„Jednotná Eurasie“ je globální odpovědí krizi

laquo-edinaya-evraziya-raquo-megapilyulya-586-4659105Mezi ekonomy panuje názor, že krize státu je doba úspor a záplatování děr, kdy všechno úsilí je věnováno tomu, aby i tak deficitní rozpočet se nestal ještě deficitnější. Na druhou stranu méně konzervativní křídlo odborníků, kteří se řídí formulí - krize je čas příležitostí - se naopak domnívá, že země by z ekonomického hlediska měla v těžkých časech investovat do nových perspektivních projektů. To podle jejich názoru pomůže státu probudit ekonomiku, vytvořit nová pracovní místa, a tím mnohem jednodušeji překonat krizové projevy. A ti nejpragmatičtější ekonomové radí hledat zlatou střední mezi těmito dvěma cestami.

Jakou strategií se dnes řídí ruský hospodářský blok vlády? Na jedné straně úředníci i nadále hledají způsoby jak záplatovat díry v rozpočtu na úkor ropných společností, snížení vlastních platů a hledání dalších zdrojů příjmů. Ale na druhou stranu zcela neodmítají globální projekty.

Tak v polovině srpna byl členům Rady bezpečnosti Ruska předložen ambiciózní plán na vybudování dopravního koridoru "Jednotná Euroasie", který navrhl ředitel Moskevské školy ekonomiky MSU Alexandr Někipelov. Poté doporučili vicepremiérovi Arkadiji Dvorkovičovi prozkoumat projekt o "vytváření prostorových transportno-logistikých koridorů", které by měly spojit Evropskou uniie s Asijsko-Tichomořskou oblastí (ATP) "s ohledem na zájmy a bezpečnost Ruska".

Podstatou navrhovaného projektu je propojení dvou transportno-logistikých koridorů v délce 9.600 kilometrů. Oporou pro ně bude Severní mořská cesta a nová rychlostní železniční magistrála na bázi Východního polygonu OAO РЖД (Veřejná akciová společnost Ruské železniční dráhy).

e7282669b7e1794badd77bfd41e00c90

Tato dvě mohutná transportní vlákna posílí síť transportních a nakládacích uzlů, "navázaných" na Sibiř, na Dálný východ a Arktidu, kolem kterých se bude rozvíjet infrastruktura s využitím vodních cest, leteckých center, sítě vzletových a přistávacích drah pro malá letadla. Důležité místo v "Jednotné Eurasii" je vyhrazeno i vzducholodím velké nosnosti a vzdálenosti doletu.

Samozřejmě to není otázkou jednoho dne ani jednoho roku. Projekt je rozdělen na tři etapy. Pokud vláda schválí jeho realizaci, do roku 2018 bude teprve dokončena příprava k výstavbě potřebné infrastruktury a určeni účastníci. V letech 2018 - 2025 se plánuje vytvoření základního logistického a infrastrukturního zařízení. Zcela dokončit výstavbu koridorů autoři projektu předpokládají do roku 2035.

72b7a512a2e0652f74264d6f58f46fee

Podle výpočtů umožní "Jednotná Eurasie" rozvoj východního území, vytvoření sedmi milionů pracovních míst, do regionu to přiláká nové obyvatele a dojde k rozvoji cestovního ruchu a pracovní migrace. Cena projektu je 220 - 240 miliard dolarů. Doba návratnosti projektu 15 - 20 let. Geopolitické zájmy země jsou rovněž zapracovány: k realizaci tohoto megaprojektu se předpokládá zainteresování Číny, zemí EU a USA. Vzájemně výhodné ekonomické zájmy, jak se domnívají autoři projektu, ohřejí i politické vztahy a sníží se mezinárodní napětí.

Sám Alexandr Někipelov základní myšlenku "Jednotné Eurásie" zformuloval takto:

52cdc86f0f8a2d93cde3bb6b2a26bc57Dlouhodobé zpevnění ruského ekonomického prostoru, jeho rozvoj a rozšíření dopravního potenciálu země.

Alexandr Někipelov

I přes zdánlivou fantastičnost a nadčasovost nápadu racionální jádro této vědcovy myšlenky existuje. Ano a realizace "Jednotné Euroasie", pokud dostane zelenou, nezačne jen na papíře.

Už v roce 2013 proběhla XXI. Kondratěvská čtení na téma "Světová ekonomika v nejbližší budoucnosti: odkud čekat inovační poryv?". Účastníci akce diskutovali o problémech globální i ruské ekonomiky v souvislosti s nástupem druhé vlny systémové krize, vůči níž se ukázaly být měnové metody bezmocné. Shodli se na tom, že bez "nasměrování ekonomiky na inovační cestu rozvoje" nelze přežít. A stát by v tom měl sehrát určující roli.

Podle hlavního ekonoma Ústavu akciových trhů a řízení Michaila Běljajeva se v současné době pro stimulaci ekonomiky realizují velké infrastrukturní projekty:

"Aby měl projekt inovativní efekt, nemusí nutně mít status "národního projektu". Ale měl by být projektem v oblasti vědy a techniky, zaměřeným na budoucnost a mít celostátní rozsah".

Všechny tyto podmínky jsou zahrnuty v povinném minimu "Jednotné Eurasie".

Mimochodem ani o geografických parametrech projektu se nerozhodovala až dnes. Už na jaře loňského roku probíhal na mezinárodní konferenci "Rusko a mezinárodní koridory rozvoje - Multiplikační efekt a příležitosti pro soukromé i zahraniční investice" rozhovor o gradující dopravní revoluci a s ní spojených krásných perspektivách pro Rusko. Ruští a zahraniční odborníci v průběhu definovali nové místo v mezinárodní dělbě práce, které by Rusko mohlo mít v souvislosti s rozmachem nových dopravních uzlů.

Není nadsázkou, že dnes probíhá jejich boom. Poradce pro Japonsko a země ATR (Asociace průmyslových parků) v Rusku Ivao Ochasi vypočítal jen některé z nich a jen v Asii: "Hedvábná stezka", "Бесшовная Азия" (= "Bezešvá Asie", tj. asi "Asie bez hranic" - pozn. překl.), "Velký Mekong", "Dillí - Bombaj". V Evropě se také rozvíjejí mezinárodní dopravní projekty v rámci Transevropské dopravní sítě. A Rusko díky své geografické poloze má jedinečnou šanci se stát silným článkem spojujícím transportně-logistiký řetěz mezi Evropou a Asií.

Petr Baskakov, prezident Sjednocené přepravní logistické společnosti" (ОТЛК) zřízené v rámci Jednotného hospodářského prostoru (zahrnuje Rusko, Bělorusko a Kazachstán), pak slova o přirozené geografické výhodě Ruska podepřel čísly: takže pokud v roce 2011 tranzit z Číny do Evropy po souši začínal se 14 kontejnerovými vlaky, v roce 2014 tento počet vzrostl na 228 a v roce 2015 kontrolní ukazatele hovoří o již 420 vlacích. Podle Baskakova činnost ОТЛК v příštích 7 - 10 let může přinést do HDP Ruska 5 miliard dolarů a více než 17 tisíc pracovních míst.

A majitel skupiny společností "Adenovo" Ocean Liu na prstech vysvětlil, proč by to mělo nastat:

"Aktivní rozvoj mezinárodního obchodu, a v první řadě internetový obchod, vyžaduje zvýšení rychlosti a provozu nákladní dopravy z Východu na Západ. Vysokorychlostní železniční magistrály, dálnice a letiště - to je základ moderní ekonomiky, a proto investice do těchto projektů jsou vždy atraktivní. A pro Čínu je právě Rusko nejlepším partnerem pro realizaci společných dlouhodobých projektů v oblasti ekonomiky a dopravy".

A je to tak. Čína má opravdu velký zájem na rozvoji přepravní logistické trasy do Evropy právě přes území Ruska. Číňané umějí počítat výhody, a to je v tomto případě nepochybné. Přeprava zboží přes Rusko a Bělorusko v jedné celní zóně a bez překládky zboží z jednoho druhu dopravy na jiný, jak se předpokládá na Transkaspické trase, stojí za to. Jiná věc je, že Rusko zatím není schopno "spolknout" takový obrovský kus, infrastruktura k tomu zatím není vytvořena. Čína je připravena se spoluúčastnit na financování, například v tvorbě vysokorychlostního železničního koridoru Moskva - Peking. Nicméně i Rusko by mělo uhradit svůj podíl na nákladech a odpovědnosti. Projekt "Jednotná Eurasie" potvrzuje naši ochotu k tomu.

Navíc je to skvělá příležitost dotáhnout do západních standardů východní území Ruska. Například indický dopravní projekt "Severní spojnice", který propojí sever a jih této země, zahrnuje výstavbu 28 měst podél tohoto koridoru. Ale výstavba, a pak také provoz dvou ruských dopravních logistických tras bude vyžadovat mnohem větší množství pracovních sil. Když vytvoří pro lidi normální životní podmínky, možná se nejen zastaví migrace obyvatel ze Sibiře a dálkovýchodních regionů, ale naopak sem přiláká nové pracovní síly.

Existuje ještě jeden nezpochybnitelný plus realizace projektu "Jednotná Euroasie". Umožní plně využít vynikající domácí vývoj, po kterém zatím bohužel není poptávka. Řeč je zejména o vzducholodích ATLANT (od "Aerostatický transportní létající aparát novéh o typu"). Technické vlastnosti těchto strojů odborníci hodnotí vysoce. Vzducholodě nepotřebují zvláštní plochu pro vzlet a přistání. Mohou se posadit i na vodu. Rychlost těchto létajících strojů je až 140 km/hodinu. Posádku tvoří pouze tři osoby. Déšť, mráz nebo teplo vzducholodím nevadí.

Toto dítě "Vzduchoplaveckého centra "Avgur" se může stát nepostradatelným při rozsáhlých pracích v těžko přístupných oblastech. Jeho vývojáři zdůrazňují vysokou nosnost těchto aparátů (15 tun, 60 tun a 170 tun) a dolet (od 1500 až do 5.000 kilometrů). Nízké náklady (po předběžném hodnocení od 7 do 25 rublů za tunu na kilometr) patří také do dlouhé řady nepochybných předností této na klimatické podmínky nenáročné techniky.

Je žádoucí zahájit sériovou výrobu vzducholodí. Samarská továrna na letadla "Aviakor" je dnes vytížena jen minimálně, a rádi by takovou objednávku získali. Cena jednoho stroje podle výpočtů ekonomů centra "Avgur" není vyšší než 30 milionů dolarů. Při tom jedna vzducholoď může nahradit pět vrtulníků Mi-8.

Rozhodovat o osudu "Jednotné Eurasie", bude vláda. Možná při tom ministři vezmou v úvahu slova ředitele Institutu ekonomiky RAN Ruslana Grinberga, který je přesvědčen, že:

a411fb2cdb013e4471fccacd55696e47Současná krize je výzva, a nejlepší způsob, jak ji přijmout, je odstartovat tento infrastrukturní megaprojekt.

Ruslan Grinberg

Zdroj: http://politrussia.com/ekonomika/laquo-edinaya-evraziya-raquo-megapilyulya-586/
Jeden komentář na „Jednotná Eurasie“ je globální odpovědí krizi

  1. Franta napsal:

    Jeste by to chtelo postavit tunel pod Beringovou úzinou, aby cínani byli odstaveni na 2 kolej a Rusko získalo vetsí vliv na severoamerickém kontinentu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!