Verdikt nad Savčenkovou: vítězství práva nad mýdlovou bublinou

prigovor-savchenko-pobeda-657-4513505Pravda je stanovena, verdikt vynesen. Tečka je napsána za případem, ale ne za příběhem zločince (nyní ji už tak můžeme nazývat i oficiálně) – Naděždou Savčenkovou. Pojďme stručně shrnout tuto historii a zkusme předpovědět, jak musí skončit.

Před téměř dvěma roky, 17. června 2014 u Luhanska, v průběhu ostřelování ze strany ukrajinských karatelů, zahynuli dva ruští novináři – Anton Vološin zemřel na místě a Igor Korněljuk, který byl těžce zraněn, o 35 minut později v nemocnici. V tentýž den byla vojáky domobrany Luhanské lidové republiky zajata skupina bojovníků 24. batalionu územní obrany Ajdar, mezi nimiž byla i dnes už světově proslulá Naděžda Savčenková. Nějaký čas pobyla v zajetí, ale v době vřavy dělostřelby využila chaosu a uprchla. Správně usoudila, že jít přes linii fronty ke svým by bylo nebezpečné, a tak si vybrala daleko delší, ale za to daleko bezpečnější cestu – přes území Ruska pod rouškou běženkyně. Později se z ukrajinské strany ozvala nepravdivá tvrzení o „nelegálním vyvezení“ Savčenkové do RF, ale ta byla soudem zcela vyvrácena výpovědí svědka Sergeje Bobro, který 23. června 2014 Naděždu převezl na území Ruska do obce Kantěmirovka, kde byla při kontrole dokumentů zadržena policií.

Brzy byla zjištěna její spoluúčast na vraždě ruských novinářů a stala se tak osobou zahrnutou do trestního řízení. V jednom z rozhovorů ihned po té, co se dostala do zajetí, Savčenková sama přiznala, že „byla návodčí“ a „zabíjela lidi“. Při zatčení u ní byla nalezena mapa rozdělená do čtverců a také mobilní telefon, který v sobě měl důkazy toho, že se podílela na korekci palby dělostřelectva.

Později, když už byla vyslýchána u soudu, se pokoušela svá slova popřít a dokázat, že korekcí palby dělostřelectva se nemohla zabývat, protože má úplně jinou vojenskou specializaci. A tato její slova ukrajinská patriotická a ruská liberální veřejnost považuje za klíčový důkaz její neviny. O něco níže se budeme zabývat tím, proč Savčenková lže.

V průběhu vyšetřování byla prozkoumána spousta důkazu a vyslechnuto značné množství svědků. Psychiatři uznali vyšetřovanou příčetnou. Experti ji, pravda, nazvali psychopatickou osobností, ale většina psychopatů přece někdy bývala normálními lidmi. Savčenková není výjimkou.

V průběhu vyšetřování a u soudu se snažila přilákat pozornost ke své osobě a k důkazům své „neviny“ nejrůznějšími extravagantními akcemi: vyhlásila hladovku (přitom přijímala vitamíny obohacenou stravu – to je podmíněnou hladovku), ukazovala soudu prostředník, zvedala nohy na mříž, zpívala.

Nicméně státní žalobce u soudu vyhlásil, že její vina je zcela prokázaná, a navrhl pro ni trest 23 let odnětí svobody a 100 tisíc rublů pokuty. Soud ji vinnou uznal, ale trest určil nepatrně měkčí – 22 let a 30 tisíc rublů pokuty.

Za nespravedlivý tento trest okamžitě prohlásily vlády Kyjeva i USA, také představitelé ruských liberálních stran, Jabloko a PARNASa. Laureátka Nobelovy ceny a v 80. letech komsomolská aktivistka Světlana Aleksijevič dokonce rozsudek označila za neopodstatněné „šílenství moci„. Bohužel tito kritici trestu se neobtěžují uvést nějaké skutečné argumenty a spoléhají se především na emoce, což velmi silně brání jakékoli diskuzi.

Pojďme si připomenout, kdo je Naděžda Savčenko a až se odrazíme od jejího životopisu, bude nám jasné, kdy lže a kdy hovoří pravdu.

Narodila se v roce 1981 v Kyjevě a chodila do ukrajinské školy. Později tvrdila, že „neuměla rusky“ a „řeč se naučila v SIZO“ (internační zařízení), ale to je jasná lež zaměřená na své „píár“. Ve svém prvním rozhovoru pro ruskou televizi totiž hovořila čistou ruštinou, vždyť Kyjev v 80. – 90. letech byl téměř výhradně ruskojazyčným městem, a dokonce i žáci ukrajinských škol doma mluvili rusky.

Po škole se Savčenková učila na návrhářku a potom – studovala žurnalistiku na Kyjevské univerzitě, odkud však najednou o rok později za záhadných okolností zmizela. Pak se stala vojákem Železničních vojsk (radistkou) a byla převedena k 95. aeromobilní brigádě – jedné ze základních pro formování ukrajinských mírových kontingentů. Savčenková vyprávěla drsné příběhy o vyčerpávajících zkouškách, které údajně musela absolvovat, aby se stala výsadkářkou. Ty však byly nejprve vyslechnuty novináři a později vyvráceny kolegy. V letech 2004 – 2005 prošla službou v Iráku, kterou ona sama popisuje h rdinsky (ale její spolusloužící zcela jinak). Po návratu z Blízkého východu z rozkazu „civilního“ ministra obrany Anatolije Gricenko byla poslána do charkovského institutu pilotů, odkud ji několikrát vyhodili a zpět vzali vždy až po telefonátech z Kyjeva. K pilotní práci ji z psychologických důvodů označili za zcela nevhodnou a nakonec absolvovala nikoli jako pilotka, ale jako navigátorka. A přesunuli ji sloužit nikoli ke Vzdušným silám, ale k armádnímu letectvu jako navigátora vrtulníku.

V tu dobu se Naděžda projevovala spíš než jako důstojník jako popová hvězda, zúčastňovala se nejrůznějších televizních show včetně „Bitvy extrasenzoriků“. V letech 2013 – 2014 Savčenková v rozporu se zákony Ukrajiny se coby budoucí aktivní vojákyně účastnila demonstrací a střetů na Euromajdanu na straně protestujících.

Krátce po začátku ozbrojeného konfliktu na Donbase si vzala dovolenou od své jednotky a odjela na Luhansko bojovat v řadách 24. batalionu Ajdar. Tady mimochodem dochází k zajímavé právní kolizi. Ajdar se často snaží líčit div ne jako společenské uskupení, ale tak to naprosto není. I přes v něm existující „machnovštinu“ (antisovětské anarcho-rolnické hnutí na Ukrajině v l. 1918 – 21) byl Ajdar zpočátku pokládán za normální VSU, podřízené zpočátku přímo ministerstvu obrany a potom – pěchotnímu vojsku. Takže se ukazuje, že důstojnice Ozbrojených sil si na základě vlastního rozhodnutí vzala a směnila místo služby ve VSU z jednoho na jiné. Nebo spíš zkombinovala dvě hodnosti. Přitom pilotkou, jak ji prezentují některá média, nikdy a nikde nebyla.

Na přelomu května a června 2014 byl v zajetí u Ajdara kněz Vladimír Mareckij, který po osvobození vyprávěl o tom, jak „Pulja“ (přezdívka Savčenkové) navrhovala prodávat zajatce za peníze na orgány, střílet je a osobně je mučila a kopala do genitálií.

Jaká tedy byla role Savčenkové v Ajdaru? Byla řadovým vojákem? Mohla navádět palbu dělostřelectva?

Možná by se podařilo pravdu skrýt, ale hned po zajetí Naděždy Ajdar navštívil novinář „Insidera“, se kterým se bojovníci podělili o detaily své „služby“. A nejen o tom, jak dobíjejí raněné, ale také o detailech činnosti Savčenkové. Jak se ukázalo, velela výzvědné rotě (což se jeví jako svého druhu amatérismus, protože na státní úrovni existuje v rámci policie). V každém případě „velitel rozvědky“ jednotky je hodnost privilegovaná, řadovým vojákem tedy Naděžda nebyla.

Jaké bylo hlavní poslání Ajdara obecně a zejména jeho rozvědky v tu dobu? Předejme slovo novináři „Insidera„:

 „Nejčastěji Ajdar pracuje s dělostřelci.

- Hrajeme s nimi fotbal – my podáme a oni to ucpou,“ – říká Zola.

Potom vysvětluje: ajdarovci, kteří chodí na průzkum těsně k pozicím separatistů, navedou artilerii a korigují palbu…“

Takže jak to je? Ukazuje se, že artilerii naváděla Savčenková, a to dokonce pravidelně?

A jak to tedy je s tím jejím vyprávěním, že ona to „neumí“ a „nemá na to specializaci“? To všechno jsou jen pohádky namířené na lidi vzdálené vojenské službě.

Zaprve – jedním ze základních druhů dělostřelecké rozvědky je činnost korekčně-výzvědné vojenské aviacie a Savčenková sloužila jako její navigátor. Takže dovednosti „navádění palby“ musela mít.

Zadruhé – soudě podle údajů z otevřených zdrojů v programu Charkovského institutu pro piloty, který Savčenková absolvovala, zjevně takové „zpravodajské“ disciplíny byly.

Zatřetí – dokonce i v „řádných“ oddílech dělostřelecké rozvědky a řízení dělostřeleckých divizí v hodnosti „rozvědčíka-navaděče“, „rozvědčíka-topogeodezisty“, „rozvědčíka“ probíhají řadové služby. Pro člověka majícího bojové zkušenosti, vyšší vojenské vzdělání a několik let služby v jednotkách armádního letectva, si osvojit jakoukoli z nich není vůbec složité…

Celkově soudě podle údajů od samotných ajdarovců, Savčenková byla klíčovým člověkem, který korigoval palbu jak svého batalionu, tak i dělostřeleckých jednotek.

Co se týče osobnosti Savčenkové, pak je lepší dát slovo jejím kolegům. Konkrétně ukrajinskému výsadkáři a vedoucímu blogu pod jménem Konstantin Mamaj (zvláštnosti pravopisu ponechávám):

„Vyzývám 95 ombr (OMBR – samostatná mechanizovaná brigáda) i všechny, kdo znají „PULJU“, řekněte lidem pravdu !!!

Z Iráku ji vyhnali za neoprávněné opuštění tábora! (Pravda, u důstojníků je rotace.) Do tábora našich vojsk ji přivezla policie vzdušných sil USA se slovy vemte si tu vaši (???) sprostou patriotku !!! (Zeptejte se důstojníků té rotace.) Výsledek – předčasné propuštění. Při setkání na letišti Nikolajeva (tehdy se z Iráku létalo do Nikolajeva) kytici růží omlátila o hlavu šéfovi státní administrace se slovy „Ty jsi tvar, ale já voják“ (šéf stát. administrace na tom setkání opravdu byl, i video z toho je). Na základně příjmu (79 ombr) opustila místnost ve zdravotnické části (vy tvořené pro vracející se ženy-vojákyně, byly tři), odešla do oddělení vracejících se vojáků, svlékla se a šla se sprchovat! (Generál Razmaznin, tehdy zástupce velitele pro vzdělávací práci, byl pěkně pobouřen! Ale byl osobním svědkem události, stejně jako všichni důstojníci 4. roty 79. brigády). Snajperem nikdy nebyla, stejně jako pilotem! Psychicky nevyrovnaný člověk, který se dostal do 95 ombr v době masového náboru kontraktů! Kdo takový píár potřebuje – to je skutečná tvář „baťkivščiny“.

Doba vedení blogu i okruh jeho příznivců vylučuje, že se jedná o „kremelskou botu“. Mimochodem v komentářích přátelé „Konstantina Mamaje“ potvrzují, že to také slyšeli od ostatních vojáků.

Co měla provádět „hrdinka Ukrajiny“ s americkými vojáky, že ji kvůli amorálnosti odvezla americká vojenská policie? A co vůbec se dá říci o ženské, která se demonstrativně vydá nahá sprchovat v mužské části kasáren?

Není to nejlepší potvrzení slov odborníka uvedených výše?

Dnes je tato dáma – národní poslanec Ukrajiny, členka delegace PS RE, hrdinka Ukrajiny a nositelka vyznamenání. A její matka požaduje od starosty Kyjeva Klička vyzvednout „hrdince“ přidělený pozemek v hlavním městě a vyměnit jej za jiný, luxusnější…

Kyjev nafoukl bublinu Savčenko kvůli vytvoření potřebného obrazu v informační válce a udělal z ní hrdinku a mučednici. Ale v čem vlastně je její hrdinství? A v čem její „mučednictví“?

Pokud by byla nevinná, pak by pro „krvavý režim“ (jak obvykle nazývají ruskou moc její oponenti) nemělo nejmenšího smyslu se s ní jakkoli spojovat. Zároveň s ní se do zajetí dostala celá skupina ajdarovců. A pokud by někdo opravdu chtěl uspořádat divadlo, pak muž by se pro takovou roli hodil daleko lépe – tvrdě by to zmenšilo prostor pro emocionální manipulace. Ale divadlo pořádat nikdo nechtěl a hlavní postavou zločinu se stala právě Savčenková, protože právě k ní vedly všechny stopy. Výsledek jejich zhodnocení soudem je poměrně tvrdý, ale je to zcela legitimní a spravedlivý trest.

Co bude dál? Mluvit o nějaké výměně z právního hlediska bude nekorektní, protože Savčenková je zločinec odsouzený za trestný čin.

Takže právně jsou tu tři možné perspektivy:

Odpykat si trest

Být předána na výkon trestu na Ukrajinu;

Být omilostněna.

Přirozeně dvě poslední možnosti jsou možné pouze na základě výsledků některých diplomatických dohod (ve skutečnosti je ale „předání“ z právního hlediska něco jiného). Porošenko se plete v termínech a už navrhl vyměnit Savčenkovou za dva občany RF, pracovníky národní milice LNR zajaté u Luhanska. Z jedné strany zajatí Rusové na rozdíl od Savčenkové nikoho nezabíjeli a obviňují je z čistě politických důvodů. Z druhé – je je ale potřeba také zachránit. A takový krok nelze vyloučit.

Savčenková se však může stát i součástí výměny „všech za všechny“, která předpokládá osvobození všech z politických důvodů zatčených nacházejících se v ukrajinských SIZO (internačních zařízeních) a koloniích, a to jak občanů RF, tak i Ukrajiny (opolčenců DNR-LNR, novinářů, blogerů, politických aktivistů).

Někteří experti obecně hovoří i o tom, že omilostnění Savčenkové se může stát výchozím bodem k uvolnění vztahů mezi Ukrajinou a RF a Donbasem (fakticky federalizaci Ukrajiny) a znovuobnovení pozemní komunikace mezi „kontinentálním“ Ruskem a Krymem na dobu stavby Kerčského mostu. Nicméně na tom nejsou zainteresovány reálné „subjekty“ ukrajinské politiky – vláda USA.

Proto daleko pravděpodobnější se zdá názor, v souladu s nímž Washington a Kyjev se naproti tomu budou snažit situaci kolem Savčenkové zhoršovat a změní ji v informační zbraň. Vidět ji na Ukrajině zástupci oficiálního Kyjeva ve skutečnosti nechtějí – změnila se totiž už v příliš bolavou zbraň, a pokud tuto zbraň uchopí někdo z kyjevských politiků, může to přivést k nepředvídatelným důsledkům – až do svržení Porošenka. Je to šance pro představitele těch nacionalistických a „proevropských“ sil, které teď odpadly z okruhu moci, a hrozba pro ty, kdo dnes obývají kanceláře na Pečerských kopcích. A diplomatická rozhodnutí zatím přijímají ti poslední… Takže kolem Savčenkové zjevně bude rozehrána složitá diplomatická partie.

Je zřejmé, že Savčenková je zločinec a vrah, ale pokud by její omilostnění zachránilo život tisícům nevinných lidí, možná by to stálo za to. Ale pro začátek, jak si mnozí dělají legraci na internetu, je hodně takových, kteří by jí přáli, aby stihla ušít svou první várku vaťáků…

Zdroj: http://politrussia.com/world/prigovor-savchenko-pobeda-657/
17 Komentářů k Verdikt nad Savčenkovou: vítězství práva nad mýdlovou bublinou

 1. Hum napsal:

  Kyjevu by bola uzitocnejsia mrtva ako ziva. Preto ju musia dobre strazit a ta fuchtla moze byt rada, ze vdaka rusom este zije. Smrt v Ruskom zajati by bolo to prave propagandisticke orechove pre Ukropov..

  • mv napsal:

   Vždyť právě, ta chazarská kráva místo idiotského vřískání u soudu by měla být vděčná jurisdikci RF, že je vůbec ještě na živu. Pro kyjevské židobanderovce má nyní cenu jedině jako mrtvola. Tak je blbá, ta hnusota.

   • Justass napsal:

    mv

    „Pro kyjevské židobanderovce má nyní cenu jedině jako mrtvola.“

    To jistě! Proto také zadání zní: Najít v Rusku někoho podplatitelného z vězeňské služby, aby jí něco podstrčil – ona zhebla – a mohlo se to svést na barbarské Rusi. Velitel té věznice kde sedí to v příštích měsících a letech nebude mít zrovna lehké – řek bych.
    Pro Putina by bylo nejlepší ji vyměnit. Ovšem ne za ty dva zbloudivší pohraničníky, kteří nikoho nezabili(to byl „obchod“ o ničem), ale za důsledné naplnění Minsk 2. To je:
    Řádné volby na Donbasu a ustavení úplné autonomie
    této oblasti. /plná nezávislost na Kyjevu, jak v oblasti ekonomické, tak v oblasti vojensko – politické.

 2. contumax napsal:

  Aaa satanova služebnice opět na scéně…

 3. Fanny napsal:

  TO Savčenko je odporné,není na něm nic lidského a ženského už vůbec,fuj.

 4. židule napsal:

  ….no nechápu,proč se s takovou hazarskou židovskou kurvou tak serou, za mně za živa vykuchat a nechat pojít ve škarpě za městem

  • lubajs napsal:

   Globální chazarská mafie se za své uvězněné členy přímo pere a proto k vůli Savčenkové chazary ovládaný západ tolik šílí, stejně jako svého času i v případě zavřené zlodějky a defraudantky Tymošenkové.

 5. Michal napsal:

  Smrt pro Savčenkovou

 6. Deratizér napsal:

  Jen poznámka naokraj. Poslanec TOP 09 Kalousek nosí na klopě saka placku s jejím portrétem. Takže asi bude nevinná.

 7. mv napsal:

  Ta dobře živená vražedná psychopatka ve fajnové kondici po „60-denní hladovce a 5 dnech bez vody“ se producírovala za katrem v triku s chazarskou tamgou – to je ten TRIZUB, co mají židobanderovci jako státní symbol.

 8. ardno napsal:

  liV Norsku masový vrah, který zabil více jak 80 mladých lodí na ostrově u Osla, v soudní síni před soudem a před televizními kamerami hajluje. Nepovšimnuto. Jeho prorojevy bez následků.
  V Rusku Savčenková, která se podílela na smrti dvou novinářů,“jen“, spílá v soudní síni soudcům. Nepovšimnuto. Její projevy bez následků.

  Je-li demokracie v Norsku, jak ohodnotit jednání Státu Ruská federace.
  Odpovídám: Stejně jako v Norsku- také demokracie.

  • contumax napsal:

   arabská špína

   Jsi nevzdělaný, krysy skoro vůbec nejsou leda v laboratořích a možná malý množství někde ve sklepích, vytlačil je potkan…

   On je totiž loví…

 9. arabská špína napsal:

  žida Kalouska je nutno rozkuchat a hodit do kanálu !krysy něco žrát musí!!!

 10. srobarr napsal:

  Ja osobne si myslím,že Savčenková je duševne chorá osoba-schizofrenička.Myslím si,že sa vo všetkom čo robila,robí a bude robiť stotožňuje z postavou z filmu G.I.Jane ktorú stvárnila Demi Moore.A ak ju ruská justícia pustí bez toho,aby jej spravili aspoň lobotomiu bude sa chovať ako besná zver,lebo ona chce iba beztrestne vraždiť.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!