Vysvětlení zákulisí ruského stažení ze Sýrie

26Dnes propuká široká diskuse o důvodech Putinova rozhodnutí o stažení většiny ruských sil ze Sýrie. Základ je zjevně v diplomatickém rámci. Rusko předvádí svou oddanost mírovému urovnání a vysílá signál opozici. Avšak jak to často bývá, snížení počtu ruských letounů v Sýrii má i zákulisní motivy. V posledním měsíci, kdy intenzita bojů v Sýrii kvůli zastavení palby poklesla, zůstala větší část ruských válečných letounů umístěných na letišti Khmeimim neaktivní (přes 50 %).

Během toho všechny letouny potřebují neustálou provozní údržbu a personál v pohotovosti: piloty, techniky a další podpůrnou lidskou sílu.

Během aktivní fáze operace byl počet vzletů na jedno ruské letadlo v Sýrii (kromě vrtulníků) v průměru asi 2,8 – 3 vzlety na 1 válečný letoun, při započtení všech ruských válečných letounů v Sýrii.

Důstojník US Air Force (pilot bitevníku) odhadl, že ruské bojové letouny vzlétaly v počtu asi 2-4 vzlety na bojový letoun. „S tím, že dvaatřicet jich bylo na rampě, si myslím, že by nejspíš byli schopni létat jen dvaceti čtyřmi letouny denně. Podle doby letu a toho, jestli létají i v noci, jich mohli mít dvacet dva a létat s nimi čtyři vzlety na tryskáč denně. Takže si myslím, že je to nejspíš v rozsahu čtyřicet osm až devadesát šest vzletů denně.“

Opravdu počet vzletů na 1 k boji připravených válečný letoun byl v aktivní fázi této operace asi 4-5 vzletů denně. Ruské Aero-kosmické síly vedly ty nejintenzivnější nálety v době, kdy se ruské letecké seskupení v Sýrii skládalo z jen 32 válečných letounů. Později to bylo navýšeno na 40 válečných letounů. Žádné letadlo se během celé operace nezřítilo kvůli technické závadě.

Pro porovnání počet vzletů US vedené koalice u bojových letounů účastnících se operací v regionu je v průměru 0,15 na 1 bojový letoun, když se započítá všech těch asi 180 válečných letounů US vedené koalice. Technická vytíženost ruských válečných letounů byla tedy mnohonásobně vyšší v porovnání s US vedenou koalicí. Mnozí experti to viděli jako těžko uvěřitelné, že Rusové mohli vést takto vysokou míru vzlétání po tak dlouhou dobu, ale dělali to.

Přitom ale zařízení na letišti Khemimim umožňují údržbu letadel jen částečně. Integrovaný servis a údržba se dá dělat jen ve speciálních leteckých opravárenských zařízeních v Rusku.

Ať tak či onak, Putiovo rozhodnutí ze 14. března stáhnout ze Sýrie ruské síly bylo synchronní s běžnou potřebou údržby a integrovaného servisu.

Podle mediálních zpráv citujících „anonymní zdroje“ bude částečné stažení ruského leteckého seskupení ze Sýrie dokončeno do konce týdne.

Očekává se, že na letišti Khemmim v Sýrii zůstane nejméně 12 ruských válečných letounů, aby vedly každodenní nálety na teroristy. Tyto letouny do Sýrie přiletěly teprve před asi měsícem či dvěma a do těchto operací se zapojovaly méně.

Protiletecké systémy včetně protileteckých raket S-400 na letišti zůstávají. Ruské námořní seskupení bude nadále u syrského pobřeží hlídkovat.

Ruské Aero-kosmické síly jsou připraveny do Sýrie znovu vyslat letecké seskupení v plném rozsahu okamžitě, jakmile opozice obnoví válku.

Zdroj: https://southfront.org/ulterior-explanation-of-the-russian-withdrawal-from-syria/
20 Komentářů k Vysvětlení zákulisí ruského stažení ze Sýrie

 1. tomáš napsal:

  prosím dojebat všechny ta agresivní sadistický hovada,ať si říkaj IS,Nusra,Ahram atd…včetně FSA.Všechno stejnej ksindl živenej američanem a turkem.Schválně malá písmena,páč si těch sráčů ani trochu nevážím…

 2. Ikema Monika napsal:

  Situace v Syrii se začíná projasňovat ! Putin sice ze Syrie odvolal část sil jehož jádro tvořili bombardéry (SU-24M SU -34 ) ale dnes se na základně Hmejnim objevily nové těžké bitevní vrtulníky MI -28 N Noční lovec. Putin podle situace nahradil druh vojska druhým!!

  • contumax napsal:

   Ikema Monika

   Výborně…

   Jen doplním, že jsem se dozvěděl, že vítr vane od Afghánistánu… islamisté se seskupují i Gruzii…

  • Ada napsal:

   Lietadlá naložené zbraňami sa môžu vrátiť v prípade potreby za jeden deň, povedal zástupca ministerstva.

 3. Bogus Sobotka napsal:

  Stav ekonomiky Ruské federace může být vážnější, než Moskva oficiálně přiznává , takže potřebuje rychlou dohodu se Saúdskou Arábií o ropě, která by umožnila stabilizaci státních financí. Proto je stažení ze Sýrie údajně ústupkem Saúdům, kteří trvají na odchodu Asada. Poté by mohl Rijád snížit těžbu a stabilizovat ceny ropy na světovém trhu. Zatímco Moskva nejspíše původně kalkulovala s disciplinací Saúdů a Turků ze strany Washingtonu, Obamova politika zapříčinila ztrátu vlivu na tradiční americké spojence – a ti tedy dál působí proti Moskvě, které se nepodařilo v příslušném časovém okně vyřešit vše, co si představovala. Válka neskončila, ale peníze docházejí.

  Pokud se Rusko skutečně začne stahovat, znamená to definitivní potvrzení názoru, že Moskva ani dost málo neintervenovala proti „islámskému státu“. Islamistické fanatiky zasáhl jen zlomek ruských náletů a vzhledem k usilovnému bombardování umírněné opozice naopak relativně posílili. Ani jedno z nejdůležitějších měst kontrolovaných IS – Palmýra, Rakka, Dejr ez-Zaur – nebylo během ruské intervence obsazeno a vyčištěno. Nejdůležitějšími výsledky ruských náletů jsou tedy stabilizace Asadova režimu, oslabení FSA a dalších umírněných skupin povstalců, plus zesílení proudu uprchlíků vyhnaných z povstaleckých oblastí. IS poražen nebyl. Naopak, právě zahájil útok na město Marea v Azazské kapse severně od Aleppa, kterou kontroluje umírněná protiasadovská opozice.

  • konzerva napsal:

   A je to tady oficiální zpráva z lihového domu odsouhlasená šéfem zvaného ,, psí dečka,, na základě zpráv, které poskytli někteří pisálci kteří byli v Sýrii osobně….

  • Leviathan napsal:

   Opakovat bláboly z mainstreamu má opravdu bogusovskou hodnotu.

  • Ada napsal:

   Navyše postihnutý výpadkom pamäti, lebo Putin povedal na začiatku operácie, že mu ide o vyrovnanie síl a že operácia potrvá tak štyri-päť mesiacov…Ministerstvo obrany ani nepožiadalo o zvýšenie rozpočtu, lebo sa čerpá z kapitoly na cvičenia. Staré bomby vylepšené zariadením na lietadlách bolo treba aj tak delaborovať… A iné zbrane – rakety,ohňomety (solncepjok) a i. boli vyskúšané naostro…

  • Ivan napsal:

   lovectrollov na pravda.sk napisal:

   niekto sa tu pýtal, čo to vlastne je ta umiernená opozícia…..tu je presná definícia….

   …Telefonický dotaz na Ministerstvo obrany Ruska:

   -Ako rozlišujete pri bombardovaní obyčajných teroristov od umiernených?

   -Na radikálnych teroristov používame normálnu muníciu a na umiernených umiernenú muníciu. „Naozaj?“

   -“Slovo ruského oficiera!“

   -A ako sa odlišuje umiernená munícia od normálnej?

   -Tak ako sa odlišuje radikálny terorista od umierneného teroristu – je natretá inou farbou v svetlejších a umiernených odtieňoch – odpovedal oficier a zavesil…….

   lovectrollov
   3136592 včera
   20:49

  • tojefuck napsal:

   Zalez zpatky do zadku, ze kteryho si vylezl.

  • adam napsal:

   Boguši, mám na to jedno porekadlo:

   Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo.

   Píšeš, že Rusi už nemajú peniaze a Američani ich majú koľko? Veď ani za 4 roky tej šaškárne čo tam predvádzajú nedokázali to,čo Rusi za 6 mesiacov. Staraj sa radšej u Usrahell, lebo sa tam schyľuje k občianskej vojne a to bude iná kuca-paca ako v Sýrii.

   PS: Americké frakovacie firmy ako „prosperujú“ pri súčasných cenách ropy? Kto bude splácať ich úvery? Nechcel by si sa zaujímať radšej o to, ako tu smradiť?

 4. Ivan napsal:

  Zakerni zapadni genozlocinci saskuju pred celym svetom…

  Najmenej dva roky „bojovali“ proti ISIL tym, ze chranili cesty cisterien s ropou do Turecka…, podporovali tzv. umiernenu opoziciu (teroristov), len aby zvrhli legalne zvoleneho prezidenta Syrie a aby sa zmocnili ropnych zdrojov Syrie, tak ako sa zmocnili zdrojov v Iraku a v Libyi…!

  Ked prislo na pomoc Syrii Rusko, zrazu zacali poriadat konferencie o Syrii, o umiernenej opozicii, zacali zhanat poslusnych pudlikov do tzv. koalicie…

  Vsetko su to znaky chovania sa zakernych zlocincov, vykrucat sa, prekrucat realitu, provokovat, terorizovat, klamat…atd.!

  Saskuju, ked sa nechavaju akoze demonstrovat pred kamerami v Parizi…, na prazdnej ulici a potom goebbelsovske media k nim pripoja akoze cele ulice demonstrantov na ich podporu z inych demonstracii, napokon aj z demonstracii odborov za prava pracujucich ludi…

  Mozeme ocakavat, ze goebbels media opat ukazu, ako sasovia porazili ISIL, a budu sa opat stretavat na prazdnej ulici pre televizie…, no skutocnej ulice sa boja…, zatial co Putin na devitaho maja pochodoval spolu s desattisicami obcanov centrom Moskvy, zapadni genozlocinci pochoduju policiou vyprazdnenou ulicou Pariza…, aby tzv. spolocne demonstrovali…

  Obama na ulicu nesmie ani vyliezt…, do desiatich minut by ho zastrelili…!

 5. Ivan napsal:

  V roku 2014 som o zbabelych zapadnych genozlocincoch napisal:

  Ivan napsal:
  1.10.2014 (10.24)
  http://www.nwoo.org/2014/10/01/turecko-a-izrael-v-soucinnosti-s-us-nato-podporuji-teroristy-islamistickeho-statu-isis-a-al-kaiidy-v-syrii/#comment-12165

  Politicke ciele zalozenia a vojenskych uspechov ISIL su dnes este nie celkom jasne…

  ALE, uz zajtra sa moze celkom vyjasnit… Vojaci ISIL su pred branami Bagdadu a uz zajtra moze byt v ich rukach…! Ak zapadni genozlocinci z ambasad v Bagdade hufne utecu, ako pred par dnami utiekli z libyjskeho Tripolisu pred demokratmi, ktorych po zavrazdeni Kaddafiho sami dosadili…, a o par dni sa uz novi demokrati kupali v bazene opustenej US Embassy… A ak sa uz o dva dni budu vojaci ISIL kupat v bazene tiez na bagdadskej US Embassy, potom bude vo veci jasnejsie…, no nepozicaj svoj bazen demokratom, ktorych si sam dosadil… A bude uz asi jedno, ci zapadni zlocinci z ambasad stihli utiect, alebo ich do jedneho ich vlastni spojenecki demokrati pobili…

  A tak uvidime…, mozno casom sa bude aj Jaros na Ukrajine a jeho Nazzi gardy, vycvicene a vyzbrojene zapadnymi zlocincami, demokraticky kupat v niektorom bazene opustenych ambasad…, no nepodel sa o bazen so svojimi spriatelenymi demokratmi…?!

 6. Ivan napsal:

  Zapadni zakerni genozlocinci vyvolali nabozensku nenavist medzi sunitmi a siitmi, obe vetvy veria v Alaha…

  Kto protestoval proti zapadnym genozlocincom, ked koncom roka 2004 vyvrazdili vo Faludzi tisicky civilistov…?!!! Ked sa dokazovy material pokusila vyviest talianska novinarka, tak sa ju americke jednotky v spoluucasti s CIA pokusili zavrazdit…!!! Nehovoria vam v tejto suvislosti nieco ceske Lidice…?!!!

  V roku 2005 zastavili tvoriace sa babkove policajne sily v Iraku vozidlo nalozene vybusninami a v nom aj styria domacky obleceni tzv. teroristi. Ukazalo sa, ze su to zakerni britski zlocinci zo SAS, ktori nechavali vybuchovat bomby raz pred siitskymi mesitami a raz pred sunitskymi. Po zadrzani ich v nocnych hodinach oslobodila vojenskym zasahom britska okupacna armada… Dodnes a denne sa medzi sebou na tieto podnety zbytocne a bratovrazedne zabijaju Iracania, miesto toho, aby verejne odhalili, kto zabijanie navodil a spolocne zahnali zapadnych genozlocincov zo svojej zeme, alebo ich ako odpad zakopali k pohnojeniu pody…

  • weissbach napsal:

   To je klasická metoda, které se říká „Sršní hnízdo“. Slouží k vyvolání nenávisti a radikalizaci obyvatelstva. Stejnou metodu použili například k rozbití Jugoslávie. Stejně postupovali v Libyi a Sýrii. Na Majdanu opět stejná taktika /střelba do davu false flag/.
   Je víc než pravděpodobné, že stejnou metodou spustí masakry v Evropě. Jedna z prvních věcí, které udělal IS /klon SA, Turecka pod dohledem CIA/ bylo, že zabavoval lidem pasy. S těmito pasy se přesunulo do Evropy minimálně 10 000 vycvičených bojovníků /rozvědky Německa a Rakouska uváděly ještě nedávno číslo 5000?!/. Momentálně jako spící buňky neprojevují aktivitu a čekají na další přísun posil z Turecka /proč se ostatně budou měnit mezi Řeckem a Tureckem kus za kus!?/. Koho sem turecké tajné služby asi budou posílat místo odchycených zoufalců? Proč Merkelová trvá na kvótách a ratifikaci této dohody? Pro něčí blaho /copak tyhle lidi zajímalo někdy něčí blaho kromě vlastního/? Její kariéra je u konce, tak jako tak /viz Gorbačov uklizený a zajištěný světoobčan věnčený mezinárodními cenami, s Merkelovou to bude stejné, dostane Nobelovku a kdovíco ještě, je „za vodou“/, takže potřebuje dokončit úkol nastavit parametry stálého přísunu posil k efektivní proměně Evropy v bojiště. Současné zátahy ve Francii a Bruselu jsou nejspíš jen divadlo, kdy rozhodně nechytají členy sítě, ale likvidují samostatně fungující skupiny, které nemají krytí a překážejí svými pirátskými akcemi neboť narušují hladký průběh přesunu, který ještě není dokončen a předčasné akce zbytečně vyvolávají odpor obyvatelstva a ztěžují hladký průběh celé operace. Není zvláštní, že právě v Německu se žádný teroristický útok ještě nestal? Přitom jsou tam tisíce /rozvědka uvádí 500?!/ odhodlaných radikálů s výcvikem. Ale útok v Německu by způsobil plánovačům vážné komplikace. Navíc zde musí být do té doby zorganizovaná protistrana a musí být pod kontrolou, aby v den D mohla reagovat a spustit útoky na přistěhovalce jako odvetu, nebo něco takového. Takže posouvají se vždy černé i bílé figurky na šachovnici podle plánu. Takhle to funguje vždy. /Mimochodem všimli jste si jak se u nás začíná umělá opozice objevovat čím dál častěji v ČT?/
   „Sršní hnízdo“ neslouží jen k zažehnutí revoluce, chaosu, občanských válek, etnických a náboženských konfliktů. To je pouze první nutná fáze změny. Dalším efektem je soustředění /nalákání/ odporuschopného, bojeschopného mužského obyvatelstva /džihádisté, domobrana atd./ v reprodukčním věku a jeho následná efektivní vzájemná fyzická eliminace, přičemž ženská populace nepředstavuje prakticky žádnou hrozbu odporu. Je naopak vhodná k zachování pro „šlechtitelské“ záměry nové generace pro „novou“ NWO dobu.
   Celou Evropu se jim podařilo dokonale a pod rouškou humanity podminovat. Taková operace se připravuje roky, rozhodně nezačala v roce 2015. Ta invaze byla odmávnutá, koordinovaná a doladěná na Bilderbergu 2014 a 2015, ihned po ruském zablokování libyjského scénáře v Sýrii. Plán má vždy varianty pro případ nutné změny. Můžeme si být jistí, že přes nějaké výhybky a úpravy se jede pořád dál. Británie vystoupí z EU, čímž se nestane územím chaosu, ale odtud se bude skrytě vyvíjet tlak na zbylou EU, aby chaos dosáhl potřebného stupně. Nemůžu si pomoct, ale připomíná mi to stejný scénář jako v roce 1938-1945, kdy se z Britanie rozšířil na celou západní Evropu americký vliv a USA a GB koordinovaně schlamstli Řecko, pacifikovali Itálii, do východní Evropy se tehdy nedostali, protože to zablokoval Stalin. Nicméně se polovina Evropy stala majetkem bankovní chobotnice /což stačilo na plánovaný petrodolar a dominanci světového obchodu/. V dnešní době to již nestačí, protože majetkem se má stát i zbytek včetně Ruska a přilehlých zemí. Evropa bude tak oslabena, že nebude mít šanci vykonávat jakoukoli samostatnou ekonomickou politiku a nebude mít možnost jakkoli vyvíjet spolupráci s Ruskem. O to se už nyní postaral pás od Baltu až po Černé moře, kdy posledním článkem byla Ukrajina, což se časově zvládlo do 2014. Od tohoto pásu směrem na západ se teď bude přitápět. Pod záminkou ochrany uprchlíků proti nacistům se bude konstituovat policejní stát s odebíráním vlivu jednotlivých zemí a bude se posilovat vojenská přítomnost cizích armád /ochrana, humanitární krize, terorismus/. Tím se také omezí možnost odpoutání některé ze zemí a účinně se potlačí případné výbuchy nepokojů v souvislosti s řízeným bankovním krachem, odstraněním hotovostních plateb atd. Výsledkem bude změněná Evropa, rozparcelovaná do etnických a nábožensko kulturních enkláv zmítaných vlastními problémy a bez valného vlivu na zásadní dění okolo. Součástí budou checkpointy, pracovní zóny propojené koridory, čtecí zařízení ve stanovených obytných zónách, kde bude sídlit nová feudální správa, na dálnicích, vjezdech a výjezdech z měst. Účastníci tohoto probíhajícího procesu budou vlastníky /legalizovaným oprodejem/ vší zemědělské půdy, vodních zdrojů, energií. Pro ně bude pracovat zbytek populace za minimální, k přežití stanovenou mzdu pod stálým dohledem mocenských složek, vyhlášek, které už navždy znemožní jakoukoli ekonomickou samostatnost. V tomto je ostatně už vše nastaveno stálým přesunem strategického majetku onomu 1% plus místním satrapům. TTIP, EET, konec hotovostních plateb jsou součástí těchto změn. Živnosti budou postupně likvidovány, zaměstnanecká práva zlikvidována, kdo bude chtít přežít bude nucen se přizpůsobit všemu. Mužská populace bude decimována nasazením do „horkých“ regionů atd. Výhledově se do tohoto stavu můžeme dostat během 1-5 let v první fázi. K totální finální podobě během 5-10 let. Čína bude likvidována biologickými zbraněmi v širším rozsahu během 5-10 let.
   Nevěřím tomu, že se nějaký GP přesune na východ do Číny, aby odtamtud vládnul. Co by asi tak nabídnul, aby to fungovalo k jeho spokojenosti? Jakými mechanismy by kontroloval a ovlivňoval Čínské vedení? K čemu ho potřebují? K ničemu. Čínu potřebuje jako světový pracovní tábor, nikoli jako suverenní entitu.
   Takže z toho vychází jako centra budoucí moci po likvidaci USA?
   Takový scénář se asi nikomu nelíbí. Netvrdím, že se to stane a že je to reálné v jednotlivých bodech, nebo jako celek, ale indicií, že se to už děje je kolem plno. A když něco nějak vypadá a chová se to tak, pak to je na 99% ono….
   A pak je tu taky skrytě podporovaný chiliastický apokalyptický scénář obsažený v šířených proroctvích. Jak křesťanských, tak islámských. Vatikán to přímo řežíruje, aby to ten dojem neodvratnosti vyvolávalo /poslední papež František-humanista, který na Velikonoce bude umývat nohy migrantům/ a očekávaný imám Alí, černý prapor z Chorásánu vztyčený v Jeruzalémě…. Celý koncpet ISIS je od počátku založen na tomto /to znamená, že skrze to je islám i křesťanský svět manipulován ideologicky k vypuknutí soudného dne, ke konečnému podvolení se „vyšší moci“. Paralelní plán střetu dvou protikladů s příchodem nové kvality – NWO. Východní náboženství s podobným konceptem nepracují, finále nebude vycházet odtamtud…

 7. Zighartice napsal:

  http://eurasia24.cz/nazory/545-zadani-splneno
  Pomohli, ale… Syřané si nemohou stěžovat – ruská přítomnost v Sýrii zachránila Asada a spolu s ním i šance na zachování Sýrie v dosavadních hranicích, napomohla k osvobození více než 400 měst a osad a 10 000 čtverečných kilometrů území.
  Ve skutečnosti ovšem žádný z proklamovaných cílů operace – eliminace Islámského státu (IS), likvidace teroristů pocházejících ze zemí bývalého Sovětského svazu, podpora syrské armády během jejích útočných operací – splněn nebyl.
  IS pořád existuje a jeho bojovníci i nadále znásilňují děti, popravují obyvatele, kteří s nimi nesouhlasí, zatahují arabský svět zpátky do středověku a vyhrožují vpádem do Evropy. Likvidace „našich“ teroristů také nebyla dokončena, podle slov Sergeje Šojgu se během naší operace podařilo „zlikvidovat více než 2000 banditů, kteří (do Sýrie) přišli z Ruska, včetně 17 polních velitelů“ – ovšem to není tak moc, na jejich místo přijdou jiní a budou organizovat další výcvik.
  A co ještě, syrská armáda v současné době nehodlá zastavit své útočné operace a právě se snaží o dobytí Palmyry s tím, že bude dále pokračovat na Rakku (proklamované „hlavní město“ IS). Její akce přitom probíhají v plném souladu s ženevskými dohodami a neporušují podmínky dohodnutého příměří. Pokud po odletu větší části ruského letectva nebude mít jeho zbytek dostatek sil, aby poskytl syrské armádě potřebnou pomoc, nebude splněn ani tento proklamovaný cíl Kremlu.
  Tak tedy proč?
  Proč dáváme arabským zemím důvod pochybovat o ruském odhodlání věci řešit? Vždy právě důvěra v toto odhodlání byla důvodem, že Arabové si Ruska váží, respektují jeho zájmy a počítají s tím, že budou pod jeho částečnou ochranou, kterou by kompenzovali zbrojními objednávkami a rozšířením vzájemných styků. Proč je (tímto krokem) zpochybňována účinnost dosavadních kroků vedoucích k míru? Nemáme samozřejmě na mysli ženevské rozhovory, o jejich vyhlídkách mají mnozí (a zřejmě právem) své pochybnosti, ale o skutečných věcných jednáních, která probíhají na dvoustranné úrovni s rozumnými polními veliteli (povstalců).
  Ti totiž, protože měli na výběr mezi ruskou termobarickou pumou a Asadem, byli ochotni se dohodnout na přijatelných podmínkách. Nyní hrozba leteckých úderů zmizela a lze očekávat, že se (v dalších jednáních) objeví jak nepřijatelné požadavky (povstalců), tak i snaha prodlužovat (za saúdské peníze) rozhovory donekonečna.
  A ještě jedna otázka. Proč bychom vůbec měli přerušovat úspěšnou protiteroristickou operaci, která přinesla Rusku tolik pozitivních ocenění ve světě? (RF byla jedinou zemí, která v Sýrii „naplno“ bojovala s IS.) V úvahu přichází hned několik vysvětlení cesty, kterou zvolil Vladimír Putin. Příští dny pak ukáží, která z verzí (nebo také které z verzí) je správná.

  To všechno kvůli raketám?

  Začněme s variantou nejvíce diskutovanou. Není vyloučeno, že rozhodnutí o odsunu většiny ruských bojových letadel bylo přijato po sestřelení syrského MiGu 21. Ten byl údajně sestřelen pomocí přenosného systému protivzdušné obrany (PVO), což by mohlo znamenat, že:

  a) Saúdská Arábie splnila svoji hrozbu a poskytla tyto prostředky povstalcům a

  b) po syrském letadle začnou být sestřelována i letadla ruská, což Putin nechce dopustit, a proto chce operaci přerušit či omezit.

  Tato verze je nepravděpodobná hned ze dvou důvodů.

  Zaprvé – operace tak velkého politického i vojenského významu se přece nepřerušuje kvůli vyzbrojení protivníka přenosnými systémy PVO.

  A zadruhé, což je ještě důležitější, povstalci s největší pravděpodobností přenosné systémy PVO nemají a letoun byl buďto sestřelen speciálními silami Sadské Arábie (SA), které mají tyto prostředky k dispozici, nebo se zřítil v důsledku technické závady. Pokud by se totiž SA rozhodla dodat tyto nebezpečné zbraně syrským teroristům, znesvářila by se tím s Američany. Nezapomeňme, že ti jsou výrazně proti dodávkám takových zbraní povstalcům, protože ty pak mohou být použity i proti americkým vojenským letadlům v Iráku a proti civilním americkým strojům kdekoli ve světě. Za současné situace zostření saúdsko-irácké „studené války“ si SA nemůže dovolit luxus přímého střetu s USA.

  Vtrhněte sem, prosím.

  Za druhou verzi lze považovat turecké ultimátum. Poslední teroristický útok v Ankaře, který si vyžádal desítky životů, by mohl být pro Turecko pověstnou „poslední kapkou“. Není vyloučeno, že Erdogan oznámil do Kremlu svůj úmysl vstoupit s armádou v nejbližší době do syrského Kurdistánu a že zároveň dodal, že pokud Rusové tureckou armádu napadnou, pak „dostanou odpověď“.
  Na to měl Putin tři možnosti různých reakcí: udeřit na Turky, riskovat válku a tlačit Erdogana, který nemá co ztratit, do kouta, nebo neudeřit (a tím se stát v očích světa zbabělcem, který nestojí za svými slovy), anebo se stát zbabělcem „jen tak trochu“ tím, že se „načas postaví stranou“.
  V tom případě si mohl Putin vybrat třetí možnost – ta totiž má svoji logiku i určité výhody. Pokud zůstane stranou a stane se v očích Arabů částečným „zbabělcem“ (což nemusí být velká ztráta, neboť názory Arabů se mění třeba i desetkrát za den), zatluče Rusko předposlední hřebíček do rakve erdoganského Turecka. Nejen tím, že ho vtáhne do (pro Turecko) všestranně ztrátového syrského konfliktu, ale také přispěje k výraznému zhoršení turecko-amerických vztahů.
  Není žádným tajemstvím, že právě riziko zničení expedičního sboru ruským letectvem bylo jedním z důvodů, který dosud bránil turecké invazi. Tím druhým důvodem byl pak přísný zákaz Američanů, kteří mají s Kurdy své plány. A pokud nyní Turci vtrhnou do Sýrie, je možné, že USA Kurdy podpoří, to vyvolá další drsnou reakci Erdogana a roztočí spirálu konfliktu. Hrozila by pak nejen izolace Ankary a její ostudný odchod ze Sýrie, ale také převrat v Turecku.

  Vrátíme se ještě?

  Třetí verzí důsledků rozhodnutí V. Putina o stažení většiny vojenského kontingentu je to, že se nebude dít nic. V krajním případě i po dlouhou dobu. Podstata této verze vychází z toho, že Putin letadla odvolává z důvodů klimatických podmínek a také z důvodů politických. A že je připraven vrátit se do Sýrie při první vhodné příležitosti.
  Klimatické důvody – těmi jsou slunce a chamsin (písečná bouře). V Sýrii nastává doba písečných bouří, po které nastoupí horké léto. Pouštět se v tomto období do vojenských operací vůbec není snadné, nehledě již na otázku leteckého provozu v písečných bouřích. Proto se možná Putin rozhodl zabít dvě mouchy jednou ranou – odvolat nyní nepotřebná letadla domů (a zajistit jim technickou údržbu) a současně vyjít vstříc politickému řešení.
  Opozice v Ženevě hovořila o tom, že k dosažení pokroku v jednáních je potřebné přerušení operací ruského letectva – tak prosím, naše letectvo se vrací domů. K pokroku v rozhovorech nedojde – prosím, naše letectvo se ve vhodném okamžiku vrátí a bude pokračovat ve své práci (po pravdě řečeno, ruské orgány ani nepopírají možnost, že se ruské letectvo vrátí).
  Ale ať si někdo po tom všem zkusí prohlašovat, že Putin není „mírotvůrce“ a že nedělá všechno možné pro pokrok rozhovorů o Sýrii. Tato verze je zcela logická a pro Putina, milujícího nestandardní kroky, dokonce i charakteristická.

  Pomoc nepříteli?

  Jako čtvrtou verzi překládám možnost, že rozhodnutí bylo výsledkem kompromisu se Spojenými státy, a že prohlášení orgánů Spojených států, že „nevěděly“ jsou jen hrou pro diváky. Tady je na místě připomenout zprávy o možném velkém „obchodu“ – výměně ústupků (USA) v otázce Ukrajiny za ústupky (Ruska) týkající se Sýrie. Takový obchod by mohl být zahájen právě stažením ruských letadel. Je ovšem pravdou, že v případě dohody o takovéto „výměně“ (s přihlédnutím k nepatrnému stupni vzájemné důvěry) by se ústupky vyměňovaly v reálném čase a nikoli v časovém rozpětí několika měsíců.
  Proto v případě, že byla nějaká taková výměna dohodnuta, je možné očekávat v nejbližší době nějaký znatelný pohyb na Ukrajině. Zatím však k pohybu dochází ve směru pro RF nevýhodném (útoky ukrajinské armády na pozice opolčenců v oblasti Jasinovaté). Možná, že někteří odborníci a aktivisté nazvou později rusko-americkou výměnu, pokud k ní snad došlo, něčím jako zradou a Putina obviní z malověrnosti a neochoty narušit americkou blízkovýchodní politiku a ukázat celému světu americké „hliněné nohy“. Putin ovšem není
  aktivista a ruské vedení si jistě dobře spočítá, že veřejné ponížení světové velmoci nikomu nic nepřinese.
  Rozumná a odpovědná politika ostatních velmocí nespočívá v tom, že Spojené státy srazí z jejich piedestalu, ale že je z něj uctivě a opatrně svedou, podpírajíce je v pasu a šeptajíce jim laskavá slůvka. „A posadí se s nimi potom ke společnému stolu,“ říká vědecký pracovník (ruského) Ústavu mezinárodních vztahů (MGIMO) Nikolaj Silajev.
  Ve skutečnosti je tak právě společný dohled RF a USA na Ženevské rozhovory cestou ke společnému stolu.

  V zájmu „proškolení“?

  A konečně pátou, poslední verzí (která jde ovšem ruku v ruce s verzí třetí a čtvrtou) je ruská potřeba dát „lekci“ vlastním spojencům. A tato varianta, po pravdě řečeno, vypadá nejpravděpodobněji. Není žádným tajemstvím, že Rusko dnes dělá v Sýrii všechnu „špinavou práci“ a jeho spojenci neplní závazky, které na sebe vzali. Nikdo samozřejmě nechce zpochybňovat vklad Íránu a Hizballáhu při podpoře Asadova režimu, ale přece jenom chtěla Moskva od Teheránu něco víc.

  Za prvé – větší množství vojáků bez ohledu na to, v jakých uniformách a v jakém složení (každý dobře chápe, že Írán není chopen vypravit do Sýrie oficiální expediční sbor, protože nikdo nechce, aby se syrská občanská válka změnila ve válku šíitsko-sunnitskou). Dostatečný počet vojenských jednotek tedy chybí (Írán se navíc chystá některé jednotky zrušit), syrská armáda není schopna provádět velké vojenské operace a Moskva je tak zatahována do dlouhodobého konfliktu.

  Navíc, a to je za druhé, nese finanční náklady na celou kampaň sama, Írán akce ruské armády nefinancuje. A měl by, vždyť vítězství Ruska v Sýrii potřebuje víc než Rusko samo. V sázce je zachování íránského vlivu v celé Levantě (v podstatě celá oblast východního Středomoří) a přežití Hizballáhu.

  A za třetí – Írán není dokonce ochoten kompenzovat Rusku jeho náklady po skončení války. Íránci uzavírají desetimiliardové dolarové obchody spíš s evropskými než s ruskými podniky a firmami. Přitom peníze za dodávku protivzdušných systémů S-300 dosud také nezaplatili. A ještě k tomu se odmítají podepsat pod důležitou společnou dohodu zemí vyvážejících ropu o zmrazení úrovně její těžby. Proč by mělo Rusko za této situace riskovat svou účast v novém „Afghánistánu“ se všemi souvisejícími dopady na ruský rozpočet, ruský stát a ruské orgány?
  Proto se zřejmě v Moskvě rozhodli nechat Írán trochu „vystřízlivět“. Když ruské orgány zrealizovaly svůj „minimální program“ v Sýrii (zachránily Asada, zvýšily svou vlastní prestiž, postavily v Sýrii svou druhou vojenskou základnu, demonstrovaly před celým světem svou „váhu“ a obnovily dialog se Západem a EU), ustoupily tak trochu stranou a nechávají Írán, aby si popřemýšlel sám o sobě.

  Navíc není vyloučeno, že Rusové opouštějí Sýrii po dohodě se Saúdskou Arábií (viz. růst cen ropy a relativní oteplování vzájemných saúdsko-ruských vztahů v poslední době). Tím nejen přinutili Íránce, aby s nimi „začali počítat“, ale také ukázali všem arabským zemím, že Kreml si v konfliktu sunnitského a šíitského světa nevybral svět šíitů.
  Stejně jasně to však ani neznamená to, že si Kreml vybral sunnitský směr, vzdal se Íránu a postavil se na stranu Saúdské Arábie. Kreml si vybral stranu Ruska! Teď pouze demonstruje íránským partnerům svou pružnost, flexibilitu a ochotu spolupracovat s těmi zeměmi, které respektují ruské zájmy a nalézají možnosti, jak zaplatit za ruskou práci.

  http://eurasia24.cz/nazory/545-zadani-splneno

  • koloděj napsal:

   Spousta slepých uliček … mnoho z vašich tezí ani teoreticky není možno akceptovat. Rusové stáhli část letounů. zůstává flotila u břehů, zůstávaji prostředky PVO a průzkumu (protiletadlové komplety a drony). To je jisté.
   Kdyby někomu ustupovali, odejdou komplet. Že by ustoupili Erdoganovi, to by se Putin asi raději pověsil …
   Technická údržba – tato teze sice není vaše, ale je docela pravděpodobná, nikoliv však jako jediný důvod – údržba se dala provádět „cyklicky“ – 5 letounů na údržbu a 5 jiných přiletí do služby. (mimochodem, ta neskutečná výdrž letounů i pilotů je úžasná).
   Jaké je skutečné pozadí tohoto kroku (a zdůrazňuji KROKU, nikoliv odchodu nebo útěku) se možná dozvíme od Pjakina, bude-li mít potřebu o tom mluvit. Informace nepochybně má. Jinak tu tápeme jako slepci – situace podobná 11-cti dennímu Putinovu „zmizení“.
   Je to prostě jeho styl reagování na vývoj situace. Když oznámil pomoc Asadovi, byly již letadla ve vzduchu. Bombardování pozic teroristů oznámil američanům hodinu před shozením bomb. Odchod také oznámil jen jeden den v předstihu. Své zmizení neoznámil vůbec :D …je to pacholek

 8. jan napsal:

  Já bych řekl,že je to past na Erdogana.
  Erdogan je celý nadržený,jen vlítnout do Sýrie.
  V tom případě je za agresora a pak se děj vůle Boží.
  Jak popisuje Ivan,bylo to všechno pěkné naplánované,jen jim to Putin překazil,vstupem do Sýrie.Jak se někde psalo,bylo to otázkou týdnů,nebo dnů a Assad byl poražen.Teď už se jede na krizové scénáře,tak se nedá dopředu nic odhadnout.

 9. Ivan napsal:

  Preco ich nazyvam GENOZLOCINCI…

  Európa nemá právo súdiť Rusko!
  17. marec 2016 19:55, Prečítané 1 249x, chelemendik, Nezaradené
  Európa nemá právo súdiť Rusko!
  http://chelemendik.blog.pravda.sk/2016/03/17/europa-nema-pravo-sudit-rusko/

  - Európa nemá právo súdiť Rusko!
  Naposledy som bol v Európe v roku 1993 – v Bruseli a Varšave. Študoval som tam. V USA – v roku 1994. Študoval som aj na univerzite v hlavnom meste štátu Missisisppi, v Jacksone.

  Samozrejme, to, čo som videl, ma úplne šokovalo. Z chudobného a špinavého perestrojkou otráveného Uľjanovska ocitnúť sa v roku 1993 v čistom, úhľadnom a pokojnom Bruseli bol naozaj šok. Najviac ma zaskočili dva momenty: potravinový supermarket a to, ako skoro ráno umývacie autá čistili bruselské ulice. Dojmy boli naozaj silné a celkovo mesto pôsobilo veľmi upravene.

  Supermarket s potravinami, kaviarničky, reštaurácie – to všetko na mňa pôsobilo ako z inej planéty a potvrdzovalo perestrojkové tézy o škodlivosti Ruska a úbohosti nášho života, aj celej našej ruskej podstaty. Potom som sa náhodou zatúlal do slepej uličky asi desať minút od centra Bruselu. Bolo tam veľa Arabov a Afričanov. Špina, rozbité okná na fasádach domov, revúce tlupy výrastkov, jamy na chodníkoch… Šok prvých dojmov začal strácať na ostrosti.

  Štúdium trvalo dlho a čas všetko rozostavil na svoje miesta. Ukázalo sa, že polícia bije občanov obuškami za prechádzanie ulice na červenú. Pravda, opitých a v noci. Ale pred mojimi očami… Občana to bolelo, mne ho bolo ľúto, ale v Európe bol poriadok.

  POKRACOVANIE v uvedenom zdroji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!