Co znamená „stažení“ Ruska ze Sýrie

10266164711Vladimir Putin nedávno oznámil, že Rusko v úterý 15. března začíná stahovat fyzický vojenský personál a techniku ze Sýrie. Proto se v západních korporátních médiích roztrhl pytel se spekulacemi, že Rusko ze evakuuje armádu ze země, že ustupuje a že se vzdává svých vojenských cílů. Je pravdou, že západní tisk vykresluje ruské rozhodnutí jako urychlené vycouvání ze země.

Jak zastánci Assada, tak antiassadovci obecně sdíleli své názory, přičemž mnozí z proruské (proassadovské) strany snížili svou vojenskou angažovanost ze strachu, že Rusové opouštějí Asada. Jádrem těchto názorů je samozřejmě základní nepochopení toho, co ruské "přeskupení" sil ve skutečnosti představuje.

Stažení pozic

Ačkoli média prezentují ruské rozhodnutí jako celkové stažení sil ze Sýrie, a servírují čtenářům všechno možné, s výjimkou obrazů syrských civilistů visících na vrtulnících a letounech, které je posléze shazují do moře, ve skutečnosti je "stažení pozic" pouhým snížením stavů vojenského personálu a techniky. Stažení pozic není opravdovým odchodem ze země v tom úzkém smyslu, jak to chápe většina čtenářů. Namísto toho tak situaci prezentuje západní korporátní tisk, který jde na ruku propagandě.

Nezapomeňte, že Putin dal jasně najevo, že přístav Tartus zůstane otevřený a že funkční zůstanou i již dříve vytvořené a provozované letecké základny. Rusko také bude nadále bombardovat pozice ISIS. A skutečně, v noci před plánovaným počátkem "stahování pozic", ruská letadla zničila řadu pevností ISIS blízko města Palmýra.

Proto by mělo být zřejmé, že ruské "stažení pozic" není opravdovým ústupem, ale pouze snížením stavů určitých jednotek a přeskupením strategie.

Je třeba také zdůraznit, že ruským cílem nikdy nebylo ovládnout syrské území jako okupační síla. To je plán Američanů. Ruským cílem bylo narušit a porazit ISIS a poskytnout podporu Assadově vládě. Rusko to činilo v minulosti i teď.

Jaký byl důvod pro oznámení odchodu vojsk

Tak proč Putin vyhlásil "částečný ústup" zejména víme-li, že si byl dobře vědom způsobu, jakým západní média jeho krok podají? Proč by vůbec Putin měl mít potřebu učinit veřejné oznámení? Proč jednoduše nevydat směrnici k provedení ústupu, a pak udržovat veřejnost při myšlence, že Rusko je stále plně zapojeno do bojů v Sýrii?

S největší pravděpodobností bylo ruský oznámení více než cokoliv jiného právě politickým krokem. Například vezměme jeden z aspektů oznámení, které přišlo v souladu s novou dohodou o "příměří" a "mírovými jednáními" OSN. Souhrou okolností toto oznámení dává Rusku možnost projevit se jako ten nejracionálnější aktér války a zároveň jako strana nejvíce odhodlaná zavést v Sýrii skutečný mír. Taková byla strategie Ruska již od začátku jeho působení v době krize, kdy Spojené státy byly nuceny s Ruskem politicky vycházet - a kdy od něj sklízely urážky a drobné křivdy.

Nezapomeňte, že když USA chtěly napadnout Sýrii pod záminkou, že Assadův režim používal chemické zbraně, Rusové do záležitosti strčili nos a sjednali dohodu o tom, že Sýrie zlikviduje své zásoby chemických zbraní. Mnoho lidí mělo validní argumenty proti odzbrojení, ale politicky vzato, Rusko vstoupilo do hry s úmyslem najít diplomatické a mírové řešení, zatímco Západ, především Spojené státy, na konci jednání vypadaly jako krvelačná válečná mašinérie, kterou také skutečně jsou.

Při mnoha příležitostech, kdy si americká strana mohla vykřičet plíce, že mír je dosažitelný jedině vítězstvím "rebelů" nebo odstraněním Assada, častokdy Rusové přišli a zorganizovali vlastní "mírové rozhovory". Tato jednání nakonec selhala, ale výsledkem opět bylo, že Rusové vypadali jako jako strana usilující o diplomatické nastolení míru, zatímco Spojené státy prahnou po krvavé válce. Rusko prokázalo na politické frontě neobyčejnou mazanost a efektivnost. To platí i o vojenské frontě, a nedávné oznámení to jen potvrzuje.

Druhým aspektem věci je, že na domácí půdě Rusko nyní může hrdě prohlásit "mise splněna" což je svého druhu vojenské vítězství, aniž by ve skutečnosti bylo nutné přistát na letadlovou loď a oficiálně odvolat misi, zatímco vojáci na zemi prolévají krev v pozemním boji. Putin si může přihřát svou polévku a poukázat na to, že byly splněny některé vojenské cíle, přitom však není stále nucen misi odvolat a nechat Assada na pospas vlkům. Je to nejen mezinárodně uznaný mírový postoj a domácí postoj k vítězství, i kdyby nebylo cílem nic než dobrý mediální obraz Ruska.

Budoucí cíle

Jak již bylo zmíněno, Rusko znovu potvrdilo, že nejen jeho letecká základna v Latákii a námořní zařízení v Tartu zůstávají i nadále funkční, ale také že bude i nadále provádět vzdušné operace proti silám ISIS v Sýrii. Pouhý den po Putinovu oznámení uvedl ruský ministr obrany Nikolaj Pankov, že "bylo dosaženo určitých pozitivních výsledků". Objevila se reálná šance skoncovat s chronickou patovou situací. Ale je ještě příliš brzy hovořit o vítězství nad terorismem. Ruská letecká skupina armád má za misi pokračovat v úderech proti teroristickým základnám."

Zatímco křehká dohoda o příměří trvá, v pozadí probíhají mírová jednání v rámci OSN a v pozadí hrozí turecká invaze/ vpád vojsk Rady pro kooperaci v Perském zálivu (GCC). Nyní zůstává otázkou, zda se situace postupně vyvine směrem k míru a deeskalaci válečného úsilí, nebo se konflikt v Sýrii zvrhne v širší válku mezi soupeřícími silami a dalšími zainteresovanými mezinárodními aktéry.

Koneckonců je zde prohlášení Staffana de Mistury, zvláštního vyslance OSN pro syrskou krizi, v němž Mistura popsal mírová jednání jako v podstatě to jediné, co brání syrské krizi, aby se rozhořela naplno. Zatímco si východní svět nedělal žádné starosti s cílem objasnit, co tím chtěl či nechtěl říci, že svět mimo západních zemí si obecně velmi vědom, v čem spočívá americká agenda v Sýrii. Informovaní pozorovatelé všeobecně uznávají, že blok NATO, spolu s Izraelem a GCC, si nedokáží jednoduše přiznat prohru a jít domů. Budou místo toho i nadále přizpůsobovat svou vlastní taktiku v podstatě podobně jako Rusové a budou reagovat, jakmile prozkoumají herní pole a vyberou si svůj další tah.

Úprava strategie může mít mnoho podob, ale nejvíce znepokojivá je ta, že by NATO mohlo chtít hrát vabank, neboť předpokládají, že Rusové skutečně ustoupí, místo toho, aby se bránili případné přímé vojenské invazi ze strany regionálních mocností a/nebo Spojených států.

Pokud někdy dojde k takovému katastrofickému vojenskému tahu, bude mít dopad na každičkou lidskou bytost na planetě, protože by proti sobě znesvářené stanuly dvě jaderné mocnosti.

Závěr

Bez ohledu na to, způsob, jak portrétovala ruský tah korporátní západní média, měla za následek pouze řadu panických od zmatených diváků, zatímco ve stejné době poskytuje kompletní mystifikace o skutečné situaci na místě. Tato mystifikace ještě více znesnadnila vhled pro kohokoli, který se pokouší udělat si přesnější obrázek o syrské krizi.

Bohužel to, co činí supervelmoc slabou v očích mnoha Američanů, může Rusku vylepšit reputaci v očích zbytku světa, zejména v těch oblastech, které dlouhodobě úpí pod patou amerického imperialismu, válek a výsledné destabilizace.

Zdroj: http://www.activistpost.com/2016/03/what-the-russian-withdrawal-from-syria-means-and-what-it-doesnt.html
26 Komentářů k Co znamená „stažení“ Ruska ze Sýrie

 1. Zighartice napsal:

  Bez komentáře...

 2. marie napsal:

  Vlmi děkuji za vysvětlení celkové situace v Sýrii ,s dovolením sdílím .

 3. gandalf napsal:

  Jen drobná oprava - generál Nikolaj Alexandrovič Pankov / nar. 1954/ je "jen" náměstkem ministra. Jinak *****

 4. jan napsal:

  Spíš čekám co by udělal Erdogan,kdyby EU s Tureckem nepodepsala žádnou smlouvu.Erdogan těmi objednanými atentáty se snaží přes potírání Kurdů,dostat se do Sýrie.Zajímavé,jak má proběhnout summit EU,tak je v Turecku proveden atentát.

 5. Josef Švejk napsal:

  Putin učinil to co avizoval už dávno a tisíce analytiků, odborníků a expertů začnou hromadně dumat - wo co go???
  11. října 2015, TV Russia 1: "Naším cílem je stabilizovat legitimní moc a vytvořit podmínky pro politický kompromis."
  Ponaučení - poslouchejte více co říká Putin a nebudete tak vyhoukaní z jeho kroků.

  • Justass napsal:

   Švejk - přesně tak!! Je potřeba poslouchat přímo Putina (případně Peskova, Lavrova a jiné oficiality Ruska). Poslouchat, či číst komentování kroků Ruska od různých rádoby analytiků a rádoby novinářů, či dokonce od různých rádoby politiků EU, či dokonce USA je zavádějící, ba co dím pro úsudek a mozkovnu přímo škodlivé.

   • kedarus napsal:

    Putin vyhral jako vzdy.Mistr sachu v politice..Klasicka Sicilska.
    Zatimco briefifingy vlady USA na konferencich ukazujou svoji neschopnost typu;ano videli jsme ve zpravach ze se Rusove stahuji;Putin dal jasne poselstvi
    Neni duvod valcit.Ja jsem MIROTVURCE.
    Nedivim se jeho podpore v Rusku.Zatimco mi se tady schazime na webech vicemene ilegalnich Putin ukazal rusum pravdu.Ted uz je nezlomi.

  • Ikema Monika napsal:

   Savčenkova je nejvíce bezpečná v Ruskom vězení kdyby vyšla ven na západě ji ihned zabijí a na Ukrajině ji daji odstranit také prapor v kterém byla e zabíjela lidi je na Ukrajině zakázán navíc si zjistily u ni zprávy na satelitu od Nulandove USA jsi nemůže dovolit tento skandál nechat otevřít !!

   • Putinka napsal:

    Pro Ikemu Moniku: přesně o tomhle mluví Pjakin. Savčenková ať se modlí, že bude v ruském vězení, protože jakmile vyjde ven, bude po ní...a když pujde sedět, tak za chvilku po ní ani pes neštěkne....Možná jsem to neřekla předně, ale podstata řečeného je.

 6. Kamensky napsal:

  Rusové se stáhli ze Sýrie. Nevadí, najdem proti nim něco jiného. Schapiro rozdal lízátka. Trochu zatáhl za vodící šňůrečky a jde se do nich. Savčenková, Krym, nové sankce a nebo něco úplně jiného. Zajímalo by mně ale jestli si klucí uvědomujou, že nás už loutkové divadlo nebaví a že by od nás taky tak trochu mohli při příštích volbách dostat padáka.

  • admin napsal:

   a hlavně, že tu podporu Savčenkové navrhnul v EU Sobotka. Takže jako největší analni alpinisti vypadame my. Fuj :-(

   • Putinka napsal:

    apro admin: Když jsem se tohle dověděla o našem premiérovi, tak mi bylo doslova na blití....a k Zadolárkovi není co dodat...sice je to smutné, ale zdá se mi, že Evropa se fašizuje. A to vůbec nemyslím slovenského Kotleby, našeho Konvičky a další. Myslím tím vrcholné politiky celé EU. Místo aby v ČTV aspoň slůvkem něco řekli o 15.3.1939, tak tam dávali třikrát s naší Snědulenkou alis Donutilem....

 7. Kolemjdoucí napsal:

  Důvody pro stažení:

  1. Nemožnost zvítězit s pozemními vojenskými kapacitami SAA.
  2. Klid u domácí veřejnosti postižené sankcemi a zkušeností z tažení SSSR v Afghanistánu.
  3. Pokračující konflikt, díky imgrantům, ekonomicky vyčerpá EU a ublíží jejich politikům.
  4. Diskreditace NATO díky regionálním sporu Turecka s Kurdy nezačleněnými v Asadově poválečné Sýrii.

  • OtvoreneOko napsal:

   1. Nemožnost zvítězit s pozemními vojenskými kapacitami SAA. - To var nemyslis vazne, za 5 mesiacov tam rusovia spravili viac poriadku ako amici za 2 roky
   2. Klid u domácí veřejnosti postižené sankcemi a zkušeností z tažení SSSR v Afghanistánu.- :D toto ma pobavilo tiez, chcel by som len vediet ci uz americania dakedy ukoncia svoju cinnost v Afganistane a dalsia vec jeden Rusky general povedal nieje tazke dobit afgan ale odist odtial.
   3. Pokračující konflikt, díky imgrantům, ekonomicky vyčerpá EU a ublíží jejich politikům. - V tejto vete si mal celkom pravdu az na jednu vec taka pani merkelova nevypada ze by bola proti imigrantom a ani Ceske politicke vedenie.
   4. Diskreditace NATO díky regionálním sporu Turecka s Kurdy nezačleněnými v Asadově poválečné Sýrii. - Kurdovia maju v turecku peknu genocidu nieco ako v 2 sv. vojne zidia v Europe, tak ta poprosim srovnaj si fakty.

   • Justass napsal:

    Nech trolla žít v jeho bludech

   • Spektátor Čumilovič Puk napsal:

    Já jen doplním: Už Carl von Clausewitz (věhlasný pruský stratég) tvrdil, že válka je prostě jen pokračování v politice/diplomacii jinými prostředky a že válka se vede za účelem dosažení povolnějšího stavu mysli nepřítele... A pozor, dnes se vedou i Psy-ops války a informační války! Co se stalo v Sýrii? Část rebelů je ochotna jednat s Asadem o míru! = došli k povolnějšímu stavu mysli. Pro Asada možná lepší, než je vybít, protože se rebelové proti němu mohou stát jeho lidmi..., což je otázka zákulisních kšeftů, frustrace rebelů z politiky Západu atd. tomu otevírá dost cestu...

  • hitlary clifton napsal:

   Trepes blbosti kolemjdouci.

   Dokazovat ti to nema vyznam, tvrdenie o tom ze trepes blbosti sa nedokazuje, je to axioma.

   Drzim palce Rusom a Asadovi, nech co najskor zlikviduju celu haved z isilu a tesim sa na to, ked americanom a zmrdom v bruseli vybuchne cele to hovno do ksichtu.

 8. memento mori napsal:

  Treba si precitat daleko lepsie a vystiznejsie vysvetlenie problematiky na vlakne: http://www.zvedavec.org/komentare/2016/03/6822-analyza-ruskeho-vojenskeho-stazeni-ze-syrie.htm

 9. contumax napsal:

  Rusko neoconům stáhlo stažením vojsk ještě podolek,tím jim ukázal, že marnivý král je nahý...!!!

 10. proud napsal:

  Nic proti Assadovi,ale ta fotka je povedena,ten jeho zirafi krk si primo koleduje,svadi ke zlomeni,kus!,zas abych krotil bestii v sobe:-)))))))))))))))))))))

 11. proud napsal:

  Hele a on je to vlastne zubar,co? Nebylo by to noblesni,prijit a rict: Dnes mi pan prezident trhal stolicku ? :-)

  • weissbach napsal:

   Oční lékař. Takže spíš překontroloval dioptrie...

   • proud napsal:

    Tak to jsem se seknul:-))).Ale tim spis bych u nej nehledal krveziznivost,ani takovou jako u toho zubare.:-).Pritom z nej nekteri "Amici" delaj lidozrouta.

 12. Jaris napsal:

  Jak se rika, "oko do duse okno". Putin s Asadem maji krasny cisty pohled, zatimco Obamovy oci jsou kalne a vypada jak cert.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!