Velké technologické korporace čelí četným soudním přím ohledně sběru biometrických dat

61769640_thumbnail-3-e1457541721182-1024x645V americkém státě Illinois se přepisuje historie. V soudní při byla napadena služba Facebooku, která dokázala biometricky sledovat jednotlivce a zjistit plný profil jednotlivce, k čemuž využila rozpoznávání obličeje. Soudní proces by mohl znamenat obrovský krok pro současné právo na ochranu soukromí, jelikož zamezí korporacím, hlubší přístup k našim osobním údajům.

Na základě biometrického zákona o ochraně soukromí platí ve státě Illinois, že nikdo nesmí získávat tzv. biometrické identifikátory, ať už jde o otisky prstů, snímky obličeje nebo DNA - bez výslovného souhlasu osoby. Bojovníci za lidská práva už tedy překonali svou první velkou překážku, jelikož soudce ze severní Kalifornie (kde Facebook sídlí) rozhodl v neprospěch Facebooku.

Pokud si tedy otevřete bar, zákon vám nezakazuje v něm sbírat použité sklo, ale zakáže vám získávat ze slin DNA. - Alvaro Bedoya, centrum pro soukromí a technologie na Georgetownské fakultě veřejného práva.

Nicméně, Facebook se snaží výnos soudu zneplatnit, jelikož mají popsáno ve své datové politice, že smí používat biometrii pro svou funkci tagování fotek. Není pochyb, že tato funkce je jedním z největších produktů Facebooku, není však jasné, zda tento mechanismus naplňuje právní definici souhlasu.

Žaloba je nepodložená ... a budeme se proti ní s vervou bránit, uvedla mluvčí společnosti Facebook.

Další velké firmy, Google a Shutterfly, byly také žalovány za používání biometriky.

I ostatní velké technologické společnosti čelí obdobným soudním sporům kvůli technologii rozpoznávání tváří. V Illinois bylo zahájeno v březnu 2016 řízení proti službě Google Photos. Žalovala je občanka Illionois jménem Lindabeth Rivera poté, co její chytrý telefon Android automaticky nahrál zhruba jedenáct jejich snímků do Google Photos, díky čemuž vznikl Lindabeth fotografický online otisk obličeje po celý zbytek života. Nebyla ani vlastníkem onoho smartphonu, díky čemuž celou věc činila nedobrovolně.

Využití technologie rozpoznávání obličeje v komerčním kontextu vzbuzuje mnohé obavy o soukromí spotřebitelů. - Právníci Rivera

Nemůžete se dívat jinam a říkat, že se to neděje. - Alvaro M. Bedoya, zakládající výkonný ředitel Georgetownského univerzitního Centra pro soukromí & technologie

Stavy Illinois a Texas jsou však jediné, které uzákonily jakýkoliv druh regulace proti sběru biometrických údajů. Je důležité si uvědomit, že žádné platné federální zákony tento druh sběru dat neomezují, což mnozí advokáti tajně připisují masivnímu lobbingu ze strany korporací. Nicméně, Shutterfly a Facebook se brání tím, že BIPA (zákon o biometrických údajích) se vztahuje pouze na skutečné lidské tváře, tedy nikoli na fotografie.

Facebook je téměř stejně dobrý v identifikaci tváří jako lidé.

Chcete-li vidět, jak přesná tato technologie je, už nemusíte hledat dál. Stačí si blíže projít facebookovský projekt "Deep Face". V roce 2014 totiž Facebook přiznal, že jejich software je schopen identifikovat tváře jednotlivců se správností 97,25 procent. Pro srovnání: studie prokázaly u lidí schopnost rozpoznání obličejů na 97,5 procenta. To je mizivý 0,25% náskok pro lidi. Nechutnou pointou však je, že Facebook ve svém software použil tváře 4,4 milionu lidských tváří, díky čemuž je tu velká šance, že k nim bez svolení patříte.

Možná si ještě počkáme, ale výsledky studií a soudních pří budou v nadcházejících rocích - rozhodnou, zda velké technologické firmy budou moci využívat svých biometrických údajů bez našeho svolení.

12.05.2016

Autor: Phillip Schneider

Zdroj: http://www.activistpost.com/2016/05/lawsuits-challenge-tech-giants-large-scale-biometric-collection.html
15 Komentářů k Velké technologické korporace čelí četným soudním přím ohledně sběru biometrických dat

 1. hnusaci napsal:

  "Korporace" (lhostejno zda zvané "nadnárodní" nebo jinak) mají v rukách BÍLÍ KONĚ STÁTU. A stejně tak je prdlačka chránění soukromí, když do něj špiclují STÁTNÍ MAFIÁNI ("legálně")-takže je to jen monopolizace-aby zas měli nějakou možnost výhradně státní mološníci a všechny ostatní omezovali v tom, co sami provádějí.

 2. proud napsal:

  Budou! Legalne,nebo nelegalne,ale budou,stejne tak jako "prejvlady".Kdyz je mozny a legalni Monsanto se svejma jedama,likvidace pralesu a vyhazovani do vzduchu atomovejch elektraren,smirovani lidi na vsechny ostatni zpusoby,proc by nemela bejt legalni i telemetrie..........? Uz zase nam davaji vedet jako novinku neco co uz je davno v behu.

 3. Azg napsal:

  Z diskuze pod článkem http://www.novinky.cz/domaci/403097-na-letisti-a-v-metru-pribudou-kamery-rozlisujici-obliceje.html

  , která TAM-pokud se mi to jen nezdá-kompletně zmizela!-avšak zčásti je evidována-např.:

  "Zdeněk Juříček, Ostrava
  Středa, 11. května 2016, 06:25:50
  To je konec osobní svobody.Když vemete že nejprve tam musí vložit Vaše údaje a foto,aby Vás
  mohli identifikovat,tak kde je vezmou?Mají je.
  "

  "Ludvík Koukal, České Budějovice
  Středa, 11. května 2016, 07:01:53 | Souhlasím | Nesouhlasím | +31
  Miloš Panuška, Zlín
  A co třeba zrovna na čelo vytetovat čárový kód, aby to fízlování zvládl i méně výkonný soft?
  ----
  Pane Paluško,
  dnešní špiclování je mnohonásobně větší jak za socialismu.
  Sledovací kamery během vteřiny přečtou značku osobního auta. Auto řídí převážně majitel.
  Mají teda vaše rodné číslo a tím i adresu, kde pracujete, kolik platíte daní, jaký máte majetek,
  vaši historii atd. Státní tajná bezpečnost zjistí jaký máte telefon, s kým a co řešíte, kde se
  pohybuje. V počítači si přečte vaší poštu. Když se jim znelíbíte a nemáte peníze pošlou vás na
  smrt jako bezdomovce.
  Polistopadová totalita nechce řešit příčiny nespokojenosti lidí. V masmédiích můžete sledovat
  jen pseudohumanitu havlistů, ale praktické kroky jdou zcela opačným směrem. Nadále nustále
  rozeštvávat, okrádat, zotročovat, zadlužovat národ a občany.
  "

 4. Paul Durham napsal:

  Ještě jsem neviděl kameru , jejíž obrazový snímací čip by dokázal odfiltrovat přesně (frekvenci) vlnovou délku 390–790 nm viditelného světla. Můžete se bránit zahlcením na (frekvencích) vlnových délkách 0,76–1,4 µm a nikdo kolem to neuvidí. Tohle je přirozeně technologie individuálního řešení následků ( fízlování ) a ne společenských příčin.
  Příčinu hledejte ve voličích.

  • UPRESNIT napsal:

   "Příčinu hledejte ve voličích."

   Kdybyste napsal namísto "příčinu (čeho??) hledejte (posíláte něco hledat, ne vyřešit) ve voličích (myslíte v jejich "odolnsti manipulaci" a nebo v tom, že nemají jinej než předloženej "výběr"?)" třeba Příčinu hledejte v mracích plujících po obloze nebo v rybkách hemžících se v mořích, tak by to vyšlo podobně-nijak.

   Jako fráze t zní sice náramně přemoudřele, ale neobsahuje reálnou možnost řešení-nelze totiž myslet vážně, že většina lidí bude jiná než prostě je. K tomu nejsou a ani v dohledné době nebudou biologické důvody.

   • jan nowak napsal:

    V mracích hledám příčinu už dlouho...
    Ale kdo to tam sprejuje a proč ?! /Nato, milý Marťani/, na to jsem ještě nepřišel.
    ...ani UPRESNIT to nedokážu.
    Zkusím hádat z lógru...

   • Paul Durham napsal:

    "nelze totiž myslet vážně, že většina lidí bude jiná než prostě je. K tomu nejsou a ani v dohledné době nebudou biologické důvody" - tak s tímto výrokem naprosto souhlasím a tedy kauzálně kamer bude přibývat více a více.

    A nikoliv plexi, jak dole uvádí pisatel, ale :
    http://www.vishay.com/docs/81009/tsal6100.pdf
    tzv. aktivní rušení

 5. jan nowak napsal:

  390-790nm, 0,76-1,4**m= plexisklo na značku, na hlavu punčochu !
  ...a argumenty 9mm do kapsy.

 6. contumax napsal:

  Si hrají na boha, tak to je, o všem možném rozhodovat, do všeho vidět, všechny si podřídit...!!!

  Ale spíš to zavání satansky, napodobovat Pána Boha vždy satan chtěl a chce...!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!