RT exkluzívně z Turecka: Diyarbakir – město mrtvých a pohřešovaných

kurdi11. března turecké ministerstvo vnitra ohlásilo, že brzy bude zahájena nová takzvaná protiteroristická operace proti Dělnické straně Kurdistánu na jihovýchodě země. Předtím bylo oznámeno, že turecká vojska dokončují speciální operaci ve městě Diyarbakir. V důsledku tři měsíce trvajících vojenských akcí přišli o život mírumilovní obyvatelé městské části Sur. Většina těl zatím nebyla vydána příbuzným obětí. S rodinou jedné z obětí konfliktu hovořil korespondent RT William Whiteman.

Večer 11. března se v tureckém městě Diyarbakir konala páteční modlitba. Aby potlačili projevy nesouhlasu mezi kurdským obyvatelstvem, státní orgány nyní vyžadují, aby imámové četli kázání pouze ve vládou schváleném znění.

Tisíce místních Kurdů na znamení protestu proti tomuto opatření bojkotují hlavní mešitu ve městě a své motlitby konají v blízkém parku. Imám, který káže jak v kurdském, tak tureckém jazyce, odsoudil akce Ankary.

Po obloze létají vrtulníky, bez ustání se ozývají exploze a výstřely. Kousek dále po cestě probíhají vojenské akce; přibližně 500 m odtud se nachází městská část Sur.

Vláda se snaží potlačit odpor v regionu. V souvislosti s tím turečtí vojáci provádějí v Suru nepřetržitou operaci proti Dělnické straně Kurdistánu a skupinám s ní spojeným.

Žena oplakává svoji 17-letou dceru Rozerin, která zahynula při bombardování čtvrti Sur, kam přijela se svými přáteli začátkem ledna. Kvůli bojovým operacím je čtvrť nepřístupná, proto ani tělo dívky nebylo vydáno jejím blízkým. Bohužel není málo podobných případů.

U památníku obětem, jejichž těla ani nebyla nalezena, se korespondenti RT setkali s otcem Rozerin – Mustafou Chukurem.

«Zprávy o její smrti se objevily ve státní televizi a na internetu. Ve zprávách byly ukázány údaje z pasu Rozerin; dokumenty byly nalezeny u jejího těla», svěřil se.

d3ec0f4c9dd1bca29d7a6c29610d55b9d78bd811

Příbuzní obětí vyhlásili hladovku, ale podařilo se jim od vlády dosáhnout pouze vydání dvou těl. A jejich stav byl prostě strašný.

«Vydaná těla byla silně zohavená; některé části už sežrali toulaví psi. V jejich trupech byly navíc tisíce kulek. Podle všeho vojáci ještě dlouho po smrti obětí stříleli do mrtvých těl. Identifikace byla možná pouze pomocí testu DNA», popisoval Mustafa Chukur.

Tým RT hovořil o těchto následcích s Emerem Enenem – spolupředsedou místní organizace Demokratické strany národů, která sympatizuje s Kurdy.

«14 těl obětí ze Suru nicméně nebylo vydáno. Dlouho ležela všem na očích – nejprve při obléhání, pak v době zákazu vycházení. Příbuzní nemohou své oběti pohřbít bez těl. Není jim dovoleno vypravit pohřeb svým blízkým tak, jak předepisují islámské tradice. Vláda tím porušuje lidská práva a nedotknutelnost náboženských tradic», sdělil Enen.

Každou sobotu v Diyarbakiru příbuzní těch, kteří byli pohřešováni v době vrcholícího turecko-kurdského konfliktu v 80. a 90. letech, požadují, aby jim byly poskytnuty informace o jejich blízkých. Dnes k nim přibylo sedm nových obětí, mezi nimi i rodiče Rozerin.

Po zastavení bojových operací několik let svítala naděje na lepší budoucnost. Nyní ale rodiče zabité dívky mohou jen doufat, že jednou dostanou zpět tělo své dcery – a zároveň s tím se snad i ztiší jejich zármutek.

Zdroj: https://russian.rt.com/article/153211
12 Komentářů k RT exkluzívně z Turecka: Diyarbakir – město mrtvých a pohřešovaných

 1. Adolf Balík napsal:

  Teď večer v Ankaře výbuch automobilní bomby nejméně 27 mrtvých a 75 zraněných.
  Tady obrázky a videa:
  https://southfront.org/breaking-blast-in-ankara-at-least-27-dead-75-injured/

  Je tam i trocha povídán v angličtině, zatím ale nikdo nic pořádného neví.

 2. Adolf Balík napsal:

  Turecký soud právě po proběhlém útoku zakázal Facebook a Twitter.
  https://southfront.org/urgent-turkey-bans-facebook-and-twitter-after-the-attack-in-anakara/

 3. contumax napsal:

  Mám oprávněný obavy, že to začne všude kolem nás a možná i tady … a že to se to bude stupňovat …

 4. Andy napsal:

  Před tímto režimem klečí EU na kolenou a ještě dostanou bezvízový styk s vidinou brzkého členství v EU !!! To jsme to tedy dopracovali i s celou EU ! Pryč z tohoto spolu !! Něco takové ho se dít v Rusko, to by byla pastva pro naše presstitutky typu Drtinová a spol. To by měl Putin psí hlavu, ale protože je to přítel Erdogan, tak je ticho po pěšině. Do hajzlu s tímto pro NWO režimem. Tady se naprosto jednoznačně ukazuje, co to ten NWO je za totalitu.

  • jan napsal:

   Jenom taková poznámka,není to podivné,před každým summitem EU v Turecku atentát.Každopádně to svedou na Kurdy.

   • Andy napsal:

    Největší gól je, že oni o plánovaném atentátu věděli. Věřím, že ho i sami provedli a teď to budou svádět ba Kurdy, aby měli ospravedlnění pro plánovanou protikurdskou ofenzívu.

    • Ridge napsal:

     Opet akce pod falesnou vlajkou… typicke.. napadlo me to okamzite take, ze to svedou na Kurdy a budou proti nim jak v Turecku tak v Syrii vedeny vojenske akce.

     • weissbach napsal:

      To je obvyklé mlžení Turků u důvodu obvinění ohledně jejich spolupráce s IS. To se nastraží nálož a pak se řekne, že to IS útočí na Turecko, nebo se ze Syrského území vypálí nějaká ta salva do Turecka a přihlásí se IS. Světe dívej se, že nejsme kámoši! Fakt ne!

 5. Ikema Monika napsal:

  Zločinec Erdogan opět popravuje svoje lidi aby mohl trestat a upalovát nevinný Kurdy ! Už tam nahnat svoje vojska a dal ve městech zákaz vycházení pro Kurdy ! Zajímavé je že se to děje vše jen v Ankaře ale nic v Istanbul !!!!

 6. Ikema Monika napsal:

  Včera ve večerních hodinách proběhla demonstrace v Istanbulu policie do demonstrantů střilela je spousta raněných . Ruské video je to zatím na :: Securitymagazin mrknout než-li stáhnou !!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!