Poslední politický „puč“: katalánský parlament hlasuje za odtržení od Španělska

CATALOGNA RILANCIA SFIDA SECESSIONE, A MADRID SEMPRE PARALISIPo hlasování o Brexitu z minulého měsíce se v Evropě začaly rozmáhat obavy, že britské rozhodnutí povzbudí podobná separatistická hnutí po celém kontinentě. Ve středu právě k tomu došlo, když katalánští nacionalisté hlasovali za schválení plánu na odtržení od Španělska, čímž vzdorují celonárodnímu Ústavnímu soudu a zpochybňují počínání ministerského předsedy Mariano Rajoye, který se momentálně nachází v politické šlamastice, jelikož má potíže sestavit vládu.

Rozhodnutí schválilo 72 regionálních poslanců ze 135. Deset poslanců ze skupiny CSP spojené s Podemos, PartidoPopular a Ciudadanos ze shromáždění odešlo a Socialisté nehlasovali. Nedávné průzkumy ukázaly, že 48% katalánského obyvatelstva v současnosti nezávislost podporuje v porovnání s 43%, které jsou proti ní. Toto hlasování, ač možná jen symbolické, je jednou ze vzdorovitostí vůči Madridu, jelikož španělský Ústavní soud před několika dny zakázal regionálnímu parlamentu o tom hlasovat. Jak hlásí Ansa, rezoluci přednesly skupiny Junts Pel a CUP, co jsou za odtržení. Strany proti odtržení – PP, Ciudadanos a PSC – promlouvaly proti „ilegálnosti“ takovéhoto rozhodnutí. Parlamentní šéf PP XavierGarciaAlbiol řekl, že tento čin se rovná „puči“ proti vládě v Madridu a varoval, že za to zaplatí svou cenu. Šéf Socialistické strany Pedro Sanchez řekl, že bez společných pravidel nemůže být žádná demokracie, zatímco Albert Rivera, v Katalánii narozený vůdce liberálů Cindadanos, to popsal jako útok na španělskou demokracii. Oba odmítli podpořit Rajoyovu kandidaturu na opětovné premiérství.

Regionální president Katalánie a přívrženec odtržení Carles Puidgemont naopak říká, že postoj zaujímaný regionálními poslanci je „legitimní“ a v posledních měsících potvrdil, že cílem je dosáhnout nezávislosti „Katalánské republiky“ do konce roku 2017.

Mezitím se ozvala ta administrativa, která ve Španělsku dělá domácího – přičemž připomínáme, že Španělsku se nepodařilo zformovat vládu ani po dvou po sobě následujících volbách – když řekla, že povolala prokurátora, aby to napadl u Ústavního soudu, který by ten plán měl zrušit, přičemž ten obsahuje seznam kroků, které budou následovat k dosažení nezávislosti včetně koncipování Katalánské ústavy.

Tato poslední eskalace vícevrstvých separatistických hnutí signalizuje obnovené pobídky pro Katalánce, aby se od Španělska odtrhli. Koinciduje to se sedmi měsíci politické slepé uličky spuštěné dvěma nerozhodnými volbami, po kterých země zůstala bez vlády. Ač Rajoy ve druhém hlasování zvýšil pro svou stranu počet křesel, nepodařilo se mu dohodnout se o podmínkách vlády s ostatními stranami, což přiživuje výhled na třetí volby. Rajoy stojící před parlamentní porážkou řekl, že nepodstoupí hlasování o důvěře v 350 členné parlamentní komoře, které je nutné, aby se stal premiérem, dokud nezíská dost slibů podpory od rivalů, aby si zajistil vítězství.

A Katalánie využívající politický chaos ve Španělsku a chybějící skutečně zvolenou vládu se stala už druhým evropským státem v tomto měsíci, co se dožaduje odtržení. Možná to tentokrát nebude úspěšné, ale jak ukazuje Brexit, dříve nebo později vůle většiny zvítězí.

by TylerDurden

Jul 27, 2016 1:17 PM

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2016-07-27/latest-political-coup-catalan-parliament-votes-secede-spain
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!