Šéf-ekonom Deutsche Bank volá po vykoupení evropských bank z dluhů za 150 miliard €

folkertsUž to leze ven a vypadá to, že italský ministerský předseda by mohl mít pravdu. Po Brexitu se většina pozornosti investorské veřejnosti obrátila k italským bankám, které zoufale potřebují výkup z dluhů, jelikož 360 miliard € špatných dluhů se pořád ještě zhoršuje (a kdyby se fakt uplatnil evropský regulační mandát nedovolující žádné výkupy z dluhů, tak by to vedlo k okamžité bankovní panice) a jinak se nelze nevyhnout zamrznutí nebo kolapsu italského bankovního sektoru. To dotlačilo ceny akcií – a výchozí rizika – italských bank k novým rekordům.

Prozatím ale italské žádosti o výkup z dluhů doléhaly k hluchým uším, jelikož němečtí političtí vůdci odporovali Renziho opětovným prosbám o daňovými poplatníky financovanou záchranu. Avšak, jak už jsme se domnívali a jak to minulý týden italský ministerský předseda přiznal, základním rizikem pro Evropu není jen italský bankovní sektor, nýbrž je to ta největší banka ze všech v Evropě: Deutsche Bank.

Vzpomeňte na minulý čtvrtek, kdy Matteo Renzi při promluvě na společné tiskové konferenci se švédským ministerským předsedou Stefanem Lofvenem řekl, že jiné evropské banky mají ještě větší problémy než jejich italské protějšky.

„Jestli problém nesplácených dluhů vezmeme jako jednotku, pak má otázka derivátů u dalších bank, u obrovských bank, hodnotu aspoň stovku. Je to v poměru jedna ku stu,“ řekl Renzi.

Tím samozřejmě mluvil o desítkách bilionů derivátů v účetnictví Deutsche Bank. Dnes už máme to zatím nejdefinitivnější potvrzení, že smyčka se utahuje nejen kolem Itálie, nýbrž i kolem samotného Německa (kde, jak jsme referovali ve čtvrtek, v článku Evropská bankovní krize dorazila do Německa, jelikož je BremenLandesbank s 29 miliardami € na pokraji bankrotu), když nikdo menší než David Folkerts-Landau, šéfekonom Deutsche Bank, vyzval k výkupu evropských bank z dluhů za mnoho miliard dolarů.

Tento ekonom v rozhovoru s německým WeltamSonntag řekl, že evropské instituce by si měly opatřit čerstvý kapitál pro rekapitalizaci k následnému výkupu z dluhů, jako proběhl v US. Co neřekl, že ten US výkup z dluhů proběhl téměř před desetiletím a mezitím se očekávalo, že evropský finanční sektor byl už díky „moudré“ fiskální a monetární politice vyřešen. To ale nebyl.

Jak Landau řekl, US pomohly svým bankám 475 miliardami dolarů a teď je takový program zapotřebí v Evropě, zvláště pro italské banky. Jinými slovy, jen proto, že to udělaly US, je teď na řadě Evropa, od které se žádá, aby provedla více toho samého.

„V Evropě by nebylo zapotřebí tak velkého výkupu. Program za pouhých 150 miliard € by mohl evropským bankám k rekapitalizaci stačit,“ řekl David Fokkerts-Landau. Dodal, že pokles bankovních akcií je jen symptomem daleko většího problému, zejména fatální kombinace nízkého růstu, vysokého zadlužení a „nebezpečné“ deflace.

„Evropa je vážně nemocná a potřebuje existující problémy velice rychle řešit, jinak ji čeká havárie,“ řekl tento šéf-ekonom.

Tento expert Deutsche Bank řekl, že mu zvláště dělá starosti Itálie a podmínky místních bank, kde je zapotřebí 40 miliard € podle údajně „konzervativních“ odhadů. Řekl, že tento výkup bank je tak naléhavý, že by se mělo dovolit porušení evropských pravidel o vnitřním výkupu podle nové bankovní směrnice. Ekonom uvedl, že takový vnitřní výkup není proveditelný a je politicky neprůchodný, protože by postihl úspory lidí a mohl by způsobit bankovní paniku jak v Itálii, tak i všude jinde. Zdá se nám dost divné, že na to nikdo nepomyslel před tím, když ta pravidla byla uplatněna, nebo spíše, že poškození střadatelů nebylo žádný problém, když jím byli postiženi jen „druhořadí“ evropští občané, jako ti na Kypru a v Řecku. Teď, když jsou v hledáčku Italové a Němci, tak je najednou „čas ta pravidla změnit.“

Jeho závěr: „Přísné dodržování pravidel by způsobilo větší škodu, než kdyby byla jejich platnost pozastavena.“

Jedinou naší otázkou je, zda má šéf-ekonom Deutsche Bank větší starost o budoucnost italských bank nebo svého vlastního zaměstnavatele.

Mezitím se těšíme na příští pan-evropský výkup bank z dluhů, když se teď už i největší německá banka staví na podporu takového návrhu, což znamená, že zatímní odpor Merkelové a Schaubleho se v nadcházejících dnech rychle rozplyne, jelikož insolventní banky po celé Evropě budou zachraňovány daňovými poplatníky, během čehož se jenom vystupňuje hněv populistů nad tímto zacházením s bankami, což povede k více událostem typu Brexit a k dalšímu rozdrobování Evropy.

Proč se bát derivátů se můžete česky dočíst třeba zde: Nadchází derivátová panika, která zničí globální finanční trhy

O mechanismech, kterým by mohl výkup bank probíhat, např. zde: http://www.reformy.cz/zpravy/esm-smlouva-dluh/

by TylerDurden

Jul 10, 2016 7:42 PM

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2016-07-10/deutsche-banks-chief-economist-calls-%E2%82%AC150-billion-bailout-european-banks
7 Komentářů k Šéf-ekonom Deutsche Bank volá po vykoupení evropských bank z dluhů za 150 miliard €

 1. Perun Hromovládný napsal:

  Jistě, jistě, nová doba! Zisky jsou naše, do těch nám nekecejte a ztráty zaplatíte všichni (a také nekecejte).

  • fronty22 napsal:

   Anebo vykoupit,dát do vlastnictví věřitelů,odsoudit,vyhodit lidi zodpovědné za ztráty a vzít jim majetky...

 2. Pavel napsal:

  Nasrat expertum!Zruste si vsichni ucty a mame do roka klid od tehle zidovskech parazitu!!!

  • Eschatolog napsal:

   Vasi pravdu nikdo nejen nechape ale ni neuslysi, nebot je nejen slepy ale i hluchy. Potazmo blbi, neb konani jejich prakticky pravy opak bude.
   Pritom staci pouze zmena ucetni osnovy.

 3. Ikema Monika napsal:

  Banky v Itálii padají bankomaty jsou již všade vyprázdnění ! Bude to finanční panika v cele Evropě ! Navíc Evropa nemá zdroje na zvládnutí Italského finančního systému ! SUPERSTATION -95 -

 4. contumax napsal:

  Ikema Monika

  1***

  V Itálii hrozí " bankovní prázdniny " neboli vykrádání účtu obyvatel bankami, tak jako na Kypru před pár léty...!!!

 5. Richard Fuld napsal:

  Přesně to jsem říkal. Když šlo o Řecko a Kypr, tak měli všichni krví podlité oči a řeči o tom, jak je správné a nutné potrestat ty nezodpovědné líné Řeky. Když ale půjde o Němce, Italy apod. budou všichni brečet, že to přece takto nejde řešit. Přesně o tom, jsem tehdy psal a všichni měli o líných pijácích ouza jasno. Teď by měli i ostatní ochutnat meducínu, kterou ordinovali Řecku a Kypru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!