Očekává se, že si syrská armáda zenedlouho vezme Palmyru zpátky. Bojovníci ISIS jsou ve městě obklíčeni

56f554d5c3618884468b45dbS tím, jak se bojová linie vládních sil posunuje blíže k vyrvání kontroly nad tímto městem od Islamistického státu, Syrští vojáci znovu dobyli starou citadelu Palmyry s výhledem na město. Syrská armáda spolu s milicemi ve čtvrtek konsolidovala své pozice v citadele v jihovýchodní Palmyře. Středověký hrad na kopci má značnou důležitost, jelikož je z něj přehled přes město a otvírá pro vládní síly značnou část východní Sýrie.

„Jednotky armády ve spolupráci se skupinami lidové domobrany poté, co teroristům způsobily značné ztráty, převzaly kontrolu nad citadelou Tadmoru (Palmyry),“ ohlásila tisková agentura SANA s odkazem na vojenské zdroje.

изтеглен-файл

Síly loajální k syrskému presidentovi Bashar al-Assadovi jedoucí tankem během ofenzivy k znovudobytí historického města Palmyra na obrázku, který 24. března 2016 poskytla SANA.

V pátek brzy ráno začala syrská vojska spolu se skupinami domobrany operaci ke znovu převzetí Hradu Fakhr-al-Din al-Maami, ohlásila tisková agentura SANA. To byla poslední strategická výšina před městem Palmyra. Islamistický stát překvapivě zaútočil ze severu, a ne ze západu, jak se od něj čekalo, což mu zajistilo částečný úspěch této operace. Vládní vojska tento kopec dobyla poté, co zničila poslední úkryty IS a odstranila minové nástrahy, které militanti za sebou zanechali, uvedl zdroj. Někteří bojovníci byli zabiti, zatímco další se stáhli zpět do města, přičemž svou výzbroj nechali za sebou. Následující mapa ukazuje vývoj této operace tak, jak byla 6:26 h v pátek ráno.

CeZZvNuUUAAxM7F

Později začala operace k odminování území kolem tohoto hradu. Došlo ke střetům mezi teroristy a Syrskou armádou, kdy obě strany hlásily oběti. Syrské armádě se nakonec podařilo zabrat letiště.

CeaJdgrW8AANeyY

Po této operaci je teď ISIS už Syrskou armádou obklíčená a brzy se očekává obnovení kontroly nad městem Palmyra. Znovudobytí tohoto města bude navíc znamenat největší jednotlivý zisk pro presidenta Bashara al-Assada. Teroristé se tohoto města zmocnili v květnu 2015.

IS údajně k pořádání útoků v oblastech, které se už dostaly pod kontrolu syrských vojsk, používá automobilových bomb a sebevražedných bombových útočníků.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyjádřil očekávání Moskvy, že Syrská armáda město Palmyra s podporou Ruského letectva opětovně zabere už brzy.

„Pokračujeme v operaci k osvobození Palmyry, kterou právě provádí Syrská armáda s podporou Ruského letectva, aby byla už v nejbližší budoucnosti úspěšně dokončena,“ prohlásil Lavrov. Ruské válečné letouny pokračovaly s podporou Syrské armády a jejích spojenců vedoucích ofenzivu na toto pouštní město, i přes nedávné oznámení Moskvy o stažení většiny svých vojenských sil.

Palmyra je od roku 1980 Světovým kulturním dědictvím UNESCO. Její proslulost se táhne už od 13. století a uchovává i některé z nejlépe zachovaných starověkých monumentů.

611609-3bda11a2-47c6-11e5-b919-aacd51936f38-620x349

Militanti Islamistického státu popravují syrské vojáky na pódiu římského amfiteátru v pradávném syrském městě Palmyra. Tato skupina toto město uchvátila v květnu. Od té doby několik monumentů a pradávných chrámů už zničila.

Poté, co IS město Palmyra v květnu 2015 zabrala, využívala jej k filmování veřejných poprav. Teroristé IS vyhodili do povětří 2 000 let starý Balův chrám a Vítězný oblouk, což OSN označila za válečný zločin.

Written by Yoana Manoilova fo rSouth Front

Zdroj: https://southfront.org/syrian-army-is-expected-to-retake-palmyra-shortly-since-saa-has-surrounded-the-city/
13 Komentářů k Očekává se, že si syrská armáda zenedlouho vezme Palmyru zpátky. Bojovníci ISIS jsou ve městě obklíčeni

 1. Ikema Monika napsal:

  Proč to blokujete?

 2. Ikema Monika napsal:

  Proč mě opět blokujete ???

 3. Ikema Monika napsal:

  Výborně Syrie! Děkujeme Rusko ! Vyžeňte ty šmejdi až za hranice světa a přidejte i slavnou USA !!

 4. Michal napsal:

  zločince z Nato včetně našeho Pavla) by tam ted´ měli poříznout.

 5. jan napsal:

  A takoví to vrazi by chtěli vládnout Sýrii.
  Věru špatné vysvědčení vládě USA,jaké má kamarádi.
  Nebude to hezký pohled,na ten masakr,co se tam odehraje.

 6. jan napsal:

  contumax,mělo by to tak platit,toto starodávné rčení.
  Možná ještě to jiné rčení,kdo ze zbraní zachází,tak i schází.
  Snad nám Zighartice fundovaně doplní zprávy z Palmyry.

  • contumax napsal:

   Jan

   Ono je to jednoduché ale někteří pacifisti si to vykládají po svým…

   Můj názor je bránit se i kdybych měl zemřít…!!!

  • Zighartice napsal:

   Občas se z “ full control “ rázem stane “ fire control “ a naopak, proto bych se nerad poštěl do všemožných spekulací okořeněných o meinstreamové sólokapry. Aktuální informace z bojů u Palmýry a ostatního dění v Sýrii deleguji prostřednictvím komentářů v článku „Syrské válčiště 25.3.2016 – video a jeho přepis“. Předporodní resumé se budu snažit uvést dnes večer v témže článku.

   Nelze upírat svobodu nikomu, kdo má natolik vyspělé myšlení, že chápe její smysl a touží po tomto stavu.
   (I. Asimov)

 7. konzerva napsal:

  Padlo letiště u palmiry do syrských rukou…http://rusvesna.su/news/1459015339

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!