Bayer žaluje celý kontinent za záchranu včel

GREENPEACE-KLETTERAKTION BEI SYNGENTAJůůů!!! Bayer, BASF a Syngenta žalují Evropskou komisi, aby zvrátili zákaz pesticidů, které po celém světě zabíjí miliony včel. Ohromný tlak veřejnosti sice uspěl a dosáhl průlomového zákazu – nemůžeme ale sedět na zadku a nechat Velké pesticidy, aby nám to zrušily, zatímco včely nám hynou. Už i OSN rozezněla poplašný zvon: Pokud nebudeme okamžitě jednat, hrozí včelám globální vyhynutí. Musíme teď Bayer a spol. ukázat, že jim nebudeme tolerovat upřednostňování jejich profitu před zdravím naší planety.

Bayer se svými přítelíčky udělal novou třídu pesticidů zvaných neonikotinoidy čili neoniky. Neoniky se potírají semena, než se zasadí, načež se jimi ta rostlina pak napustí a hubí hmyzáky, co se u ní zastaví, aby si tam dali něco k snědku. Tyto pesticidy lze snadno nahradit jinými chemikáliemi, které nemají tak zkázonosné účinky na celý potravinový řetězec. Ale společnosti jako Bayern, BASF a Syngenta vydělávají na prodejích neoniků jmění – a tak udělají vše, co mohou, aby své zisky ochránily.

Po ohromné veřejné kampani a po jasných vědeckých důkazech od Evropského úřadu potravinové bezpečnosti, že neoniky představují pro populaci včel ohromné riziko, EU v květnu 2013 tři z těchto hubičů včel zakázala. Tak tento průlomový zákaz však v zájmu včel i našich zdrojů potravin dále braňme.

Podepište tu petici, abyste Bayeru, BASF a Snygentě řekli, že má svou agresivní žalobu stáhnout!

Co je horší, EU hlásí, že by mohla kvůli ohromnému průmyslovému lobbování zrušit tucty zákazů pesticidů. Nemůžeme přeci dovolit, aby Bayer a spol. zastrašovali evropské úřady. Současný zákaz včely hubících pesticidů se má letos revidovat, tak si dejme pozor, aby úsilí lobbyistů tentokrát neuspělo!

Bayer je ohromná společnost se spoustou značek pro veřejnost. Neoniky jsou ohromnou součástí jejich celku, ale nemohou si dovolit špatnou publicitu v globálním měřítku. A když světu dojde, že Bayer rozvrací náš ekosystém a ohrožuje stvoření odpovědná za opylování třetiny všech našich plodin, tak ta společnost bude muset zavřít.

SumOfUs už stojí ve frontové linii globální kampaně za záchranu našich včel. Desetitisíce lidí z komunity SumOfUs už přistoupily k akcím a přiměly Lowe’s – jednoho z největších maloobchodníků se zahradními potřebami – aby přestal pesticidy hubící včely prodávat. A právě jsme pomohli, aby ve Francii bylo dosaženo pro včely ohromného vítězství: francouzský parlament hlasoval ve prospěch zákazu všech neoniků – a teď bojujeme, abychom ten zákon dostali přes senát a tento historický zákaz zachovali.

Tlak od Bayer roste – ale své včely můžeme zachránit jedině, když se postavíme proti zájmům těchto mamutích korporací.

Podepište tu petici, abyste řekli Bayeru, BASF a Syngentě, že mají okamžitě stáhnout tu žalobu umožňující hubit včely.

Petici je možno podepsat vedle anglického zdroje tohoto článku – viz odkaz.

Zdroj: https://actions.sumofus.org/a/bayer-bees-lawsuit?sp_ref=205930696.99.165414.f.525153.2&source=fb
22 Komentářů k Bayer žaluje celý kontinent za záchranu včel

 1. A je to napsal:

  EU slavných ničí celou planetu a zároveň i sebe.

 2. Tykva Bukvatyr napsal:

  IG Farben sa nemení. Fašizmus je v nej stále silne prítomný.

 3. Ekklesian napsal:

  Nejde o to, že ta rostlina se něčím napustí, ale o to, že ta rostlina se naučí vyrábět si vlastní nikotin, který pro hmyz (čti pro hmyz v zásadní míře) funguje jako neurotoxin.

  Něco podobného se děje i když rostlinu postříkáte vývarem z tabáku, ale zřejmě v naprosto odlišném rozsahu. Používám jak variantu postřiků různými rostlinými jedy (tabák, břečťan,...) tak lze použít někdy jen mýdlový roztok, saponátový roztok, nebo počkat na přírodního predátora (to je někdy několika roční modlení ale s jistým výsledkem, dnes se dají někteří již i koupit).

  Musím ale upozornit, že toto je vše role nikoli pesticidů, ale intesticidů - hubení nežádoucího (nebo spíše veškerého) hmyzu.

  Pesticidy fungují proti plísním, houbám,... Zde lze opět použít rostliné výluhy, především na zálivku a je zajímavé že do jisté míry podobně jak je užívají lidé. Zmiňím schválně heřmánek jako antivirotikum, ano nejde zde o bakterie a navíc jsou viry přenášeny škůdci, ale právě proto to zmiňuji, protože lidé už nerozlišují.
  Základem je ale vždy humus a mnohogenerační, který rostlinám potřebuje vše podstatné a systematicky napomáhá zvyšovat jejich imunitu.

  Zachránit hmyz (opyluje i v blízkosti lidí kde jsou i včely mnohdy až 80% rostlin) i včely je třeba.

  Stejně úporně by to chtělo bojovat proti karcinogenním ovlivňovačům pohlaví i těm použitým při šlechtění (aby se dosáhlo toho, čeho by se přirozenou cestou nikdy nedosáhlo). Je to časovaná bomba a bylo by lepší, kdybyste každý na své zahrádce dal přednost o 1/3-1/2 nižší úrodě. Vrátí se vám to zase v menším stupni vyčerpání půdy a pokud té zemi vrátíte v té hmotě co nejíte vše zpět tak i lepší dostupnosti všech minerálů co vy jako konzument potřebujete pro své tělo v příští úrodě. O zdraví rostlin jsem už mluvil.

  • Paul Durham napsal:

   ovšem, insekticidy přímo zabíjí hmyz okamžitě, nicméně pesticidy jej likvidují stejně vydatně jen se zpožděním

   • Ekklesian napsal:

    Šlo mi o to, že cokoli na bázi nikotinu nemá cenu označovat za pesticid. Jde jednoznačně o insekticid. Pokud to někdo označí jako pesticid, zvažoval bych zda nemanipuluje s míněním lidí už v základu.

    Navíc i ten pesticid má v lidském podání a chápáníá bránit spíše plevelu a podobným věcem. Na plísně i houby se používají specifické přípravky běžně zařazené do jiné kategorie.
    Tak tomu bylo alespoň až do nedávna. Je ale fakt, že minimálně od dob šlechtění GMO kukuřice, která má být odolnější plísním a nemá do ní klást hmyz vajíčka...

    Podle mne osobně, je svět rostlin pro člověka natolik spletitý, že nemá cenu žádný ten pojem přímo používat. Jedno souvisí s druhým a přestože je to mnohdy známo či zkoumáno, opatření (a s nimi související škatulky) jsou špatná.
    Hubit plevel je ve velkém (chemií, genetickými manipulacemi a často i šlechtěním) je krok jdoucí proti lidem i jejich hospodářským zvířatům (v konečném důsledku vždy proti lidem), v malém si ti rozumní vystčí s mechanickými opatřeními.

    P.S.
    Země nám má plodit trní a bodláčí. V potu tváře své svůj chléb jísti máme.
    Je-li nám uleveno, jde o milost Boha a o to, že nám a našemu počínání požehnal (třeba proto, že v nás nalezl zalíbení, mnohdy i přesto že ho lidé nemilují a neplní jeho přikázání).
    Tento dar a požehnání od sebe sami odvracíme, dokonce vlastními silami proti němu bojujeme. Proč by nás neměla postihnout spravedlivá odplata?

    Pamatujte všichni. Vy víte co a jak činit správně. Nečiníte však tak a hřešíte. Odplatou hříchu je smrt (kompletní, ne jen ducha - v něm již většinou mrtvi jste).

    Člověk bude souzen za veškeré své konání, včetně toho jak se zachoval ke zbytku stvoření. Stvoření nad kterým měl určitým způsobem vládnout, dar člověku, zdroj jeho obživy.
    Už je jasné kdo vám vše krade? Vy sami! Zlý se směje tomu jak odporujete vůli Boha, díky tomu od něj odpadáte a uzavíráte si cestu změny (z vaší lidské strany). Přesto Bůh, zdánlivě i mezi těmi největšími zvrhlíky, čas od času někoho probudí (smiluje se nad ním) a přiměje ho činit pokání, změnit smýšlení. Aby ste vy ostatní měli před sebou vzor jak správně konat a uvidět so způsobujete a jak se stavíte proti Bohu.
    Každý z vás kdo uviděl a neuposlechl své svědomí (znalost hodnot vložená vám Bohem do srdce) a toho sdělení jak se správně chovat bude navždy zatracen a zemře. Prozkoumejte své srdce a neuspávejte hlas svého svědomí...

 4. pražská vlaštovka napsal:

  No,a to jsem si myslela,že Bavorák je relativně normální odrůda Němce...
  Jinak jsem ale stejně přesvědčená,že i tam se podobní blbci najdou ,jako ostatně všude...
  nejhorší je ,že jich stačí tak málo do počtu ,ale zkazí většinu všeho...
  bylo by také dobré vědět ,co za smrady tohle dělá a to jmenovitě ...je to neštěstí ..(kdybych tak na ně mohla pustit ty sršány,kteří mně tento rok na půdě poctili svou návštěvou a vystavili tam "budovu"...!(nebojte se -nic jim neudělám a nechám je tam- to oni dělají a pak najednou zmizí a stavba se pak postupně rozsype..(asi tomu vždycky nějaká zvířena pomůže)..
  žalujou-ať radši žalujou na to ,kam se s jejich předposranou politikou v čele s bláznivou a zaprodanou
  "andělou"( ani mi to nejde vyslovit) vůbec dostali?!?!

  jinak jsem tu z Itálie zpět...referát příležitostně -pouze pár slov :země před kolapsem - jídlo drží ekonomiku..turistů
  málo oproti jindy ...posouzení eu situace mezi obyvatelstvem a z toho pramenícím jeho duševním stavem, se rovná stejným parametrům obyvatel ostaních zemí " naší " Evropy...(čti : jsou nasraný)
  pa zdravici všem :-)
  jituš

 5. Definitiva napsal:

  Upresnenie: Pesticíd je súhrnné označenie výrobkov určených na ochranu úžitkových organizmov, materiálov a potravín pred inými organizmami, ktoré na nich škodia.

  podľa účinku:
  -zoocídy, insekcitídy, rodencídy, moluscocídy, akaracídy...hmyz, hlodavce, mäkkýše, roztoče, pavúkovce
  -herbicídy, ničia buriny
  -fungicídy, ničia huby, plesne
  -rastové regulátory, tlmia, alebo podporujú rast rastlín
  -ostatné: repelenty, vnadidlá...

  Neonikotinoidy ze semen pronikají i do nektaru a pylu, v půdě navíc mají poločas rozpadu mezi jedním a čtyřmi lety, takže při každoročním používání jejich koncentrace roste a zvyšuje se riziko chronického působení.

  Neonikotinoidy sú jedy, človek trpí na chronickú otravu, postihnuté je fungovanie celého organizmu. Prestaneme fungovať na 100%, ale žijeme. Tak ako fajčiari, zomierajú, ale ešte žijú.
  Hmyz je extrémne citlivý. Ja registrujem prudký úbytok populácie, po pravde, hmyz už nie je, vykapal, motýle, lienky-berušky, muchy, lúčny hmyz. Človek bude nasledovať!

 6. pražská vlaštovka napsal:

  Ještě něco k insektu:
  všimla jsem si ,že je vůbec katastrofálně málo hmyzu a to všude...nejen u nás..
  v itálii kupř.jsem viděla v tomto roce (vlastně teď na začátku sezóny,kdy se vše probouzí a rodí,jestli bude mít za chvíli CO se probouzet a rodit) na obloze šmetrovat
  snad pět svých sestřiček a MOUCHY ŽÁDNÉ! zato tam byli takoví zvláštní okřídlení hnědí brouci ...
  jakokdyby to zase bylo takovéto zoufalé přemnožení jednoho zoufalého druhu před zánikem ...všimněte si ,že vždycky ,když má přijít nějaký průser pro druh živočicha ,tak se najednou hrozně rozmnoží..pozorovala jsem to na vosách před pár lety-šílené invaze vos , prostě všude a najednou nic ..
  jakoby se vydaly z poslednich sil..prostě vosy nejsou..

  Také jsem viděla,že byly odstraněny v restauracích apod. "odstřelovače" hmyzu,protože zkrátka žádný není!!!??v Čechách to také byla taková divná móda zabíjet všechno ,co se hnulo...a co potom jedí ptàci
  a drobní živočichové..lámu si skutečně hlavu s tím,jak to bude vůbec v budoucnu pro tyhle chudáky vypadat se stravou ...potravinový ŕetězec je likvidován úměrně se šířením všech těchto
  jedovatých látek!

  lesy vymlácený ,meze rozrušený,zaasfaltováno až do polí..nikde nic pořádnýho ti chudáci nenajdou a stahují se potom k obydlím (vlk ,medvěd,liška -naši vždy normálně přítomní chlupáči i zdravotní policie v jednom a právě proto s právem na život ! a člověk se z toho může
  podělat a hned flintu a jde je trestat za to ,že mají HLAD!!!!
  jsem nešťastná..
  pa j.

  • Petr napsal:

   Ale, nebudte. V nedodelanych podhledech se mi usidlilo nekolik paru vlastovek, takze je zas nedodelam. Vcera cestou domu jsem potkal tri nebo ctyri hunace(medvedy), dnes pri praci na zahrade na mne koukal srnec. Kdyz jem zaryl do hnoje uteklo z tama par polnich mysi. Jenom treba vypadnout z mesta.

   • Robo napsal:

    Keď sa vraciam domov okolo 22 hodiny, tak srny stretávam skoro každý deň.. :-)

    Jituš má s tým kurvením ŽP pravdu.
    Pravdu má ale aj Stribog, že o vlas tomu zabránime..

    • pražská vlaštovka napsal:

     Robo!
     Kdybych mohla,tak bych se už do města nevrátila nikdy!To mi věř..
     mám však ještě povinnosti..
     ale jednou to klapne:-)!
     pa a pozdravuj všechny doma!!!
     j.

     • Robo napsal:

      Klapne, Jituš, som o tom presvedčený!

      Naše dejiny sú krásne, aj preto sú tajené. Budúcnosť vytvoríme ale ešte krajšiu, obohatení o stáročné skúsenosti. Nebudú zbytočné všetky tie špinavosti, to Ti sľubujem!

      Vytvoríme, bo ju už postupne tvoríme. Tak to má byť, tvoriť/žiť musíme TERAZ. "predtým" i "potom" je len ilúzia..

   • pražská vlaštovka napsal:

    Petr:
    :-)!

  • Jaris napsal:

   Ja mam vypozorovano, Vlastovko, ze vosy teprve prijdou. V Cechach se vzdy objevily, kdyz zralo ovoce - srpen, zari. U nas je to brezen, duben, kveten. Pozorovala jsem vosy jak si smakovaly na spadlych jablkach, ktere uz obsahovaly alkohol. Ty vosy byly ozrale jak slivy a vubec nemohly litat. Vzdycky, kdyz vzletly, tak zuchly sebou do travy jak pecka. Bylo to hrozne legracni. Vosy vsak nemam rada, jelikoz napadaji vcely a videla jsem, jak vosa vcelce ukousla hlavu. Od te doby vosy zabijim. Vcelicky mam moc rada a nenecham jim ublizovat. Kdyz najdu vcelku skrehlou zimou beru ji domu, dam ji med a rano ji opet vypoustim.

   • pražská vlaštovka napsal:

    Jaris:
    to jsi mně teda dala s tou včelkou s ukousnutou hlavou :-(
    no jo..takovouhle situaci jsem neviděla ,ale je to moźnè...
    i tak ale stejně nezabíjím ,pokud nejsem přímo napadena..leckdy je to těžké rozpoznat ,když se na Tebe vyřítí třeba vyrušený "vrtulník"(proud shora) -to je lepší ztuhnout na kost a nechat se očmuchàvat a olizovat ...
    pak odletí a nic Ti neudělá..:-) moje zkušenost...
    musí mít ovšem takovýto rozparáděnec zase od Tebe volnou únikovou cestu-
    v autě je konec:-( ...
    pa j

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!