První výtisk listu Zaman po výměně vedení podporuje politiku Erdogana a mlčí o protestech

zamanPoté, co turecké úřady dosadily nucenou správu, nezůstala ani stopa po dřívější opoziční orientaci deníku Zaman. Současně bývalí spolupracovníci novin zahájili nový projekt, aby, podle jejich vlastních slov, v Turecku nezanikla svoboda tisku. S podrobnostmi z Istanbulu přichází korespondentka RT Paula Slier.

Situace v Istanbulu se stala krajně vypjatou. Natáčecí štáb RT, přítomný na protestní akci, se obával, že každou chvíli bude proti shromáždění použit slzný plyn, jak se již stalo 5. března.

Korespondentka RT Paula Slier vysvětluje, že je nutno bedlivě sledovat pohyby policistů: kdyby si nasadili plynové masky, znamenalo by to, že je nutno co nejrychleji uprchnout.

Shromáždění skandovalo: „ Smažte se v pekle, tyrani !“

Nedaleko od místa protestní akce se nachází budova redakce deníku Zaman. Dav je vytlačován co nejdále od ní. Automobilisté projíždějící kolem houkají na znamení sympatií s protestujícími.

Lidé tam bylo zjevně víc než na předešlé protestní akci. To vyvolávalo obavy z možných policejních zásahů – minule se uchylovala k tvrdým prostředkům.

Při pohledu na místní noviny vzniká dojem, že píší o dvou zcela různých Tureckách. První výtisk vydání Yarına Bakış, tzn. „Pohled do budoucnosti“, připravili bývalí spolupracovníci listu Zaman. Na titulní straně jsou vytištěna slova policisty: „Shoďte ho se schodů !“ Kromě toho jsou ve výtisku obsaženy fotografie krajně tvrdých střetů, které se odehrály na tomtéž náměstí 5. března.

O skutečně aktuálních tématech se v listu Zaman vůbec nepíše. Hlavním tématem je stavba nového mostu přes Bospor. V prvním sloupci je fotografie prezidenta Erdogana, pořízená při jeho vystoupení k Mezinárodnímu dni žen. Vydání obsahuje i články o návštěvě tureckého premiéra v Iránu a o pohřbu vojáka, který zahynul v průběhu bojových operací na jihovýchodě Turecka.

RT předtím pořídila rozhovor s bývalým šéfredaktorem a spoluzakladatelem anglické verze Zaman Bülentem Keneşem.

„Jestli se Turecko začne klonit na stranu diktatury a despotizmu, myslím, že deník Zaman zanikne, v zemi budou potlačeny nezávislý tisk, žurnalistika, opozice i občanská práva a svobody. Zastavení našeho listu je jen jednou epizodou tohoto chmurného vývoje událostí“, prohlásil tehdy.

Jak hlásí korespondentka RT Paula Slier, mezi demonstranty vládla atmosféra nespokojenosti. Vznikl dojem, že se situace může brzy znovu vyhrotit.

06.03.2016, 23:28

Zdroj: https://russian.rt.com/article/152328
6 Komentářů k První výtisk listu Zaman po výměně vedení podporuje politiku Erdogana a mlčí o protestech

 1. weissbach napsal:

  Jak snadné…. Ani Bakalu nepotřebují.

 2. Hromy divo bijú napsal:

  Na Slovensku sa chystá Kiskovláda a mediálna masáž je v plnom prúde:
  http://dennik.hnonline.sk/slovensko/593610-ako-by-vyzerala-uradnicka-vlada-pozrite-si-tipy-podla-hn
  Každý jeden z navrhovaných koná alebo konal proti Slovákom!

  Ak sa toto stane a títo ľudia sa naozaj chopia moci tak je tu majdán!

  • Dežo napsal:

   Nielen majdan, ale hlavne plné vlaky imigrantov + bratská pomoc z NATO + zákaz ĽSNS!
   Toto je naozaj vážna hrozba.

 3. oskar napsal:

  Kdysi mě pobavila komedie „Diktátor“. Dnes mám pocit, že nešlo o komedii, ale o vizionářský pohled Saši Barona :-)

 4. Pepa z Depa napsal:

  „Musíš se snažit vyhnout se svárlivým lidem a vyhledávat lidi soudné, držet se práce, na kterou stačíš, a nepouštět se do takové, která je nad síly a schopnosti: co děláš, hleď dělat s největší péčí a nadšením. Budeš-li takto jednat, budeš, myslím, nejmíň volán k zodpovědnosti, v nesnázích najdeš nejspíš pomoc a budeš žít bez potíží a bez nebezpečí až do vysokého věku.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!