Navzdory zastrašování Oděsané přijdou 2. května na Kulikovo pole

1016255738Jedna z nejznámějších a nejpopulárnějších oděských politiků nacházejících se v opozici proti vádě - politička a aktivistka Světlana Fabrikant - vypráví, jak žije Oděsa dva roky po děsivých událostech na Kulikově poli. Nicméně veřejná činnost Světlany Fabrikantové nezačala na poli politiky, ale s účastí v televizním programu KVN, kdy byla v druhé polovině 80. let členkou týmu "Oděsští gentlemani". V 90. letech a po přelomu tisíciletí dělala kariéru v oděských médiích. Do politiky ji přivedl bývalý vicepremiér Ukrajiny Sergej Tigipko - v roce 2009 se na jeho návrh Světlana stala vedoucí oděské pobočky jeho strany "Silná Ukrajina". V roce 2012 Tigipko stranu rozpustil a její členové přešli k regionálům Viktora Janukoviče.

1016255825

Poté, co ve stejném roce Fabrikantová vstoupila do Strany regionů, stala se poslankyní parlamentu. Po vítězství Euromajdanu Tigipko oznámil oživení "Silné Ukrajiny", na jejímž seznamu pak v předčasných volbách v září roku 2014 kandidovala do ukrajinského parlamentu. Nicméně "Silná Ukrajina" nepřekročila limit pro vstup. V současné době Světlana Fabrikant žije v Oděse a zabývá se jednak politickou činností jako předsedkyně Národního výboru "Silné Ukrajiny", jednak i veřejnou jako hlava organizace zabývající se ochranou lidských práv "Rada Oděsy", dále je předsedkyní dozorčí rady dobročinné nadace "Assol" a vedoucí odborů pracovních migrantů "Svatá Sofie".

otázka: - Jak byste v předvečer druhého výročí tragédie 2. května charakterizovala politickou a morální situaci v Oděse? Jsou Oděsané hodně roztříštěni?

Světlana: - Nemůžu říct, že by se Oděsa rozpadla, ale ve městě jsou zjevně přítomny dvě nálady. První je radikální, nacionalistická, hurá-vlastenecká. Je to pravda jen malá skupina Oděsanů, ale díky své aktivitě je o této skupině neustále slyšet. Proto ti, kteří v Oděse žijí, podléhají dojmu, že právě tyto nálady jsou nyní hlavním proudem ve městě. Ale není to tak.

Druhou náladou - antinacionalistickou - sdílí velká část Oděsanů, ale ti se cítí daleko utlačovanější než nacionalisté a radikálové, chovají se daleko ostražitěji a bázlivěji a rozhodně se neprojevují na veřejnosti.

1016255472

Změnili svůj předchozí vztah k historii, například k Velké vlastenecké válce a tragédii ze 2. května. Ale prostě se bojí. Tito lidé se nechtějí zúčastňovat pouličních akcí, protože se bojí, že tyto akce mohou skončit provokacemi. Velmi dobře vnímají mnoho událostí, ke kterým ve městě dochází, ale zároveň nejsou ochotni o tom mluvit nahlas a své názory veřejně obhájit. Je to stav panického strachu, ale současně očekávání, že se snad všechno zase vrátí do normálu. Prováděli jsme pro naši veřejnou organizaci "Rada Oděsy" sociální průzkumy, abychom pochopili, jaké nálady v Oděse vládn ou. Na základě toho mohu říci, že lidé se dnes nacházejí ve stresové situaci, v náladách dominuje nervozita, strach a neochota vůbec o politice mluvit.

Oděsané říkají: nevšímejte si nás a nechte nás v klidu žít. Přitom kategoricky neakceptují válku na Donbase. Tak to je, tak to prokazují všechny zájmové skupiny. Nicméně 2. května stejně jako před rokem i přes všechno zastrašování a hrozby Oděsané na Kulikovo pole přijdou, aby uctili památku těch, kdo tu zemřeli. Přitom neberou ohled na možné provokace.

Pokud bezpečnostní orgány budou situaci sledovat jen ze strany, pak k provokacím určitě dojde. Důkazem toho byl 10. duben, kdy Oděsané přišli oslavit jeden z největších svátků - den osvobození města od fašistů. Lidé přišli do rodné Aleje slávy. Přinesli květiny. Přišli proto, aby za osvobození svého města poděkovali otcům, dědům i pradědům, kteří při tom padli. V samotné Aleji slávy se nic nestalo, protože bezpečnostní složky zajišťovaly klid, ale za rohy už na tyto lidi čekala radikální mládež, která potřebovala dokazovat, že moc v Oděse je v jejich rukou.

Byla bych velmi ráda, kdyby bezpečnostní síly udělaly vše pro to, aby Oděsané, kteří by se chtěli 2. května dostat na Kulikovo pole, tak mohli učinit. Vzhledem k tomu, že v tento den bude sem namířena pozornost všech médií, včetně zahraničních, a v Oděse budou navíc přítomni evropští poslanci různých zemí, tak na samotném Kulikově poli k žádným střetům nedojde. Ale opět - za hranicemi Kulikova pole se může stát cokoli.

- Myslíte si, že budou někdy události ze 2. května vyšetřeny a viníci potrestáni? Proč ani po dvou letech není jasno?

- Nevěřím, že v blízké době budou zveřejněna jména skutečných viníků, i když je v podstatě všichni znají. Ještě v roce 2014 (tehdy jsem byla poslankyní Nejvyšší rady a tajemnicí parlamentní komise pro vyšetření událostí ze 2. května) jsme se snažili v průběhu několika měsíců dopátrat těch nejvýše postavených viníků, ale vždy jsme pocítili, že před námi je stěna, která nedovolí, abychom dostali na své otázky odpovědi. Jednou ti na otázku neodpoví, a když, pak to není pravda, což znamená, že jsou vinni. Nyní už je jasné, že mnozí ozbrojenci a známí politici mají k tomu, co se 2. května stalo, velmi podezřelý vztah.

- Jaký je váš vztah k myšlence dát Oděse status "porto-franco" (svobodný přístav)?

- Ve městě je celá řada skupin a politiků, kteří o tom mluví, ale radikálové i vláda považují podobný stav za příležitost oddělit Oděsu od Ukrajiny. Dá se říci, že v tom vidí separatistické projevy.

Je stydno o takových věcech vůbec mluvit. Prostě je třeba znát historii Oděsy, mít ji rád a být Oděsanem. Ekonomicky rozkvět města a jeho světlé stránky jsou spojené právě s tímto obdobím, kdy mělo status porto-franco. A nikdo tehdy nemluvil o separatistických náladách. Porto-franco, to je ekonomická šance pro Oděsu v současné Ukrajině, v dnešní hrozné, upadající ekonomické situaci je to šance alespoň trochu sami ovlivňovat, co se ve městě děje. Velmi bych si přála, aby se to podařilo bez jakékoli politiky. Oděsa to potřebuje, ale všechno bude záviset na tom, kdo bude v tu chvíli v čele města a celé oblasti. Obávám se však, že k tomu dnes těžko dojde.

- Jaké jsou plusy a mínusy v práci skupiny gubernátora Saakašviliho?

- Klady? Saakašvili umí brilantně mluvit. Na rozdíl od ukrajinských politiků se nejen nebojí kritizovat, ale i jmenovat konkrétní politiky a úředníky, kteří podle jeho názoru něco nedělají tak, jak by měli, a uvádí konkrétní příklady zneužití. Lidem se neuvěřitelně líbí, když politik nazývá věci pravými jmény. Ale za každým slovem by měla následovat nějaká akce. A na příkladu Oděsy mohu říci, že za Saakašvilim žádná akce není. Za celý rok nic z toho, co nasliboval, nesplnil.

1016255490

Velice potřebná silnice Oděsa - Reni, o níž říkal, že je mezinárodně strategickou trasou spojující Ukrajinu s Evropou - není. Jet po ní není možné, není tu cesta, dokonce ani směřování. V oblasti je totiž rozbit celý systém řízení. Předchozí systém řízení sice bylo možné kritizovat kvůli korupci a klanovost, ale alespoň nějaký byl. Dnes za těmi "reformami", které gubernátor v Oděské oblasti spustil, je v podstatě naprosté vymýcení celého systému řízení oblastní administrace i všech odborníků, kteří tu byli.

Dnes v systému řízení převažují takzvaní aktivisté. Není důležité, co umíš, ale nakolik hlasitě jsi někde křičel. Jsou to vpodstatě samí mladí, energičtí kluci, kteří nemají se řízením naprosto žádné zkušenosti. A právě proto je celý systém zničen.

Uvedu vám jeden příklad. V Oděse je sanatorium "Lermontovský", kterému je už více než 100 let a kterému patří velké pozemky u moře v oblasti Lanžerona. Uznejte - 10 hektarů půdy u moře, to je přece lahůdka. Sanatorium nespadá pod město, ale je to národní majetek Ukrajiny. Za prvními pokusy zabrat tuto zemi je současný ministr spravedlnosti Pavel Petrenko. Ten se snažil sanatorium vzít pod ministerstvo spravedlnosti k následné privatizaci. Toto schéma lidé moc dobře znají: nejprve sanatorium převést do státního vlastnictví, pak je údajně nutná jeho privatizace a následně přijde nová výstavba.

Oděsané začali to sanatorium bránit, a tak se to dostalo ke mně. Rozhodli jsme se, jak já tomu říkám, "pověsit na plot": to znamená nevpustit soudní exekutory a všechny ty právnické struktury. Stručně řečeno - už na tom plotě visíme rok. Nikdo tam nevstoupil a už jsme vyhráli i několik soudů. Ale když se v Oděse objevil gubernátor Saakašvili, řekla jsem řediteli sanatoria i hlavnímu lékři: "To je přece borec v boji s korupcí. Seberte tým a sepište odvolání. Běžte k němu. Ať skutky, nejen slovy ukáže boj s korupcí ve vyšších patrech moci." A tak personál sanatoria za gubernátorem šel. Co ten jim řekl? Udělil jim pouhých 30 sekund a pak řekl: " To mě nezajímá." Mohl, kdyby ovšem chtěl, nabrat plusové body, jenže se nestalo. A takových příkladů bychom našli mnoho. Někomu by se možná mohly zdát malicherné, ale Oděsanům názorně ukazují, že se mnoho mluví, ale nic nedělá.

- Vy jako politička jste vůči současné vládě v opozici?

- Samozřejmě.

1016255457

- A cítíte se jako opoziční politik v Oděse v bezpečí?

- V mých názorech se ve srovnání s těmi předmajdanovskými leccos změnilo. Myslím, že skrze líbivá hesla se k moci dostali šarlatáni a zloději ještě větší, než jací tam byli předtím, v tom nemají hranice. A cítím-li se bezpečně? Samozřejmě, že ne. Prostě jsem trochu lehkomyslnější - v tom dobrém i špatném smyslu. Oděsa je mé rodné město, mě odtud mohou jedině vynést. Mnohokrát mi říkali: jeď si tam, kde vládne ruština, o kterou se tak staráš. Nelíbí se jim, když říkám, kým bylo založeno naše město, a o tom, proč mi je drahá Velká vlastenecká válka.

Tak mohou v Oděse mluvit jen "přivandrovalci". Ti se ve městě cítí pány a zabíjejí Oděsany. Ale ti si nemyslí, že se tak mohou chovat. Jsem přesvědčena, že nás, těch, kdo smýšlejí jinak, je více než "přivandrovalců". Proto odtud nechci nikam odjíždět a nechci se ani bát. I když chápu, že nyní říkám slova, která velmi ty soudruhy rozezlí. Řeknou: "Ona už zase mluví o tom, co nemá. Takže ji najdeme a dáme jí po hlavě." A mě není potřeba hledat, chodím do vysílání, každý den jsem ve městě.

Pojďme spolu mluvit. Dávám přednost argumentům a ne cihle nebo kulce, i když v naší zemi je dnes možné všechno...

- Co je podle vás třeba udělat, aby válka na Donbase skončila?

- Minimálně na tom přestat vydělávat. Ale to, co se dnes děje na Donbase, se neděje jen proto, že na tom někdo vydělává kolosální peníze.

V současnosti je na Ukrajině představiteli různých politických stran organizováno hnutí "Ženy za mír". Stojí mimo politiku. Účastnila jsem se jeho akcí v různých regionech země. Hledáme recepty světa pro to, abychom s nimi dokázaly přijít do administrace prezidenta nebo na zasedání OSN či zasedání Europarlamentu a řekly, že ženy Ukrajiny mají pro svět recept.

Když se setkáváš se ženami, tak v mnohých regionech se naše názory protínají. Všechny ženy jsou totiž kategoricky proti válce.

Vzpomínám si, když jsme na Donbase sbíraly děti, tak ty, když nad autobusem něco proletělo, padaly na zem a - omlouvám se za podrobnosti - pomočily se. Ty děti měly trauma na celý život.

Dnes máme na Ukrajině daň na válku. Ženy, s nimiž jsme se setkaly, byly všechny za její zrušení. Ne proto, že bychom litovaly peněz. Jsme připraveny platit i více, ale na obnovení toho, co bylo zničeno. Ženy nechtějí posílat své syny sloužit do armády.

1016255510

- Má Sergej Tigipko nějakou politickou budoucnost? Proč je opět mimo politiku, jak tomu bylo i po prvním majdanu? Kdy máme čekat jeho návrat?

- V této situaci já nejsem ve vztahu k Sergeji Leonidovičovi objektivní. Je to velmi nespravedlivě nedoceněný politik na Ukrajině. Jsem přesvědčena, že v naší zemi je takových politiků málo.

A proč není v politice? Protože se domnívá, že na Ukrajině politika není.

Upřímně říkám, že s ním často komunikuji a jako neklidný člověk stále říkám: "Sergeji Leonidiči, je to třeba! Je nejvyšší čas! Není možné zůstat stranou, je nezbytné se politikou zabývat." Ale on odpovídá, že rád buduje nebo něco vytváří pro zemi, ale polévat jeden druhého blátem a přetahovat se s někým za klopy nemá zapotřebí - není radikál. "Čekám na jiné časy, až budou potřeba lidé jako já," - říká. Velmi doufám, že taková doba zase nastane, ale kdy to bude, to opravdu nevím.

Zdroj: http://ukraina.ru/interview/20160428/1016255114.html
3 Komentářů k Navzdory zastrašování Oděsané přijdou 2. května na Kulikovo pole

 1. Justass napsal:

  Do Oděsy jsem při svých "expedicích" po Rusku a Ukrajině zavítal asi na týdenní pobyt rovněž. Oděsa ( město hrdina )
  je velmi přívětivá. Pocitově jsem přesvědčen o tom, že celá levobřežní oblast Dněpru, od Kyjeva jižně, včetně Krymu až za Oděsu je ruská. Prostě patří k Rusku. Cokoliv jiného klade jen časované miny do budoucna.

 2. novota napsal:

  Dle premiéra Azarova , který byl za Janukoviče tak v Oděse zahynulo 397 lidí. Což je 10x více než se uvádí.... http://rusvesna.su/recent_opinions/1462176769

 3. martin bareš napsal:

  Určitě je to odvážná žena, kerých je tady i tam mizivé číslo.

  Nejhorší je, že může dělat, tak jako my, jenom nepatrné kroky kr zlepšení, zatímco moc se stabilizuje mnohem rychleji.

  Lidé jí mnoho nepomohou protože moc jim zacpe ústa drobnostmi, které jim na chvíli ulehčí život, nechá je nadechnout.

  Stejně jako u nás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!