrany.

Dále čtěte: Rusko předkládá důkaz o roli Turecka v ropném obchodu s ISIS.

Během posledních tří dnů došlo k nejméně 31 porušení příměří v Sýrii, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova, a dodala, že za stejnou dobu počet lokálních dohod o příměří mezi různými frakcemi vzrostl na 38.

Zdroj: https://www.rt.com/news/334483-turkey-nusra-ypg-exclusive/

 
2 Komentářů k EXKLUZIVNĚ: Turecko ´chrání a zásobuje tábory al-Nusra na své hranici´ – svěřují se RT syrské YPG

 1. gandalf napsal:

  To je nějaký problém tu silnici ze vzduchu přetnout? Když totálně zničím 200 metrů silnice v místech, kde to nejde objet, tak je po problému. RF údajně disponuje i super těžkými pumami a stejně je potřebuje vyzkoušet na ostro a obměnit ve skladech. Nebo je to YPG ještě potřeba nechat trochu „podusit“, aby se odklonilo od svých US podporovatelů a teprve potom pomoci? Nebo si to nepřeje Assad? Jenže ono to asi nebude tak jednoduchý, jak se mi to jeví v pohodě u klávesnice s nedostatkem relevnatních iformací. Leda, že by mně pozvali do toho štábu :-)

  • jan napsal:

   Pro gandalf.
   Ono je to dvojsečné,to by potom nemohla Syrská armáda.
   Víc to hlídat drony a likvidovat techniku,která by udělala zátaras.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!