Penzijní cestovní ruch v DNR – boj o přežití

2827c5790f1589ca242aac2f47bfc6f1Kterákoli moc vždy nejvíc utiskovala sociálně nezajištěné kategorie občanů. Podívejme se po svém okolí: kdo sedí ve frontě na poliklinikách a obsazuje místa v městské dopravě, kdo prodává podél cest hadry? Lidé, kteří peníze mají, se obvykle obracejí na placené kliniky a jezdí v osobních autech. Většina důchodců, invalidů, veteránů – však takové možnosti nemá. A penzisté Donbasu, který není pod kontrolou UKrajiny, jsou na tom ještě hůře.

Kyjev, sotva vypustil první stíhačky útočící na doněcké letiště, okamžitě přistoupil k novému druhu teroru – penzijnímu. Poctivě vydělané důchody prostě přestali luhanským a doněckým dříčům posílat. Kyjevem uměle vytvořený „penzijní cestovní ruch“ bokem obou stran konfliktu přinutil důchodce a další příjemce sociální pomoci vyzvedat si výplaty najednou na Ukrajině i v LDNR.

Od července 2014 až do dubna 2015 se penze v Doněcku a dalších městech DNR nevyplácely vůbec. Ani Kyjevem, ani orgány republik. Mnozí příjemci sociálních dávek včetně penzistů vyjížděli na Kyjevem kontrolovaná území a vyzvedávali si penzi tam. Jinak mnohým z nich hrozila smrt hladem – bez jakéhokoli přehánění – humanitární pomoc z fondu Achmetova se sice rychle přizpůsobila, ale nedostala se ke všem potřebným. Ruská pomoc se nemilosrdně rozkrádala a k lidem se dostávala jen zřídka, pak vznikaly ohromné fronty a lidé (zdaleka ne však všichni) mohli dostat rybí konzervu nebo plechovku sušeného mléka.

V dubnu 2015 výplaty penzí a dalších sociálních dávek začaly i v DNR. Výplaty probíhaly v rublech v kurzu 1 : 2. Tehdy se v republice používaly dvě měny – jak hřivny, tak rubly. Avšak od podzimu byly všechny ceny převedeny na rubly, i když oficiální kurz zůstal 1 : 2 a vedení republiky hrozilo těžkými tresty těm, kdo by to ignorovali (i když o uskutečněných trestech obyvatelé nikdy neslyšeli). Přesto ve skutečnosti i na trzích se ceny zvedly na 1 : 3. To znamená, že pokud dříve krabici mléka bylo možné koupit za 18 rublů (1 : 2), potom – ne najednou, ale postupně – se cena zastavila na 36 rublech. A tak tomu bylo se všemi produkty. Důchody a všechny dávky a platy však zůstaly na úrovni 1 : 2. Kdo vydělává na takovém rozdílu v kurzu, je téma na jiný článek. Přežít se stalo čím dál těžší, a proto penzisté, kteří na územích nekontrolovaných Ukrajinou penzi nedostávali, si pro ni začali masově jezdit. Aby přežili. Tento jev dostal název „penzijní turistika“.

Pokud by nebylo nutnosti vyjíždět někam za hranice republik, důchodci by si to třikrát rozmysleli než se vystavovat nebezpečí přechodu hraniční linie. A tak průměrná republiková penze (díky, že vůbec existuje) stačí na velmi skromný spotřebitelský koš, do kterého bez slz nepohlédneš. Co to je v Doněcku 2.200 rublů? To je 7 – 7,5 kg vepřového nebo 110 – 146 kg brambor (cena se pohybuje mezi 15 – 20 rubly za kg). Což na první pohled nevypadá špatně. Jenže platí: koupíš-li jedno, je nutně šetřit na druhém. A z průměrného ukrajinského důchodu na Ukrajině nyní také nevyžiješ. Ale pokud výplatu získáš tam i zde, pak konec konců ještě můžeš nějak vyjít.

„Penzijní cestovní ruch“ jako dědictví majdanovské moci se Kyjevu nelíbilo, a tak se rozhodl ho včas přidusit: stovkám tisíc penzistů zablokoval penzijní karty. Málo se doněčtí pracanti nalopotili v nebezpečných a škodlivých provozech, kde se vydělávalo na rozpočet celé země, a tak musí ještě i dnes skutečnost, že mají za svou těžkou práci nárok na důchod, dokazovat. I bez toho je dnes v přeplněných kancelářích penzijních fondů (zejména) přifrontových okresů opravdu horko. Zde vysvětlují:

„Byla posílena kontrola účtů vnitřně přesídlených osob a probíhá kontrola důvodu výplat penzí důchodcům-přesídlenců na územích ovládaných ukrajinskými orgány. Pokud výplaty penzí zmrazili, pak je mohou obnovit až po kontrole s daty přerušení výplat. Základem je jedině osobní odvolání důchodce k PFU (Penzijnímu fondu Ukrajiny).“

Jednoduše řečeno – fronty na blokpostech z LNR a DNR vzrostly na kilometry, autobusy jsou přeplněné, v kancelářích jsou tisíce staříků. A dopravcům přibyl nový nezanedbatelný zdroj příjmů.

Dalším výdajem je úhrada za ubytování, protože za jeden den se nedá ohromnou řadou projít, aby penzista opět a znova osobně potvrdil oprávněnost výplaty.

Kromě důchodců se na pozastavené výplatní listiny dostaly i jiné položky, které také byly zmraženy, mezi nimi například „příspěvek na narození dítěte“. Ocitla se tam i nově vytvořená tzv. „přesídlenecká adresná pomoc“ ve výši 884 hřiven (2.298 rublů v kurzu DNR a 3.403 rublů v současném kurzu Národní banky Ukrajiny). Ale sjednali si ji zdaleka ne všichni, proto hlasité obvinění Ukrajiny jako vždy nebyla ničím doložena. Podle vyjádření zástupce ministra financí Ukrajiny Romana Kačura nyní si okolo 160 tisíc přesídlenců z Donbasu sjednalo tuto finanční pomoc určenou na získání bydlení, ale ve skutečnosti nepokrývající ani nájem pokoje v ubytovně. 160 tisíc rodin však je nesrovnatelné číslo s 1,7 milionů skutečných vnitřních přesídlenců.

Ale skutečným přesídlencům, těm, kteří opravdu odjeli na Ukrajinu, adresná pomoc spolu s důchodem opravdu umožnila přežít od výplaty k výplatě.

Jenže penzijní fond zůstal bez přívodu kyslíku, zrušeny byly všechny termíny výplat, v PFU obnovení slibují jedině po zkontrolování z migrační služby. Zástupci z migrační služby tě přijdou zkontrolovat právě ve chvíli, kdy na uvedené adrese zrovna nejsi (jsi v práci, v nemocnici nebo jsi zrovna zašel do obchodu pro chleba) a zkus pak něco dokazovat! Majitelé nájemních bytů ani tak zrovna nehořeli nadšením pomáhat běžencům z východního regionu sehnat třeba jen přechodnou střechu nad hlavou a při opožděném zaplacení nájmu rozhodně můžou požádat o vystěhování. Kam? Domů, do republiky, do války.

Zdroj: http://antifashist.com/item/pensionnyj-turizm-v-dnr-borba-za-vyzhivanie.html
15 Komentářů k Penzijní cestovní ruch v DNR – boj o přežití

 1. hel napsal:

  hyenismus kyjevských masových vrahů nezná hranic…ostatně jejich bratři v triku u nás- top09 zejména – nastolili vůči důchodcům a invalidům stejnou politiku…jsou pro ně nezajímavá kategorie, už nic nepřináší do rozpočtu, nic, co by oni mohli rozkrádat..

 2. Marie napsal:

  Jde o genocidu obyvatel sionistickou vladou, kterou by ostatni lidi za to meli povesit…

  Totez se tyka vlad v dalsich zemich, vcetne te nasi, ktera duchodce okrada a nuti zivorit, zatimco do privandrovalcu cpe penize ve vsech smerech a do valek taktez.
  V Recku zkratili duchody na polovinu a v Anglii okradla vlada dokonce invalidni duchodce.

  Kdyby ostatni nebyli sraci, tak to proste nedovoli, aby se bezbrannym ublizovalo… ale lidi jsou zbaveni nejen humanity, ale i pudu sebezachovy. A jeste k tomu veri, ze se toto da resit nenasilnou formou, v ramci zakonu, demonstracemi. Je to absurdni…
  Valka proti vladam je nevyhnutelna. Pokud je lide nezlikviduji, zlikviduji ony je. To neni muj nazor, ale zakon prirody.

 3. landa napsal:

  Bez podílu cizího kapitálu, jen z domácích zdrojů a s omezenou zahraniční pomocí, při úplném vypořádání se se znárodněnými zahraničními majiteli po Únoru´48, při spuštěné Železné oponě a mezinárodní blokádě, bez vrácení celého zlatého pokladu a nesplacených válečných reparacích se československým dělníkům, zemědělcům, vědcům, inženýrům, zaměstnancům i intelektuálům podařilo při udržení slušné životní úrovně a životních jistot naprosté většiny občanů vybudovat: 4 atomové, 23 tepelných a 26 vodních elektráren, téměř 400 km dálnic, elektrifikovat železniční tratě, postavit hutní, strojírenské, chemické, potravinářské a jiné podniky a továrny, zmodernizovat zemědělská družstva a dosáhnou téměř 100% soběstačnosti v základních komoditách, provozovat flotilu námořních lodí, položit stovky a tisíce kilometrů energovodů, plynovodů a ropovodů, zavést zcela nové výroby niklu, hliníku a umělých hmot, postavit a provozovat jesle, školky, školy, odborná učiliště, polikliniky, nemocnice, kulturní a společenské domy, sportovní stadiony, rekreační střediska. Od základu bylo území republiky pokryto TV signálem, ne sice ideálně, ale přesto se udržovaly kulturní a historické památky, podporovaly se divadelní a umělecké soubory a soubory lidové tvořivosti. Vybudovala se podstatná část pražského metra s 38 stanicemi, obrovské prostředky se vynakládaly na industrializaci zaostalého Slovenska. Postavily se stovky obytných sídlišť s 200.000 panelových domů a 1.200.000 byty, což představuje 55% všech bytů a 30% veškerého bytového fondu. Dekrety na tyto byty se předávaly rodinám bezplatně. Ve zbrani byla udržována 200 tisícová armáda v mnoha desítkách vojenských útvarů, 16 výcvikových prostorech s 407 bojovými letadly, 101 vrtulníkem, 4.585 tanky, 4.900 obrněnými transportéry a BVP, 3.445 děly a raketomety a 77 zařízeními odpalovaní raket. Pro případ války a v rámci Civilní obrany byly vybudovány objekty, které by dnes bylo naprosto nemožné postavit. A ještě zbylo dost prostředků pro zahraniční pomoc rozvojovým zemím. Nízké platy byly vyváženy dotovanými cenami potravin, bydlení, hromadné dopravy, lékařské péče, kultury, umění, sportu a mnoha jiného. V roce 1989 měla SBČs k dispozici 105 tun měnového zlata v hodnotě 15 – 17 miliard Kčs, hotovost ve výši 85 mld. Kčs a žádné vnitřní dluhy. Státní dluh činil pouhých 24,2 mld. Kčs, v roce 1993 již 158,8 miliard a letos astronomických 1.412.900.000.000 Kč! Ani za tisíc let se nepodaří ho splatit. Ne vše se dařilo, ne všechno se dělalo správně, ne všeho bylo vždycky dost, také jsme nebyli se vším spokojeni a také jsme si zanadávali.

  • Josef Švejk napsal:

   Bývávalo. Dnes, kdy ČEZkou kotlinu vyplňuje lid dutých hlav tu máme svobodu a demokracii. Výše uvedený článek pak připravuje tento lid na jejich šťastné stáří, neboť vždy platilo a platit bude – jak si kdo ustele, tak si také lehne.

  • Spektátor Čumilovič Puk napsal:

   Nemáte to úplně správně. Ale i tak je příspěvek velice hodnotný. Doplním: 24,2 miliard Kčs v dnešních cenách je asi 240 miliard dluh. Ale na druhou stranu v centrální bance bylo asi o 90 tun zlata více než dnes – v ceně asi 80 miliard dnešních korun. Ale nejde jen o zlato jako takové. Byly zde i zlaté a stříbrné historické mince, jejichž cena byla nevyčíslitelná a mnohem vyšší než-li cena zlatých cihliček. Mince jsou vesměs prý fuč. Můžeme tedy odhadovat, že úspory zlata i ostatních cenin byly v té době asi za 200 miliard dnešních Kč – což je přepočteno na obyvatele asi dnešních 20 000,-Kč/za osobu = neměli bychom náš zlatý poklad zase až tak moc přeceňovat. Každopádně prodej zlatého pokladu byl zločin. Také jsme měli pohledávky u jiných, vesměs rozvojových, zemí – asi 70 miliard tehdejších korun? Už si to nepamatuji – ale přepočteno na dnešní měnu to je již docela síla! Ale ty pohledávky nebyly moc dobytné – vesměs se prodávaly vymahačským firmám za zlomek ceny a ty s velkými zisky realizovaly likvidaci dluhů – dělo se i přes Českou konsolidační agenturu atd. podrobnosti si již nepamatuji. Příspěvek se rovněž nezmiňuje o úsporách obyvatelstva, zadluženosti/nezadluženosti obyvatelstva / domácností atd. Jinak dluh státu již není 1,4 biliónů Kč, jak píšete, ale již 1,9 biliónů Kč = tedy každý z nás dluží za stát asi 185 000 Kč. Což se nezdá zase tak strašné, ale sumu je třeba přepočíst na rodiny = u čtyřčlenné rodiny to tedy je 660 000 Kč… I tak to je stále ještě splatitelné při rozumném hospodaření státu. Kdyby si stát vytkl za cíl dluh do 15 let zlikvidovat bylo by to asi 12 500,-Kč na rok splácení – tedy každý z nás by splácel měsíčně dluh přes 1000,-Kč za stát. Není to sice příjemné, ale je to únosné. Jenže zde není vůle vlád po takovýchto úsporách! Pro mě osobně je nejstrašnější ten odliv dividend do zahraničí – loni prý za 430 miliard Kč. Ale opět je to třeba vidět v celé šíři problému – z EU sem na dotacích prý dorazilo na 180 miliard Kč + zahraniční investoři investovali 70 miliard Kč + naši vlastnící zahraničních firem si ze zahraničí dovezli, už si to nepamatuji, ale myslím, že 80 miliard Kč. Jestli to nemám správně, někdo mě opravte. Ztrátu kapitálu v zemi ve výši 100 miliard Kč se centrální banka snaží vyvažovat tiskem peněz – tedy inflací, a tím znehodnocováním úspor. Ale těch nástrojů je zde patrně více. Např. prodej dluhopisů atd. Bohužel my, veřejnost od ČNB přes tisk, co vím, moc informací o aktivitách ČNB nedostáváme. Každopádně chci napsat, že náš státní dluh osobně nevidím zase až tak černě a myslím si, že nejdůležitější je rozvoj ekonomiky – a zde vláda spíše škodí… Ekonomické záležitosti je třeba rovněž vidět ve světle různých eurobyrokratických nesmyslů, jako podpora biopaliv a fotovoltaiky atd., které občanovi zdražují život a podnikatelům ztěžují podnikání. Tento faktor + Korupční kauzy (prý se u nás ročně prokorumpuje 100 miliard Kč) a následná „havlovská blbá nálada“ z vnímaných nespravedlností, kterou se Zeman snaží ukončit jsou faktory nedostatečného rozvoje ekonomiky. Podle mě, kdyby stát snížil množství rozkradených peněz na 20%, zrušil mnohé euronesmysly a tím by udělal něco pro zlepšení nálady občanů, produktivita země by se zvedla a pak by nebyl problém státní dluh zlikvidovat i do 10 let – tedy: 80 miliard zachráněných prostředků před korupčními kriminálníky + 80 miliard či více prostředků uspořených na euronesmyslech + 80 miliard ze zvýšených daňových odvodů ze zvýšeného růstu HDP a vše nasměrované na likvidaci dluhu, a je po dluhu. Tedy myšlenky Petra Macha z SSO jsou v zásadě správné!!! Já bych akorát nešel tak extrémní cestou. Z mé úvahy je vidět, že špatný stav země a státní kasy je zde proto, že odpovědní lidé nemají vůli, aby to bylo jinak…

 4. Justass napsal:

  Spektátor Č.P.: oprava opraveného

  „24,2 miliard Kčs v dnešních cenách je asi 240 miliard dluh.“

  je nutno násobit 8,2 krát, takže dnešní státní dluh by měl být 198 mld Kč. Je 1 860 mld, tedy víc jako 9x větší.
  Co je však nejhorší a co nezmiňuje myslím ani nick landa, že byl za babku – cca čtvrtinu své hodnoty rozprodán státní majetek zde předešlými generacemi vybudovaný. Především ve prospěch Západu. Dnes nám patří už ani ne 20% hodnoty tohoto majetku. Tato loupež obnáší přibližně dalších 3 000 mld. Kč.
  No a ty dividendy co pak z toho proudí každoročně, zase převážně západním akcionářům, tak to zmiňujete a to je další hrůza hrůz. Pozn: Těch 420 mld se mi zdá moc, mohlo by to být tak 300. Ale to na té hospodářské genocidě ČEZKA už moc nemění.

  • Spektátor Čumilovič Puk napsal:

   Ano, to s tím majetkem máte pravdu. To je vlastně vůbec ta největší naše škoda. Ale řeknu Vám, že v roce 1992 jsem si myslel, že k nějaké újmě v tomto směru asi dojdeme, ale, že to bude tolik? I polovina z toho by bylo moc. 430 miliard je údaj za rok 2015, který jsem zachytil na nějaké přednášce od ekonomky Ilony Švihlíkové. Jinak v předchozích letech šlo o cca 200 miliard/rok běžně. Skok vzhůru si jako laik vysvětluji prodejem skupiny Plzeňských pivovarů. a.s. společnosti Anhauser Busch (ti co se soudí o značku Budvar) za 2,5 biliónů Kč, kdy nový vlastník patrně cenu splácí ve splátkách a ten si své zisky z prodeje vyváží ven… Ale to je fakt jen nějaká má laická představa, protože by platby vůbec nemusely jít přes naše banky ven a vše se mohlo odehrát třeba na Bahamách… Očekával bych nějaké info s vysvětlením od vlády v tomto směru. Ale od Sobotky a spol. se asi nedočkám i když by mohl tvrdit, že stále jde o dědictví Klausových vlád…

 5. Justass napsal:

  S.Č.P.

  Souhlas – nicméně:

  …“Očekával bych nějaké info s vysvětlením od vlády v tomto směru. Ale od Sobotky a spol. se asi nedočkám i když by mohl tvrdit, že stále jde o dědictví Klausových vlád…“

  Pachatelé(ODS) a spolupachatelé(ČSSD) takovýchto genocid se zásadně k ničemu nepřiznávají, natož potom aby něco vysvětlovali. Ti to budou naopak chválit a oblbovat ovce, že se máme nejlépe ve své historii.

  • Justass napsal:

   Dodatek:…“by platby vůbec nemusely jít přes naše banky“

   Jaké NAŠE banky? Snad jedině, že by to chodilo přes FIO banku, která je snad ještě naše už jako jediná. Bavím se tím jak přejímáme tu JEJICH rétoriku. Naše banky – naše
   Škoda Mladá Boleslav naše, naše. Našeho, z toho a mnohého jiného ( kamenolomy, cementárny, voda atd.,atd. atd) už není zhola nic.

   • Spektátor Čumilovič Puk napsal:

    No tak pachatelé nejsou jen z řad ODS a ČSSD. Pamatuji se, že to začalo už s OF, pokračovalo i ODA, KDU-ČSL i jinými pidistranami, různě se koaličně paktujícími s výše jmenovanými. Tím vším prorůstala Havlistická pravdoláskařská klika mající vliv u ČNB s Tošovským v čele, který v době výprodejů našeho národního majetku nelogicky držel národní měnu v hluboké devalvaci, kdy náš stát byl spíše dovozcem než vývozcem… No nelogicky asi není ten nejvhodnější termín. Jasně, že to bylo zadání z venku. Nu a naše banky atd. Co k tomu dodat? Ano, objektivního vysvětlení událostí z 90-tých let se nejspíše dočkáme, jestli vůbec, tak za 30 let – až současní protagonisté umřou.

    • Justass napsal:

     S.P.Č

     Jistě! Tu ODS a ČSSD jsem jmenoval jen jako hlavní strůjce genocidy. Vše se to odvíjelo o Havlistického OF – ty strany jsou jen jeho následovníci. Za pár desítek let se zase budou bourat pomníky, přejmenovávat ulice a letiště.
     Myslím, že ani potomci a dědicové dnešních i včerejších pachatelů to nebudou mít jednoduché – především pak majetkově, řek bych.

     • Spektátor Čumilovič Puk napsal:

      Já jsem proti přejmenovávání, bourání pomníků, atd. Zase to musíme zaplatit my. Už toho mám za naše dějiny dost. To znárodňování, s tím si taky nejsem jist. Nebylo by lepší majetky více zdanit, nebo zavést progresivní daně z dividend? Myslím, že existují různé jiné „soft“ metody, jak zvýšit spravedlnost v zemi. Není přece nutné jít hned do extrému.

      • Justass napsal:

       nicméně v naší historii tomu tak vždycky bylo. Od mantinelu k mantinelu. A v tomto případě tomu nebude jinak. A já se hněvat nebudu.

   • proud napsal:

    A tenhle opravdovej pruser musi bejt jednim z prvnich zmenenej:-(,dalsi pruser co se mu lidi-ovce budou branit je vseobecny znarodneni,i kdyz jinak pojaty nez za komancu…..

 6. houbeer napsal:

  Prominte jestli jsem cetl spatne,ale jsem dnes ko.tzn.ze na donbase nemaji lide-důchodci,co jíst?ze pomoc od ruska se rozkrade a tak musi jit zebrat na kyjevske území?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!