O perspektivách vstupu Švédska a Finska do NATO

2-berries1V poslední době se ve Finsku a Švédsku výrazně zintenzívnila diskuse kolem otázky možného vstupu těchto zemí do Aliance. Dosud diskuse probíhá především na expertní úrovni a v médiích, ale k tomu se stále více připojují také vedoucí politické síly obou států. Dalším impulsem k aktualizaci této otázky byl podpis finského prezidenta a švédské vlády na summitu NATO ve Walesu (září 2014) dohody Host nations support, která poskytuje Alianci právo provádět cvičení na území těchto zemí a nasměrovat tam své Síly rychlé reakce (NSR) v krizových situacích.

Je však třeba poznamenat, že v tomto případě poskytnutí tohoto práva vyžaduje dohodu s hostitelskou stranou. Ve Finsku tato dohoda již působí, ale ve Švédsku vstoupí v platnost až 1. července 2016, pokud ji na jaře schválí parlament. V předvečer hlasování na toto téma zastánci vstupu Švédska do NATO nasadili v místních médiích antiruskou kampaň s cílem zdůvodnit nutnost přechodu země od stávající politiky k připojení k vojenským blokům „tváří v tvář nebezpečí, které nyní představují imperiální ambice vedení Ruské federace“. Zásadním podnětem se stal výrok generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga v jeho zprávě o práci Aliance za 201 5, o tom, že „ještě na jaře 2013 Rusko provádělo cvičení, kde se trénovaly jaderné údery na Švédsko“.

ris1

Obr. Index agresivnosti informačního prostředí ve vztahu k RF v letech 2013 – 2015

modrá: Finsko, černá: Švédsko, zelená: práh informační války

Pokud budeme mluvit o výsledcích sociologických studií, pak popularita idey vstupu do NATO je v Helsinkách výrazně nižší než v Stockholmu (27 a 49 % v uvedeném pořadí). Kromě toho v posledních parlamentních volbách ve Finsku vyhrála opoziční strana „Centrum“, což je odpůrce vstupu země do Aliance. Důvodem těchto rozdílů v názorech může být okolnost, že na rozdíl od Švédska, kde je míra důvěry v armádu jako bezpečnostní zajištění země dost nízká, obyvatelstvo Finska důvěřuje svým ozbrojeným silám daleko více, a také si dostatečně vysoce cení tradici sousedských vazeb s Ruskem, zatímco Švédové mají z případné agrese ze strany Moskvy velké obavy.

ris2

Obr.: Popularita idey o členství Švédska a Finska v NATO mezi obyvateli v období 2005 – 2015

modrá: Finsko, černá Švédsko

Z hlediska politické konjunktury v těchto zemích jejich brzké členství v NATO je velmi nepravděpodobné. Vláda Stephena Leuvena pevně dodržuje zásadu nepřičlenění se k vojenským blokům, což – nehledě na šíření antiruských nálad ve švédském parlamentu – neumožňuje spoléhat na aktualizaci této diskuse na oficiální úrovni do všeobecných voleb v roce 2018.

Prioritou vlády Finska ani zdaleka není přistoupení k Alianci. Všech osm ve finském parlamentu zastoupených stran souhlasí s tím, že nejprve je třeba rozvíjet vojenskou spolupráci se Švédskem. Postavení Finska jako nárazníku mezi Ruskem a NATO v případě připojení Švédska nemůže vyhovovat ani jednomu, ani druhému státu. Proto většina finských politiků je pro důkladné vypracování všech argumentů „pro“ a „proti“ vstupu jejich země do Severoatlantické aliance a taková práce již začala. Konečné výsledky budou známy na jaře tohoto roku.

Takže i přes nasazenou antiruskou rétoriku, „euroneutrálové“ především nepovažují NATO za nejspolehlivější nástroj pro zajištění národní bezpečnosti a raději volí alternativní vojenskou integraci uvnitř Pobaltí a východní Evropy a také bilaterální spolupráci.

Konkrétně během posledního roku a půl byla v rámci posílení švédsko-finské interakce ve vojenské oblasti vytvořena společná námořní jednotka, která by měla plně rozvinout své operativní schopnosti k roku 2023. Kromě toho existují plány na rozšíření přístupu k databázím námořních pěchot obou států vzájemně, jakož i na provádění společného podvodního cvičení. Do roku 2020 se předpokládá vypracování koncepce finsko-švédské armádní jednotky. Za další důležitý krok lze považovat podpis dohody o vojenské pomoci mezi Finskem, Švédskem a Estonskem, k němuž došlo na konci ledna tohoto roku. Toto tripartitní spojení je zajímavé z toho pohledu, že Česká republika jako člen NATO podporuje politiku sbližování Helsinek a Stockholmu s Aliancí, a nikoli vstup do ní. Zdá se, že díky provádění této strategie Švédska a Finska lze očekávat, že se rozšíří princip kolektivní bezpečnosti Aliance, ale formálně zůstanou tyto země neutrálními.

 

Shrneme-li výše uvedené, lze učinit následující závěry:

1. Politické elity Finska a Švédska jsou z ve velké části „za“ členství v NATO, ale lid je „proti“;
2. Rozbíhá se „pronatovská“ mediální kampaň s cílem šířit ve společnosti alarmismus ve vztahu k Ruské federaci;
3. Synchronicita Švédska a Finska v rozhodování o zajištění regionální bezpečnosti způsobí, že při vstupu jednoho z těchto států do NATO je pravděpodobné, že tak učiní i stát druhý;
4. Hodně bude záležet na případném referendu o členství v Alianci, které je plánováno v roce 2018;
5. Budou-li účastníky široké škály programů NATO, mohou se Finsko a Švédsko bez problémů zapojit do Aliance v případě přijetí pozitivního politického rozhodnutí;
6. Vzhledem k společensko-politickému prostředí ve Finsku a Švédsku však vstup těchto států do Aliance může probíhat v horizontu 2020, ne dříve.

Zdroj: http://riss.ru/analitycs/27082/
4 Komentářů k O perspektivách vstupu Švédska a Finska do NATO

 1. arachnid napsal:

  To jestli jsou tyto dva státy v NATO nebo ne je uplně jedno. Stejně už nemají vlastní zahraniční politiku.

  Co se nás týče, největší pr..er v naší bezprostřední blízkosti je začátek majdanizace Slovenska.
  Šestikoalice nebo případná úřednická vláda jsou toho jasným předpokladem.
  Budou se prosazovat „utečenci“, gender-agenda, homo-agenda, ještě víc se prohloubí EU-integrace, spustí se NATO základny. Tohle vše bude mít za následek že lidé se začnou bouřit, protože aspoň ti kteří volili Kotlebu to odmítat. Už teď se tam dramaticky zvýšil počet žádostí o zbrojní pas.
  Dle mých skromných předpokladů tam nepokoje začnou tak do měsíce nejpozději do dvou.
  A myslím si že Slovensko bude prvním státem EU, který doplatí na bratrskou pomoc silových složek EU a NATO.

 2. Josef Švejk napsal:

  Není pochyb! Imperiální Rusko se neustále agresivně přibližuje k hranicím mírumilovných zemí NATO! Demokratické země Evropy budou muset posílit svou odstrašující sílu a nebudou už schopné budovat demokracii v Libyi, Sýrii, Jemenu, Afghánistánu a jinde po světě. I maličká země jako ČEZko pod vedením velkého státníka Bohuše vážně uvažuje o vyslání celých 100 odhodlaných bojovníků do východních zemí, aby tam mohli účinně bránit Prahu proti barbarským hordám z východu. Dá-li bůh, zvítězíme nad zlovolnými agresoři ve vzduchu, na zemi i v moři! Až k nám dorazí všichni naši bratři z Arábie a Afriky , postavíme 50 mil armádu a nezastavíme se až ve Vladivostoku!

  • Pepa z Depa napsal:

   svejk je proste mistr…

   https://www.youtube.com/watch?v=fIs6e6vYc_g

   „Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít.“

   „Musíš se snažit vyhnout se svárlivým lidem a vyhledávat lidi soudné, držet se práce, na kterou stačíš, a nepouštět se do takové, která je nad síly a schopnosti: co děláš, hleď dělat s největší péčí a nadšením. Budeš-li takto jednat, budeš, myslím, nejmíň volán k zodpovědnosti, v nesnázích najdeš nejspíš pomoc a budeš žít bez potíží a bez nebezpečí až do vysokého věku.“

 3. erika napsal:

  Rusko má podľa Stoltenberga a spol. „imperiálne ambície“.
  NATO však nijako neozrejmilo, aké ambície má NATO, pod velením USA, keď na rozdiel od Ruska má po celom svete vojenské základne.
  Každý, kto premýšľa hlavou,si ľahko spojí s imperiálnymi záujmami tie základne a nie akési ruské ambície, ktoré sa navyše zrodili práve v hlavách čoraz viac militarizovaného tzv. Západu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!