Bankopalypsa 2.0 – pár znepokojivých čísel z nadcházející finanční krize

3418318382_7e90798e9ePočátkem roku 1870 se Pruské království a Francouzské císařství chystaly na válku. Byl to jeden z nesčetných konfliktů mezi tucty evropských království a císařství v 18. a 19. století a tento skončil ještě, než vůbec začal. Pruská vojenská moc byla legendární. Nedávno vytřískali Rakušany a Dány a 80% francouzských vojáků zneškodnili nebo zajali během pár měsíců, přičemž přišli jen o 2% svých. Jen málo válek bylo tak jednostranných.
Ale i tak i přes téměř nesrovnatelné vojenské úspěchy a jasnou převahu v evropské politice chybělo Prusku něco kritického: finanční moc.

Pruská ekonomika byla robustní a zdravá. Ale podnikání napříč všemi německými královstvími při vedení mezinárodního obchodu záviselo téměř výhradně na britském bankovním systému.

Bylo to podobné tomu, jak dnes téměř celý svět při globálním obchodování závisí na mega-bankách Wall Streetu. Německo postrádalo svůj vlastní silný finanční systém.

A tak 10. března 1870 pruský král Vilém I (brzy německý císař) udělil bankovní licenci triu místních podnikatelů a těm dal výslovné instrukce ke zřízení bankovního mocenského domu.

A oni přesně to udělali. Ta banka se jmenovala Deutsche Bank a nakonec vyrostla do jedné z největších bank světa.

Deutshe Bank během svých let zažila hodně; několik světových válek a devastací Evropy. Hyperinflaci za Výmarské republiky. Nacistické Německo.

Ta banka dokonce přežila svou vlastní zemi, jelikož Pruské království bylo v roce 1947 formálně zrušeno.

Ale v roce 2008 se svět po krachu 158-leté investiční banky Lehman Brothers poučil, že i gigantické, staletí staré finanční instituce mohou zkolabovat.(Poznámka překladatele: Krach Lehman Brothers tehdy strhl finanční krizi, ze které se svět dosud nevzpamatoval a je mnohými považována za krizi dlouhého Kuzněcovova cyklu, kdy lze po asi generaci očekávat série chabých oživení následované výraznými recesemi.)

20160713_bank1_0

Bankovnictví, když se nad tím zamyslíte, je takový bizarní průmysl.

Obyčejní lidé jako vy a já do bank lifrujeme své tvrdě vydřené úspory.

Ony si vezmou naše peníze a dělají s nimi ty nejšílenější věci … ať půjčkami na nezaměstnanost, bezdomovcům nebo nákupy dluhů bankrotovaných vlád se zápornou výnosností.

Vy nebo já bychom se svými vlastními penězi nic tak šíleného neudělali. Ovšem i tak všechno předáváme bankám a dáváme jim plnou licenci pouštět se do svých pošetilostí.

A i když jim jejich rozhodnutí vybuchnou, tak přijdou za daňovými poplatníky s čepicí v ruce, aby je vykoupili, čímž dokazují, že mají paměť jako blbá ryba.

Dnes banky vytahují ty samé triky jako před 10 lety až na to, že teď už to dotáhly do úplně nového levelu.

A v tomto postupu vede právě Deutsche Bank.

Jedním z hlavních problémů při krizi 2008 byla kapitálová nepřiměřenost bank s jen velice nepatrným podílem vlastního kapitálu.

Jinými slovy rezervní fondy bank pro horší časy jako procento jejich celkové účetní rozvahy bylo extrémně nízké, takže i jen velice malá ztráta jejich investičního portfolia mohla způsobit finanční Armageddon.

A přesně to se stalo.

Lehman Brothers je teď už proslulá tím, že měla poměr kapitálového krytí méně než 3% svých aktiv. A tak, když hodnota jejích aktiv spadla o více než 3%, byl s bankou konec.

Od dobře kapitalizované banky se čeká, že bude mít dvoumístné kapitálové krytí, přičemž dělá investice s nízkým rizikem.

Na druhou stranu Deutsche Bank má kapitálový podíl v celkových aktivech menší než 3% (zrovna tak jako Lehman) a přitom má neuvěřitelně rizikovou základnu aktiv, v níž se může pochlubit i expozicí riziky od derivátů ve výši větší než 70 bilionů $, tj. zhruba o velikosti HDP celého světa.

Dokonce i MMF už jednoznačně prohlásil, že Deutsche Bank představuje největší riziko pro globální finanční stabilitu.

A MMF bude mít asi pravdu … kromě toho, že je tomu tak i u všech ostatních bank.

Protože mezitím v Itálii se téměř celý italský bankovní systém rychle propadl do insolvence.

Italské banky zrovna teď sedí na více než 360 miliardách euro špatných dluhů a zoufale potřebují obrovské vykoupení z dluhů.

Výpočty MMF ukazují, že kapitálové krytí italských bank je jedno z nejnižších na světě, jsou jen těsně před Bangladéšem.

A to ani neškrábeme po povrchu problémy v dalších bankovních jurisdikcích.

Španělské banky spěchají, aby sehnaly miliardy kapitálu potřebného k pokrytí ztrát přetrvávajících, jelikož se ještě nezotavily z té poslední krize.

V Řecku je přes 35% všech půjček v bankovním systému klasifikovaných jako „neplněných“.

To je sice ohromující, ale ještě neuvěřitelnější je to, že podíl neplněných dluhů ve skutečnosti už několik let po onom údajném výkupu z dluhů jen stoupá.

Banky na Kypru a v Portugalsku trpí vykrvácením hotovosti a hlásí rozsáhlé ztráty.

A ceny akcií bank v celém regionu v posledních týdnech prakticky zkolabovaly, jelikož investorům začíná docházet, že před námi je asi Bancopalypsa 2.0.

(Jo, jen kdyby si někdo myslel, že Spojené státy jsou bezpečným útočištěm bankovnictví, tak stojí za povšimnutí, že podíl neplněných komerčních dluhů v US bankovním systému se během 18 měsíců ztrojnásobil… to si ale necháme na jindy.)

Zde si to shrneme: k zotavení z bankovní krize 2008 nikdy plně nedošlo.

Jen se zametla pod koberec, přičemž veřejnost se krmila falešnou povídačkou, jak je všechno fantastické.

Ukázala se to být ohromná fraška: mnoho ze světových bankovních systémů je zrovna v takovém ohrožení, jako byly v roce 2008.

Upřednostnili byste sami od sebe udržování 100% svých úspor váznoucích v takto rizikovém bankovním systému?

Kde je problém? Oni vám stejně platí jen 0,1%. Tak proč podstupovat tolik rizika?

Pokud máte úspory větší než 10 000 $ (a určitě jestli jste na šesti nebo sedmimístných číslech) přesuňte některé své peníze do silnějších lépe kapitalizovaných bankovních systémů v zahraničí.

A určitě uvažujte o vlastnictví drahých kovů, plus o držbě nejméně výdajů na jeden měsíc ve fyzické hotovosti doma na bezpečném místě.

Vzhledem k tomu, jak jsou nízké úrokové sazby, nemůžete si tím pohoršit. Ale pokud spadneme do Bancopalypsy 2.0, tak se hotovost a zlato ukáží být úžasnou pojistnou politikou.

by TylerDurden

Jul 13, 2016 4:50 PM

Submitted by Simon Black via SovereignMan.com,

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2016-07-13/bancopalypse-20-some-disturbing-figures-looming-financial-crisis
25 Komentářů k Bankopalypsa 2.0 – pár znepokojivých čísel z nadcházející finanční krize

 1. Franta napsal:

  V článku radí uložit přebytečné úspory do drahých kovů a znich je nejlepší investicí jednoznačně stříbro. Lidé si neuvědomují, jak je stříbro vzácné. Dnes sem si přikoupil dalších 98 uncí do svého portfolia. Ještě bych radil nekupovat cihly, ale co nejmenší jednotky, např. unce, líp se to pak prodá. Až vypukne Bancopalypsa 2.0, tak ceny drahých kovu explodují. Má dojít ke „The greatest wealth transfer in history“ (největší převod bohatství v historii). Paul Volcker jednou řekl, že největsí nepřítel dolaru je zlato. Jelikož se s cenami drahých kovů manipuluje už dekády, nikdo jejich přesnou cenu nezná, ale papírového zlata je na světě víc než 300x více než toho fyzického. U stříbra je to dokonce víc než 500x! Michael Morris v knize „Co nesmíte vědět“, píše, že se radil s experty a podle nich pravá cena stříbra by měla být 100 až 500-krát větší než je teď! Čili stříbro je v současnosti ta nejpodhodnocenější komodita na světě, nejlepší investice za posledních 400 let! A ví o něm jen 0,5 % lidí. V současnosti dochází ke stříbrnému zlomu (silver peak), čili bude se ho těžit čím dál tím méně a méně, zatímco poptávka po něm rok od roku roste a má prudce vyletět nahoru. Kdyby se teď naráz přestalo těžit stříbro, jeho zásoby by do 3 měsíců došly. Jeho cena má cenu zlata přeskocit do 10 let, teď je 65-krát levnější než zlato. Za 15 let má být jako 1. kov na světě kompletně vytěžen a pak se jeho cena bude počítat v násobcích zlata, klidně může dosáhnout 5-násobku ceny zlata. Samotné zlato půjde po globálním finančním kolapsu a až většina měn světa bude kryta zlatem, minimálně 10x nahoru. Já sám mám ve stříbře investováno přes 1 a půl milionu korun. http://cz.sputniknews.com/byznys/20160711/3510447/ernst-wolff-financni-krach-uspory-zlato-stribro.html

  • slávek napsal:

   no tak ses nám pěkně pochlubil... a co ještě chystáš učinit se svými miliony? kdoví jax k nim přišel. poctivou prací jistě ne.

   Slávek

  • KROKODÝL napsal:

   VEŠKERÉ ZLATO A STŘÍBRO VÁM BUDE na houby...Žrát se to nedá a můj pradědeček říkal,že za první světové se prsten z 21 karátového zlata měnil za pytel brambor,20 vajec a malý pytlík krup.Čili kovu se nenajíte!!!Já mám cca 2 hektary pole,ohýbám hřbet,abych z něho dostal nějakou hodnotu.Bolí z toho záda a ruce,no na druhou stranu vím,co si dávám do huby.Mám své maso,mouku,bramory a další.

   • contumax napsal:

    Krokodýl

    1***

    Určitě bych měnil jídlo za zlato... pchááá ani náhodou...

   • MTen napsal:

    Daju sa zrat sucasne papierove peniaze?

    Zlaty prsten mohol obsahovat max. 2 g zlata, jedna unca je 31g, to mate 15 nasobok toho, co ste napisali.. takze proviant na cely rok!!

   • Vilda napsal:

    Určitě s tebou souhlasím ,zlata a stříbra se člověk nenají.A ten kdo nemyslí na zítřek ten umře hlady.

   • Paul Durham napsal:

    pane Krokodýl, dobře děláte, jen si musíte ještě nacvičit uvítací formuli, až přijde revoluční lidový komisař se soudruhy konfikskovat úrodu ve jménu lidu

 2. jan napsal:

  Jenom takoví laický názor.
  Kdo připravuje krach bank,tak si včas peníze převede na jiný majetek.Spíš už jde o strach bankéřů i politiků,že to může mít nedozírné důsledky,tak nám zaměstnávají jinými tragickými událostmi.

  • KROKODÝL napsal:

   Otázkou je,kdo je ochoten vyměnit skutečný majetek (půdu,stavby,chlívy s dobytkem( za potištěný a bezcenný papír.Já rozhodně ne.Co si tedy za čísla na účtu koupíte,když vám nikdo nic neprodá?!!

 3. Miloslav Dědek napsal:

  Současná ekonomie je věda založená na dogmatických premisách vycházejících z předpokladu, že lidi jsou většinově ve své podstatě bezohlední sobci, kteří se sdružují ve společenstvích, v nichž v podstatě platí zákony džungle. ̈V současném zastaralém a nefunkčním pojetí ekonomie prognózují ekonomové budoucnost podobně jako meteorologové počasí.
  Je na čase začít budoucnost lidstva systematicky, cílevědomě, plánovitě, centrálně, globálně realizovat. Jedna z možných cest řešení naznačeného problému je popsána v "Prognóze budoucnosti lidstva": http://miloslav7.blogspot.cz/2013/12/prognoza-budoucnosti-lidstva.html, která je uvedena např. v příkladu použití "Teorie vševývoje reálskutečnosti ": http://miloslav7.blogspot.cz/2014/07/teorie-vsevyvoje-posledni-definitivni.html.

 4. petr366 napsal:

  No nic .Jdu zhodnotit svoje úspory do munice a termovize .Ta bude učinější než noční vidění.Zlato vám bude k ničemu ,když si neuhájíte ani holý život.

  • Adolf Balík napsal:

   Vkládat úspory do investičních drahých kovů je prý dobrý nápad, ale jsou prý vhodné pro větší částky. Kdo si chce prý investovat do komoditních peněz i jako do drobných, jen něco takového jako mince, měl by prý investovat do munice. Zlaté či stříbrné plátky či cihličkou jsou bankovky, náboje jsou mince. Také jde o trvalou směnnou hodnotu ve fyzicky hmatatelné formě.

   • MTen napsal:

    Tuto hlupu teoriu mate odkial?
    Ked nemate a nechcete vlastnit zbran, aku municiu mate kupovat?
    Okrem toho, kazda vojna raz skonci a predpokladat, ze v nej umrete - a preto sa nepripravit na zivot po vojne - je dost mimo.
    Drahe kovy (mince) vam pomozu postavit sa na nohy, ak by ste presli najhorsim.

    Nikde nie je napisane, ze bude apokalypsa, kde budeme vsetci bojovat muz na muza!

    Je obrovska manipulacia odradzat ludi od zbavenia sa fiat meny a investovania do kovov.

    • contumax napsal:

     MTen

     Já mám stejný pohled jako Petr366 ***

    • Adolf Balík napsal:

     Tu analýzu jsem někde četla tak před rokem či dvěma. Prakticky všechna munice je dobře prodejná i po letech skladování a její cena je valorizovaná vždy inflací. Nemusí jít o žádný společenský kolaps. Prostě jen v našich podmínkách běžného života a trhu je munice dobrým uchovatelem hodnoty zároveň s dobrou likviditou a nakupovat a prodávat ji lze i v drobných množstvích.

  • MTen napsal:

   Co znamena zhodnotit uspory do termovizie? Municiu chapem, ale ake pristroje/nastroje na termoviziu su prakticke? Viete poradit? Dakujem.

 5. contumax napsal:

  MTen

  Pro zajímavost...

  Prodává se telefon Catepilar s termovizí a stojí jen... pouho pouhých 18 000 Kč...

  To jen jsem si půjčil od dementu z reklamy...

 6. proud napsal:

  Mozna by nebyla spatna investice naucit se zachazet s lukem a pastma a naucit se jist jako kocovnici,to zmanena v praxi:les te uzivi,kdyz vis jak na to,a luk nedela bordel co pritahne pozornost sirokyho okoli,navic kdyz je nejhur,spichnes si na kolene i ten sip.Plus investice do zdravotniho stavu a kondicky.Neni nad to bejt absolutne nezavislej v pripade potreby.A uz i zemedelec je zavislej na svym kousku pudy a vytezku z ni,a tedy napadnutelnej.

 7. Sasin napsal:

  Klasická harpagondechajcká přednáška o tom, že by šmelil a kradl líp. Povídačka vo tom, že by lidi okrádal chytřeji, trvaleji, udržitelněji a soběstačněji, ale NÉ zrovna půjčkami na nezaměstnanost, bezdomovcům nebo nákupy dluhů bankrotovaných vlád se zápornou výnosností.

  Von by prý se svými "vlastními penězi" ( bůch ví kde si je tiskne) nic tak šíleného neudělali a tak je předává bankám a dává jim plnou licenci pouštět se do svých pošetilostí aby MU z toho eště něco káplo. Muheeeeeeeee

  Německo pere špinavý prachy už dávno. Něco málo pustil němcům jakejsi Maršál se svým plánem odrbání blboňů po 2 válce a voni si na to zase zvykli. Vono to vypadá už tak, že každému, co němci pomáhají ať už v osobním , či harpagonedchajckém životě, vytvoří nakonec potíže, ze kterých se vylízává desetiletí.

  Například my už to lížeme víc jak 70 let a furt dna nevidět. A furt to mnohým blboňům nestačí a běhaj za nima o přídavek. Neuvěřitelné, fantastické, úžasné... Heh.

 8. proud napsal:

  Radeji bych se naucil neco uzitecnyho vsem i sobe,to bude ta prava deviza at uz kdekoliv a kdykoliv,nez cokoliv hromadit a pak se o to muset starat.Stejne tak se hodej dovednosti s lovem lukem kdy si sip v pripade nutnosti udelas na kolene a se sberem divoky potravy,les te uzivi kdyz vis jak na to a nejsi vazanej tim co vypestujes,kdyz vypestujes,a jestli to uhajis.

 9. petr napsal:

  Investoval jsem do RUMu. Ten dává 37 %..............:-)

 10. janhonza1 napsal:

  Je teda fakt, že když máte jen výpis z účtu a na něm nějaká čísílka a doma nemáte žádnou hotovost a ani zlomky drahých kovů, tak si tím výpisem můžete akorát vytřít prdel, když dojdou bankám prachy v hotovosti. Nebo si někdo myslí, že mu trhovec dá pytel brambor, mouku, vejce, atd. na směnku? Ten bude chtít hotovost, kus stříbra, nebo zlata. Takže každý by měl mít doma alespoň nějakou malou zálohu na přežití.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!