Saúdská Arábie v Jemenu kolabuje

yemen-1024x672Síly Houthiů si v neděli v noci zpětně dobyly region Al-Kabeen v provincii Lahij. Útokem jemenských sil byly zabity a zraněny tucty saúdských vojáků. Mezitím Jemenská armáda s lidovými silami značně postoupila v provincii Marib, během čehož zabila vysoký počet saúdských vojáků a mnoho dalších zranila. Saúdská strategie v Jemenu utrpěla naprostý kolaps. Zatímco saúdské síly poráží četní nepřátelé, rebelové Houthiů směřují k okupaci jižních provincií samotné Saúdské Arábie.

Strategická důležitost Jemenu

Jemen je geopoliticky velmi významnou zemí. Leží v jihozápadní části Arabského poloostrova a střeží úžinu Bab al-Mandab. Z hlediska geopolitiky, vojenství a politiky je to tedy významná země. Průmyslové země Západní Evropy závisí na ropě z Perského zálivu a nejkratší trasa pro tankery je přes průliv Bab al-Mandab, Rudé Moře a Suezský kanál. Tento průliv je tedy důležitý jak pro Evropu, tak pro země Zálivu stejně jako pro Írán, který se teď po zrušení sankcí snaží o obnovu svých dodávek ropy Evropě.

Tato námořní trasa je rovněž důležitá i pro Čínu, která ji chce začlenit do svého projektu Námořní Hedvábné stezky. Loni vyjednala Čína s Džibuti zřízení vojenské základny v průlivu Bab al-Mandab z africké strany.

O úžinu Bab al-Mandab jako o vstup do Rudého moře se vzhledem ke svým zájmům v Rudém moři značně zajímá i Izrael. Ze strategického hlediska, ať Jemen kontroluje jakákoliv moc, tak ta kontroluje i přístup do tohoto průlivu a námořní trasu z Indického oceánu do Středomoří.

Jemen během Studené války představoval bitevní pole mezi Tellukratickými a Thalassokratickým mocnostmi. Mohutné kontinentální mocnosti Sovětskému svazu se podařilo uchvátit kontrolu nad Jižním Jemenem, bývalou britskou kolonií, kdy získali kontrolu nad přístavem Aden a úžinou Bab al-Mandab. Po kolapsu Sovětského svazu připadl sjednocený Jemen pod vliv Saúdů.

Šiítský hřeben na Arabském poloostrově

Severní část Jemenu obývají muslimové ZaydiShi’a, kteří byli vždy pod vlivem svých souvěrců z Íránu.

Na počátku 20. století na území Severního Jemenu zřídila vlastní království sekta umírněných šiítůMutawakkilitevedená náboženským vůdcem Zaidayyihem. Tato síla rovněž vždy zaručovala íránské zájmy a během někdejší občanské války v letech 1962-1970 ji Írán podporoval. Přes rozdíl v íránském režimu (v minulosti monarchie, v současnosti islámská republika), měl Írán v Jemenu vždy ty samé spojence a projevoval ty samé zájmy a tu samou geopolitickou strategii. Důležité je i to, že saúdský region Najran, který hraničí s Jemenem, obývají šíitští SulaimaniIsmailiové, kteří mají etnicky blízko k obyvatelům Severního Jemenu a které wahhábitský režim tohoto království utlačuje. 10% saúdského obyvatelstva jsou šíitští muslimové. Ti obývají tu část země, která je blízko k Perskému zálivu, a tam leží i hlavní ropná ložiska. Írán by podporou utlačovaného šíitského obyvatelstva případně tedy mohl zničit svého úhlavního nepřítele na Středním východě. V reakci na to chce Saúdská Arábie především vymýtit vládu Houthiů v Jemenu a spolu s tím terorizovat své vlastní šiítské obyvatelstvo (např. popravou prominentního šíitského šejka Nimr al-Nimra).

Níže mapa náboženského rozložení Arabského poloostrova

saudi-peninsula-shia-areas

Jemenská válka

Jemen od vyhnání presidenta Hadiho z hlavního města v lednu 2015 a útěku do exilu zůstává roztříštěný. Země je rozdělená mezi dočasnou vládu vedenou Houthii (šíitskými rebely podporovanými Íránem) a zbytky bývalého režimu, stejně jako AQAP (al-Kaiíd Arabského poloostrova) a separatistickým hnutím na jihu; přičemž nikdo není schopen kontrolovat celou zemi. V březnu 2015 iniciovala Saúdská Arábie do této země vojenskou intervenci.

Zatímco Houthii vedená vláda podporovaná vojsky loajálními k bývalému presidentovi Salehovi (předchůdci Hadiho, který byl svržen Arabským jarem v Jemenu) dominuje Severnímu Jemenu, tak síly jejich protivníků, k nimž patří vojska wahhábiské invaze, ISIS, Al Kaiída Arabského poloostrova a separatistické Jižanské hnutí bojují o Jižní Jemen.

K Saúdy vedené koalici patří Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Katar, Bahrajn, Jordánsko, Maroko, Súdán, Egypt a Pákistán. Spojené státy oznámily, že jim pomáhají se zpravodajstvím, s výběrem cílů a s logistikou.

Saúdská porážka v Jemenu

Saúdská Arábie nemůže v Jemenu zvítězit. Úsilí Saúdy vedené koalice nepřineslo žádný skutečný úspěch. Tato válka odhalila vojenskou a strategickou impotenci saúdského velení a vedení.

Toto království není schopno porazit svého hlavního nepřítele – vládu vedenou Houthii. Houthiové kontrolují jemenské hlavní město Sana a většinu bývalého Severního Jemenu.

Saúdská zástupná armáda Al-Kaiída Arabského poloostrova jedná daleko nezávisleji. Ta přebírá více a více měst před tím kontrolovaných Hadiho vládou podporovanou Rijádem.

Spolu s tím Jižanští separatisté z bývalé PDRY odtrhli celý region Hadhramaut.

Úspěch Houthiů

Ani jediný ze saúdských strategických cílů nebyl splněn. Jak velitelé Salehu, tak Houthiů jsou naživu a kontrolují značné části Jemenu a pohybují se volně po zemi. Rebelové Houthiů používali proti intervenčním silám taktických balistických raket včetně SCUD, Točka a Qaher-1, kdy zasahovali i základny na saúdském území a koalici ničili lodi. Zasaženo bylo letiště Jizan, ropná zařízení Aramco a vojenská základna Faisal.

Podle nezávislých zdrojů v Jemenu podpora pro hnutí Houthiů jenroste. Podařilo se jim prezentovat sejako jedinou nezávislou sílu, která vzdoruje saúdské agresi a brání principy tradičního islámu bez jeho zkažení wahhábitskými perverznostmi. V říjnu 2015 vyzývali prominentní vůdce kmenů, intelektuály a náboženské vůdce ze všech části Jemenu, aby podepsali „kmenovou chartu cti“ k odražení saúdské agrese.

Válka na saúdské půdě

Rebelové Houthiů s podporou místních kmenů odtrhávajících se od Saúdské Arábie teď útočí v provincii Najran a vpadli i do Jizan, kde zabrali další saúdskou vojenskou základnu. Síly vlády Houthiů a armády bývalého presidenta Saleha neustále útočí na okraje hlavního města této provincie.

Tato ofenziva je vedena přísně v souladu s vnímáním Houthijských (Zaydských) imámů, kteří vždy Ismaili Najran a Jizan považovali za součásti velkého Jemenu.

Saúdská armáda v zoufalé snaze zastavit jemenskou ofenzivu používá klastrové pumy i proti vlastnímu obyvatelstvu. Saúdská Arábie se se svými spojenci snaží situaci zachránit pomocí žoldnéřů z celého světa včetně Latinské Ameriky (konkrétně z Kolumbie) a z US. Silám Houthiů se už podařilo řadu velitelů těchto žoldnéřů zabít. Tato strategie ve skutečnosti ukazuje na porážku Saúdy vedených sil a lze ji snadno dát dohromady i se situací nízkých cen ropy, jelikož výnosy z ropy nestačí.

Předpověď

Předpovídá se, že Saúdská Arábie tuto válku prohraje. Slepá ulička, do jaké se Jemenská válka dostala, by mohla být i počátkem kolapsu samotného tohoto království. To by pak mohlo vést k dramatickým změnám v celém regionu.

Podle mluvčího Jemenské armády brigádního generála SharafGhalibLuqmana budou další útoky na saúdskoarabské provincie považovány za politická rozhodnutí, nikoliv vojenská, a principiální rozhodnutí budou přijímána v Teheránu a v Sanaa.

Původně vyšlo v Katehon

Zdroj: https://southfront.org/saudi-arabia-is-collapsing-in-yemen/
12 Komentářů k Saúdská Arábie v Jemenu kolabuje

 1. Adolf Balík napsal:

  Už vedou s Houthiii tajně mírové rozhovory a vyměnili si zajatce.

  • Novapalo napsal:

   To nie je dôležité. Hlavné je, že islamská ideológia a teda aj Korán má možnosti iného výkladu.
   Ale ani toto, žiaľ, podľa mňa z dlhodobého a faktického analytického pohľadu nebude schopné nič zásadne -základne – koncepčne – zmeniť. Islam a ich Korán je daný a je určený na zničenie kresťanstva……..
   Tak sa aj stane. Tie národy, ktoré nezrušia kresťanstvo, budú v permanentnej vojne s islamom. Ak chcete niečomu rozumieť, tak čítajte knihy pána Kysuckého……

   • Petr napsal:

    Arabi mají za úkol zničit evropské bělochy.
    Pak budou sami zničeni genetickými zbraněmi o kterých se za oceánem v poslední době hodně mluví.

   • Kysucký rabín napsal:

    Ano,priatelia,

    ak vám záleží na vymazaní národnej i osobnej identity
    a chcete sa pripodobniť prázdnemu a tlachajúcemu Novapalovi,

    tak čítajte knihy pána /rabína/ KysuckéhoTM !

  • contumax napsal:

   Navapalo

   Já jsem Ti to psal už snad před rokem, že si myslím, že ten pánko Kysucký budeš Ty anebo Tvůj příbuzný…

   Kdyby tam bylo alespoň popsáno jak se dělá nejlepší žinčica…

   • jan napsal:

    Pane contumax.
    Pokud nemáte dojný ovce,tak žinčici doma neuděláte.
    Jinak Vám můžu popsat celý postup.

 2. Ikema Monika napsal:

  Přeji Jemenu dobrou mušku na Saudsky šmejdi ! Bombarduji vJemenu civilisti a děti je to normální agrese proti Jemenskemu národu bohužel média drží hubu a krok z ropnimi šejky nežeňte je až do jejich paláců !!

 3. contumax napsal:

  V Jemenu šeredně narazili a nejen SA ale i páni “ Rambové “ žoldáckých militantních agentur…

 4. Ikema Monika napsal:

  Contumax:: souhlasím s tebou ****

 5. jan napsal:

  S.Arábie musí přeskupovat síly proti Sýrii,tak ať Jemenci pořádně tlačí a způsobí jim hodně ztrát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!