Švédsko, Francie, Nizozemsko se bouří proti prodloužení registrace glyfosátu

GlypPoté, co se Nizozemsko a Švédsko vyslovily proti prodloužení registrace glyfosátu, tak je následovala i Francie. Požadují odložení hlasování. Tyto tři země, na rozdíl od německého parlamentu, odmítly další používání glyfosátu od Monsanta. Rovněž kvůli nedostatku transparentnosti okolo evropského úřadu EFSA a jeho blízkosti k chemickým koncernům.

Dne 8. března 2016 se v Bruselu sejde evropský Stálý výbor pro rostliny, živočichy, potraviny a krmiva (SC PAFF). Poté předloží své rozhodnutí, které formálním aktem následně zrealizuje Evropská komise. Tři země, Švédsko, Francie a Nizozemsko takové rozhodnutí zkouší oddálit.

,,Pokud neexistuje žádná možnost jak hlasování odložit, budeme hlasovat proti tomuto návrhu,“ řekl Marcel van Beusekom, mluvčí nizozemského ministerstva zemědělství.

Po Švédsku a Nizozemí v pátek následovalo oznámení francouzské ministryně pro životní prostředí Ségolène Royal, která oznámila, že Francie bude hlasovat proti obnovení evropské registrace pro glyfosát.

Schválení tohoto jedu, co se týká objemu nebo jeho použití, má být bez omezení. To znamená, že průmyslové zemědělství může tento herbicid stříkat na pole kdykoliv bez ohledu na to, jak jsou pěstované kultury zralé. Každý soukromý vlastník zahrady, majitelé domů, různé podniky, železniční zařízení, okraje silnic, chodníky a plácky, všude tam se může ještě více urychlit již stávající environmentální a zdravotní katastrofa.

Rakousko na začátku nadcházejícího týdne v odborném výboru EU bude hlasovat pro navrhované prodloužení registrace pro pesticid glyfosát. Vyplývá to ze stanoviska Agentury pro bezpečnost potravin AGES, které unikly k environmentální organizaci Global 2000. Rakouská strana zamýšlí, že jeho používání zakáže ve veřejném i soukromém sektoru. (tedy povolí používání glyfosátu jen v zemědělství)

,,Takové stanovisko je v celém svém rozsahu kolosálně chybné. I když při selektivním pohledu lze rozpoznat i pozitivní signály.“

Tak to komentoval chemik z organizace Global-2000 Helmut Burtscher z dnes uniklého a nyní nevládní organizací zveřejněného (leaknutého) dokumentu, který jde do Evropské komise. Je zaměřen na obnovení registrace kontroverzního pesticidu na dalších 15 let. Při jeho schválení, budou státy následovat doporučení Evropské komise.

Bez ohledu na lidské zdraví

V polovině února rovněž dokument AGES navrhl zákaz ,,smrtících injekcí“ z obilovin, jedná se o tzv. chemické vysoušení, který již v Rakousku každopádně platí.

Kvůli ekologickému riziku se diskutuje o navrhovaném omezení, sdělil Burtscher.

,,Taková pozice nebere ohled na lidské zdraví, zejména na vážné pochybnosti WHO k riziku rakoviny.“

Ke stažení: AT_AGES_ on Glypho_.pdf

Švédský ministr životního prostředí Åsa Romson také oznámil, že se nebudou spoléhat na posouzení rizik od EFSA. Chtějí další analýzy, které jsou na sobě opravdu nezávislé. Do té doby budou hlasování bojkotovat. Romson dodal: ,,Jsme znepokojeni, protože naši občané jsou znepokojeni. Když konzumují potraviny, tak se chtějí cítit bezpečně, jinak to nejde.“

Děkujeme Švédsku, Francii a Nizozemsku!

DALŠÍ KROKY

Zatím, co se komise chystá glyfosát na 15 let znovu povolit, stále existuje možnost jak tento návrh zablokovat. Obraťte se prosím na zodpovědného ministra zemědělství a vyzvěte ho, aby hlasoval proti schválení.

Zdroj: https://netzfrauen.org/2016/03/06/schweden-frankreich-niederlande-rebelieren-gegen-die-verlaengerung-glyphosat-eu-countries-launch-shock-rebellion-against-glyphosate-herbicides/
Jeden komentář na Švédsko, Francie, Nizozemsko se bouří proti prodloužení registrace glyfosátu

  1. weissbach napsal:

    Ve Švédsku jsou ve všem vepředu a bohužel to není jen glyfosát. Skandinávie je už dlouho zkušební polygon NWO, podobně jako od jisté doby Řecko, nyní Německo. Potřebují si to napřed někde odzkoušet, než to zavedou všude….
    http://www.quintus-sertorius.net/news/prislo-to-driv-nez-jste-cekali-evropska-komise-planuje-zavest-od-1-ledna-2018-zakaz-plateb-v-hotovosti-a-propaganda-se-snazi-ostosest/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!