Syrské a irácké bojiště 23.3.2016 – video a jeho přepis

23.03.16_Palmyra-Triangle-LiberatedMilitanti ISIS provedli vlnu sebevražedných útoků proti kurdským centrům YPG a SDF v jižní části města Salouk v severní Raqqě. Nepřišly však zatím žádné potvrzené informace o obětech nebo škodách. ISIS kromě toho zahájila ofenzivu proti kurdským jednotkám umístěným ve vesnici Iantrari u města Ain Issa. Během těchto střetů byli zabiti tři militanti a dva Kurdové. Kurdské síly tuto oblast udržely.

Skupina militantů al-Nusra o síle 100 mužů dorazila do Binnish. Militanti údajně s občany mluvili o svém brzkém vyslání do Aleppa, aby tu vedli válku proti provládním vojskům.

Jednotky Syrské arabské armády (SAA) pokračovaly v postupu na silnici DeirEzzor-Maydeen a část jí po těžkých přestřelkách s ISIS u ropných polí Thayyem zabraly. SAA tlačí ve směru na Mohassan.

SAA pokračuje se svými spojenci v operacích osvobozování Palmyry. Včera syrské síly osvobodily Palmyrský triangl, což jim umožnilo připravit si půdu pro přímou ofenzivu na Palmyru. Střety mezi ISIS a SAA také pokračují v Jabal Al-Tar.

Militanti zahájili palbu na ruské konvoje s humanitární pomocí na damašském venkově a v Kafranu na venkově Homsu, ohlásilo 22. března ruské ministerstvo obrany. Ani členové tohoto centra ani Syřané, kteří se této humanitární činnosti účastnili, nebyli zraněni.

Irácká lidová domobrana al-Hased al-Shaabi v provincii Anbar ohlásila, že při střetech s 300-člennou skupinou militantů ISIS v okrese al-Karma východně od Fallujah, 62 km západně od Bagdádu, byly zabity tucty militantů ISIS. Operace v této oblasti pokračují.

Velitel operací v provincii Nineveh brigádní generál Najm al-Jabouri 22. března oznámil, že irácké bezpečnostní síly spolu s lidovými mobilizačními jednotkami jsou připraveny zahájit operaci k osvobození Mosulu. Podle těchto zpráv shodily letouny Iráckého letectva na město tisíce letáků vyzývajících obyvatele, aby se připravili na vojenské operace proti ISIS.

Zdroj: https://southfront.org/international-military-review-syria-iraq-mar-23-2016/
63 Komentářů k Syrské a irácké bojiště 23.3.2016 – video a jeho přepis

 1. Zighartice napsal:

  Pentagon: Činnost leteckých sil Ruska v Sýrii neměla vliv na kampaň USA proti IS. Pentagon si není jistý tím, že Rusko díky odvodu svých leteckých sil nadále má páky, jimiž může tlačit na prezidenta Sýrie Bašára Asada, řekl ministr obrany USA Ashton Carter.
  „Rusko řeklo, že přišlo do Sýrie, aby bojovalo s IS, ale to neudělalo. Místo toho jejich armáda jenom prodloužila občanskou válku, podpořila Asada a v současné době my nevidíme, že by si Rusko ponechalo páky tlačící na Asada, které by ulehčily diplomatickou cestu, která je potřebná syrskému národu,“ řekl Carter během vystoupení na slyšeních v kongresu.
  „Jedno je ale jasné — příchod Ruska do Sýrie neměl vliv na naši kampaň proti IS,“ dodal Carter. lol lol lol

  http://cz.sputniknews.com/politika/2016 … ie-is.html

 2. Zighartice napsal:

  Všem Su-34 se ze Sýrie nechce a nechce… – včera

  https://twitter.com/syrianmilitary/status/712326403681865728

 3. Zighartice napsal:

  Režim přišel v Deir Ez Zor o 45 vojáků, z toho 4 důstojníky a 20 z NDF.

  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=844784942335086&id=758324380981143

 4. Zighartice napsal:

  Syrská opozice nevidí žádný společný základ při mírových jednáních s Asadovou vládou. Ženeva – Už více než týden se v Ženevě vedou mírová jednání o Sýrii. Tamní opozice však dnes dala najevo, ře stále nevidí žádný společný základ s vládou prezidenta Bašára Asada. Zmocněnec také řekl, že velké naděje vkládá do středečního jednání ministrů zahraničí USA a Ruska v Moskvě. Doufá přitom, že schůzka poskytne důležitý impuls při hledání řešení pro Sýrii.

  http://zahranicni.eurozpravy.cz/evropa/149505-syrska-opozice-nevidi-zadny-spolecny-zaklad-pri-mirovych-jednanich-s-asadovou-vladou/

  • Adolf Balík napsal:

   V Ženevě jsou 3 delegace „Syrské opozice“ každá jiná. Pokud někdo něco takového píše, měl by napsat která z těch tří delegací zaujala takovýto postoj, případně, že se na něm – světe div se – shodly všechny tři. Takto to vypadá, že je to stanovisko saúdské „syrské“ opozice čili Vysoké vyjednávací komise a ti presstituti, co to píší, vidí jako neslušné se o jiné než o saúdské „syrské“ opozici vyjadřovat.

   • Zighartice napsal:

    Delegaci zastupuje sedmnáct vyjednavačů a dalších 25 členů syrské opoziční vyjednávací komise (HNC) včetně vůdce opoziční vyjednávací komise (HNC) Rijáda Hidžába a rovněž Asada Zubího, který má být hlavním vyjednávačem. Dále jsou na místě zástupci OSN a syrského prezidenta Bašára Asada. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura už jednal s vládní delegací Bašára Asada, kterou vedl velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí. Rozhovory by měly trvat půl roku. Přípravu rozhovorů komplikovaly dohady o účasti kurdské Strany demokratické unie (PYD), která se podílí na boji proti radikálům. Do jednání ji prosazovalo Rusko, avšak Turecko, které podporuje HNC, bylo zásadně proti tomu. Podle něj je PYD spojencem turecké Strany kurdských pracujících, kterou Ankara považuje za teroristickou skupinu. Delegace PYD byla dokonce v Ženevě a připravovala se na jednání, ale protože nedostala pozvánku, tak odjela.

    Osobně se domnívám, že má v současné době lepší vyjednávací pozici Damašek díky současným vojenským úspěchům v zemi. Syrská vláda převzala v současném konfliktu iniciativu. Za podpory ruských a íránských spojenců se stala nejmocnějšísilou v západní části země.

    Aktuálně:

    V Sýrii proti teroristům bojují „smrtonosné“ severokorejské jednotky na straně Asada, tvrdí HNC.

    http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/7666-v-syrii-proti-teroristum-bojuji-smrtonosne-severokorejske-jednotky-na-strane-asada-tvrdi-hnc

    • Adolf Balík napsal:

     Řekl bych, že to současné příměří je kromě toho, aby si uvolnili ruce Palmýrskou ofenzivu a na dokončení přípravy dalších Tygřích jednotek aj., dost o tom, aby část opozice přesvědčili, že mají změnit zavčas stranu.

  • Pavel napsal:

   Nuže, syrska opozice bude muset asi zemřít ;-)

 5. Zighartice napsal:

  An-124 (RA-82037) každý den pendluje z Mozdoku na Hmejmim.

  https://www.flightradar24.com/data/aircraft/ra-82037#92bbda6

 6. Zighartice napsal:

  Reva Bhalla, Geopolitical Weekly, Stratfor, 16.2.2016

  Vloni v říjnu, právě když Rusko zahájilo svoji intervenci v Syrii, president Obama opovržlivě odmítl myšlenku, že by Rusko mohlo ohrozit vůdčí roli USA na Středním Východě. V hodinovém interview řekl: „Pan Putin obětuje své vlastní jednotky, svou vlastní vojenskou sílu, jen aby udržel při životě svého jediného spojence. Fakt, že to musel udělat, nesvědčí o síle, svědčí to o tom, že jejich strategie nefunguje.“ Dva měsíce poté, když se přítomnost Ruska v Syrii ještě prohloubila, Obama stále zůstává k Putinově strategii přezíravý a říká, že „s Afghánistánem na paměti, není pro Putina zabřednutí do bezvýchodného a paralyzujícího občanského konfliktu tím pravým výsledkem, který očekával.“

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/03/23/tvrde-i-strizlive-v-syrii/

 7. Zighartice napsal:

  Rozsáhlý konvoj Fouj Al – Joulan (Golanský pluk) a LIWA Suqour Al – Quneitra (brigáda Quneitrských jestřábů) dorazil do západní oblasti Palmyra. S čerstvými posilami tam SAA má více než 6.000 vojenských příslušníků. Probíhají poslední přípravy na rozhodující útok na Palmýru.

  https://www.almasdarnews.com/article/reinforcements-pour-palmyra-syrian-army-prepares-storm-city/

 8. Zighartice napsal:

  Ruské letectvo uskutečnilo za poslední 2 týdny více jak 1.000 vzdušných úderů na Palmýru.

  https://twitter.com/IraqiSecurity/status/712406357140500485

 9. Zighartice napsal:

  Zachránci starověké Palmyry a syrských lidských práv v zahraničí se již ozvali….
  Revoluční koordinační výbor města Palmyra obžaloval Rusko z ničení starověkého města a jeho kultury pod záminkou boje proti organizaci IS, která je již v současné době mimo města … Yikes

  http://en.eldorar.com/node/1818

 10. Zighartice napsal:

  Prezident společné syrské rady Holanďan Johny Messa oznámil, že syrští občané žijící v severní Sýrii jsou objekty útoků syrských milicí PYD – prodloužené ruky kurdské org. “ PKK „.

  http://en.eldorar.com/node/1825

 11. Zighartice napsal:

  Logistická loď VMF RF Jauza doplula ráno po šesti dnech plavby z Novorossijska do přístavu Tartus.

  http://www.marinetraffic.com/en/ais/details/ships/shipid:351148/mmsi:273547820/imo:0/vessel:YAUZA

 12. Zighartice napsal:

  Ze Sýrie do Ruska dopravil Il-76 160 vojáků, kteří se starali o logistiku ruské letecké skupiny.

  Ze Sýrie také odletěl letoun An-124 Ruslan, který převáží do Ruska různé vybavení a tři Mi-35, které prováděli ochranu letecké základny

  jeden má registračku RF-13028 a další číslo „červená 52″ – na internetu k nenalezení.

 13. Zighartice napsal:

  Stroje Mi-35 šest měsíců střežili základnu Hmejmim.

  https://youtu.be/liV_-Fn3zWw

 14. Zighartice napsal:

  Situace v Palmýře dnes. Chlapi, při aktuálním zpravodajství je třeba si uvědomit, že je z fronty. Tam se situace během dne může změnit, i vícekrát. (Podle známého příběhu: Vyhnali jsme Němce z lesa , Němci nás vyhnali z lesa , hajný se nasral a vyhnal nás všechny!!!) Je vidět, že v severní části byly SAA + zatlačení zpět od zámku Palmýry, na jihu se k městu přiblížili.

 15. Zighartice napsal:

  Grafické výsledky činnosti Vzdušných a kosmických sil Ruska v Sýrii.

  http://cz.sputniknews.com/infografika/20160321/2635347/vysledky-cinnost-sily-rusko-syrie.html

 16. Zighartice napsal:

  Na Hmejmimu jsou pořád Su-34, Su-30SM, Su-35S a Su-24M/2 a minimálně Su-24M provádí pořád nálety (na konci s let. bombami FAB-500 M62).

  https://youtu.be/uKIWUfzwv8E

 17. Zighartice napsal:

  SAA a spol obsadila farmu Al-Qatari a jsou na dohled „sadů Palmýry“ (to mi nedává smysl, může to někdo upřesnit?).

  https://www.almasdarnews.com/article/field-report-syrian-army-pushes-deeper-palmyra-map-update/

 18. Zighartice napsal:

  Video – chycení TOWkaři.

  https://youtu.be/8wg3rqAFYYY

 19. Zighartice napsal:

  Boje v oblasti trojúhelníku. Operují tam krom ruských Mi-24P také syrské („francouzské“) lehké bojové vrtulníky SA-342 Gazelle (vyzbrojené 4x PTŘS HOT)

  https://youtu.be/arjPApMN3V0

 20. Zighartice napsal:

  Syrské vládní síly 23. března zcela převzali kontrolu nad historickou části města Palmyra. Uvádí RIA Novosti s odkazem na brigádního generála SAA. Dříve bylo oznámeno, že za poslední den syrská armáda společně s milicemi „Pouštní jestřáby“ zabila kolem 70 ozbrojenců teroristické organizace „islámský stát.“

  http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201603231522-s6o2.htm

 21. Zighartice napsal:

  Boje o Palmyru.

  https://youtu.be/sIZOXZDLBJc

 22. Zighartice napsal:

  Syrská armáda a bojovníci oddílů domobrany Sokolové pouště vedou kruté boje s bojovníky teroristické skupiny Islámský stát (IS, zakázaný v Rusku), méně než kilometr od města Palmýra, na strategické křižovatce dálnice Damašek – Palmýra – Dajr-az-Zaur, informuje z místa událostí korespondent RIA Novosti.

  http://cz.sputniknews.com/svet/20160323/2659047/syrska-armada-is-boje-palmyra.html

 23. Zighartice napsal:

  Podle MO RF v Sýrii jsou nasazeny ruské jednotky pro speciální operace, provádějící průzkum před ruskými leteckými údery, navádějí letadla proti cílům v odlehlých oblastech a řeší další konkrétní úkoly.

  http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201603231940-804h.htm

 24. Zighartice napsal:

  Centrální banka v Sýrii dnes stanovila nový směnný kurz na 497.42 SYP za 1 EUR , ještě v roce 2012 byl kurz 63 SYP za 1 EUR.

  http://sana.sy/en/?p=72648

 25. Zighartice napsal:

  Rozhovor s velitelem ruské vojenské skupiny v Sýrii generálem Aleksandrem Dvornikovem.

  … Nebudu skrývat, že v Sýrii operují jednotky našich speciálních sil. Vykonávají průzkum objektů pro údery ruského letectva, zabývají se naváděním letadel na cíle v odlehlých oblastech, a řeší jiné speciální úkoly.

  Ale je třeba mít na paměti, že v Sýrii plní různé úkoly podobné jednotky ozbrojených sil USA, a ostatních států koalice…

  http://rg.ru/2016/03/23/aleksandr-dvornikov-dejstviia-rf-v-korne-perelomili-situaciiu-v-sirii.html

 26. Pre vsetkych!
  Hajzli vypli prvopodstatu.Ked bude niekto
  nieco vediet,tak napiste.
  Prajem napriek vsetkemu pekny vecer a vesele Velkonocne
  sviatky.

 27. Zighartice napsal:

  Mi-35M-3 nad Jablehem před pěti dny.

  Je to ta jediná s nainstalovaným Vitebskem z Šajratu.
  Tři Mi-35M-3 (z Šajratu) dnes odletěli v An-124 do RF, takže i poslední Mi-35M-3 z „Šajratského roje“ byla stáhnutá na Hmejmim.
  Vysoce pravděpodobně je to nový kus co tam byl (i na testování), protože zatím jiná Mi-35M-3 v RF jej neměla nainstalovaný – aspoň podle otevřených zdrojů je zadokumentovaný jen tento nový stroj.

  https://twitter.com/bm27_uragan/status/712689169311604737

 28. Zighartice napsal:

  Osvobození města Palmyra v Sýrii, které má historický a geografický význam, „oslabí“ teroristickou skupinu „islámský stát“ a vytvoří podmínky pro získání kontroly nad hranicí s Irákem, – uvedl velitel ruské skupiny v Sýrii, generálplukovník Alexandr Dvornikov.

  http://ria.ru/syria/20160323/1395699803.html

 29. Ikema Monika napsal:

  Na straně Syrie a Asáda proti ISIS stojí dvě jednotky ze Severní Koree před kterými nejvíc Isis utíkají mají přezdívku Šikmooky Satani a ovládají velmi dobře meče a dýky !—Eurasia 24 –

 30. jan napsal:

  Snad by bylo v hodné k tomu dodat,jak je vyzýván další boj proti IS,hlavně teď po těch atentátech v Bruselu.Naprostá faleš od politiků EU i USA.Ono by stačilo,přestat je zásobovat,podporovat logisticky a jsou do týdne vyřazeni.Jenže to si nepřejí USA,Turecko,Izrael i S.Arábie.

 31. Zighartice napsal:

  Pracovník Syrské charity registrované ve Velké Británii pózuje s hotovou sbírkou zbraní.

  https://twitter.com/cerumol/status/712734521116987392

 32. Zighartice napsal:

  Záběry z bojové operace u Palmýry (tzv. trojúhelník a nějaké hory).

  https://youtu.be/Ao9IIQke1Sg

 33. Zighartice napsal:

  Kurdové obsadili 50% tureckého města na hranici se Sýrií.
  Během několika posledních měsíců, kombinované síly YPG a PKK obsadily přibližně polovinu města Nusaybin které sousedí se syrským městem Qamishli.

  https://www.almasdarnews.com/article/kurds-capture-half-turkish-city-border-syria-map-update/

 34. Zighartice napsal:

  Mimochodem musím malou měrou poděkovat všem, kdo si našel čas a tyto dosavadní komentované články, vystihujících aktuální dění na válčištích a bojištích, shlédnul.
  Přes 1 500 přečtení tohoto článku za 12 hodin je opravu úctyhodné. Ta větší měra díku patří samozřejmě autorovi článků o válčištích abojištích a to jmenovitě
  Mir. Pavlickovi.

  Děkuji všem…

  Nelze upírat svobodu nikomu, kdo má natolik vyspělé myšlení, že chápe její smysl a touží po tomto stavu. (I. Asimov)

 35. Zighartice napsal:

  Reportér Vesti RU Jevgenij Porubnyj hlásí první jednotky SAA + v Palmýře.

  http://www.vesti.ru/doc.html?id=2734987&2734987#

 36. Zighartice napsal:

  Aktuální mapa Palmýry – podle syrského reportéra co se pohybuje s armádou.

  https://twitter.com/AboZain6/status/712943826260869120

 37. Zighartice napsal:

  ISIS obsadil pozice SAA v průmyslové zóně v Deir ez Zor ; desítky padlých na obou stranách.

  https://twitter.com/DeirEzzor24/status/712876258594590720

 38. Zighartice napsal:

  Hlavní síly syrské armády a domobrany se opevnily na všech strategických výšinách kolem Palmýry.
  Útok komplikuje písečná bouře.

  http://cz.sputniknews.com/svet/20160324/2664883/syrie-palmyra-is-boje.html

 39. Zighartice napsal:

  SAA na okraji Palmýry.

  https://youtu.be/_boRW7hbwaY

 40. Zighartice napsal:

  Irácký premiér Hajdar Abádí: Dnes začala Operace za osvobození oblastí okolo Mosulu. První etapa našeho útoku byla rychlá a rozhodná. Daeš ustupuje.

  https://twitter.com/HaiderAlAbadi/status/712958494836568065

 41. Zighartice napsal:

  Ozbrojenci IS se stahují z Palmýry na Rakká. Speciální korespondent LifeNews, syrské armádě se podařilo vytlačit teroristy ze starého města. Po dnešním útoku na hotel “ Tadmurata“ a v důsledku jeho obsazení, ozbrojenci IS začali narychlo opouštět Palmýru. Syrskému letectvu se podařilo zničit konvoje snažící se vyvést teroristy spolu s jejich vůdci směr Rakká. Radikálové nesou velké ztráty, jen dnes bylo zabito kolem 140 ozbrojenců. Teroristé upadají do zoufalství, začali vyhrožovat, že se vyhodí do povětří spolu s hlavním chrámem v Palmyře. V současné době syrští vojáci bojují podél aleje Římanů…

  http://lifenews.ru/news/192442

 42. Zighartice napsal:

  Nějaký ruský voják u Palmýry s „Tygry“.

  https://twitter.com/bm27_uragan/status/713015466474795009

 43. Zighartice napsal:

  Známý syrský válečný reporter na úpatí obsazeného pohoří (západoseverozápadně od města) s výhledem na Palmýru i hrad.

  https://twitter.com/sayed_ridha/status/713001393028608000

 44. Zighartice napsal:

  Mapa bojových akcí, Palmýra 24.03.2016.

  http://i.imgur.com/VnNMsD4.jpg

 45. Zighartice napsal:

  MO RF:Od 20 do 23. března ruské letectvo provedlo na 41 bojových letů v oblasti Palmýra, při kterých zaútočilo na 146 vojenských objektů teroristů.

  https://twitter.com/mod_russia/status/713036639900147713

 46. Zighartice napsal:

  BDK Saratov dnes proplul Bosporem směr Sýrie (opačně 14.3)

  https://twitter.com/YorukIsik/status/712996830917881856

 47. Zighartice napsal:

  Syrská opozice je po druhém kole ženevských jednání spokojená, podařilo se dohodnout společné body.
  V ženevských mírových jednáních o Sýrii se podařilo dohodnout se na společných bodech, které umožní jednat v příštím kole o podstatných otázkách.
  Jednání začala v lednu a jejich druhé kolo se konalo od 14. března. Jsou nepřímá a účastnila se jich vládní delegace a zástupci opozice. De Mistura dnes řekl, že by si přál, aby třetí kolo začalo 9. dubna, avšak dodal, že někteří účastníci možná přijedou až 14. dubna.

  http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/syrska-opozice-je-po-druhem-kole-zenevskych-jednani-spokojen/r~6a23e4f4f1ec11e59a5c002590604f2e/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!