Syrské válčiště 16.3.2016 – video a jeho přepis

16.03.16_War-is-continuingRuské letecké seskupení bude pokračovat v náletech proti teroristům, řekl 15. března náměstek ministra obrany Nikolaj Pankov. Protiletecké systémy včetně protileteckých raket S-400 také zůstanou na letišti, a zrovna tak i ruské námořní seskupení umístěné u syrských břehů.

Ve stejný den, jak ruské, tak syrské válečné letouny zintenzivnily své nálety proti ISIS v oblastech kolem Palmyry a způsobily na vojenské technice a pozicích militantů těžké škody, přičemž Tygří síly Syrské arabské armády (SAA) pokračovaly v postupu v západní Palmyře, kde převzaly kontrolu nad Jaba lHayyal. SAA se svými spojenci teď postupuje ve směru na výcvikový tábor ISIS v Katarské královské vile.

Mezi tím propukly boje mezi SAA a ISIS u elektrárny Tishrin v jižních oblastech provincie Damašek. Dělostřelectvo SAA ostřelovalo region al-Ghyath jižně od této elektrárny, kde se militanti ISIS soustředili, aby v této oblasti zahájili ofenzivní operaci.

Na frontě v DeirEzzor zahájily syrské síly protiútok proti militantům ISIS a zabrali horu Turda a část silnice vedoucí do DeirEzzor. Syrská vojska v současnosti rozvíjí útok ve směru na ropné pole Thayyem.

SAA se svými spojeneckými silami za podpory značného počtu ruských válečných letounů, které v Sýrii zůstávají, pokračuje v iniciativních operacích proti teroristům vyloučeným z dohody o zastavení palby. Jižní fronta rovněž získala informace, že Putinovo rozhodnutí o částečném stažení ze Sýrie časově zapadá do času pravidelné obměny letounů zapojených do ruské operace v Sýrii. Ruské Aero-kosmické síly provádí rotaci na letišti Hmeymim pravidelně, protože tyto letouny provádí značné množství bojových vzletů.

Tímto rozhodnutím si Rusko rovněž zachovalo iniciativu na diplomatickém poli. Tuto skutečnost potvrzuje i rozhodnutí US ministra zahraničí Johna Kerryho, že příští týden navštíví Rusko, aby zde diskutoval o Syrské krizi.

Zdroj: https://southfront.org/international-military-review-syria-mar-16-2016/
45 Komentářů k Syrské válčiště 16.3.2016 – video a jeho přepis

 1. Zighartice napsal:

  Zadání splněno?
  Prezident Ruska Vladimír Putin oznámil stahování většiny ruského vojenského kontingentu ze Sýrie. Všechny zajímá jedna otázka: PROČ? Možné odpovědi naleznete v této detailní analýze ruského magazínu Expert Online.

  http://eurasia24.cz/nazory/545-zadani-splneno

 2. Zighartice napsal:

  Některé Su-34 zůstávají na Hmejmimu (to bude ten roj co tam není od začátku) – viz video na konci, pojíždění na vzlet bez přídavné nádrže, takže nejde na přelet do RF.

  http://tvzvezda.ru/news/forces/content/201603161307-hkov.htm

 3. Zighartice napsal:

  Su-24M bílá 16 (přeznačená na 76 – RF-93812 z 6980. letecké základny na letišti Šagol u Čeljabinsku) dnes ráno jde na boj. vzlet ověšený bombami, následovaná onou Su-34, takže také tam zatím minimálně roj z Šagolu zůstává. I startující Su-30SM má podvěšené minimálně dvě letecké bomby OFAB-250-270. Tedy nálety pokračují.

  https://youtu.be/RPkRqfXjEXg

 4. Zighartice napsal:

  Toto je důležité video – na Hmejmimu jsou nové vrtulníky v tmavě šedé kamufláži (pravděp. Mi-35M) – žádné vrtulníky v šedé kamufláží doposud rusové v Sýrii neměli.
  + se u východní VPD staví jedna velká stojánka pro dvě či tři letky letounů.

  https://youtu.be/0sCykRzTUL0

 5. Zighartice napsal:

  Sýrska vláda začala s prípravnými prácami na ťažbu zemného plynu. Jeho ložiská boli objavené pri meste Sadád, blízko diaľnice M5 Damašek – Homs. Počíta s dennou ťažbou okolo pol milióna kubických metrov plynu!

  https://www.almasdarnews.com/article/syrian-government-begins-natural-gas-production-southeast-homs/

 6. Zighartice napsal:

  Návrat z Sýre. 200 letů. // důvod proč se RF letadla vracejí je, že nemají kam kreslit hvězdičky.

  http://politikus.ru/uploads/posts/2016-03/1458132113_8.jpg

 7. Zighartice napsal:

  Na Hmejmim dorazily bitevní vrtulníky Mi-28N !! cool
  Zdroj Routers, takže žádné pofidérní video.

  https://www.youtube.com/watch?v=srra3IKtEg8&feature=player_embedded

 8. Zighartice napsal:

  Jestli vidím dobře, tak to je KA-52.

  http://uploads.ru/6XOtg.jpg

  • Zighartice napsal:

   Opravdu like, jsou tam nově i bitevní vrtulníky Ka-52 !!
   Vypadá, že je „čerstvě dovezená“, protože nemá ještě nasazené listy rotoru po letecké přepravě.
   Škoda, že nejde přečíst číslo „žlutá XX“, dalo by se tak zjistit odkud je. Takže na Hmejmimu jsou nově minimálně roje (4ks) Mi-35M, Mi-28N a Ka-52.

  • Zighartice napsal:

   Dovoluji si tvrdit, že na 99.98% Ka-52 na Hmejmimu jsou kupodivu z Dálného východu, konkrétně 575. letecké základny armádního letectva v Černigovce, jde to jednoduše identifikovat podle jejich kamuflážního schématu (který je dost specifický pokud jej budete zkoumat detailně v porovnání s jinými v RF, + ještě nemají nainstalované IR rušiče Vitebsk u podvozkových nohou, protože to byla jedna z prvních základen co je přebírala) dohledatelného na internetu.

   http://russianplanes.net/id170713

   • Zighartice napsal:

    Konkrétně v únoru tam (575. letecká základna armádního letectva v Černigovci) měli velké cvičení a ostré střelby – viz fotoreportáž.
    Cvičení se skládalo ze dvou fází, první, vyhlášení bojové pohotovosti posádek pro nanesení raketo-kanónových úderů na simulovaném nepřítele s minimální výškou a vzdáleností střelby 1-2 km, následně přistání na nevybaveném letišti natankovat a dozbrojit munici, a další odlet na polygon.

    http://warlock-fe.livejournal.com/20744.html

 9. Zighartice napsal:

  Kdo a jak využije ruského „odsunu“ ze Sýrie?
  Bez ohledu na jistou teatrálnost „odsunu“ se zdá, že Rusko svých cílů dosáhlo: stabilizovalo pozici Asadova režimu a současně zabránilo Západu zkusit si další „změnu režimu“ s dalšími katastrofálními důsledky.

  http://www.literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/21708-kdo-a-jak-vyuije-ruskeho-odsunu-ze-syrie

 10. Zighartice napsal:

  Včerejší přelet Su-24M/2 ze Sýrie do RF.

  https://youtu.be/5gkAoHgIuNM

 11. Zighartice napsal:

  Občas i slovenský mainstream napíše pravdu..)
  Válka v Sýrii je špinavá hra Američanů.

  http://komentare.hnonline.sk/komentare/594017-vojna-v-syrii-je-spinava-hra-americanov

 12. Ikema Monika napsal:

  Situace v Syrii se začíná projasňovat ! Putin sice ze Sýrie odvolal část sil jehož jádro tvořily bombardéry (SU-24 M SU -34 ale dnes se na základně Hmejnim objevily nové těžké bitevní vrtulníky MI -28 N Noční lovec . Putin pouze podle situace nahradil jeden druh vojska druhým !!!

 13. Jura11 napsal:

  V režimu příměří pokleslo množství denních náletů o 2/3 … není tedy důvod držet původní počet letadel. Navíc když se to dá využít při vyjednávání o míru.

  To samé pozemní ostraha … prý pokles z 4000 na 1000 z důvodu snížených rizik po dobytí větší části provincie Lakatia (za celou dobu jsem slyšel o jednom incidentu, kdy se na základnu snažili dostat terosisti s náklaďákem výbušnin)

  P.S. Děkuji Zighartici za info. Potvrdilo to mou doměnku, že Rusko vysílá do Sýrie (v rámci rotace) svých pilotů.
  Platí totiž poučka. Lepší než voják je vycvičený voják. Lepší než vycvičený voják, je voják s bojovými zkušenostmi.

 14. Ikema Monika napsal:

  Zajímavá příhoda se stala na hranicí s Tureckem. Povzbuzení odchodemRuskych vojsk skupiny z Al – Turkmen a An- Nusry několika stovek se rozhodli navrátit území v Latakii o které přišli ! Překročili hranice přes Turecky přechod a schovali se v lese, bohužel je zaznamenaly dróny a zaslaly signál do centra ! Hned na to přiletěly Ruské Migy a shodily na ně bomby a další skupinky už dobila Syrská letadla a potom ještě vše důkladně vyčistíli vojska !!!

 15. contumax napsal:

  Zighartice

  Tomu říkám kulometná palba…!!!

  Díky Ti…

 16. Zighartice napsal:

  Aleppo, největší syrské město a centrum stejnojmenné provincie, je jedním z nejdůležitějších strategických míst od samotného počátku syrského konfliktu v roce 2011. Od roku 2012 se město stalo baštou syrských protirežimních skupin. Článek vyšel původně na Security Outlines.

  http://www.armadninoviny.cz/aleppo-aneb-vsichni-proti-vsem.html

 17. Zighartice napsal:

  V. Putin – 17.3.2016 – v nevyhnutnom prípade sme schopní posilniť naše zoskupenie v Sýrii za niekolko hodín na veľkosť potrebnú pre danu situáciu a využivat široký arzenál vymožeností….Domnívám se, a i nezasvěcení se mnou jistě budou souhlasit, že se jedná o očekávanou informaci.

  http://ria.ru/syria_mission/20160317/1391590944.html

 18. Zighartice napsal:

  Tohle by si měli přečíst naši křesťané: Pět let nehorázných lží o Sýrii (otevřený dopis belgického premonstráta).

  http://www.novarepublika.cz/2016/03/tohle-by-si-meli-precist-nasi-krestane.html

 19. Zighartice napsal:

  „Vycházíme ze základních mezinárodních norem, nikdo nemá právo narušovat suverénní vzdušný prostor Sýrie. Byl vytvořen a efektivně funguje mechanismus předcházení incidentům s americkou stranou ve vzduchu, všichni partneři ale byli upozorněni a vědí: Naše systémy PVO budou použity proti jakýmkoli cílům, které budeme pokládat za hrozbu pro ruské vojáky. Chtěl bych zdůraznit, proti jakýmkoli cílům“, řekl Putin.

  http://cz.sputniknews.com/svet/20160317/2604583/putin-syrie-pvo-cile.html#ixzz439poGQkj

 20. Zighartice napsal:

  Putin: Vojenská operace v Sýrii stála okolo 33 miliard rublů.
  Financování operace v Sýrii se vykonávalo hlavně z prostředků Ministerstvo obrany Ruska, řekl prezident Vladimir Putin na setkání s vojáky, kteří působili v operaci.
  „Vojenská operace přirozeně požadovala jisté výdaje, jejich hlavní část ovšem byly zdroje ministerstva obrany, peníze ministerstva obrany, okolo 33 miliard rublů. Předtím byly tyto rozpočtové prostředky ministerstva roku 2015 namířeny na provedení vojenských cvičení a bojovou přípravu. My jsme prostě jen přesměrovali zdroje na zabezpečení skupiny v Sýrii,“ řekl Putin.

  http://cz.sputniknews.com/svet/20160317/2604978/putin-syrie-operace-vydaje-financovani.html#ixzz43AqfcuHi

 21. Zighartice napsal:

  Masivní konvoj Syrské námořní pěchoty opouští severní Latakia a směřuje k Palmýře kde se připojí k ofenzivě proti ISIS . Počet vládních vojáků v oblasti Palmyra čte zhruba 5,000-5,500 .

  https://www.almasdarnews.com/article/massive-convoy-syrian-army-reinforcements-leave-latakia-palmyra/

 22. Zighartice napsal:

  Hranici mezi iráckou autonomní oblastí Kurdistán a severními částmi Sýrie, které ovládají Kurdové, ve středu z neznámých důvodů uzavřely .

  Agenturu Reuters o tom informoval představitel syrsko – kurdských bezpečnostních sil známých pod označením ASAJA . Podle komunikačního důstojníka Abdalláha Saadúna hraniční přechod mezi syrskou Málikíjou a iráckým Fajšchábúrom uzavřeli od středečního odpoledne, a to z rozhodnutí irácké strany. K tomuto kroku došlo v den, kdy měli syrští Kurdové oznámit spojení tří oblastí na severu Sýrie do „federálního “ útvaru.

  http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/387044-hranica-medzi-kurdskymi-oblastami-iraku-a-syriou-sa-uzavrele/

  • jan napsal:

   Pro Zigharice.
   Perfektní,poděkuji.
   Když to tak dokážete sledovat,bude zajímavé,jak se budou chovat USA ze svým bombardováním.Těch cílů už tolik není,tak by se už nesměli splést.I když si myslím,že určité stopy potřebují zahladit.

   • Zighartice napsal:

    Troufám si tvrdit, že přístup jůesej se ve valné míře nezmění, což mimo jiné vystihuje nálet na frontové linie syrské armády v provincii Deir ez-Zor na východě Sýrie, v jehož důsledku byli zabiti čtyři vojáci legitimní syrské armády (dalších nejméně 16 jich bylo těžce zraněno), se nevyhnutelně jeví jako přesně naplánovaný a koordinovaný tah. Následoval po něm útok islamistů, jenž vyústil v prolomení pozic syrské armády u vesnic Ayyash a Bgelia.
    Syrský konflikt stále hrozí globálním konfliktem. Stále prožíváme Advent, rámovaný imigrační tsunami a duněním bomb v blízkosti Betléma. Více než symbolické.
    Stále více se totiž potvrzuje dřívější podezření z koordinace útoků amerických jednotek s veliteli sil Islámského státu. Dosud se spolupráce ISIL a USA omezovala především na dodávky zbraní a včasná varování před bombardováními tak, aby nedocházelo k přílišným ztrátám na straně islamistů, mezi nimiž působí i řada amerických poradců.
    Ještě nikdy však nedošlo k situaci, aby americká letadla bombardovala Asadovy jednotky, a stala se tak součástí koordinovaného útoku ISIL. Otázka zní: proč? Jde snad o cílenou provokaci jako v případě sestřelení ruského bombardéru SU-24, ke kterému došlo – jak dnes již dobře víme – po sledování americkými Awacsy, které Turkům předávaly přesné souřadnice o pohybu letounu? V tomto případě patrně zacházejí ještě dále. Vše nasvědčuje spíše tomu, že Američané, zděšeni ruskými úspěchy v oblasti, již zcela bez ohledu na možné fatální následky postupují bezhlavě za svým cílem: rozvrácenou a rozdělenou Sýrií.
    Takže si to shrňme: Turci sestřelili s pomocí vojenských informací Západu ruský bombardér, který útočil na islamisty převážející ve velkém ropu do Turecka. Reakcí Ruska bylo rozmístění protileteckých raketových systémů S 400 do bojové zóny a zintenzivnění náletů. Došlo také ke zvýšení dodávek nových zbraní Asadově armádě, včetně nejmodernějších tanků T90. Dále Moskva vyslala k syrským břehům nejmodernější plavidla a ponorku s raketami s plochou dráhou letu na palubě. Ve stejné chvíli schválily Velká Británie a Německo nasazení letectva pro boj s Islámským státem a připojily se tak k Francii a USA, které (údajně) islamisty neúspěšně bombardovali již delší dobu. Obě země tak učinily bez dohody s Asadem. Všichni tedy operovali nad touto zemí ilegálně, narozdíl od Ruska, které bylo jako jediné Asadovou vládou požádáno o vojenskou pomoc.
    Do Sýrie proudili další a další američtí vojáci a poradci a bylo a je zřejmé, že mají za cíl – kromě udržení pozic islamistů – i postupné rozparcelování země podle plánu (de jure nemohou, protože rezoluce RB OSN specificky vyzvala k jednotnému státu), jenž by umožnil vznik území pod koloniální správou „Velkého Izraele“, jehož součástí by bylo rozsáhlé území Iráku a Sýrie rozdělených podle etnického klíče.
    K naplnění tohoto záměru však je třeba překonat legální Asadovu vládu. To ovšem nebude jednoduché, neboť syrská armáda s ruským letectvem naopak dále dobývá postupně stále větší území. Proto nejspíš budeme otevřené spolupráce mezi západní koalicí a islamisty svědky stále častěji. Válka, která se pro některé západní komentátory stává údajně stále „nepřehlednější“, nabírá naopak docela čitelné obrysy. Aktuální dění jen potvrzuje bezradnost amíků v jejich syrské politice. Svrhnout Asada bude možné jenom v klidu, a to demokratickými svobodnými volbami. Jakékoliv vměšování s výcvikem hrdlořezů se USA nikam nedostanou. Je vidět, že ruský přístup zamést se všemi, kteří útočí na regulérní vládu (ať už se někomu líbí, nebo ne) je správný. Stejně jako každý dobrý šachový hráč i Putin ví, že jedním z klíčových faktorů v jakékoliv válce je čas, a doposud Putin načasovával každý svůj krok skvěle. Stáhnout velkou část ruských ozbrojených sil ze Sýrie právě nyní je zcela jistě kurážným a potenciálně riskantním krokem, ale jsem si jist, že je to také správným krokem. Ale teprve čas ukáže, jestli byla má jistota oprávněná, nebo ne.

  • contumax napsal:

   Zighartice

   1***

   To je vono ,to je vono jen do nich Zighartice, teď to byla palba ze všech stran…!!!

   • Zighartice napsal:

    V mezinárodních záležitostech všichni slouží stejným páníčkům. A americká veřejnost tuto agendu, dobývání, toleruje, protože „experti“ a „zpravodajská“ média slouží stejným pánům: aristokracii. Co se týká CIA, ministerstva „obrany“, ministerstva zahraničí atd., je toto „ctihodný“ postoj, který je třeba obhajovat. Ostatní země jsou „postradatelné“. Takže: lze je i spotřebovat, nejen zpustošit. Není to právě to, k čemu jsou? Aby sloužily „jediné nepostradatelné zemi“? Co se týká úvah o Amerikou vedené invazi do Sýrie, na počátku bylo slovo a existence nejméně čtyř „dobrých zpráv“. Zaprvé, stejně jako v Iráku, bude začátek invaze pravděpodobně snadný. Vlastně bude ještě snazší, než v Iráku, protože syrská armáda je menší, slabší a méně zkušená, než byla irácká armáda, a již je vázána boji s vnitřní opozicí. Zadruhé, Spojené státy by pravděpodobně odvedly lepší práci u základní poválečné rekonstrukce, protože se poučily z mnoha chyb, které udělaly v Iráku. A co víc, po Iráku a Afghánistánu mají Spojené státy velký kádr lidí se zkušenostmi potřebnými pro vypořádání se s výzvami rekonstrukce.“
    Jak dojemné! Stejně dojemné, jako nůž v srdci, pro kohokoliv, kdo je dostatečně stupidní, aby si myslel, že organizace jako jůesej jsou o něco lepší, než to nejhorší pozlacené lejno.

 23. Zighartice napsal:

  Dnes vstoupili SAA a Hizballáh jednotky do archeologického parku na západ od Palmýry. Putin vyjádřil naději(vydal rozkaz) , aby se tato starověká perla nezničila pro syrský lid…

  http://www.vesti.ru/doc.html?id=2732287&2732287

 24. Zighartice napsal:

  K těm Ka-52 na Hmejmimu. Nedá se přesně určit odkud jsou, jsou to každopádně relativně nové stroje předané nedávno. V SEZNAMU č.1 vyrobených Ka-52 sice figuruje červená 79 na posledních místech, ale bez uvedení základny, v druhém seznamu je již červená 77,78,79 vedená v Sýrii. Ač jsem se snažil, tak žádné Ka-52 v kamufláží s červenými čísly jsem nikde nenašel. Ale jsou tu přeci jen malé indície (podle mě relevantní) vedoucí na Dálný východ, sice to nesedí na 100%, ale kamufláž a další markanty Ka-52 předané v prosinci roku 2015 – ještě bez registrace – vystavené ve Vladivostoku před univerzitou až nápadně se podobá Ka-52 „červená 79″ v Sýrii z poslední kvalitní fotky, ten stroj na fotce a videu není 100% tentýž, ale určitých podobných markantů v kamufláži a dalších znacích se tam dá najít až podezřele mnoho, + hlavně za povšimnutí stojí onen šedý čtverec a obdélník na „ploutvi“, který se na starších strojích Ka-52 s kamufláží moc nevyskytuje, a jelikož „ploutve“ (příklad) nejsou na fotce ze Sýrie skoro vůbec „očouzené“ od výtokových spalin, znamená to, že vrtulník je opravdu nový a „neolétaný“, pokud jej tedy komplet nepřestříkali. Je ale dost pravděpodobné, že jsou nové a do Sýrie je z dálného východu opakovaně dopravovala An-124 (RA-82038). Naposledy do Sýrie letěla 22.2. odpoledne.

  SEZNAM č.1
  http://forums.airforce.ru/matchast/4139-reestr-ka-50-i-ka-52-a/

 25. contumax napsal:

  Zighartice

  Úžasný výkon…

  Třikráte se Ti klaním až k zemi…!!!

  • Zighartice napsal:

   Děkuji contumax. Nelze upírat svobodu nikomu, kdo má natolik vyspělé myšlení, že chápe její smysl a touží po tomto stavu. (I. Asimov)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!