Zpráva ze syrské války 22.8.2016, hluboká krize ve východní Sýrii – video a jeho přepis

escalation_ladderV uplynulém týdnu zůstávala situace v jihozápadním Aleppu napjatá. Syrská armáda, domobrana Národních obranných sil, Hezbollah a další provládní milice podporované ruskými Aerokosmickými silami prováděly série pokusů o postup do oblastí kontrolovaných operační místností Jaish al-Fatah, ale významné územní zisky se jim nedařily. Provládním silám se nepodařilo zabrat vesnice TellMahrouqat a Al-Qarassi, ale zabraly kopec Alqara a TalSyratel. Kontrola nad Alqara Syrské armádě umožní zvýšit palebný tlak na silnici KhanTouman-Ramouseh. Tím však rovnováhu sil v této oblasti nijak významně neposunou. Provládní síly, pokud budou chtít získat převahu v probíhajícím pozičním válčení ve městě Aleppo, tak budou potřebovat rozšířit kontrolu nad Staveništěm 1070, Technickou vysokou školou a školou Hikma.

Syrské a ruské letectvo provedly přes 70 náletů ve městě Aleppo a v jeho blízkosti. Ty byly hlášeny z kruhového objezdu Ramouseh, z Dělostřelecké akademie Ramouseh, ze čtvrti Al-Amariya a z vesnice Al-Qarasi.

21. srpna ráno bylo ve městě Hasakah ve východní Sýrii údajně podepsáno příměří mezi Národními obrannými silami loajálními k Syrské vládě a Kurdskou policií, Asaiyish/Kurdskými lidovými ochrannými jednotkami (YPG). Zprávy uvádí, že k dohodě patří předání zabranýchúzemí a další rozhovory o situaci v tomto městě. Rovněž přišly zprávy, že generálmajor Hassan Mohamad byl vyměněn za generálmajora MohamadKhaddoura jako velitel 17. Divize Syrské armády a východního regionu Sýrie. Avšak 22. srpna se ukázalo, že cíl nastolit v tomto městě příměří nejspíš zase nevyšel. V několika čtvrtích byla obnovena dělostřelba a přestřelky.

Připomínáme, že 18. srpen představoval v Syrském konfliktu bezprecedentní den, když Syrské letectvo zahájilo bombardování kurdských pozic poté, co provládní domobrana Národních obranných sil (NDF) vstoupila do bojů s Kurdskou policií známou jako Asayish a s jejími spojenci z Lidových obranných sil (YPG).

V reakci na to provedla Sýrie nálety, což je zase poprvé, když k nim 19. srpna došlo, přičemž americká koalice přispěchala s bitevníky, aby se postavili proti těmto SU-24. Pentagon hrozil, že bude syrská letadla nad Hasakah sestřelovat, protože představují ohrožení vojáků Speciálních sil USA vyslaných do této oblasti ke kurdským Lidovým ochranným silám (YPG). Syrské vládní síly následně do oblasti Hasakah přisunuly nejméně dva systémy raket země-vzduch. Pouliční bitvy probíhaly Hasakah až do rána 21. srpna s tím, že obě strany se vzájemně obviňovaly z eskalace.

Izraelské letectvo provedlo v noci na 22. srpna až 30 náletů na Pásmo Gaza poté, co izraelské pohraniční město Sderot zasáhla raketa. V Gaze bylo údajně v důsledku náletů Izraelského letectva zraněno půl tuctu lidí. Zprávy tvrdí, že za útok na Sderot je odpovědná AknefBeit Al-Maqdis, tj. palestinská militantní skupina napojená na Al-Kaidu. AknefBeit Al-Maqdis byla nedávno zapojena i do Syrské války, kdy útočila na provládní síly v Táboře Yarmouk v okrese jižního Damašku.

V izraelském městě byly hlášeny oběti. Avšak tyto nedávné nálety na Pásmo Gaza nejspíš dále eskalují už tak komplikovanou situaci v regionu uprostřed v jižním Libanonu rostoucího napětí mezi Izraelem a Hezbollahem, což je zase další strana přímo zapojená do Syrské války.

18. srpna varoval Hezbollah Izrael před probíhající stavbou dvoukilometrové silnice na statcích Shebaa na Izraelem okupovaném libanonském území. O den později byla lidmi z jižního Libanonu nad statky Shebaa vztyčena libanonská vlajka na protest proti stavbě této silnice. Síly OSN umístěné v této oblasti k monitorování zastavení palby, libanonské a izraelské ozbrojené síly vstoupily do vysoké pohotovosti, jelikož protestující vstoupili na okupované území. Do oblasti bylo vysláno asi 500 izraelských vojáků asi tři kilometry od demonstrantů. V této oblasti zvýšené pravděpodobnosti zahájení nového ozbrojeného konfliktu byli spatřeni i izraelští snajpři.

Zdroj: https://southfront.org/syrian-war-report-august-22-2016/
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!