Edward Snowden vysvětluje španělské TV stanici proč zůstal v Rusku

859b0e04c9c7f9a50b2e9fd7b4316bc1879478daV interview pro TV kanál La Sexta odhalitel praktik NSA Edward Snowden oznámil, že původně neplánoval zůstat v Rusku, nýbrž chtěl odjet na Island a tam požádat o azyl. Ale během jeho letu do Moskvy americká vláda zrušila platnost jeho pasu, a proto mu nezbývalo než zůstat zde. Podle Snowdena právě v důsledku zásahu Washingtonu uvízl v Rusku, a nyní ho za to úřady USA kritizují. Prakticky současně s tímto interview sdělil americkému kanálu CBS News zakladatel sociální sítě «V kontaktu» Pavel Durov, že odhalení ex-agenta NBA narušila jeho představy o západním světě a demokratické společnosti.

«Problém spočívá v tom, že jsem se do Ruska nikdy nechystal. Když jsem pracoval s novináři na národních dokumentech, plánoval jsem, že odjedu na Island a tam požádám o azyl. Ale mezi Islandem a Hong Kongem je obrovská vzdálenost»,

vzpomíná odhalitel praktik NBA v USA Edward Snowden v rozhovoru s reportéry TV kanálu La Sexta. Překlad rozhovoru přináší InoTV (ИноТВ).

«Když jsem přišel o možnost zůstat v Hong Kongu, snažil jsem odcestovat do Latinské Ameriky – do Ekvádoru. Ale moje vláda, když se dozvěděla, že jedu nejdříve do Moskvy, zablokovala můj pas, zatímco jsem byl na cestě – ve vzduchu, v letadle. <...> Vysvětlil jsem novinářům, že u sebe nemám žádné tajné materiály, vše jsem novinářům odevzdal a své kopie jsem zničil. Proto jsem nemohl spolupracovat s ruskou vládou, ani kdybych chtěl», dodal bývalý spolupracovník NBA.

Ještě jednou zdůraznil, že s ruskou vládou nespolupracoval ani jí nepředal žádné dokumenty, a že rozhodnutí o udělení azylu v Ruské federaci nebylo spojeno s žádnými požadavky na poskytnutí informací.

«A v tom je jádro věci. Já jsem vědomě hovořil s novináři, záměrně jsem vše naplánoval tak, abych vyloučil jakoukoliv možnost nátlaku na mne ze strany kterékoliv vlády», – prohlásil Snowden.

«Přece když člověk nic nemá, pak nemá smysl toto vše provádět (vykonávat nátlak na získání tajných informací – RT). Oni si skutečně na mně neměli co vzít. A to byl jediný způsob, jak si zaručit svoji osobní bezpečnost. Spočívá v tom, vystupovat jako osoba, která nemá žádnou informační hodnotu», - zdůraznil.

Odhalitel připomněl, že se původně ocitl na ruském území a zůstane zde především kvůli postupu samotných úřadů USA, které se v úsilí o jeho zadržení uchýlily k porušení mezinárodního práva.

«Moje vláda mne kritizuje za to, že se zdržuji v Rusku, vlastně to však byla ona, která mne zde zadržela», zdůraznil Snowden.

«Jakmile vyšlo najevo, že mohu opustit Rusko a odjet například do Latinské Ameriky, vláda Spojených Států udělala něco mimořádného. Když se Evo Morales vracel do vlasti, jeho diplomatické letadlo bylo donuceno k přistání. A to je porušení mezinárodního práva: hlavy států disponují na svých cestách diplomatickou imunitou. Francie, Itálie, Portugalsko a Španělsko – všichni uzavřeli svůj vzdušný prostor. Tyto země souhlasily: «Ano. Uzavřeme svůj vzdušný prostor. Donutíme letadlo bolivijského prezidenta k přistání». A tady by bylo zajímavé položit si jednu otázku: byl by někdo ochoten uvěřit, že by ten samý krok učinily v případě představitele některé bohaté země Západní Evropy ? » - otázal se Snowden.

 

Durov: Snowdenova odhalení narušila moje představy o Západu

Snowden se ostatně nestal pouze příčinou porušení norem mezinárodního práva ze strany USA. Zakladatel ruské sociální sítě «V kontaktu» a zpravodajského listu Telegram Pavel Durov se minulé noci svěřil, že případ ex-spolupracovníka NBA změnil jeho pohled na západní svět.

«Říkám otevřeně, že jsem byl šokován», - tak interpretuje slova Durova agentura RIA Novosti v rozhovoru pro TV kanál CBS News. Vysvětlil, že do zveřejnění obsahu výpovědi bývalého spolupracovníka NBA měl idealistické představy o vládách USA a Evropy. Durov byl přesvědčen, že vlády těchto zemí by se nikdy nesnížily k takovým opatřením, jako je masové špehování vlastních občanů.

«Musím říci, že Snowdenova odhalení narušily mé představy o západním světě a demokratické společnosti», - dodal Durov.

 

Kučerena: Přesvědčil jsem se, že v USA je mnoho falše a cynizmu

Připomínáme, že i Snowdenův advokát Anatolij Kučerena popisoval, jak se pod vlivem příběhu jeho mandanta změnila jeho představa o západních zemích. V interview pro RT Kučerena vypověděl, že jeho mandant, který hodil výzvu USA, neupadl do beznaděje a pokračuje v boji. Podle něj se v USA stále mluví o svobodě tisku a projevu, ale ve skutečnosti tomu zdaleka tak není. Ruský advokát napsal román «Čas chobotnice», v němž je sám Snowden předlohou hlavního hrdiny.

Během příprav na natáčení filmu o Snowdenovi, jehož scénář byl vytvořen podle Kučerenovy knihy, vyšlo zřetelně najevo, že na Západě není tolik svobody, jak tvrdí úřady USA. «Znovu jsem se přesvědčil, že je tam mnoho falše a cynizmu», - dodal advokát.

«Hodně jsme s Edwardem probírali ty problémy, které dnes existují v USA, včetně těch, které se týkají svobody tisku. Je docela mnoho případů, kdy po zveřejnění citlivých materiálů speciální služby trvají na odtajnění zdroje informací. Novináři to odmítají, neboť na to mají právo. Jsou pak trestně stíhání za odmítnutí zveřejnit tajné informace», - vysvětlil.

Připomínáme, že v roce 2013 bývalý spolupracovník NBA Edward Snowden zveřejnil tisíce tajných dokumentů o programech sledování americkými speciálními službami, což vyprovokovalo světový skandál v diplomatických kruzích. Úřady USA špehovaly milióny Evropanů, včetně obyvatel Německa, jednoho z nejbližších spojenců Ameriky. V souasné době se Snowden zdržuje v Rusku, kde mu byl udělen dočasný azyl.

14.03.2016, 14:27

Zdroj: https://russian.rt.com/article/153509
34 Komentářů k Edward Snowden vysvětluje španělské TV stanici proč zůstal v Rusku

 1. Novapalo napsal:

  Čuduje sa len ten, kto absolútne nechápe, že demokracia je degeneratívny a zločinecký systém štátneho zriadenia. Čítajte knihu "Zásadné omyly Západu a vatikánu" od P.P. Kysuckého

  • Boyar napsal:

   „Kdo nehrozí se činu, slov se nelekne.“

   „Poznání je neskonale cennější než všechny požitky světa.“

   „Lepší je udělat málo věcí dobře než hodně věcí špatně.

   „Existuje jen jedno dobro a to je vědění. Existuje jen jedno zlo a to je nevědomost.“

   „Demokratické zřízení doplatí na to že bude chtít vyhovět všem.
   Chudí budou chtít část majetku bohatých,
   a demokracie jim to dá.
   Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů,
   a cizinci budou chtít práva občanů, a demokracie jim to dá.
   Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce, a demokracie jim to umožní.
   A až zločinci demokracii nakonec ovládnou,
   protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci,
   vznikne tyranie horší,
   než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.“

   „Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít.“

   „Neplačte, drazí, umírat se má v klidu.“

   „Radost musíme čerpat ne z jiných, ale ze sebe.“

   • Novapalo napsal:

    No konečne sa niekto spamätal. Demokracia je nielen zločinecký systém moci, ale demokracia svojou protiprírodnou filozofiou rovnocennosti duchovne zapostalého Cigána so mnou je hlavne duchovne degeneratívny systém. Je to v podstate to isté ako socializmus, ale s tržnou (zločineckou) ekonomikou. A tak aj táto tržná demokratická ekonomika dovedie všetkých k samozničeniu sa medzi sebou.........

    • Josef Švejk napsal:

     Ano Novopako. Demokracie (tedy vláda lidu) je zločinecký systém a je to proti přírodě. Nelze připustit, aby si chátra z ulice vládla sama. Na to tu máme genie dnešní doby pána Kysuckého a Novapaka.

     • proud napsal:

      Omyl! "Demokracie (tedy vláda lidu)"......neni vlada lidu a nikdy ani nebyla!Demo-kracie(z reckyho demo-kritos),je to rozdeleni lidi na bohaty(vladnouci)- a plebs,mas mezery :-).Primo v tom vyrazu mas majetky a rozdel a panuj!Nevim kdes sebral "vladu lidu",to bude tim mainstreamem:-)

      • proud napsal:

       Pravda,krapet jsem to zjednodusil a rozjasnil na zdejsi pomery,puvodne to byla vlada svobodnejch muzu(to byli tenkrat ti zazobani:-)),zeny a otroci se tedy na vlade podilet nesmeli.

       • proud napsal:

        Nicmene ted tu stejne mame oligarchii co lze o svobode a demokracii(uz tak dost prolhany),coz je neco jeste jinyho.

      • Josef Švejk napsal:

       Řecké δημοκρατία (dēmokratía) = "vláda lidu". démos = lid, κράτος (kratos) = vládnout.
       Nevím z jaké stoupy se ti podařilo vytáhnout "Primo v tom vyrazu mas majetky a rozdel a panuj", možná to bude tím vzděláním?

       • proud napsal:

        Tusil jsem ze to nedomyslis,jak uz te znam,vzdelance:-))))))),tak jsem ti to vejs upresnil:-))))))))))

        • Josef Švejk napsal:

         Tusil jsem ze to nedomyslis. Nikde nehovořím o tom, jak se demokracie praktikovala v Řecku či praktikuje dnes u nás, co si kdo pod tím myslí etc. Hovořím o prostém faktu vlády lidu. Pokud si lidé nebudou vládnout, bude jim vládnuto. Toť vše, vzdělanče.

        • proud napsal:

         https://www.marxists.org/cestina/lenin/1918/renkau/ch3.htm , mimochodem,taky zajimavy pocteni o demokracii :-)

        • proud napsal:

         Fakt vlady lidu jeste nikdy a nikde nebyl,mozna nekdy nekde v davnejch dobach kdy lidi spolupracovali aby prezili,mozna dnes nekde u krovaku v pralese.......Tak jako tak to byla vlada SVOBODNEJCH obcanu ve state plnym otroku,koho bylo vic?......"vzdelance",a budes se hadat,a budes :-)))))))))

        • proud napsal:

         "Pokud si lidé nebudou vládnout, bude jim vládnuto."........ovsem pod tohle se podepisuju!

        • Josef Švejk napsal:

         Nijak se nehádám, chlapče. Pouze se ti snažím vysvětlit, že meleš neustále o něčem jiném než já. Ale je to marné, je to marné, je to marné, takže jako obvykle - nemá to cenu.

        • Robo napsal:

         DEMOS boli v starom Grécku slobodní občania. Každý z nich s mnohými otrokmi.

         Že sa s tym kokotom bavíš, Proude.
         On nevidí, či skôr nechce alebo nemôže vidiet, že žijeme v otrokárskom zriadení.
         Podľa mňa z rovnakých pohnútok, ako Jinsky..

        • Josef Švejk napsal:

         proud patrně nakonec pochopil, ovšem najdou se vždycky další iniciativní experti, kteří mají pocit, že by měli projevit svou inteligenci. Bohužel stejně blbě. Přečti si nač reaguješ a možná si všimneš, že jsi právě promeškal historický okamžik, kdy jsi mohl mlčet, abys nebyl za trdlo.

        • Robo napsal:

         Chceš ma poučovať "múdrami" z mejnstrému, blbe?

         Tomuto http://tnit.fr/book/katechismus.htm už je koniec, frajere. Že to ešte nevidíš, je tvoj deficit. Čo s tým urobíš, mňa nezaujíma.

        • proud napsal:

         No,Robiku,on to vlastne mysli svym zpusobem Svejk vlastne dobre,podle ty vety ze dokud si nebudou lidi vladnout sami,bude jim vladnuto.Jen jsme se nejak zasekli na ty "demokracii",kde mensina vladne vetsine: svobodny kontra zeny a otroci,bohaty chudejm .:-)

        • Robo napsal:

         Hej, "on to myslí dobre", ibaže pre neľudí..

  • Josef Švejk napsal:

   Ano, čtěte pána Kysuckého a příspěvky Novapaka. Jedině tak se vám podaří naprosto a dokonale zblbnout. Jiné metody jsou obtížnější.

   • Pepa z Depa napsal:

    Vona celá politika je pro malý děti.
    No jó, nebo pro takový pitomce, jako je Franc Josef!

    Čeho nabyl občan pilný, to mu erár sebere!

    Disciplína,
    vy klucí pitomí, musí bejt!
    Jinak byste lezli po stromech jako vopice!
    … A není to pravda??¿??
    Představte si park, řekněme na Karláku,
    a na každým stromě jeden voják bez disciplíny!
    Z toho jsem měl dycky největší strach.

  • proud napsal:

   Nasdilej ji na ulozto,prachy za ni davat nehodlam!Leda po precteni,kdyz bude stat za to,mr.Kysucky :-)

   • Robo napsal:

    Strata času, Proude.
    Podľa toho, čo tu Novapolo občas píše, Kysucký Slavianom neverí.
    Takže sám je degenerát, ak použijem Novapolov slovník.

    • proud napsal:

     Spis ho podeziram ze mu jde o prodej ty knizky,tedy zase a opet o prachy,proc si nepomoct i na alternativach,no ne? :-))),proto jsem napsal co jsem napsal ;-).Je to podobny jako tu nekdo hodil odkaz o vode,idea pekna a oceneni hodna,nebejt tam dovetek ze si neco muzes koupit za "symbolickou" cenu skoro 500Kc,takze? !!!

 2. pražská vlaštovka napsal:

  Boyar:
  máš pravdu,ale nepotěšil jsi mně..
  j.

  • Eschatolog napsal:

   Sokrates ma pravdu, Boyar to zasluzne pripomina .

  • Boyar napsal:

   ...
   A až zločinci demokracii nakonec ovládnou,
   protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci,
   vznikne tyranie horší,
   než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.“

   „Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít.“

   zkusim te potesit ;) Jitus ..

   Repetitio, mater studiorum :

   „Neplačte, drazí, umírat se má v klidu.“
   „Radost musíme čerpat ne z jiných, ale ze sebe.“

   .. tenkrat Lev Nikolajevič Tolstoj napsal :

   Neboj se ani tak neznalosti, jako falešných znalostí.
   Lépe je neznat nic, než mít za pravdu to, co pravda není.
   Šťastný je ten, kdo našel štěstí v rodině.“
   Nejlepšího člověka hledej mezi těmi, které svět odsuzuje.

   Čím blíže jsou lidé pravdě, tím jsou snášenlivější vůči cizím omylům.
   A opačně.

   Pamatujme,
   že kdo píše pro hlupáky, najde vždy široký okruh čtenářů.

   Opravdu moudrý je ten, kdo pozná sám sebe.

   Spojí-li se špatní lidé tak, že vytvoří sílu,
   musí dobří lidé udělat totéž.
   Jak je to prosté;))

   Publius Cornelius Tacitus napsal:
   Rara temporum felicitas,
   ubi quae velis sentire et quae sentias dicere licet.
   Vzácná je ta šťastná doba,
   kdy je dovoleno myslet si, co chceš, a říkat, co si myslíš.

   Bůh ví, kdo to tenkrat napsal:
   Ratio praeteriti scire futura facit.
   Ze smyslu minulého lze poznat budoucí.

   nejsem spisovatel, takze to uz zas trosku prehanim nebo ne?!?
   .. ted zas nejaka moudra nekdo dalsi prosim...

 3. pozorovatel napsal:

  redakcia, opravte si to, nie NBA, ale NSA! https://en.wikipedia.org/wiki/National_Security_Agency

  • Faka napsal:

   Česky přeložena jako národní bezpečnostní agentura = NBA. A tady jsme v Česku. A budeme mluvit česky a né čůrácky.

 4. jan napsal:

  Pánové,dohadujete se a Snowdena jste neřešili.
  Celá ta demokracie,je vlastně založena na informacích.
  Od sledování peněžních toků,až po sledování politiků všech zemí.Kdo si to potom dokáže vytřídit,pochopit,tak vládne a když víme,kdo má k tomu dost lidí a peněz,neoconi.

 5. Jaris napsal:

  Demokracie je chimera nebo lehce podplatitelna devka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!