Něco o Rusku – 21.8.2016 /VIDEO

_U5A6887_resize

Na debatním večeru o Rusku, vztazích Čech (Československa) a Ruska (Sovětského svazu) u příležitosti výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy 21.8.1968 do Československa vystoupili: Jan Petránek, Jan Schneider, Jaroslav Bašta, Radim Valenčík. Moderovala: Lenka Procházková. Foto: Jiří Skupien

K debatě o Rusku jsem zvolila datum 21. srpna. Je to černý den v kalendáři nejenom pro nás. Ve svých důsledcích se invaze spřátelených armád VS do Československa stala přeznamenáním obratu k budoucímu politickému přeformátování světa. Když byl zajatý Alexandr Dubček 23. srpna 1968 přivezen do moskevské vládní vily, kde byl podroben rozhovoru, řekl Brežněvovi, Kosyginovi a Podgornému mimo jiné i toto. „Považuji vyslání vojsk za obrovskou politickou chybu, která má a ještě bude mít tragické důsledky. Jsem přesvědčen, že nejen v Československu, ale i v Evropě, povede k rozkolu v řadách levice i v zemích kapitalistických států.“

Ta prognóza se vyplnila. Invaze vojsk VS do Československa skutečně vyrazila západní levici dech. Od té doby dýchá zřejmě jen žábrami. Ani u občanů z Východního bloku, jejichž armády se invaze zúčastnily, nevyvolala trestná výprava proti „kacířům“ velké nadšení. Ostatně mnoho tehdejších Poláků, Maďarů a východních Němců pro socialismus už dávno nehorovalo, spíše jej jenom snášeli. Je příznačné, že právě naše republika, která ten socialismus opravdu chtěla uskutečnit a měla pro něj historií vypěstované podmínky, skončila za svůj úmysl na lavici obžalovaných.

V našich dějinách to nebylo poprvé, že hrubá vnější síla zkrotila avantgardní vývoj v zemi.

V průběhu operace Dunaj sice národ obstál, ale v důsledku normalizačních praktik, kdy špinavou práci za okupanta už vykonávali naši lidé, se československá společnost rozdělila: na kastu čističů, čili kolaborantů, dále na velkou skupinu zrecyklovaných a na malé skupiny odpíračů, tedy lidí, kteří pak spadali pod jednotnou archívní značku NO, čili osoby nepřátelské k režimu.

Asi před patnácti lety jsem se seznámila s obsahem dokumentů uložených v archívu Ministerstva vnitra, které se týkaly mého otce, spisovatele Jana Procházky. Šlo o materiály z let 1969, 70 a 71. Vzpomínám si, že ty strojopisné svodky s označením PŘÍSNĚ TAJNÉ mi do badatelny přinesli ve velké krabici. Staré zažloutlé papíry smrděly zatuchlinou, ale nejen kvůli tomu pachu se mi při jejich čtení rozhoupal žaludek. Odlidštěný tón oněch záznamů evokoval představu, že sledovaný objekt, tedy NO, je morče, jehož každá akce nebo reakce na podnět byla zaznamenána a odeslána k vyhodnocení. Některé materiály byly v azbuce. Psalo se v nich o plánovaném politickém procesu v Praze. To pro mě nebyla žádná objevná zpráva. Překvapila mě ale informace, že se zahájením vykonstruovaného procesu jsou srozuměny i politické špičky západní Evropy. Otec však na podzim roku 70 vážně onemocněl a stateční lékaři jej odmítli vydat do vězeňské nemocnice. Po jeho brzké smrti se proces konal bez hlavního obžalovaného.

Touto odtajněnou epizodou chci doložit, že zájem na potlačení pražského jara a na pozdějším stíhání a dehonestování jeho protagonistů měl i Západ. Zatímco východní karatelé se obávali, že obrodný proces najde následovníky i v dalších zemích společenství a tím dojde ke zpochybnění jediného směru a jediné centrály, západní tichý souhlas s trestným tažením do Československa byl vyvolán obavou, že pokud by se zlidštěný socialismus uchytil, museli by ho v rámci prevence pak vykořenit oni sami. Tak proč tu práci nepřenechat vojskům Varšavské smlouvy? Když o zahájení Operace Dunaj přišel sovětský velvyslanec informovat do Bílého domu, byl prezidentem Johnsonem přijat jako posel dobré zprávy. U whisky si pak odpočinkově povídali o krásách lovu v Texasu. Zatímco v srdci Evropy rachotily tanky našich pěti spojenců. Ty sovětské tu pak zaparkovaly na víc než dvacet let.

Když se normalizační režim řízeným pádem zhroutil a Varšavská smlouva byla zrušena, mnozí snílkové, ke kterým jsem patřila i já, doufali, že studená válka je minulostí a že se vztahy mezi Washingtonem a Moskvou trvale proslunily a proteplily. Byla to však jen ozonová díra, kterou vítězný hegemon coby boží oko obhlížel terén pro své budoucí državy. Příští vojenské kolony na našich silnicích už měly americké vlajky. Jeden z průjezdů měl název Dunajská jízda.

Vyznat se v proměnách současného světa je obtížné. Ani odpustit staré křivdy není nic snadného. Přesto bychom se o to měli pokusit a přestat hledět na dnešní Rusko setrvačně černými brýlemi. Až je sundáme, náš pohled se rozjasní a snáze pochopíme úkol, který Rusko v dnešním chaotickém světě na sebe vzalo.

Tolik na úvod.

Karel Srp mě žádal, aby se dnešní debatní večer neutopil v emocích. Takže ty emoce jsem na sebe obětavě vzala sama, máme je odškrtnuté, a teď už budou mluvit odborníci na slovo vzatí. V závěrečné diskuzi pak budeme odpovídat na vaše otázky.

Reportáže:

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Omlouvali-se-mi-Jan-Petranek-vystoupil-po-boku-Jana-Schneidera-k-roku-1968-dnesnimu-Rusku-a-propagande-v-novinach-450027

http://www.parlamentnilisty.cz/galerie/foto/Neco-o-Rusku-11524

Poznámka: V poslední třetině se do diskuze zapojil poslanec za ANO Bohuslav Chalupa. Vzhledem k tomu, že se jedná o člena parlamentního Výboru pro obranu, tak byl dotázán od členů iniciativy Ne základnám, jak je to se schvalováním vojenských cvičení na našem území. Ukázalo se, že je v této oblasti, mírně řečeno, značně nekompetentní.
11 Komentářů k Něco o Rusku – 21.8.2016 /VIDEO

 1. Sasin napsal:

  Jeden žije z lhaní, druhý z psaní, třetí z přemýšlení a ták. Podle toho to tak v Prahe vypadá.

  Jako nesmírně úspěšné rePRÝzy Romeo a Jůlie na konci listopadu. "Příběh je situován do nedaleké budoucnosti a začíná u lože umírajícího starce. Jeho schovanka se od něj dozvídá tajemství svého života a Romeo jí předává knihu, kterou pro ni napsal s prosbou, aby mu z ní v jeho posledních dnech četla. Prosí ji, ať jej soudí až po jejím dočtení." Jak jinak

  • tvojex napsal:

   Schovanci a schovankyně,

   „Existuje pouze jediný opravdový přepych - přepych lidských vztahů.“

   Ale "vztahy" států?

   • tvojex napsal:

    Drazí schované, "státy" spolu aj ...brrrr odporná představa jak to spolu dělaj...-vyjebávaj (jebuu a i ojebuuu), vy však nemusíte.
    Všetko také nanicovaté polovičaté-až se to v tom seklo.

  • Jaris napsal:

   "Romeo a Julie na konci listopadu" je brilantni film, kde jeste hrali PANI HERCI, Medricka a Heger v hlavnich rolich. Temer cely film odehrali sami a je to vlastne mezi nimi takovy dialog.Tito dva velikani odvedli perfektni hereckou a umeleckou praci. Kazde slovo je jim rozumet, narozdil od dnesnich diletantskych huhnalu, kterym se dnes rika "celebrity", protoze herci nejsou a da se je prirovnat tak akorat k diletantskym komediantum.
   Pro tento stary film davam palec nahoru.

   • Pravda napsal:

    Jaris, poslechla sis tu prednasku?

    Ja jsem slysela jenom ty prvni dva muze, co mluvili a pak jsem usnula. Ale zaregistrovala jsem jednu vec. Oba dva podsunuli otazku ublizovani zidum, ikdyz jen kratkou zminkou. To se mi nelibilo.

    Nikdo jinej ten rok 1968 nezorganizoval. Jedine jim vadilo, ze nemohou za socialismu krast ve velkem...

    Snad si to dnes vecer doposlechnu cele.

    • Jaris napsal:

     Musim priznat, ze prednasku jsem si neposlechla. Poslouchat, kdeze lonske snehy jsou pres dve hodiny, na to nemam trpelivost. 68'rok mam uchovany ve svych vzpominkach. Tu dobu jsem prozila a mohu rict, ze mi ze vseho nejvice vadili VSICHNI ti, kteri ze dne na den obratili kabaty. A ze jich bylo!Od umelcu pres reditele podniku az po obycejne lidi. Kolik lidi tenkrat priznalo, ze byli pomyleni. Ano, na to existovalo tohle stupidni slovo "pomyleny".
     Moje maminka delala tlumocnici na Brnenskem veletrhu. Umela vytecne nekolik jazyku a pri slavnostnim pripitku delegatu VS rekla nahlas, ze s okupanty nepije. Za tuhle troufalost byla vyhozena s okamzitou platnosti z velvyslanectvi NDR. Meho tatu to postihlo take. Take vyletel z prace. Takze me ve sve podstate Rusove nevadili tolik, jako ti prodejni a prospecharsti,bezpaterni Cesi.I mezi mymi kamarady se tenkrat ukazalo, kdo ma charakter a kdo je ohebny vlezprdelka. Stalo se mnoho krivd, ktere nebyly dodnes potrestany.Sama jsem take nemela zrovna nejlejsi posudek od primitivnich kadrovaku. Kazdeho nutili, ze musi vstoupit do SSM, ROH, Svazu cs. a ruskeho pratelstvi.Byla jsem akorat v v pitomem ROH, ktere ode mne akorat vybiralo povinne poplatky a nic pro mne neudelalo. Tenkrat to byla hotova ateisticka inkvizice. Celkove vzato, byla to smutna doba a sroub se utahoval. Do politickeho vedeni republiky se dostali hlupaci typu Bilak, Svestka, kteri nemeli poneti jak se vede stat. Byli to krupani. A co mne vubec nejvic zere, ze spousta tehdejsich skodnych karieristu nebyla vubec potrestana! Misto toho se reklo "nejsme jako oni". To proste nerozdycham.

     • Pravda napsal:

      Presne totez pamatuji taky jsem uz rekla, jako ty, ze to "nejsme jako oni" rvou ti sami ci jejich potomci, co tvrdili, ze se pomylili.. to je tak prohledne...jak jde o koryta a prachy, tak ze sebe udelaji cokoliv, hajzli sionisticti.

      Kdyz se budeme drzet pravdy, tka okupace to nebyla. Bylo to na pozvani a nikomu se do toho nechtelo, ale nebylo zbyti...

      Mamince se nedivim, byla takova nalada, ze vetsina lidi to nesla nelibe a nikdo jsme detaily neznali. Ani ja. Jenze mne porad stacilo drzet to, ze me rodice za valky zachranili rusti vojaci a laska se udrzuje poutem vdecnosti. Mozna je to nekomu malo, ale pro mne to tedy nebylo. A lidi chteli z kapitalismu jen to vyhodne, ne ten negativni zbytek ( vetsinovy). Byli lidi, co chteli makat a mit, ale vetsina lidi mela rada pohodlicko a za malo prace jistoty, to se neda poprit.

      Kdysi rekl president Husak, zni mi to dodnes v usich:

      Vy byste chteli socialisticky pracovat a kapitalisticky zit. To nejde.

      Rikal pravdu. Toho cloveka jsem si vazila za jeho vaznost a decentnost. Kdyz si ted vedle nej predstavim Zemana, tak se mi chce blejt...

      Ze pani Prochazkova nadale mluvi o okupaci, kdyz zna podrobnosti dnes, to mi vadi. Uz jsem to nekde psala, hlas bych ji nedala v zadnem pripade. Jezdit do Ruska tam mluvit o nasi okupaci proc? Kvuli dojmu na lidi, na ktere strane je? Mne to proste nekde v tele skube...hehe..

      V dnesni dobe jit do politiky nema cenu jinou, nez ziskat koryto, protoze se uz zmenit neda nic. A ona to vi, moc dobre to vi... a presto rika: Bojuju za vas!
      Nebojuje. Ze je promirova, to je v poradku a samozrejmost.

      Ja se divam zpatky, na ty vsechny dosavadni senatniky...strasne. A hlavne na hovno je ta instituce, jenom odcerpava prachy.

 2. Benzin Petrolejovič Naftěnko napsal:

  Vzhledem ke kvalitě ozvučení bylo zcela zbytečné dělat zvuk.záznam, škoda,mohlo to být zajímavé...

 3. Ada napsal:

  Nebolo by od veci uviesť pre nezúčastnených mená..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!