Vývojář her v zákulisí nejnovějšího šílenství kolem rozšířené reality Pokémon GO!

pokemonGoSpolečnost pochybného jména dělá další krok v užívání technologie, která již slouží k destabilizaci a ničení zemí, a která tentokrát oblékla své nejnovější stvoření do kabátku naprosto odzbrojujících kreslených postaviček. Pokemon Go, interaktivní hra s lokálním základem rozšířené reality (AR) je představována jako triumf herního giganta Nintendo. Nicméně se nejedná o výlučnou zásluhu Nintenda. Ve skutečnosti původní myšlenka vznikla a byla vyvinuta pro Google jejich vnitřní softwarovou firmou Niantic.

Niantic je řízen Johnem Hankem, který dříve, než se stal podnikatelem v oboru techniky, pracoval pro ministerstvo zahraničí USA. The Financial Times uvedly ve svém článku, „Muž, který uvedl ´Pokémon Go´na mapu“:

Pan Hanke, ve věku 49ti let, strávil více než desetiletí po boku vyhledávacího giganta (Google) poté, co Google získal jeho předcházející firmu, Keyhole, jejíž bohaté zásoby digitálních kartografických a satelitních snímků se staly základnou jak pro Google Earth, tak pro Google Maps. Pro pana Hankeho, jenž pracoval pro ministerstvo zahraničí USA v Myanmaru předtím, než se přestěhoval do oblasti San Francisco Bay, kde studoval, aby získal MBA na University of California v Berkeley, to byla třetí společnost, kterou založil.

A proč je důležité pracovní působení Hankeho na ministerstvu zahraničí USA lze nejlépe pochopit prozkoumáním vztahu ke Google, tech-gigantu, kam Hanke dále postoupil.

Google a ministerstvo USA: Rychlé spojení

Vyhledavač Google hrál klíčovou roli v užití rozšířené reality v několika případech.

Dříve než nechal obydlet svět svými virtuálními postavičkami Pokemon, napomáhal manipulaci vnímání lidí během odehrávajícího se „arabského jara“, zosnovaného Spojenými státy, doslova přejmenováváním ulic a veřejných míst na Google Earth a Google Maps ve skutečném čase tak, aby psychologicky přemohl vládu a ty, kteří ji podporovali a proti kterým boj probíhal, a takovým způsobem povzbuzoval bandy a militanty podporované Spojenými státy.

John Hanke – v současné době šéf společnosti Niantic, vývojář Pokemon Go – byl zainteresován v Google Earth a Google Maps v době, kdy se „arabské jaro“ odehrávalo.

Přestože toto všechno zní naprosto neuvěřitelně, London Guardian, prominentní britské noviny, uveřejnily ve svém článku, „Sýrie: je možné přejmenovat ulice na Google Maps?“ následující:

Ve své snaze osvobodit Sýrii ze spárů prezidenta Bashara al-Assada se protistátní aktivisté rozhodli pustit do projektu, který jej vymaže z mapy. Doslovně. Na Google Maps se objevily přejmenované hlavní ulice Damašku, namísto jmen po členech Assadovy rodiny dostaly jména hrdinů povstání. Stejnou formu mělo i arabské jaro. Když rebelové proti Kadáfímu vtrhli minulý rok v srpnu do Tripolisu, název hlavního náměstí se v mapovacích službách změnil přes noc – ze „Zeleného náměstí“, jméno dané dřívějším diktátorem, na předcházející název, na „Náměstí mučedníka“.

Mapovací služba internetového giganta je historicky spojena s účastí v politicky sporných situacích.

Guardian zveřejnil informaci, že zatímco na Google Maps změny názvů jsou ´crowd sourced´, pouze jisté skupiny získaly přístup – například populace Číny tuto možnost nemá. Z toho je naprosto zřejmé, že operátoři Googlu musí změnu odsouhlasit.

eshills

Ale ještě před „arabským jarem“ Google sehrál mnohem významnější roli – zacvičoval opoziční skupiny, podporované USA, v New Yorku, Londýně a v Mexico City předtím, než byli posílány zpátky do svých zemí, aby tam provedli státní převrat.

Takzvaná Aliance hnutí mládeže (AYM) se scházela již v roce 2008 k jednání o přípravě opozičních skupin na povstání plánované na rok 2011. AYM je projekt provozovaný ministerstvem zahraničí USA, sponzorovaný ministerstvem zahraničí USA, a dokonce obsahuje video telefonních rozhovorů s tehdejší ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovou.

Další sponzoři byli z řad dalších poboček ministerstva zahraničí včetně Národní nadace pro demokracii (NED), která financovala opoziční skupiny při návratu do jejich rodných zemí. Další sponzoři byli z řad korporátních a mediálních gigantů včetně Facebooku.

Google by řádně reprezentován na schůzkách AYM. Na setkání 2008 New York summit (.pdf), mezi zástupci Googlu byly Megan Smith, zástupkyně viceprezidenta New Business Development, Gisel Hiscock, ředitelka New Business Development a vedoucí New Business Development Team, Katie Stanton.

Setkání se také zúčastnil Jared Cohen, v té době reprezentující ministerstvo zahraničí USA, který však později pracoval i pro Google – z čehož vyplývá realita politiky „otáčivých dveří“, existence konfliktu zájmů v oblasti korporace-vláda – tentokrát se dveře otáčely v oboru technického průmyslu.

Obrázek: Jared Cohen často prochází otáčejícími se dveřmi mezi nejvyšší úrovní vlády a nejvyšší úrovní technických korporací.

Cohenův příprad ilustruje incest mezi technickým gigantem Google a globálními záměry ministerstva zahraničí USA. The UK Independent napsaly ve svém článku, „Google plánuje pomoc syrským rebelům při svržení režimu Assada, jak uvádějí uniklé emaily Hillary Clintonové,“ že:

Interaktivní nástroj vytvořený Googlem byl navržen k povzbuzení syrských rebelů a k uskutečnění zničení Assadova režimu, jak údajně sdělují uniklé emaily Hillary Clintonové.

Sledováním a mapováním přeběhnutí uvnitř syrské vůdčí strany, pro což byl tento nástroj navržen, byli další lidé povzbuzování ke zradě a rovněž ´byla upevňována sebejistota´ opozičních rebelů.

Článek pokračoval:

Email detailně hovořící o Google nástroji, jenž sleduje přeběhnutí, měl přijít od Jareda Cohena, poradce Clintonové do roku 2010, současného prezidenta společnosti Jigsaw, dříve známé pod názvem Google Ideas, firma, která sídlila v New Yorku a byla think-tankem Googlu.

Email z července 2012 pro členy týmu Clintonové, o které WikiLeaks tvrdí, že byla později odeslána přímo ministryni zahraničí, uvádí údajně Cohenova slova: „Můj tým plánuje odstartovat v neděli nástroj, který bude veřejně sledovat a mapovat přeběhnutí v Sýrii a označí, od které politické strany přicházejí.“

Cohen zakončil:

„Naše logika za tímto nástrojem spočívá v tom, že zatímco mnoho lidí sleduje hrůzy, nikdo vizuálně nereprezentuje a nemapuje přeběhnutí, a my jsme přesvědčeni, že takové sledování je důležité pro významnější podporu a posílení sebejistoty opozice.“

Interaktivní sledovací aplikace zneužité ke svržení suverénní, zvolené vlády, jsou sotva v souladu s korporátním motem Googlu „Nebuď ďábel.“ Technologičtí následníci takových aplikací – včetně Pokemon Go – budou velmi pravděpodobně zneužiti stejně jako jejich předchůdci.

Před Pokemonem Go firmy Niantic byl Ingress

V rámci úzkých vřelých vztahů Google a ministerstva zahraničí USA, které dobře fungují, a s historickým propojením Johna Hankeho s oběma, a stejně tak s firmou Niantic – vývojář Pokemon Go – by se měla přinejmenším zbystřit všeobecná pozornost veřejnosti. Ačkoliv Niantic byl oficiálně „vedlejším produktem“ Googlu, je obtížné, přímo nemožné jasně stanovit, jaká jsou současná spojení, ať formální či neformální s jeho bývalými zaměstnavateli a jakou roli tato nová „interaktivní sledovací aplikace“ může hrát v experimentech nebo při zavádění praktických opatření ve spojitosti s domácí a/nebo zahraniční politikou USA.

Pokud stále ještě nejste podezřívaví, měli byste se zamyslet nad AR hrou Nianticu, která předcházela Pokemonu Go – Ingress.

Jedná se rovněž o interaktivní lokálně-sledovací aplikaci, ale její záměr byl rozhodně temnější a měl mnohem menší potenciál k převzetí širokou veřejností, obzvláště v zámoří.

Krátká ukázka ze hry obsahovala fráze jako například, „Globální bezpečnost by mohla být ohrožena,“ „Skutečné ovládnutí mysli“ a „monitorování účinků napadení mysli…“, které se mohou zdát na první pohled neškodnou součástí destruktivní vědecké fikce, ale jenom do chvíle, kdy uživatelé zjistí, že tři výše jmenovaní, Google, Niantic a ministerstvo zahraničí, již na této technologii spolupracovali.

Pokemon Go je v podstatě Ingress, ale tématicky jde o Pokemon. Rozhodně je přitažlivější a rychlé přijetí veřejností jasně ukazuje, že rozhodnutí Googlu použít Pokemon jakožto prostředek univerzálního zavedení AR technologie se vyplatilo.

K čemu by mohly být hry Ingress, Pokemon Go a další AR hry používány?

Jelikož od doby Ingress se zdá, že věci jsou schovávány nám přímo před očima, může nějaký náhled poskytnout článek ze zpráv stanice Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL), která patří ministerstvu zahraničí USA, „Ať odejde Pokemon Go: Rusové vidí záměr CIA, ‘Satanismus’ ve virální aplikaci.“

Článek, poté, co pomluvil a ponížil ruskou kulturu a tradice, uvádí:

…někteří jedinci v Rusku označili aplikaci za neuvěřitelný podvod a záměr tajných služeb USA, neboť jim šikovně poskytne zástupy miliónů lidí po celém světě, kteří fotografují a filmují schovaná, nepřístupná místa.

„Představte si, že to ´malé stvoření´ ze hry se neobjeví v nějakém parku, ale na tajném místě, kde rekrut nebo jiný voják fotografuje a snímá kamerou,“ uvedla agentura státních zpráv RIA Novosti slova  Alexandra Michajlova, generálmajora Federální tajné služby (FSB) ve výslužbě, která pronesl 15. července. „Jedná se o zapojení osobního přání jedince bez jakéhokoliv nátlaku. Toto je ideální způsob, kterým mohou tajné služby sbírat informace. A nikdo se nad tím nepozastaví, konečně zábava je dnes módní záležitostí.“

Zatímco aktivní užívání Pokemon Go ve smyslu jakéhosi nástroje je stále možností, je rovněž možné, že se jedná o nový krok v experimentování směrem k širšímu využívání AR technologie a nástrojů tajnými službami Spojených států ve výcviku potenciálních opozičních armád a militantních skupin, kteří by se touto formou seznámili s prostředím, kam budou později nasazováni, dříve, než zavedou užitečnější a nebezpečnější aplikace.

Jestliže organizované skupiny nebo militanti jsou schopní hromadně vidět něco v dané lokaci, co skupina nebo vláda, na kterou budou útočit, vidět nemohou, mohlo by jít o strategickou výhodu.

Rovněž je známo, že modifikace chování je již nyní velmi dobře propracovanou vědeckou disciplinou. Možnost přenést hru ven do reálného světa nabízí zcela novou dimenzi manipulace a výcviku myslí lidí.

 

Obrázek: Služba umísťování vzkazů firmy Yelp vám umožní umístit vzkazy na jakoukoliv lokalitu viditelnou na vašem zařízení nebo pouze na kameře jiného autorizovaného zařízení nebo shlédnout veřejně dostupné vzkazy jako například přesná poloha restaurace s virtuálními značkami viditelnými na vaší kameře.

Tak jako všechny technologie, je AR zcela neutrální. Záleží na lidech, zda ji použijí nebo zneužijí – k dobrému či zlému. To nejdůležitější, záleží na lidech, aby byli odpovědní při používání technologií a věděli, kdo za nimi stojí a jaká nebezpečí mohou existovat jak pro ně osobně, tak pro jejich komunitu.

Pokud se týká vlád a zákonodárců, je jejich odpovědností prostudovat potenciální možnosti a hrozby, které jsou spojené s užíváním takové technologie, jak ze strany státu, tak ze strany nestátních účastníků.

Když vezmeme v úvahu rodokmen firmy Niantic a bleskový vzestup Pokemon Go, bylo by nanejvýš nemoudré pominout skutečnost, že technologie je zaobalena do pláštíku bezbranné kreslené postavičky a představuje velmi reálnou hrozbu. Stejně tak by bylo nemoudré nechat populaci jednotlivých národů zranitelnou a přístupnou pro další „aktualizaci“ programu tajných služeb USA na změnu režimu.

18. července 2016 (Tony Cartalucci – LD)

Zdroj: http://landdestroyer.blogspot.cz/2016/07/the-developer-behind-latest-augmented.html

Email ThisBlogThis!Share to TwitterShare to FacebookShare to Pinterest
22 Komentářů k Vývojář her v zákulisí nejnovějšího šílenství kolem rozšířené reality Pokémon GO!

 1. Ikema Monika napsal:

  Obě moje děti Nintendo používali jakož to miliony dalśich děti vyrůstajícich v Japonsku ! Narodili se zde abyla to naprosto normální ! Že se to zvrhlo na špionáž nebo za účelem vyzvidáni jsem neměla ani potuchy ! Vím jen že se v samotném Japonsku dostala až dnes tedy o pár dni nebo týden později než-li v USA !

  • Mirca napsal:

   Moje deti to nikdy nemeli, ani mobily ani jiny kraviny. Zalezi jen a jen na rodicich. Kdyz chtej mit klid, aby mohly cucet na bednu, tak ty kaviny detem daji. Normalni to neni!! Normalni je chodit ven na prochazku, povidat si a hrst si s detmy hry. Jinak je vse jen vymluva! Jsem na to hrda, ze to moje deti nikdy ani nechteli. Ostatni chodi jak blbeckove s ohnutyma krkama a mackaj ty Cerny krabicky. Chudaci!

   • Pepi napsal:

    Souhlas Mirco.Jenomze pokud zijite na "civilizovanem zapade" ci vychode (Japonsko) tezko se v nekom najde odvaha zakazat potomkum nejakou takovou vymozenost.
    Ano az tak hluboko jsme klesli.A nezapomente.Deti uz davno nepatri rodine (rodina je davno zrusena)ale statu.Nebo spis statu ve statu.Stinovlade.Znovu doporucuji nemeckou pohadku O Krysarovi s kouzelnou fletnou)

    • Mirca napsal:

     Pepi, opet je to jen na rodicich. Chodit ven s hovorit s detmy vam nikdo nezskaze. Ziju v nemecku a mohu potvrdit, ze je to mozne se bez techto vymozenosti zit. Kdyz se chce, jde to!

   • houbeer napsal:

    Otazka na mircu-kolik je dětem?ona doba se mění.a hoodne zalezi,jestli zijeme ve meste,ci venkově.

    • Mirca napsal:

     12 a 9. Bydlime ve meste, kde uz skoro vsichni chodej jak roboti. Jde tomu zabranit ajde a jde!! Do prirody a chodit pesky. Lidi jsou hrozne Lini. Doba se nezmenila ale Lide!! Ich

     • houbeer napsal:

      Mno tak respekt-ja bydlim na horách,v prirode jsme neustále.takze je svym synum semotamo dopreji nejakou,, dávku''hery co vybereme společně.at si to zkusí....znam deti z prirody co v 15ochutnali hry a na xlet je to pohltilo.
      Tak zdar a sílu-a pozor na města,v nemecku to bude sekec strelec...

 2. Stribog napsal:

  Napřed jsem zrestauroval starou, hloupou tlačítkovou Nokii ještě typ bez čipu a GPS, ale už delší dobu přemýšlím o tom, že se navrátím k poštovním holubům. Řešenímu, kteté přežije i EMP:))
  Pamatuji na doby, kdy nebyly mobily, ale telefonní budky, fungující za padesát haléřů. Nekradly dětem dětství a nesvrhávaly vlády. Od mého prvního xtéčka na stole uplynulo 25 let. Dnes dospěla technosféra do stavu fšefízlujícího elektronického gulagu.
  Jediná cesta je určitá sebedisciplína. To znamená minimálně život bez sociálních sítí. Na androidím tabletu mi nejde dost služeb, neboť Google poznal, že jsem zaregistrován pod vymyšleným jménem. Což mi nevadí, neboť to používám jako čtečku kníh a internetu. Ale přišel jsem o řadu známých. Nejseš na facebooku, jseš divnej:)
  Ale i samotný internet jako ohromný protředek k samostudiu začíná být nebezpečnými vodami. Pracovní kompy jsem od něj dávno odpojil. Zbyla poslední mašina a ten anonymní androidí tablet, které jsou vystrčeny do všehosítě. Přesto mám pocit, že Google o mě ví víc, než já sám...
  Otázka zní o co člověk příjde, když tyhle technologie zahodí úplně.

  • Robo napsal:

   O rozprávku od Teba.. :-)

   • houbeer napsal:

    Jo stribog,ve vedlejsi,, alternativní''vsi ma jeden kamos postovni holuby,teprve začal,ale jak jsem je viděl,chci je také,prave trebas na komunikaci s matavenerem.... :) jinac to je tema složité,zvlaste s dětmi,ale řešitelné,muj nejstarsi syn ma 9let a dostavame se akorat k tomuto,do jake míry ho podporim v novych technologiích-tablet,hry,atd. Mno rozhodne mu to jen tak nehodim at si najde kamarády,pac uz je ma i bez toho,jestli jsou to kamosi tak budou i nadále.ja take nemam moc kamarádů,kvuli memu stylu a pristupu k zivotu-světu.jsem pro ne-ty radoby kamose-exot,extremista,staromódní farmář...ale ja jsem na sebe hrdý....

   • jan nowak napsal:

    Já ho snad aj i wwwidim..;-)

  • Petr napsal:

   Jo pane Stribog. Kdysi jsme zili. Vetsinu dne litali venku a hrali kolektivni hry. Ted mladsi generace zije virtualni svet. Hriste pokud nejsou predelany na parkoviste zeji u nas prazdnotou. A pokud nekde probiha nejaky sport je to organizovane. Na facebook jim sereme take.
   Pokud mladsi jedinec nejde s touto modou, byva vetsinou vylouceny z kolektivu. Videl jsem to na synovi. Jsem proti tomuto virtualnimu svetu, proto jsem klukovi nekoupil ty hraci boxy a pozadal ho o ignoraci techto her. Syn byl poctivec a respektoval mne. Ovsem casem jsem zjistil ze nema zadne kamarady. Samozdrejme jsem zmnenil a zakoupil okamzite to nejzadanejsi co bylo na marketu. Behem jedineho dne mel spoustu nejlepsich kamaradu. To je taka odpoved na tu Vasi otazku.

  • Paul Durham napsal:

   Srtiborg, ani ja nemám pracovní PCčka připojené , jeden velice chytrý člověk, kterého jsem kdysi potkal, říkával , že v domácí síti musí mít jeden pískoviště , kde si fízli vyhrají

 3. Pepi napsal:

  Vidim to asi tak:delaji si z nas srandu,jsme pro ne jen bioroboti.To je jedna stranka veci.
  Dale mi to pripomina pohadku O krysarovi z Hammelnu.Znate?
  Taky je to jeden z mnoha kroku k ocipovani populace.Za pomoci popularizace.Vsichni to musi mit,zprvu dobrovolne.Podobne jako mobil,tetovani nebo iphone.
  Predstavte si ze treba nejaka umelecka osobnost (" ")jako je Fifty cent,nebo Snuff Dog se nechaji ocipovat na celo nebo na k..le.Co bude nasledovat?Deti a mladez budou na Vas rodicich pozadovat abyste jim umoznili bezpodminecne umoznili totez,protoze je to "inn" a cool!Kdyz ne,radeji sami osobne utecou do ochrany barnevernetu nebo nejake z jeho pobocek.

  • Ridge napsal:

   vidite to opravdu negativne, ovsem je pravdou ze je velmi jednoduche zmanipulovat deti a v ramci liberalni vychovy jim rodice radi koupi to co chteji. ovsem nejsou to vsichni. sam jsem v takovem veku a mobily, hry, tetovani nebo priblble placata cepice me nezajimaji. kazdej mladej chce byt cool a pusobit na holky. pred x lety to byl simson a cigaro v hube, dnes je digitalni doba tudiz je moderni mit nejakou elektroniku , nejlepe s logem jablka.

  • Petr napsal:

   No kdyz to chteji, at to maji. Aspon ti chytrejsi, neboli normalnejsi budou mit vyhodu. Nema smysl je presvedcovat ze to je past. Pokud decko vychovavate solidne prijde na to samo. Prejdou pubertalni leta, kdy by Jste si s nim pohral jak Pilat s Kristem, prijdou povinnosti a jejich virtualni hrdinove pujdou do ustrani. Bohuzel hodne rodicu sve potomky nevychova, ale jen zivi. Ty puberta tak brzy neprejde.

   • Paul Durham napsal:

    přesně ! souhlasím s Mirca , tvrzení Pepi, že děti patří dnes státu je ohavné, děti zmrdů patří státu , implikace , stát jest státem zmrdů. Člověk - rodič- nikdy nenechá své děti státu, nikdy.

    • Pepi napsal:

     Paule Durnhame moje tvrzeni je ohavne s tim naprosty souhlas!Na druhou stranu je ale i realisticke a rozhodne to neni neco co bych si pral a nikdo kdo jeste aspon castecne zustal clovekem rovnez ne.Ba dokonce ani vetsina divoke zvere ne.Ale mozna jste jeste neslysel pojem "barnevernet",pak by jste mozna pochopil kam mirim.Je to pojem takrka mezinarodni,zminen i na zdejsich strankach.

 4. Pepi napsal:

  No aspon budou mit obcane co delat a nebudou myslet na hlouposti,treba na obdelavani zahradky,sbirani boruvek nebo houbareni o podobnou ztratu casu.
  Mozna ze ubiham od tematu,mozna ani tak moc ne.V Norsku je zakazano pestovat slepice na soukromych zahradkach (i mimo mesto).Dale:Nedavno vysla CERNA LISTINA ZAKAZANYCH DRUHU.Jsou na ni uvedeny jmena ruznych plevelu,letnicek,i trvalek-napr.lupinus,rosa rugosa a dlouha rada dalsich.To by se jeste treba i dalo unest.Ale oni se u toho nezastavi,uvazuje se o zakazu pestovani JABLEK A RYBIZU!Mohly by se totiz smisit s puvodnimi druhy a poskodit tim norskou
  prirodu.Duvod se najde vzdy.Rovnez se uvazuje o zakazu chovu akvarijnich rybicek,mohly by sirit salmonelu.Stejne tak je zakazano krmeni ptaku na verejnych mistech (parky,nadrazi apod.)mohlo by to prilakat holuby a krysy.Nejlepe zahradky rovnou zabavit,a zakazat vsechno krome Pokemonu.

 5. Sasin napsal:

  Všichni na doučování. Muheeeeee

 6. Starwars napsal:

  wzhu ie Starwars Wars youtube.com/watch?v=KgUoGsWrFEs

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!