Po odhlasování Brexitu OSMKRÁT více zahraničních investic do britských firem

LONDON (Reuters) – Zahraniční kupci nalákaní propadem libry hledají možnost, jak se levně uchytit v britských firmách, čímž od britského odhlasování odchodu z Evropské unie zajišťují neustálý příliv investic navzdory očekáváním o vyschnutí toku fúzí a akvizicí. Od 23. června bylo podle dat Thomson Reuters uzavřeno zahraničními společnostmi s britskými firmami téměř 60 transakcí v celkové hodnotě 34,5 miliardy $ v porovnání se 79 transakcemi o hodnotě 4,3 miliardy dolarů v měsíci předcházejícím hlasování.

V této aktivitě vede japonská skupina SoftBank s 32 miliardami $ zátahem na podnik konstrukce čipů ARM Holdings – čímž byla popřena varování, že takové obchody na dlouho vyschnou, jestli Británie podpoří Brexit, jelikož vznikne nejistota spojená s riziky pro ekonomiku a s přístupy na jednotný trh EU.

Seznam převzetí britských podniků by po létu mohl vzrůst, tvrdí bankéři, kteří říkají, že pracují na možných nabídkách v zastoupení zahraničních firem zajímajících se o britské podniky.

Obchody SoftBank vláda přivítala jako projev ekonomické odolnosti Británie a přiměly novou ministerskou předsedkyni Theresu May k prohlášení, že „země se otvírá businessu.“

Ale akviziční bankéři říkají, že některé z nákupů po tomto hlasování mají spíše co dělat s relativně nízkým oceněním britských společností vzhledem ke směnným kurzům, než s tím, že by byly taženy důvěrou v britskou ekonomiku.

Sterling postihl na trhu propad kvůli obavám po odhlasování Brexitu 23. června, takže po hlasování spadl na 31 leté minimum.

„To je jasně nákupní příležitost,“ řekl Ben Ward, šéf britské korporátní právní firmy Herbert Smith Freehills. „Lidé se silnými měnami – dolar, remminbi, jen – se bezpochyby budou zajímat o akvizice zdravých aktiv denominovaných v sterlingách.“

Od referenda došlo k tuctům dalších obchodů.

Např. 13. července souhlasil jihoafrický maloobchod, že zaplatí téměř 600 milionů liber za řetězec zlevněného zboží Poudland sídlící v Británii.

K tomu došlo den poté, co AMC Entertainment Holdings – americká společnost, jejímž majoritním vlastníkem je čínský konglomerát  - řekl, že koupí v Londýně sídlící Odeon & UCI Cinemas Group, aby tak vytvořil největšího kinematografického operátora na světě, což je obchod o hodnotě asi 921 milionů liber.

Ve čtvrtek chňapla čínská Fosun International po anglickém fotbalovém klubu Wolverhampton Wander.

OBRANA PŘED NÁJEZDY

Někteří akviziční bankéři v Londýně říkají, že úzce spolupracují s britskými společnostmi, které se cítí být zranitelné nepřátelskými nabídkami od zahraničních nákupčích se spoustou hotovosti v oborech jako letectví, bytová výstavba a maloobchod. Jiní říkají, že se pokouší získat poradní mandát ve firmách, na které se pohlíží jako potenciální cíle zahraničních převzetí.

„Pomáháme svým britským klientům promyslet, jaká je v současném prostředí skutečná objektivní hodnota jejich podniků a ochránit je před nechtěnou oportunistickou situací, kdy se je budou snažit zalevno koupit mezinárodních rivalové,“ řekl Hernam Cristena, spolu-šéf globálních akvizic u JPMorgan.

Americké a asijské konglomeráty stupňují úsilí o zajištění dobrých kaufů, jaké už desítky let nikdo neviděl, říkají zdroje.

Někteří najímají banky, aby obnovily obchody, které byly v posledních letech zrušeny kvůli neshodám o cenu.

Po hlasování se britské společnosti staly kvůli devalvaci libry pro zahraniční nákupčí o 10 – 15 procent levnější, když ta se 22. července obchoduje za 1,31 $ oproti 1,50 $ den před referendem.

„Když máte podstatnou nespojitost v časovém průběhu hodnoty měny, tak to dává smysl zahodit předchozí akviziční analýzy a vyčíslit to znovu,“ řekl Paulo Pereira, partner ve firmě poradenství butikům Perella Weinberg.

POLITICKÝ FOTBAL

Průzkumy provedené s blížícím se referendem varovaly, že odhlasování Brexitu ohrozí akviziční aktivity.

Stude vydaná 16. června Merrill Corporation, poskytovatelem technologií a služeb v průmyslu akvizicí, a firmou tržních analýz The M&A Advisor totiž zjistila, že hlasování pro Brexit povede v blízkém výhledu k „negativnímu a hmatatelnému“ dopadu na uzavírání akvizičních obchodů s tím, že britské společnosti se stanou pro zámořské kupující málo atraktivní.

Průzkum 1 500 globálních obchodníků s firmami vydaná ve stejný den technologickým poskytovatelem Intralink poukazovala, že po tomto rozhodnutí zůstane EU v „chaosu“ nákupů firem, který srazí úroveň akvizic v Británii stejně jako ve zbytku Evropy.

Ale to vyschnutí akvizic se zatím vůbec neuskutečnilo.

K sektorům s nejvyšší koncentrací zahraničních převzetí v posledních čtyřech týdnech patřily technologie, spotřebitelství, průmysl a média s více než 37 prodeji v hodnotě 33 miliard $. Průmyslové zdroje řekly, že něco z toho mělo kořeny v diskusích, které se rozeběhly už dávno před červnovým referendem.

„Jestli jsme se o něčem z globální finanční krize poučili tak, že zůstat v klidu znamená pohybovat se zpět,“ řekl Steve Kroskos, místopředseda EY Global z poradenství pro transakční služby s dodatkem, že společnosti potřebují provádět takovéto odkupy, aby posílily svůj organický růst, vybudovaly si globální přítomnost a udržely si náskok před technologickou křivkou.

Cristerna z JPMorgan zdůraznil, že „je pořád třeba, aby správní rady měly strategické potřeby a ambice a je třeba zůstat otevření k nárůstu vnějších zdrojů.

Avšak kromě ocenění budou ty odkupy pořád pro zámořské kupující těžké, když musí zhodnotit i nejistotu spojenou s budoucími vztahy Británie s EU a výhledy na možný divoký rozvod, který by se mohl táhnout několik let, než se to vyřeší.

Kromě toho jakékoliv větší zahraniční převzetí narazí na přísnější vládní přezkoumání, když May slíbila, že bude bránit zahraničnímu přebírání společností, které by vedlo ke skoupení britských šampiónů považovaných za „strategicky důležité“, přičemž zmiňovala prodej čokoládovny Cadbury v roce 2010 a pokus Pfizer o převzetí AstraZeneca v roce 2014.

Avšak přátelské převzetí ARM od SoftBank, kterému se povedlo získat vládní posvěcení za necelých 24 hodin, stanovilo užitečnou předlohu pro tyto obchody po odhlasování Brexitu, uvedly bankovní zdroje.

Japonská společnost přijala právně závazný slib zdvojnásobit během následujících pěti let počet britských zaměstnanců ARM a zachovat jeho ústředí v Cambridge.

„Je to do velké míry probíhající ‚politický fotbal‘, že když chcete spustit významnou transakci v citlivém sektoru, tak je rozumné zahájit plánování některých ústupků už dopředu, aby to ulehčilo vládní schválení,“ řekl Perella Pereira.

by BREITBART LONDON 24 Jul 2016

Zdroj: http://www.breitbart.com/london/2016/07/24/eight-times-foreign-investment-uk-firms-following-brexit-vote/
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!