NATO: Od rovnováhy sil k zastrašování

Zatímco evropští a ruští politici se snaží najít kompromisní východisko z krize, generálové NATO vážně jednají o vojenských variantách jejího řešení.

Pobaltské vakuum

Po nukleárním bombardování Hirošimy a Nagasaki američtí vůdci rozhodli, že tato zbraň nemůže být svěřena generálům, nýbrž je nutno kontrolu nad ní přenechat politikům. Historie dokázala správnost tohoto kroku – generálové často nejsou schopni domyslet politické následky svého působení; ani ne za 10 let nato generál Douglas McArthur prosazoval u prezidenta Eisenhowera (bývalého generála a výjimky z pravidla) použití jaderných zbraní proti Severní Korei a Číně. Což ho nakonec stálo kariéru.

V současné době, během «studené války» меzi Ruskem a Západem, se situace nezměnila. Zatímco evropští a ruští politici se snaží najít kompromisní řešení tohoto konfliktu, generálové vážně přemýšlejí nad jeho vojenskými (tj. sebevražednými) variantami.

Poměrně nedávno byl na toto téma v estonském Mezinárodním centru obrany a bezpečnosti vydán krajně alarmující dokument s titulkem «Zaplňujeme pobaltské vakuum NATO», věnovaný posilování uskupení aliance v regionu a analýze politiky Ruska vůči pobaltským státům.

Tomuto dokumentu by nikdo nevěnoval zvláštní pozornost, kdyby za ním nestáli jeho autoři. Mezi nimi jsou to zejména bývalý vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Wesley Clark, bývalý zástupce velitele generál Richard Shireff, jakož i bývalý vysoce postavený spolupracovník aliance generál Egon Ramms.

Ano, «vojenská» část dokumentu je sepsána jasně a zcela logicky. Generálové poukazují na slabost pozic NATO v pobaltské oblasti. A to jak z pohledu sil zde rozmístěných (jejichž potenciál je několikrát slabší než síla ruských jednotek rozmístěných u hranic s Pobaltím), tak i z hlediska strategických záměrů. «Pobaltské státy, které mají společnou hranici s Ruskem a Běloruskem v délce 1400 kilometrů, jsou propojeny se svými spojenci v NATO pouze 65-kilometrovým koridorem mezi Polskem a Litvou», píše se v dokumentu. A to se nehovoří o tom, že ruská armáda disponuje vysokou mobilitou. «Nedávné vojenské kampaně Ruska (v Sýrii a na Ukrajině), jakož i uskutečněná školení zřetelně demonstrovaly její schopnosti přesunovat značné síly na velké vzdálenosti a v cílovém prostoru je dlouhodobě udržovat», konstatuje se v dokumentu. Z toho vycházejí autoři, když navrhují řadu opatření na posílení sil aliance v Pobaltí.

Avšak motivy tohoto posilování (tj. politická část dokumentu) vyvolávají specifické otázky. Expertům je jasné, že aliance musí posilovat své pozice v Pobaltí

a) kvůli rovnováze sil;

b) pro uspokojení místních elit;

c) pro posílení kontroly nad vojensko-politickou strategií pobaltských států.

Avšak autoři dokumentu se řídí jiným hlediskem – domnívají se, že NATO musí posilovat svůj kontingent v této oblasti pro zajištění obrany před agresí ze strany Ruska. Což autoři považují za docela možné.

 

Rusko – nepřítel

Podle jejich názoru nynější konflikt mezi Ruskem (přesněji řečeno „režimem Vladimíra Putina“) a Západním společenstvím nemá taktický ani časový, nýbrž existenciální charakter. «Západní hodnoty jako demokracie, pluralita, transparentnost, lidská práva a svobody, jakož i svrchovanost zákona zasadí smrtelný úder kleptokratickému autoritářskému režimu», – píší autoři dokumentu. Proto také jejich výtvor začíná frází o tom, že «za nynějšího kremelského režimu Rusko představuje vážnou hrozbu pro NATO, zejména pro východní členské země aliance». Podle mínění autorů dokumentu Rusko zavinilo destabilizaci jak východních, tak i jižních křídel NATO, a jeho metody se pohybovaly od «anexe částí nezávislých států až po zaštiťování se problémy migrantů». A to v téže době, kdy sama aliance se chovala «defenzivně, průhledně a předvídatelně».

Podobný jednostranný přístup již vyvolává vážné otázky stran objektivity a serioznosti předložených návrhů. Například akce aliance v Černé Hoře (zatahování země do NATO proti vůli velké části jejích obyvatel) lze těžko považovat za průhledné, a rozhovory o dalším rozmístění vojsk v Pobaltí za obranné.

Avšak ještě závažnější otázky vyvolává doporučení autorů přejít od strategie udržování rovnováhy sil s RF ke strategii zastrašování (která měla být i deklarována na varšavském summitu NATO). «Příliš často se NATO chovalo jako majitel domu, který zapíná alarm až potom, co zloději utekli», vysvětlují generálové. Přitom i po varšavském summitu NATO, podle autorů dokumentu, je nutno dělat všechno možné pro zvýšení našich možností zastrašování a dalšího omezování svobody jednání RF. Předpokládají, že Rusko rozumí pouze síle, že Moskva hledá a využívá slabosti Západu, chová se jako agresivní oportunista, ale zároveň se vyhýbá přímé konfrontaci s rozhodným a silným oponentem. A kupodivu, příkladem toho je válka v srpnu 2008. Autoři tvrdí, že ruská armáda nevytáhla proti Tbilisi jen proto, že USA rozmístily své lodě v Černém moři a přislíbily gruzínskému režimu významnou logistickou podporu, ačkoliv všichni, kteří ten konflikt sledovali, pochopili, že Kreml neobsadil Tbilisi prostě proto, že to neměl zapotřebí.

Myšlenky a teze vyjádřené v dokumentu nelze nutně považovat za marginální – odráží se v nich postoje celé skupiny ideologů a příznivců konfrontace s RF. Ty nicméně naštěstí nepředstavují žádný mainstream. Evropští vůdci si nepřejí vyprovokovat konflikt s Ruskem (v opačném případě by reagovali na žádost Porošenka a rozmístili své vojenské kontingenty na Ukrajině), a vcelku jsou ochotni vypracovat nová pravidla hry s RF. Rovněž rozmístění vojenských jednotek v Pobaltí se diskutuje spíše jako argument pro rozhovory s Ruskem, nikoliv jako prostředek zastrašování nebo snad prvek obrany proti ruskému vpádu. K němuž nedojde, dokud v Kremlu budou sedět lidé bez zjevných sebevražedných sklonů.

Gevorg Mirzajan

Zdroj: http://ukraina.ru/opinions/20160520/1016407411.html
42 Komentářů k NATO: Od rovnováhy sil k zastrašování

 1. Libuše napsal:

  Řekněme si,co je NATO a komu především slouží.Dojdeme k jenomu názvu–CABAL.Pod rouškou demokracie,ochrany si zde ilumináti dělají to,co chtějí vždy v zájmu jejich věcí.Je dobře, že již lidem dochází o co se tito lidé snaží,že jim vždycky jen jde o uchvácení moci na celém světě,dostat všechny národy pod jejich moc.Je třeba odejít z těchto Cabal spolků-EU-NATO-posílit,scelit evropské národy a odloučit se od Spojených států a jejich vlivu.Evropské národy nejsou otroci-jsou svobodní lidé s je čas si naši svobodu ochránit.

 2. Stribog napsal:

  Je na tom hezky vidět, jak bezstrukturní řízení globálních satanistů může mít svá rizika, co se setrvačnosti procesů týče. Sám autor obkličovací doktríny Zbigniew Brzezinski dnes tvrdí, že další obkličování Ruska NATO je nebezpečné. Že se okno na zničení Ruska zavřelo. To čeho jsme svědky je labutí píeň anglo-sionistické říše. Velmi turbulentní a rizikové období. Naštěstí dnes v Kremlu sedí tým ovládající globální politiku, diplomacii a vyspělou strategii. Jestřábi typu Clarka i američtí neocons uvažují pouze vojensko-takticky.
  Putin přinutil Západ hrát hru podle svých not. Nestíhají. Tvrdí, že je-li rvačka nevyhnutná, je třeba udeřit jako první. Nestíhají reagovat na jeho obraty. A kvalitně připravená ruská diplomacie potom získává body.
  I když nepodceňuji pobaltské chřestění zbraněmi, které když to někdo pohnojí může skončit jadernou zimou. Je to setrvačný proces. Kroky hlupáků, kteří nejsou schopni včas zaznamenat změny.
  Samotný Západ čelí existenční krizi biblických proporcí. Snaží se rešit své problémy obvyklým způsobem. Válkou. Ta byla vždy sestra kapitalismu. Jenže to jde v případě, kdy potřebuje rozbít hubu nějakému béčkovému diktátorovi, který se utrhl z vodítka Washingtonu a ne v případě jaderné velmoci…
  Pobaltí je zničeno neoliberalismem a vykradeno Západem na stojato stejně jako třeba my. Přes veškeré fašizující síly, které tam existují je možné zaznamenat i velmi silný sovětský sentiment u lidí, kteří ještě neodjeli z vykradených zemí za prací do zahraničí.
  Obnovení sovětského prostoru si nakonec lidé vynutí sami. To samé na Ukrajině v Bělorusku, Gruzii a dalších zemích, kde si lidé začínají uvědomovat, že za SSSR bez genocidy jménem neoliberalismus bylo lépe.
  Rusko Západ přehrává v informační válce. Poprvé v historii.
  Skončí to nakonec nějakou novou Jaltou, která rozdělí nové zóny vlivu a stvrdí konec unipolarity.

 3. Máme velký problém! napsal:

  NATO se stává pomalu, ale jistě neřízenou střelou ve stylu „vystřel a zapomeň“.
  Něco jako ISIS a různé jiné teroristické organizace kontrolované USA.
  Podobnost šílenosti vůdců je až zarážející!
  Cílem NATO je totální válka na území Evropy a destabilizace na desetiletí či staletí.
  A to že se opravdu důkladně připravuje je už jasné snad každému.

  • Josef Švejk napsal:

   Že máme problém to je nabíledni. Naštěstí podle Randova korporace: By Rusko dokázalo převálcovat síly NATO do 60 hodin – ne-li dříve. Podle Putina do 30 minut.
   Ať tak nebo onak máme kliku, bude to rychlé a stavovské, jak by řekl maršál Russworm.

 4. figa napsal:

  Jinský, Jirka, „Stín“,Q atd. to je jeden a tentýž troll, který trpí tak silnou rusofobií, že je zralý pro psychiatrický ústavu pro beznadějné případy. Jeho styl je tak specifický že se dá krásně rozpoznat, ovšem dá se to zjistit i jinak.
  Já se jen divím jak si ho tu všichni tak rádi pěstuje a krmíte.
  To že se nemůžete ovládat neodpovídat mu, má za následek zaprasenou „diskusi“ a zbytečné zkrácení vašeho života.

 5. jjozef napsal:

  Pobaltie je „americky bodak,namiereny na Petrohrad“ -
  Stratfor

  „AKO ZVLADNUT RUSKO
  Rusko neohrozuje americku globalnu poziciu,ale uz sama moznost,zeby spolupracovalo s Europou a najma s Nemeckom otvara najvyznamnejsiu hrozbu nasledujuceho desatrocia,dlhodobu hrozbu,ktoru treba odvratit uz v zarodku“

  in: Nasledujuce desatrocie,BA 2011,s.168

  G.Friedman,Stratfor,“tienova CIA“,najvplyvnejsi a medialne najoblubenejsi think tank cisara /Washingtonu/.

  Nie je mozne zautocit na Rusko,kym je cisar zaneprazdneny v Iraku a v Afganistane.Rusko je dokonca potrebne vyuzit logisticky pre Afganistan.
  Po odideni z /dobre podminovaneho Iraku a Afganistanu,pride cas zakrutit krk Rusku.S pomocou Europy.

  • Koraluv stin napsal:

   jjozef

   „Pobaltie je „americky bodak,namiereny na Petrohrad“ -
   Stratfor
   G.Friedman,Stratfor,“tienova CIA“,najvplyvnejsi a medialne najoblubenejsi think tank cisara /Washingtonu/.“

   Aha, takze Stratfor jo??
   To je ale zvlastni, kdyz tento tyden ten samy Stratfor uverejnil zpravu,ze ISIS zlikvidovala 4 rusky vrtulniky a 20 nakladaku na letecke zakladne v Palmyre, tak jste zdejsi magori tvrdili,ze je to proti-ruska propaganda a je to lez :-))
   No a ted zase ten samej „ulhanej“ Stratfor rika pravdu..tak jak to je??

 6. jjozef napsal:

  Robert Fico,Robert Kalinak
  opakovane pred rokom:
  Nasi zapadoeuropski kolegovia s nami neverejne aj suhlasia /s nazormi na utecenecku krizu/,ale verejne zastavaju opacne stanoviska.Boja sa medii a tretieho sektora.
  „MY NEPODLAHNEME MEDIAM A TRETIEMU SEKTORU!“

 7. Stribog napsal:

  Tak vám nevím. Není lepší se do toho dvojjedinneho trolla pustit, nebo mám držet hubu?

 8. jjozef napsal:

  Media a treti sektor su najdolezitejsou mocou /armadou,agenturne riadenou/ cisara /povedane so Stratforom/.

  V politike NATO imperia ,najma uplne na jej spici,funguju agenturne riadeni Kiskovia,ci Merkelove. Aj mnozstvo blondin a strachopudov,karieristov…
  Tak vsetci tito „politici“ a vsetci prislusnici medialnych armad,ci dostojnici tajnych sluzieb, sa ocitaju v pozicii vykonavatela vrazedno-sebevrazedneho planu risskych strategov.

 9. Q napsal:

  Mohu tě ujistit , že každý je jedinečný :-) To jen psychopati „přemýšlí“ o teamech , ústředích , spřátelených webech atp. Mexická ***** mme považovala za contumaxe , jinského aj. … Jste spolek psychopatů (ne teda všichni , před pár dny tu psal Vladislav a musím uznat po právu , že ho by měl Robo nazvat moudrým spíš než tu mexickou ***** :-) )

 10. Paul Durham napsal:

  Koukám na diskuzi, a to šlo rychle, viz. odkaz v 26.5.2016 (18.27).

 11. Libuše napsal:

  Vám to asi nedochází,že?Melete tu páté přes deváté a je to k ničemu.Nedochází vám,že když se všeho zmocní USA-Cabal.že mají v plánu rozdělit planetu na pár dílků,označit si ty,které nechají naživu-očipovat vás jako zvířata a když se jim znelíbíte.nebudete poslouchat ,tak vypnou čip.Nedochází vám,že toto všechno překazil právě Putin.Hlavně když se stále trefujete do RUSKA.Zatím se vám ještě žije dobře.Za to můžete poděkovat taky sovětům,protože díky jim,jste se mohli narodit a zrovna tak i já.Jenomže na rozdíl od vás,nemám krátkou pamět,a uvědomuji si,kdo pro nás nasazoval život a kdo si zahrál hru na konci války a taky kdo nás zradil.Jeden z diskutujících zde napsal,že za tím vším jsou i jiné síly.Ano,má pravdu.Do nedávna se tu roztahovali bytosti,které nám velice škodili.Ale vy o tomto nemáte ani páru.Na rozepisování tu není místa a strácet čas nemá cenu,protože ikdyby jste to měli před očima,tak tomu věřit nebudete.VY,potřebujete dostat pořádnou ránu,abyste se probrali.Možná to už nebude trvat tak dlouho a oči prozří a vy se dozvíte,co se za vašimi zády tady děje.Tak se dál bavte o nepodstatných věcech,zlehčujte nynější situaci,když vás to uspokojuje.Jen někteří si uvědomují závažnost doby.Další slova jsou zbytečná.

 12. proud napsal:

  ……..a tady jeden o Koralove stinu a Jirkovi…. https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=oeTzIPhCn2w , uzijte si ho.

 13. Dědouch napsal:

  A teď, když jsme součástí Ú T O Č N É H O paktu, tak jsme v ráji? Zlatá VS!!!

 14. Dědouch napsal:

  Blbe. Jinak se to komentovat nedá

 15. wladuna napsal:

  Nic vic nez souhlas. Vzdyt veskeri Slovane, tedy jejich oficialni predtavitele a vlady, je kopli do p’dele a obratili se k Zapadu. I pravoslavni Bulhari, i Cernohorci a Srbove, jejich nejblizsi pratele. Proc by Rusove meli bojovat za nas a ostatni, kdyz my sami jsme se na to vyflakli. Rusko je obrovska zeme. Ti budou mit dost prace ubranit ji samotnou.

 16. karel napsal:

  To že je to blb vám vyvracet nebudu. :)
  Ale to že Rusko bude zas zachraňovat evropany na to je opravdu třeba zapomenout:
  http://zvedavec.org/komentare/2016/05/6899-rusko-jiz-evropany-osvobozovat-nebude.htm
  Je tam i hezká poznámka editora ve smyslu toho co výše napsal „Máme velký problém!“

 17. Q napsal:

  Proč mu nadáváš do blbů ? … Měl bys to nějak rozvést , argumentovat , jinak budeš za blba ty stejně jako „Švejk“ , který komusi psal , že je hňup aniž by uvedl nějaký „protichůdný“ argument :-) … Jirka má pravdu ! Ta je ovšem pro jisté individua nepostřehnutelná :-)

  Doporučuji zhlédnout dokument ČT2 „vor v zakoně“ !!! :-) Tam se jistě dozví , každý nezaujatý a zvídavý člověk jak je to s tím „slovanstvím“ v rusku :-) … I takový „velikán“ jako byl Brežněv byl řízen ruskou mafií :-( Hnus , „slovanský“ hnus !!!

  Rusko je zcela jistě říše ZLA !!! … Zdá se ale , že tu říši ZLA vytvořili , naprogramovali ,“ONI“ :-) A to bez ironie :-(

  Jak tu nedávno psal Vladislav ; člověk i když „padne“ , má-li ducha , nepadne nikdy na DNO !!! (volná parafráze)

  V Rusku zcela jistě padly „ELITY“ na DNO . Jinak by nebyla možná taková GENOCIDA ruské „inteligence“ … Troufám si tvrdit , že v Rusku neexistuje „DUCHOVNÍ“ SÍLA , schopná čelit agresi nepřátelských entit !!!

  Troufám si napsat , že „DUCH“ Ruska byl zlomen na počátku 20 století !!! Dokument „vor v zakoně“ to potvrzuje :-( … Jistě jsou síly, které se snaží nepříznivou „situaci“ v Rusku zvrátit , ale zcela jistě je již pozdě !!!… Vše spěje k neodvratné KATASTROFĚ :-( Sny o dnech Svaroga jsou mimo realitu , bohužel :-(

  Dědouchu ! Zkus najít v sobě mír a klid :-) Přeji ti to ze srdce :-)

 18. Marie napsal:

  Dedouchu: vyprdni se na provokatera, vsichni ostatni uz ho ignorujeme, dementa trolskeho jineskeho…

 19. Q napsal:

  Přesně tak Jirko :-) Vládnoucí moc v Rusku se zdá , že je zločinná :-(

 20. pavelka70 napsal:

  kuúúrňa, no konečně je tady opravdivej opoziční diskutér! A to jméno: Koraluv stin !, no bomba! Tak tebe kamaráde, beru! Ano, tvůj příspěvek je rozsáhlej,vypovědní, ale přece jen nicneříkajíci. Víš, Kor.stine, vyjmenovat, co napsali jiné alternatívní weby, je tak trochu dětské. Vždyť my umíme číst, my to víme, co psali jiné naše weby.Tys jenom tady zasvítil jako zápalka, a zhasl. Nic novýho jsi nám neřekl. Ale stejně jsi kapánek lepší, než jakýsi Jinsky, nebo Jirka, kteří se ptají, a ptají, a ptají a pořád dokola ptají na různé hloupé blbůstky.No nevěš hlavu, uč se, čti mnoho, vzdělávej se, a skvalitňuj své příspěvky. Jenom proboha piš o přítomnosti a budoucnosti. Psát o minulosti,co kdysi bylo s Tatary a Rusi jěště za Stalina, Chruščova, to už dění nezmění, jenom se mlátí prázdná sláma…ty kluku nezbědná…

 21. Q napsal:

  Kurňa sem kurňa tam , ty Pavelko jsi ten pravý osvícenec :-) … Všechno co víš ses dozvěděl od rodičů , školy , okolí , internetu , médií a svých debilních sklonů :-) Hlupče ! :-) :-) :-)

  Jinský , Jirka , „Stín“ jsou na neskonale vyšší úrovni než jsi TY :-) Ty tupý „RUDÝ“ idiote :-) … Nejsi ani o kapánek lepší než ta *****z mexika :-) Jsi neskonale horší :-) Nevěš hlavu VOLE :-)

 22. contumax napsal:

  Q

  Nesouhlas a to ani náhodou, že RF padne…!!!

  Připomeň si, kolik armád bylo poraženo v minulosti hrstkou statečných…

  I né nic takového, ruský duch nepadne…!!!

 23. Q napsal:

  Příteli contumaxi ! Pozadí událostí nemusí být takové jak se zdá !!!

  „Historií“ lidstva hýbají síly o kterých lidé nemají ani ponětí… Může se zdát , že existuje nějaký hrdinský ruský Duch ! … Mohu tě ale ujistit , že nic takového neexistuje , tedy objektivně !!! Existuje jen větší nebo menší „Síla“ !!! Jednou vítězí síly „zla“ jindy zas síly „dobra“… V Universu nehrají za RF , USA nebo za GERMANY :-) To ani náhodou … Boj sil ZLA a DOBRA to ano :-) … Jednou převažují TI jindy zas ONI :-)

 24. contumax napsal:

  Q

  Bůh rozhoduje kdo zvítězí a kdo ne…!!!

 25. Je tu admin? AAAADMIN! napsal:

  ADMINE VSTÁVEJ A KOUKNI SE NA TEN ZATROLENÝ BORDEL CO TU ZAS MÁŠ!

 26. jjozef napsal:

  Mnohi uz o tom pisali,aj Stratfor:
  Rusko bolo prilis znicene,prilis na kolenach,prilis v chaose: aj atomove zbrane uz boli „besprizorne“.
  Preto dobyvatelia Moskvy vymysleli
  pre domorodcov ustavu s prezidentskymi pravomocami na urovni cara,ktoreho ulohou bolo zabranit nekontrolovanym vybuchom v krajine s „bezprizornymi“ atomovymi zbranami.

  Takze v podstate Rusko pred totalnymi masakrami zachranili atomove zbrane.
  A odvaha dostojnika KGB Putina…..

 27. jjozef napsal:

  Celkove materialne straty z dobytia Moskvy Rothshildovcami objemovo boli vysie,nez za Hitlera.
  Pocet obyvatelstvva Ruska klesol o 10 milionov….

 28. jjozef napsal:

  Naopak,na Zapad,najma do USA natiekli stamiliardy,vyse biliona.
  Plus mnoho tisic vedcov a odbornikov…
  Statisice dievcat odislo zivit sa na Zapad,ci do Turecka…
  Dobytie medialneho priestoru piatou kolonou silne boli narody Ruska dodnes.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!