Nová britská databáze hromadného monitorování vozidel a Action Day (Den činu) 1984

anpr-1024x683Kontrakt na vytvoření databáze hromadného monitorování vozidel na silnicích Velké Británie byl přidělen dceřiné společnosti, která je výrobcem zbraní a je proti ní vedeno soudní řízení kvůli podvodu. Co se asi mohlo pokazit? Kdyby tak existoval nějaký den „činu“ proti takovýmto věcem... Téměř deset let britská policie používá systém hromadného monitorování vozidel, který ukládá detaily o pohybu vozidel v centralizované policejní databázi po dobu nejméně dvou let [1].

Nyní se policie/Ministerstvo vnitra rozhodlo nahradit tuto databázi a nástroje na těžbu dat sítí kamerového hromadného kontrolního systému na automatické rozpoznávání registračních značek vozidel (ANPR). Kontrakt získala společnost SELEX ES ve spolupráci s organizací SUNGARD Availability Services [2]. Více informací o společnosti SELEX bude následovat. Nový databázový systém, nazvaný National ANPR Service (NAS), bude umístěn na vládní programovací platformě G-Cloud [3], (která je mimochodem součástí technologie, posedlé restrukturalizací vlády, která byla zahájena za předchozí britské vlády, a která sahá přinejmenším do doby zlověstně pojmenované Transformační vládní strategie v roce 2005 [4]).

Současný kontroverzní [5] britský monitorovací systém registračních značek ukládá údaje o všech vozidlech, které projedou kolem kamer, po dobu dvou let. Policie nyní tvrdí, že to není dostatečně dlouhá doba [6] a že přístroje na těžbu dat, které umožňují vyhledávání podrobností o pohybech automobilů, nejsou pro ně dostatečně efektivní.

Vyšlo najevo, že během Olympijských her v roce 2012 Metropolitní policie (MET) spustila svoji vlastní databázi ANPR a přístroje na těžbu dat pod názvem Ukládání olympijských dat (Olympic Data Feed) [7]. Metropolitní policie říká, že: „během olympiády byly vyvinuty nové taktiky ANPR,“ využívající „lepšího softwaru, než jsme měly k dispozici v asociaci NADC [Národní datové centrum ANPR]". Když olympiáda skončila, Metropolitní policie byla tak nadšená ze své nové monitorovací hračky, že ji odmítla vypnout a prohlásila, že tak učiní pouze v případě, kdyby nové Celonárodní služby ANPR (NAS) splňovali konkrétní normy špionáže.

Systém, který až dosud používala policie, sestával z lokálních databází pro každý policejní sbor a společnou národní databázi. Nový systém odstraní lokální policejní databáze a spustí pouze jeden celonárodní systém [8]. Místní systémy dodala společnost Northgate Public Services Ltd (nyní ji vlastní soukromá společnost s vlastním kapitálem Cinven [9]), která o svém softwaru ANPR prohlašuje [10]:

Každý den policejní sbory po celé zemi zachytávají velké množství údajů o pohybu vozidel, ale většina z nich se nikdy nevyhodnocuje. Vyhodnocováním 98% dat, která v současné době nevyužíváte, můžete přepnout CONNECT: ANPR na kritický zdroj inteligence kvůli proaktivnímu dohlížení.

Jistěže je to rozhodně děsivější, než je jeho výkonnost, ale Northgate hovoří o tom, že Metropolitní policie si nemyslí, že systém plní úkol špionáže na motoristy.

Nový celostátní ANPR Service (NAS) je tento rok zapínán postupně, v určitých fázích, akoli si nejsme úplně jistí kdy. Neexistují žádná formální oznámení o výše zmíněných věcech ze strany policie nebo Ministerstva vnitra. Nicméně SELEX, jedna ze společností, která získala kontrakt, vydala v září tiskovou zprávu, kde se chlubí miliony dolarů, o nichž tvrdí, že shrábli do vlastní kapsy [11].

Takže, co je SELEX? Nuže, SELEX je součástí obřího zbrojního průmyslu Finmeccanica. Finmeccanica je také vlastníkem Remmington ELSAG, který provozuje monitorovací kamerový systém na rozpoznávání registračních značek vozidel v Severní Americe [12]. Další částí zbrojního průmyslu Finmeccanica je jejich dceřiná společnost AgustaWestland se sídlem ve Velké Británii, která v roce 2013 získala kontrakt na prodej vrtulníků indickému letectvu Indian Air Force, který zabředl do sporů, a to kvůli korupci [13]. Možná si vzpomenete na výrobce vrtulníků  Westland Helicopters z doby Westlandské krize v 80. letech, která téměř vedla k pádu britské vlády [14]. Letos byli odsouzeni dva bývalí šéfové společnosti Finmeccanica ke čtyřem rokům vězení [15] za jejich účast v nedávném skandálu. Pokud budete chtít více informací o monitorovacích a vojenských projektech, do nichž je Finmeccanica zapojena, podívejte se na skvělý projekt „Neoconopticon“ instituce Statewatch/Transnational Institute [16]. Mimochodem, Finmeccanica nedávno změnila svůj název na Leonardo-Finmeccanica a v roce 2017 změní svůj název na Leonardo [17].

Zadávání zakázek ve veřejném sektoru, jako je databáze ANPR do vojensko-průmyslových komplexů – např. společnost Finmeccanica – je součástí toho, co Stephen Graham popisuje [18] jako „znepokojující militarizace občanské společnosti“ formou „rozšíření vojenských záměrů sledování, identifikace a zaměření se na všední dobu a koloběh každodenního života.“

Graham píše o takových projektech:

...ve světě, poznamenaném globalizací a rostoucí urbanizací, představují dramatické pokusy převést dlouhodobé vojenské sny o technicky vyspělé vševědoucnosti a racionalitě do správy městské občanské společnosti.

Masivní nárůst policejních kamerových monitorovacích systémů, jako je právě tento nový National ANPR Service, prošel bez povšimnutí mainstreamovými médii a neproběhly o nich žádné debaty, ani na veřejnosti nebo v parlamentu. Zatím si většina britské veřejnosti vůbec neuvědomuje, jaké schopnosti má dokonce první generace systému ANPR - který je přezdíván jako největší síť hromadného monitorování, o jakém dosud nikdo nikdy neslyšel.

Den 8. června je výročím vydání románu George Orwella 1984 a zároveň dnem, kdy lidé mohou podniknout kroky proti hromadnému monitorovacímu systému [19]. Action Day 1984 (Den činu) není záměrně závazný, je o lidech jako o jednotlivcích, kteří dělají to, co můžou, aby zanechali stopy v tento den.

Je čas začít vyjadřovat kritické názory na tuto skrytou a zákeřnou destrukci našeho základního a nezcizitelného práva – aby nám bylo dovoleno být sami.

Charles Farrier

Zdroje k článku:

 

 

Zdroj: http://www.activistpost.com/2016/05/new-uk-vehicle-mass-surveillance-database-and-1984-action-day.html
5 Komentářů k Nová britská databáze hromadného monitorování vozidel a Action Day (Den činu) 1984

 1. Josef Švejk napsal:

  Británie je země netušených možností a prošlapává cestu demokraciím v Evropě:
  62letý Kevin Sheehan si vzadu na zahradě zřídil malé jezírko se zlatými rybkami. Nyní dostal tři týdny na to, aby jezírko
  zrušil. Pokud tak neučiní, bude vystěhován. Důvod? Kolem zahrady je dvoumetrový plot a případný lupič by při jeho
  překonáváni jezírko nemusel vidět, mohl by do něj spadnout a utopit se.
  Britské úřady zaslaly omylem tisíce volebních lístků pro referendum o setrvání v EU i cizincům ve Velké Británii. UK
  volební komise připustila, že zaslala 3.462 EU cizincům v Británii volební lístky, i když nemají volební právo.

 2. contumax napsal:

  Anarchisté jim před pár lety vyhodili do vzduchu jejich monitorovací dálniční konstrukce...!!!

  Dodnes je nechytily...!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!